Jump to content


Hifi na strogoj dijeti


Aibo

Recommended Posts

On 1.2.2021. at 17:40, Ljuba said:

Ovako se na ovom forumu ne razgovara. Svi smo tu da pomognemo jedni drugima. Ako ne dajete besplatne časove, onda ne morate ništa ni da pišete. Hvala. 

 

jel ovo neka ironija koja mi promiče ili stvarno ne znaš šta tvoji moderatori i njihova ekipa na forumu piše i radi?

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, anubisgrau said:

 

jel ovo neka ironija koja mi promiče ili stvarno ne znaš šta tvoji moderatori i njihova ekipa na forumu piše i radi?

Da, propustih svojevremeno isto ili slicno pitanje da postavim. Bojim se da ovde nema ironije, vec suvog medijskog amaterizma. Lako je dokonima uvideti to, u samo zadnjih par meseci, u najpopularnijim temama, vrhuske od... Lepo od Vas sto ste primetili, znacajno je pojedincima koji daju iskren doprinos hifi zajednici... :thumbsup2

Sorry Aibo na jos jednom offtopic-u u jednoj od najlepsih tema, povlacim se na dalje po ovom pitanju... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Juče nabavio povoljno Neotech NES-3004 UPOCC zvučnički. Prvo sam mu poskidao neke mesingane viljuške kojima je bio terminisan i zakačio na golo... evo danas sviri. Na prvu mi to zvuči kontrolisanije i odsečnije u basu, a punije/toplije u sredini od Duelund 12GA 600V koji je do sad bio tu. Čak i visoki deluju... ne detaljnije ali čistije... manje splashy (da me ubiješ ne mogu da se setim prikladne srpske reči trenutno)

Uglavnom, u svemu je pomalo bolji od Duelunda ali je gledano po ceni novog ~3x skuplji. Msm, ja sam ga platio vrlo povoljno i tek nešto malo više od novog Duelunda...  ali ko bi kupovao nov, oseća se jasno trčanje uz brdo i uz vetar... Samo je pitanje koliko voliš, imaš, želiš da teraš tako uzbrdo... 

Link to comment
Share on other sites

I tata bi sine... ali ovaj naleteo. Nekakav PTFE stavljaju na one varijante gde je provodnik u obliku traka. Ima kolega takav pa možda nekad i uporedimo. Mada me više mrzi da poredim bilo šta... barem neko vreme. Zamorio sam se od slušanja zvuka, fali mi slušanje muzike. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Nije apdejt o mom sistemu već potreba da prokomentrišem kolegin, a on nažalost nema svoju temu. Krenuh da kucam u Ringeovoj jer se povela priča o malim i velikim zvučnicima... ali rekoh da ne digresiram po tuđim temama. 

Elem, iako često kažem da za muziku koju slušam moji mali LS50 imaju "sasvim dovoljno" basa, manje iskusne često i iznenade. Bio pre par dana u gostima gde smo slušali Dynaudio Confidence 30 (sa gomilom vrhunske Simaudio elektronike) i upravo me je odečnost basa i grandioznost scene oduševila. Pusti kolega Pepe Romero - Farrucas... d'izvinete, userem se od sreće kako se čuje. Bas energično  i kontrolisano lomi kroz prostor koji je visok i širok koliko želiš, skoro kao pravo pozorište. Posle par sati taman mi gosti htedosmo da krenemo, kad domaćin pusti Dire Straits, sve neke mogo lepe stvari, i mi se samo zakucasmo nazad u kauč, i tako par puta. :) Dođem kući, naravno pustim istu onu Farrucas stvar isto to veče i umesto grandiozne pozorišne scene, dobijem... pa zvuk iz malih zvučnika, detaljan, energičan i odsečan na svoja način... ali taj grandiozni live doživljaj ne može nikako da ponovi. Sad, nije tu ni ostatak elektronike ni približan, znam da sva ona kontrola neće izaći iz mlitavog pojačala kakva god da je kutija, ali znam i da onoliki zvuk (ko kuća) takođe neće iz ovolicne kutije nikada, pa ne znam na šta da je zakačim.

Mogao bih sada da uđem u mentalitet "kiselog grožđa" kao kad pre neku godinu neki ljudi nisu bili baš nešto impresionirani McIntosh sistemom na sajmu (i oni što obično nisu impresionirani ničim što nije njihovo). :rolleyes: Ali nisam taj tip, ja kad čujem vrhunski zvuk ustvari postanem uzbuđen što takav zvuk može da se dobije... pa se tek sekundarno smorim što kod mene nije baš takav. :lol: 

Došao sam tako oduševljen kući i seo da razmišljam o pravcu u kom bi moj sistem mogao postepeno da evoluira. Nameće se tu par problema. Npr. onakve kutije traže i prostor i strpljive komšije ko živi u stanu... a i koštaju boga oca. Veliki a manje kvalitetan zvučnik, da ljulja na sve strane, mi već ne treba. Ali ja ne volim da razmišljam defetistički pa eto ucrtam polako neke kratkoročne, srednjeročne i dugoročne planove razvoja. 

Grube crte su već tu, počeće verovatno od eksperimenata sa vuferima jednom kad se skrasim u novi prostor i oporavim budžet. Da vidimo koliko ekstenzija na dole dodaje (iskusni kažu da pomaže i kod dubine scene i pozicioniranja unutar nje, jer kada se da čvrst koren tonu, lakše ih vezujemo u prostor, kao da se fizički nalaze tu - što zvuči vrlo logično). Podizanje kvaliteta svih komponenti usput se podrazumeva, stalno pomalo kao i uvek...  a potencijalni prelazak na velike kutije, ako do toga ikad dođe, je za sam kraj (pravićemo se da kraj postoji za potrebe ovog monologa). Samo što bih ja umesto kupovine fabričkih, nešto radije sarađivao sa domaćim majstorima zanata kao što je Savo Velikanac, u jako dobru šasiju ubacimo jako dobre drajvere, ožičenje i konektore jednog drugog majstora... i ko zna, možda i preskočimo nekad te Confidence. :P 

 

I tako, ništa pametno, samo mi došlo da razmišljam naglas i odam priznanje vrhunskom Simaudio-Daynaudio sistemu dok zamaštavam kako ću ga nekad dostići pa možda i preskočiti. Čemu takve posete služe ako ne da nas inspirišu i poguraju da radimo više i vrednije na sebi i svojim sistemima. Živi bili! :cheers

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Aibo said:

Samo što bih ja umesto kupovine fabričkih, nešto radije sarađivao sa domaćim majstorima zanata kao što je Savo Velikanac, u jako dobru šasiju ubacimo jako dobre drajvere, ožičenje i konektore jednog drugog majstora

Znam gde mozes cuti nesto ovako, uz izuzetak "jako", ali svakako sa sasvim pristojnim drajverima ;)

Link to comment
Share on other sites

Takva iskustva su dragocena za brušenje sopstvenih afiniteta i lajkova. Nažalost, :D skuvaćeš se kao žabac ubrzo u sadašnjoj postavci svoga sistema pa će i impresije splasnuti, ali važno je da s vremena na vreme u uvo uđe par sistema "vernih" reprodukcija.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Aibo said:

Samo što bih ja umesto kupovine fabričkih, nešto radije sarađivao sa domaćim majstorima zanata kao što je Savo Velikanac, u jako dobru šasiju ubacimo jako dobre drajvere, ožičenje i konektore jednog drugog majstora... i ko zna, možda i preskočimo nekad te Confidence. :P 

Sava je izuzetan majstor, ali postoje limiti do kojih moze da se dobaci na taj nacin.

@SuperFi je isto opasan majstor, pa posle dosta igrarija u glavnom sistemu ganja fabricke kutije. Sigurno ne slucajno.

Link to comment
Share on other sites

Nisam se baš bavio ranije ovom temom ali sam čuo da je pravio vrlo verne kopije Sonus Fabera od recimo ~6K€ za cirka 2K pa mi je to eto skrenulo pažnju. Deo o preskakanju Confidence je naravno bio šala, ali u klasi komercijalnih zvučnika do 4-5K se obično gura elektronika kupljena na kilo, sve spojeno gvozdenim buksnama od 5 din, mesingani konektori za kablove... Otvori na YT onaj sedi GR-research čikica Revel od 4K a unutra skretnica od 15$. Pa mi eto čisto palo na pamet - pošto 20K nemam a za 4K šta se nudi nisam zadovoljan napretkom u odnosu na ovo što već imam - šta ako recimo kod Save uložim tako neku finu sumicu za iznad-prosečne drajvere, delove za skretnicu, ožičenje, konektore... Meni to makar u teoriji obećava više od gotovih 4K proizvoda iz salona (izvinjavam se svim salonima, ništa lično). 

Znaš i sam koliko mora da se ode u hijerarhiji Dynaudia da bi se npr. umesto generičkog mesinganog konektora sa Alibabe pozadi dobio WBT. Koliko znam ništa ispod Contour i Confidence nema takav luksuz... a ništa u tim vrhunskim serijama nije tu ukrasa radi. 

One priče o vrednosti pri eventualnoj prodaji... sve to stoji, ali eto, treba čovek u svemu ponekad da se oproba pa makar i da shvati da nije za njega. Učenje na tuđim greškama realno nije zabavno. :lol: 

14 sati ranije, Dražo said:

Znam gde mozes cuti nesto ovako, uz izuzetak "jako", ali svakako sa sasvim pristojnim drajverima ;)

Javim se jednom kad izađem iz ludila seljenja i čega još sve... Ne znam više ni kome sam sve obećao da odem, ili da dođe i ponese nešto da čujemo. Moram da počnem da planiram vreme i datume... ovo napamet više uopšte ne radi. B)

14 sati ranije, Father said:

Nažalost, :D skuvaćeš se kao žabac ubrzo u sadašnjoj postavci svoga sistema pa će i impresije splasnuti

 

Ma gde "nažalost", to je na sreću... Ja sam posle pomenutog McIntosh sistema bio u depri nedelju dana... onda dve pesme - čaša vina - dve pesme - čaša vina... i posle nekog vremena ti bude bolje. :D

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Aibo said:

onda dve pesme - čaša vina - dve pesme - čaša vina... i posle nekog vremena ti bude bolje. :D

Fala jasno, još ako prst pređe preko nekih tambura i debelih žica kafanskih basova, dođe do onoga "Još litar jeeeedaaaaan ..."

Link to comment
Share on other sites

@Aibo

Nema tu puno filozofije. Materijal tu kosta vrlo mali deo komercijalnog proizvoda. Placa se kompletna "masinerija" koja treba zvucnik iz fabrike da donese tebi na gajbu :) 

Ono sto se cesto zaboravlja - placa se dobrim delom i razvoj / inzenjering.

Ali, naravno, placa se brand i uopste na kazem da ne treba ici na neki od proverenih DIY projekata. Ali "pipava" je teritorija uloziti vecu sumu u takav projekat - jer je to nazalost "vencanica" i to sa gvozdenom kuglom na lancu u kompletu :) Ali, i sa fabrickom varijantom, pogotovo u Srbiji - sto je veca cena to je i to vise "vencanica" i na postprodaji se gubi mnogo. Obrni-okreni - dupe ti pozadi :D

Link to comment
Share on other sites

Ja kad sam prvi puta sa 20-tak godina cuo high end sistem vratio sam se kuci i iskljucio muziku na mesec dana .  Mslm ok je to dok si mlad i zelen,slusas svoj ultimativni hajAnd od buzet komponenti,mislis da je sve marketing ...dok ne cujes nesto stvarno dobro.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Aibo said:

šta ako recimo kod Save uložim tako neku finu sumicu za iznad-prosečne drajvere, delove za skretnicu, ožičenje, konektore... Meni to makar u teoriji obećava više od gotovih 4K proizvoda iz salona (izvinjavam se svim salonima, ništa lično).

To nije sigurna garancija da ćeš biti zadovoljan rezultatom.

Slušao sam više puta razne Dayens zvučne kutije, u koje su bili ubačeni odlični drajveri, Mundorf kondovi, WBT bižuterija, itd, tj. sve ono za šta je Dayens bio distributer, drvenariju je (perfektno!) uradio Savo Velikinac, ...

...i ništa mi se taj zvuk nije sviđao. Bio je nekako mrtav i stegnut, imao sam osećaj kao da ispred mene sviraju betonski blokovi a ne zvučne kutije. Imao sam utisak, možda pogrešan, da je problem bio u skretnicama koje su možda bile previše "upeglane", sa namerom da "na papiru" daju idealan/ravan frekv. odziv, ali da je ta kompleksnost isisavala svu muziku iz kutija.

Lako je u kutiju utrpati skupe delove, magične monokristalne žice i konektore, ali treba i znati znanje kako to sve uklopiti.

 

1 sat ranije, Aibo said:

koliko mora da se ode u hijerarhiji Dynaudia da bi se npr. umesto generičkog mesinganog konektora sa Alibabe pozadi dobio WBT. Koliko znam ništa ispod Contour i Confidence nema takav luksuz... a ništa u tim vrhunskim serijama nije tu ukrasa radi.

Možda možeš lepo da kupiš neke velike Dynaudio kutije iz jeftinije serije, idealno polovne da bi mirne savesti mogao da ih otvoriš bez kršenja garancije, povadiš sve što ti se u njima čini da je prejeftino, i zameniš sa monokristalima i WBT-jevima? :)

 

Ja sam konkretno, pre 12 godina kupio matore Acoustic Research AR-90 za 300 eur od čoveka iz Splita kojem su godinama stajale u podrumu. Sve sam počupao iz njih, jedino su ostali originalni drajveri i kalemovi iz skretnica.

Napravio sam nove skretnice po originalnoj (!) šemi, stavio Mundorf kondenzatore, Neotech UPOCC monokristalne žice i WBT Cu NextGen konektore. Materijal je koštao, koliko se sećam, oko 700 eur. Pošto sam sve sam radio, na kraju su me kutije izašle ukupno cca 1.000 eur.

U odnosu na ono što sam tokom godina imao prilike da čujem, stekao sam utisak (možda pogrešan, ali o ukusima se ne raspravlja :)) da se zvuk koji sam dobio ne može nov kupiti za višestruko više novca.

I evo sviraju i dan danas i nemam nameru da ih menjam. Probao sam i čuo još svašta, ali AR ima zvuk koji ja volim.

 

Par puta sam ih poredio sa manjim a višestruko skupljim kutijama (barem u odnosu na ono koliko me je AR koštao), baš sa Pepe Romerom koji te je potaknuo da razmišljaš u ovom pravcu,

...i moj utisak je bio identičan tvom, do najsitnijih detalja! :) Male kutije nisu imale šta da traže pored velike.

 

 

Link to comment
Share on other sites

^^ Zanimljiv i informativan post. Meni npr. pada na pamet da svoje KEF LS50 (već polovne, pomalo čuknute, ne vrede puno) koristim kao poligon da vidim šta će se desiti ako umesto 1$ delova ubacim nešto "kršteno"... i elektroniku i žice... Vrednosti ne bih menjao ni slučajno, ne bih se pravio pametniji od KEF audio inžinjera koji su to proračunali. Ali bi se pokazalo koliko ove menadžersko-trgovačke uštede sakate zvuk ili ne (a ubeđen sam 100% da ga sakate). 

Nije da će to otkloniti fizičke limite, ali ako se nešto korisno nauči tako možda se posle primeni i na skupljem projektu (apgrejdu fabričke kutije ili proverenom DIY) sa većim kutijama. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...