Jump to content


Hi-Files Show 2019, Holiday Inn, 23. i 24. novembar


Ljuba

Recommended Posts

Ma ima raznih budala. Prosle godine na gamesconu. kod mene na asusovom standu sam grupisao promoterke na jednu poziciju bas iz tog razloga, da se moze izreagovati posto je bilo incidenata. Da ne pominjem da su mi volonterki dolazile budale i pretile zato sto ih ne pusta za vr masinu. 

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da verujem šta čitam. Ako sam mislio da postoji oaza pristojnosti, pozitivne zaluđenosti, opuštenosti to je onda ovaj Show. Pa strašno. Stvarno smo se mutirali ako ne možeš da uđeš, nasmeješ se, uzmeš bombonu i uživaš u muzici. 

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima koji su svratili do Solajine - AH sobe!

Meni je akustika soba sasvim OK, jer sam se naslusao raznoraznih soba. Nije pravila neke specijalne probleme.

Sto se tice basa, namestili smo da dobro radi za prvi red stolica. Da sam poneo DSP,  bilo bi bolje svuda, ali to nije bio cilj te prezentacije.

Bas je bivao sve losiji kako se prilazi zidovima prostorije i ide ka vratima, ali kako se kod kuce ne slusa sistem stojeci iz hodnicica kod  vrata, tako ne bi trebalo ni po sajmovima...

 

Inace, zvucnici koje sam doneo, sviraju poslednje dve oktave iz otvora koji je blizu poda, i to jace pobudjuje modove prostorije nego kada je izvor na vecoj visini. To je jako nezgodno kada treba pokriti celu prostoriju ujednacenim basom, tj. prakticno nemoguce, ali u kucnim uslovima, gde slusalac za ozbiljno slusanje lepo sedne tamo gde treba, sve je OK i lako se podesi. Bilo je tako i na sajmu, ali vecinu vremena nije bilo moguce probiti se napred i naci mesto za sedenje...poseta je bila jako dobra.

Interesovanje se pojavilo za te zvucnike, ali ja to ipak necu proizvoditi. Mozda se tako ne cini, ali ne isplati se proizvodjacu, verujte mi.

To ne bi bio jeftin zvucnik, a to ovde ne ide. Tj. ide, kad bi se biznis zvalo prodati jedan-dva para godisnje. U inozemstvu...diler treba da uzme 2/3-ine od maloprodajne cene, a ja nisam otvorio firmu da zaradjujem pare dilerima... i tako, radimo nesto drugo.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, RAAL-Req said:

Interesovanje se pojavilo za te zvucnike, ali ja to ipak necu proizvoditi. Mozda se tako ne cini, ali ne isplati se proizvodjacu, verujte mi.

Steta, najbolji zvuk koji sam do sada cuo.. Sve pohvale, vrlo mi je drago da sam uspeo da cujem bar citav taj setap, ako ne odu negde nadam se ponovnom slusanju :cheers

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Chowek said:

Isto? Nisam siguran, ne znam poreklo imena dotičnih kompanija. Ako je na istoj bazi, onda isti tretman. :D

Rakić Transport i slične kombinacije su mi oduvek zvučale neinventivno.

Firme koje su proizvod idejnog i prakticnog rada jedne osobe, obicno imaju ime po toj osobi, pa cesto i kada su dve osobe osnivaci.

To je za osnivaca bitan momenat ako se bavi kreativnom delatnoscu. Kao sto umetnici stavljaju svoje ime na svoje stvaralastvo, tako i mi u audiu smatramo da je ovo i inzenjering i umetnost u isto vreme i ne zelimo da se odreknemo prava da potpisemo svoj rad, jer nije mi neko drugi smislio kako i sta cu da pravim.

Bezimena a zvucna imena firmi su za nekoga ko se bori za parce kolaca u konkurentskoj ravni, kao sto su, na primer, telekomunikacije ili energetika. Mi u audiu se borimo u kreativnoj ravni, gde se vrednost roba i usluga meri po vrednostima ideja koje stoje iza njih, i njihovim uticajem, a ne stopericom ili megabajtima ili kilovatcasovima ili litrima benzina.

Sve dizajnerske firme nose necije prezime ili puno ime. Od mode do automobila, arhitekture...

Audio firme koje je osnovao pojedinac, ili vise njih, takodje nose i njegovo/njihovo ime:

James B. Lansing, Franco Serblin, Philips, Bosch, KOstaRAtkoTOmke, Burmester, Manger, Bowers & Wilkins, Wilson Audio, Wilson Benesch, Mordaunt Shrort, Jantzen, Duelund, Bang & Olufsen, JM Lab-Focal, Harman Kardon, Marantz, Martin Logan, Renkus Heinz, PSB Speakers, McIntosh, Martin Audio, Rega, Akai, Studer-ReVox, Solaja Audio, Karan, NN Acoustics, Kuzma i mnogi drugi.

Drugi princip je po mestu porekla firme, kao:

KEF (Kent Engineering & Foundry) , SABA (Schwarzwälder Apparate-Bau-Anstalt) , Sansui (planinska voda na japanskom),

Dakle, mogao sam da nazovem firmu i TRT (Timok Ribbon Tweeters), ali mi se vise svidjao onaj prvi princip! :D

Sve u svemu, naravno da je i egoizam u pitanju, ali vise je bilo do tradicije u kreativnim delatnostima i lako pamtljivog akronima koji moze da se izgovori kao jedna rec na engleskom govornom podrucju (kao KEF) a ne da mora da se srice (speluje) kao JBL (Dzej Bi El).

 

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, brijac said:

Steta, najbolji zvuk koji sam do sada cuo.. Sve pohvale, vrlo mi je drago da sam uspeo da cujem bar citav taj setap, ako ne odu negde nadam se ponovnom slusanju :cheers

Ne ide to nikuda, uvek mozes to da cujes kod mene. To je moj par koji mi svira u dnevnoj sobi.

Ima jos 9 pari, jer tada nas je bilo desetorica u firmi pa smo napravili po par svakome...a kada smo sve zavrsili i obracunali koliko smo vremena potrosili (i us..li se od posla), svi smo se slozili da to vise nikada necemo da radimo.

 

Requisite Audio uskoro zavrsava seriju istih, samo kompresionih (bez bass-reflexa, trebace sub-woofer). Ne znam koja ce biti cena ali to ce biti na prodaju i izgledace ovako:

 

IMG_1837.jpg

IMG_2261.jpg

Link to comment
Share on other sites

Волео бих да сам био упознат да је звук са RAAL звучника штимован за први ред, можда бих тада сео у тај први ред да на миру послушам. Овако сам остао ускраћен реалног доживљаја, а добио представу такорећи boomy баса у тренуцима непријатног који је резоновао са просторијом тамо где сам седео и где сам покушао да чујем стојећи.

То у вези зв.сталака ми је уједно и био утисак са сајма, само у  Dutch & Dutch поставци су звучници били на висини за позицију слушања са столице која је прилично виша од позиције за слушање из софе.

Коначно, два од три најбоља звука са сајма био је домаћи. Моја искрена похвала.

Link to comment
Share on other sites

Pa nisam dzabe tek iz 6. pokusaja uspeo da ugrabim par minuta slusanja u prvom redu :), a utisak sam odmah u pola recenice rekao Solaji. Meni je to zvucalo sjajno.

Izbor muzike nije mi bas bio po meri (i to vazi za 99% "soba"), ali to na ovakvim manifestacijama ni ne ocekujem. Tu vise slusam zvuk (i potencijal istog), nego muziku.

Link to comment
Share on other sites

Bez namere da nekog povredim, i da napomenem da nisam nikakav stručnjak za akustiku, jedno pitanje.

Svi izlagači su znali unapred u kakvoj sobi će biti njihovi sistemi. Cenim da su znali barem mesec dana unapred. Ako je mala soba, da li se moglo nešto uraditi na elektronici ili na skretnicama pa da nas ne sačeka boom boom bas na ulazu u sobi.

Ovakva podešavanja samo za izložbu, pa se posle vrati na fabričko podešavanje. Ja nisam mogao da ocenim RAAL kutije iz tih razloga, iako imam KSN kući. Inače je ovaj problem bio i kod nekih drugih.

Link to comment
Share on other sites

Uvek treba sesti u prvi red.Kako uopste da se nesto cuje kad imas coveka ispred sebe.Sve sto me je imalo nekad zanimalo da čujem sam poslusao iz prvog reda,jednostavno preskocim salu pa dodjem kasnije sko nema mesta ili pricekam...Isto kao sto bar 90% koncerata slusam iz neposredne blizine miksete gde covek "pravi" zvuk,kad cuje kako mu zvuci puna sala,ili bar na sto idealnijem mestu.Sednu ljudi u neko ćoše,sa jeftinijim kartama na balkonu pa kukaju na zvuk:roll:  Bio sam par puta na HFShow kad mi neko kuka na bass a slusao stojeci,naslonjen na zid ...e pa jbg. 

U istim sobama se slusao i dobar i los zvuk sto je dokaz da sobe nisu bas ocajne,al neko se potrudio da izmenja poziciju zvucnicima, a neko razapeo tezgu i poredjao sto vise da se vidi. Kom je sta prioritet,ne zameram jer sajam je i za gledanje ne samo slusanje.Nekima je sajam da.prikazu sto bolji zvuk,nekima tek vizitkarta da dodjes u salon gde bi vec zaista moralo da se poradi na akustici prostora. Najgori utisak postavke oni najavljivani švapski monitori koji trebaju da spakuju Ki u mali dzep,gurnuti u cosak

 

Link to comment
Share on other sites

Ko je zaista zeleo da cuje pun potencijal bilo kog sistema sigurno bi nasao nacina da se dokopa stolice. A sad da konstruktori ili jos gore dileri cackaju uredjaje i menjaju skretnice da tamo nekom ne bi boom-ilo u hodniku... Malo nerealno zar ne?

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, sondek said:

Najgori utisak postavke oni najavljivani švapski monitori koji trebaju da spakuju Ki u mali dzep,gurnuti u cosak

Nit' su švaBski, nit' su pogrešno postavljeni, pročitaj malo uputstvo od zvučnika pre nego što opleteš po nečemu...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, RAAL-Req said:

Meni je akustika soba sasvim OK, jer sam se naslusao raznoraznih soba. Nije pravila neke specijalne probleme.

Za ovo kapa dole od mene. Od kad nisam čuo/pročitao nešto ovako. Uvek neko kukumavčenje. Jeste, dole je fancy itison od zida do zida ali, mislim, u kakvim prostorima žive kritičari svega i svakoga?

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Zexx said:

Nit' su švaBski, nit' su pogrešno postavljeni, pročitaj malo uputstvo od zvučnika pre nego što opleteš po nečemu...:rolleyes:

Sorry.Nem vremena...jbg jos gore ako im je to bila "idealna" pozicija po uputstvu.Usao sam dvaput,nije mi leglo mozda je i do trenutne muzike.Nije mi bila namera da mracim,utisci su mi uglavnom povoljni,izbegao sam da pisem o onom sto mi se nije svidelo,da ne kvarim sebi dobar provod

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, sondek said:

Sorry.Nem vremena...jbg jos gore ako im je to bila "idealna" pozicija po uputstvu.Usao sam dvaput,nije mi leglo mozda je i do trenutne muzike.Nije mi bila namera da mracim,utisci su mi uglavnom povoljni,izbegao sam da pisem o onom sto mi se nije svidelo,da ne kvarim sebi dobar provod

Slažem se za izbor muzike, ali je prezenter bio vrlo raspoložen da pusti goste da sami izaberu s Tidala šta god im je volja. Dodatno, nije ostao gluv na primedbe koje je čuo, pa se potrudio i proveo još par sati dodatno podešavajući DSP pre drugog dana sajma, i to se itekako čulo.

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, Sloba said:

Za ovo kapa dole od mene. Od kad nisam čuo/pročitao nešto ovako. Uvek neko kukumavčenje. Jeste, dole je fancy itison od zida do zida ali, mislim, u kakvim prostorima žive kritičari svega i svakoga?

Ja kao apsolutni amater sam uložio preko 1500 eura u akustiku prostora u moja dva sistema. U ovo ne ulaze rezonatori.

Od profesionalaca očekujem mnogo veći standard. Ako bi išli tim putem da je sve to dobro, da se pun potencijal uređaja može čuti samo u prvim redovima, onda razvoj nema nikakvog smisla. Sve je dobro, sve je bajno, ....sedi u prvi red i onda ocenjuj. Može bilo koja soba, bilo koji materijal po zidu, po patosu, .... i tu onda ulazimo u svet prosečnosti, i ispod.

Ovakav mentalitet svaki dan čujem od mojih kolega tehničara elektroničara. Ma pusti to, stalno nešto zameraš, dobro je to ..... To je njihov rad. I zbog tog mentaliteta smo tu gde smo. To vidim u kvalitetu naših proizvoda. Proizvode koje teško prodajemo napolje, sem u regionu. Čast izuzecima poput recimo Gosp RAAL-u i sličnim.

Ja očekujem od mog sistema i kvalitet kad hodam po sobi. Ne da me drži prikovanog u idealnom trouglu.

 

Link to comment
Share on other sites

Firme koje su proizvod idejnog i prakticnog rada jedne osobe, obicno imaju ime po toj osobi, pa cesto i kada su dve osobe osnivaci.
To je za osnivaca bitan momenat ako se bavi kreativnom delatnoscu. Kao sto umetnici stavljaju svoje ime na svoje stvaralastvo, tako i mi u audiu smatramo da je ovo i inzenjering i umetnost u isto vreme i ne zelimo da se odreknemo prava da potpisemo svoj rad, jer nije mi neko drugi smislio kako i sta cu da pravim.
Bezimena a zvucna imena firmi su za nekoga ko se bori za parce kolaca u konkurentskoj ravni, kao sto su, na primer, telekomunikacije ili energetika. Mi u audiu se borimo u kreativnoj ravni, gde se vrednost roba i usluga meri po vrednostima ideja koje stoje iza njih, i njihovim uticajem, a ne stopericom ili megabajtima ili kilovatcasovima ili litrima benzina.
Sve dizajnerske firme nose necije prezime ili puno ime. Od mode do automobila, arhitekture...
Audio firme koje je osnovao pojedinac, ili vise njih, takodje nose i njegovo/njihovo ime:
James B. Lansing, Franco Serblin, Philips, Bosch, KOstaRAtkoTOmke, Burmester, Manger, Bowers & Wilkins, Wilson Audio, Wilson Benesch, Mordaunt Shrort, Jantzen, Duelund, Bang & Olufsen, JM Lab-Focal, Harman Kardon, Marantz, Martin Logan, Renkus Heinz, PSB Speakers, McIntosh, Martin Audio, Rega, Akai, Studer-ReVox, Solaja Audio, Karan, NN Acoustics, Kuzma i mnogi drugi.
Drugi princip je po mestu porekla firme, kao:
KEF (Kent Engineering & Foundry) , SABA (Schwarzwälder Apparate-Bau-Anstalt) , Sansui (planinska voda na japanskom),
Dakle, mogao sam da nazovem firmu i TRT (Timok Ribbon Tweeters), ali mi se vise svidjao onaj prvi princip!
Sve u svemu, naravno da je i egoizam u pitanju, ali vise je bilo do tradicije u kreativnim delatnostima i lako pamtljivog akronima koji moze da se izgovori kao jedna rec na engleskom govornom podrucju (kao KEF) a ne da mora da se srice (speluje) kao JBL (Dzej Bi El).

Još ste i skromni. Da sam na Vašem mestu ja bih prvi (verujem i ogroman broj drugih) i logo firme povezao sa svojim-Vašim likom (kao sto je NBA svog bitnog protagonistu-igrača Jerry Westa stavila kao logo).
Bar da “dušmani crknu”.
Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vdzele said:

Bez namere da nekog povredim, i da napomenem da nisam nikakav stručnjak za akustiku, jedno pitanje.

Svi izlagači su znali unapred u kakvoj sobi će biti njihovi sistemi. Cenim da su znali barem mesec dana unapred. Ako je mala soba, da li se moglo nešto uraditi na elektronici ili na skretnicama pa da nas ne sačeka boom boom bas na ulazu u sobi.

Ovakva podešavanja samo za izložbu, pa se posle vrati na fabričko podešavanje. Ja nisam mogao da ocenim RAAL kutije iz tih razloga, iako imam KSN kući. Inače je ovaj problem bio i kod nekih drugih.

 

 

druze, shvatili smo vec da si najpametniji pa mozes malo i da odmoris (a i mi od tebe) - kafa, rakijica, suncano jutro - taj rad.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...