Jump to content


Hi-Files Show 2019, Holiday Inn, 23. i 24. novembar


Ljuba

Recommended Posts

26 minuta ranije, vdzele said:

Ja kao apsolutni amater sam uložio preko 1500 eura u akustiku prostora u moja dva sistema. U ovo ne ulaze rezonatori.

Od profesionalaca očekujem mnogo veći standard. Ako bi išli tim putem da je sve to dobro, da se pun potencijal uređaja može čuti samo u prvim redovima, onda razvoj nema nikakvog smisla. Sve je dobro, sve je bajno, ....sedi u prvi red i onda ocenjuj. Može bilo koja soba, bilo koji materijal po zidu, po patosu, .... i tu onda ulazimo u svet prosečnosti, i ispod.

Ovakav mentalitet svaki dan čujem od mojih kolega tehničara elektroničara. Ma pusti to, stalno nešto zameraš, dobro je to ..... To je njihov rad. I zbog tog mentaliteta smo tu gde smo. To vidim u kvalitetu naših proizvoda. Proizvode koje teško prodajemo napolje, sem u regionu. Čast izuzecima poput recimo Gosp RAAL-u i sličnim.

Ja očekujem od mog sistema i kvalitet kad hodam po sobi. Ne da me drži prikovanog u idealnom trouglu.

 

Nisi uložio nego si potrošio. Nisi razumeo suštinu. Dakle, jedno su očekivanja i akustika životnog prostora, dnevne sobe ili audio sobe u stanu. Potpuno druga stvar je Audio Show u hotelu. Šta treba Ljuba da vadi itisone i stavlja američki hrast parket, pa persijaner i onda ostali akustički tretmani?

Opusti se i uživaj...(naxi radio)

Link to comment
Share on other sites

kako da ti napisem a da razumes, tvoj kognitivni aparat ne moze da primeti da ti se ovde aleksandar radosavljevic ne bi oglasio da se nisam potrudio da vas podsetim sta ste mogli da cujete na ovom sajmu a niste se ni okrenuli, jer vas je po hodnicima gasirao lerdi sa fotokopijama iz absolute sounds i gratis vinjakom.

eto barem neka korist, za razliku od tvog dociranja sa umisljene visine.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ljubi svaka čast na entuzijazmu i čeličnim živcima. Ko misli da može lepše i bolje da organizuje ovakvu manifestaciju u Srbiji bilo bi stvarno produktivno da to i sprovede u delo.

Hvala i izlagačima na uloženom trudu i vremenu da prezentuju uređaje koje većina nas neće imati nikad u ovoj koncentraciji videti u svojim domovima.

Sajam treba shvatiti sa tehničke strane čisto kao orijentir u kom pravcu se hajfaj industrija kreće nikako kao takmičenje u smislu najboljeg zvuka-u-hotelu.

Sa socijalne strane su ovakve manifestacije najbolja prilika videti/sresti/upoznati ljude kako sa ove- tako i sa one strane hajfaja, tj i proizvođače/dilere tako i konzumente.

Niko i ništa ne opravdava ni u kakvom kontekstu uznemiravanje hostesa sajma i nadam se da je to bio samo akt pojedin(a)ca koji je na žalost žigosao celu našu zajednicu kao gomilu neotesanih ludaka da ne koristim teže izraze.

Sledeće godine (ako bude HiFi Show) mislim da ću se tako organizovati da budem oba dana, toliko sam uživao u ovoj našoj godišnjoj svetkovini.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, vdzele said:

Bez namere da nekog povredim, i da napomenem da nisam nikakav stručnjak za akustiku, jedno pitanje.

Svi izlagači su znali unapred u kakvoj sobi će biti njihovi sistemi. Cenim da su znali barem mesec dana unapred. Ako je mala soba, da li se moglo nešto uraditi na elektronici ili na skretnicama pa da nas ne sačeka boom boom bas na ulazu u sobi.

Ovakva podešavanja samo za izložbu, pa se posle vrati na fabričko podešavanje. Ja nisam mogao da ocenim RAAL kutije iz tih razloga, iako imam KSN kući. Inače je ovaj problem bio i kod nekih drugih.

 

2 sati ranije, nackom said:

Evo predloga za izlagače sledeće godine. Ima ovde dosta akustičkih teoretičara na forumu, neka razmotre njihov angažman.

Nazalost, akustika prostorija ne funkcionise tako da je moguce resiti bass boom uz zidove ili ulaze.

Tj. moze ako se napravi velika prostorija, pa se u njoj napravi manja, ciji su polutvrdi zidovi od 60cm do 1m udaljeni od zidova osnovne prostorije.

 

Sam ulaz u prostoriju je u stvari port na velikoj bass reflex kutiji i to je tako i Amin. Tu naprosto ne treba slusati.

Ako se resi akustika tako da na ulazu bas bude "dobar", bice katastrofa na mestu slusanja.

 

Naprosto, treba sesti u sredinu kao sto bi to radili i kod kuce. Ne idete kod drugara da cujete njegov sistem, pa se naslonite na vrata na ulazu u sobu i tako sa njim razmatrate jel on to dobro podesio. Nismo smatrali da je trebalo posebno naglasavati da se stereo sistem slusa iz sredine, u trouglu sa zvucnicima.

 

Elem, cak i kada se ispostuju osnove oko pozicija slusanja, sajmovi sluze da posetioci primete potencijal nekog uredjaja, a posle se ide kod prodavca da se to cuje podrobnije i da se eventualno kupi. Ocekivati vise od sajmova je nerealno. Odes na sajam automobila, pa ne ocekujes da ih vozis, kao sto na sajmu oruzja neces pucati iz exponata.

Sajmovi sluze da se vidimo, porazgovaramo, primetimo potencijal necega.

S obzirom da je audio skup hobi, da se tesko kupuje a da treba izaci u susret interesentima, uopste nije na odmet pitati dilera ili prozvodjaca da li je moguce neki uredjaj poslusati kod kuce. Ja sam nosio zvucnike kod ljudi dok sam se bavio time, Nenad Napijalo isto, Solaja isto i uvek, tako da sajam moze da bude tek uvod u pravu evaluaciju, samo treba pitati, a posle potvrdnog odgovora, sve price o akustici sajmova vise nisu bitne.

Dakle, mi se ne bavimo specijalno akustikom prostorija po sajmovima, jer smo uvek izlazili u susret za kucne probe.

Po mom misljenju, bolja usluga od toga ne moze da se pruzi i ako ste potencijalno ozbiljni kupci, to treba da trazite od prodavca i on ce vam izaci u susret (ako stvarno zivi od prodaje uredjaja).

 

Link to comment
Share on other sites

RAAL - Slažem se svim što si napisao.

Nego sam potegao ovo pitanje jer se svake godina prepiremo ovde da li je sistem kriv ili soba mala / velika. Ovo sve ne vredi nekome ko ne posećuje ovaj forum ili je neiskusan u slušanju. On uđe u sobu, oseti bas koji nije dobar - odma iziđe. Otkud on zna šta je problem, da li tvoji zvučnici ili soba? U krajnjoj liniji to ide uvek vama na teret. Ja sam procenio da je soba problem.

Ja sam samo želeo da budem konstruktivan, barem si ti konstruktor svojih sprava pa se možda mogla skretnica podesiti za tako očekivan prostor. Eto toliko.

---------------

Znam da NN ima visok standard po ovom pitanju. Reče mi davnih dana  da je na sajmu u Americi stavljao ono što je bilo u hotelu kako bi dobio solidnu akustiku. Doduše on je imao probleme refleksija. Po njemu je to veoma bitno za prvi utisak.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, vdzele said:

RAAL - Slažem se svim što si napisao.

Nego sam potegao ovo pitanje jer se svake godina prepiremo ovde da li je sistem kriv ili soba mala / velika. Ovo sve ne vredi nekome ko ne posećuje ovaj forum ili je neiskusan u slušanju. On uđe u sobu, oseti bas koji nije dobar - odma iziđe. Otkud on zna šta je problem, da li tvoji zvučnici ili soba? U krajnjoj liniji to ide uvek vama na teret. Ja sam procenio da je soba problem.

Ja sam samo želeo da budem konstruktivan, barem si ti konstruktor svojih sprava pa se možda mogla skretnica podesiti za tako očekivan prostor. Eto toliko.

---------------

Znam da NN ima visok standard po ovom pitanju. Reče mi davnih dana  da je na sajmu u Americi stavljao ono što je bilo u hotelu kako bi dobio solidnu akustiku. Doduše on je imao probleme refleksija. Po njemu je to veoma bitno za prvi utisak.

Podesavanje skretnice za sajam? I da ima smisla a nema, nije to posao od par minuta, zahteva ozbiljan rad, mehanika, elektronika, merenja, slusanje (samo ne znam kako u sobi na sajmu za koji se priprema a koji ce se tek desiti) pa opet isto nakon sajma.. A zasto nema smisla, zato sto je zvucnik optimalno napravljen i podesen kako je to konstruktor i proizvodjac zamislio i projektovao. Sve ostalo vise nije taj zvucnik jer ne radi ono sto je predvidjeno da radi.

Sto se tice anegdote koju navodis u vezi sa NN na sajmu u Americi iz 2008. godine (tacnije Rocky Mountain Audio Fest u Denveru), izlagaci su bili upravo Solaja Audio i NN Acoustics, i tacno je da su imali veliki problem sa akustikom sobe, nisu mogli da dobiju zeljeni bas, tjst nije ga uopste bilo gde treba da bude a po coskovima ga je bilo previse, pa su stavljali duseke po zidovima. To je bio ekstreman slucaj, i nije ni za prici ovom sa kojim ga dovodis u kontekst. 

Na ovom sajmu smo imali zeljeni bas na poziciji za slusanje, tjst samo je bio predimenzionisan po coskovima, uz same zidove i u hodniku sto je u redu u takvim uslovima, kao sto je slucaj i u svim korisnickim stanovima, sobama, slusaonicama, hodnicima itd. Jednostavno tako to funkcionise a sto je Aca Ribon vec podrobno objasnio (npr. hodnik se ponasa kao reflexna cev)

Link to comment
Share on other sites

Ma da, podesili smo mi bass reflex taman kako treba za prvi red, i nismo namerno hteli jos da ga davimo, a moglo je da se osusi koliko god hoces, sve do potpunog zatvaranja porta, ali nam je procena u tom trenutku bila da ne treba vise da bas ne izgubi voluminoznost.

E sad, zbog velike guzve u sobi, ta procena je bila mozda ispravna, mozda ne, ali za sedeca mesta je bila ispravna i to nismo hteli da kvarimo.

Da, na Rocky-ju smo provalili u kojoj sobi drze sve madrace koje su izneli iz prezentacionih soba, pa smo iskoristili trenutak kada su vrata bila odskrinuta i maznuli smo tri komada. Nesa je time resio prve refleksije i bas. Ta soba je bila medju 5-6 najboljih zvukova na Rocky-ju te godine.

Ovde je soba, mozda i gresim, ali cini mi se malo uza, plus, desk sa leve strane je morao da ostane u sobi, pa ne bi ni bilo mesta za nesto sto bi moglo da popravi akustiku u basu, niti smo tako nesto hteli da jurimo...

Ovde smo svi lokalci i lako je izaci u susret svakome za kucno slusanje.

Link to comment
Share on other sites

Ја сам годинама ишао у Милано на сајам и оно што је било интересантно је то да је највећа гужва увек била код неких безвезних малих кутија које су добро дрмале.

  Увек тамо гужва и увек тамо најбољи звук.....мистерија.

  Са друге стране велики системи су били редовно очајни, можда због неких великих очекивања или нечег другог, али једноставно никада нису радили нешто посебно.

   Опет када дођу неки бољи услови или кућно слушање,  ствари долазе на своје место.

  Генерално на сајмове се иде да се види, разговара и евентуално договори неко слушање у неким другим условима. 

  

 

ПС гледам ја ономад београдску хронику и видим ја фаца ми позната......не могу да се сетим где сам га приметио......појачам ја тон , кад оно наш администратор :grin:

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, RADE said:

 

 

ПС гледам ја ономад београдску хронику и видим ја фаца ми позната......не могу да се сетим где сам га приметио......појачам ја тон , кад оно наш администратор :grin:

Crna hronika? :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vdzele said:

RAAL - Slažem se svim što si napisao.

Nego sam potegao ovo pitanje jer se svake godina prepiremo ovde da li je sistem kriv ili soba mala / velika. Ovo sve ne vredi nekome ko ne posećuje ovaj forum ili je neiskusan u slušanju. On uđe u sobu, oseti bas koji nije dobar - odma iziđe. Otkud on zna šta je problem, da li tvoji zvučnici ili soba? U krajnjoj liniji to ide uvek vama na teret. Ja sam procenio da je soba problem.

Ja sam samo želeo da budem konstruktivan, barem si ti konstruktor svojih sprava pa se možda mogla skretnica podesiti za tako očekivan prostor. Eto toliko.

---------------

Znam da NN ima visok standard po ovom pitanju. Reče mi davnih dana  da je na sajmu u Americi stavljao ono što je bilo u hotelu kako bi dobio solidnu akustiku. Doduše on je imao probleme refleksija. Po njemu je to veoma bitno za prvi utisak.

To je potpuno tacno, uvek ide na teret izlagaca.

Niko te ne pita da li te soba j... i ocekuje se da sve odmah jos na pragu sobe bude kako treba.

Ja sam se svojevremeno zarekao da cu na sledeci put na sajam da ponesem DSP room correction procesor i da prezentujem sistem sa tim.

Od toga sam odustao kada sam konacno uvideo da je sve to super i fino i lepo i zvuci OK ali...sve to dodje do 90% realnog zvuka ali nece ni makac dalje. Tu je plato i nikako da preskoci. To sam preko vikenda opet cuo na Kii i Dutch&Dutch (koji mi je bio bolji od Kii).

Izgubi mi se prozracnost sredine i tonski i dinamicki. Iako je sve OK, nije to-to. Mozda DSP sa externim, normalnim pojacavacima, ne one D-klase sto guraju u zvucnike, ali ni tada to ne prelazi 95% od pravog zvuka, tako da sam odustao od DSP-a generalno.

 

Ako bih opet izlazio na sajam gde sam ja izlagac, uzeo bih sobu i tamo postavio 5-6 mesta za slusanje slusalica. Do sledece godine u ovo vreme bice jos jedan model slusalica, duplo jeftiniji od postojeceg. Bice do tada i 3-4 pojacavaca specijalizovanih za direkt-drajv nasih True-Ribbon sluski, a slusace se i preko zvucnickih pojacavaca.

Ne bih se rvao sa akustikom prostorije, kad vec ne pravim zvucnike a imam proizvod na koji to ne utice. Hocu samo tihu prostoriju, a ne u predvorju,  da se ne remeti dozivljaj kod potpuno otvorenih sluski.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, RAAL-Req said:

. . .

Ja sam se svojevremeno zarekao da cu na sledeci put na sajam da ponesem DSP room correction procesor i da prezentujem sistem sa tim.

Od toga sam odustao kada sam konacno uvideo da je sve to super i fino i lepo i zvuci OK ali...sve to dodje do 90% realnog zvuka ali nece ni makac dalje. Tu je plato i nikako da preskoci. To sam preko vikenda opet cuo na Kii i Dutch&Dutch (koji mi je bio bolji od Kii).

Izgubi mi se prozracnost sredine i tonski i dinamicki. Iako je sve OK, nije to-to. Mozda DSP sa externim, normalnim pojacavacima, ne one D-klase sto guraju u zvucnike, ali ni tada to ne prelazi 95% od pravog zvuka, tako da sam odustao od DSP-a generalno.

. . .

Kako se i sam borim sa svojim prostorom , složio bih se u potpunosti sa svim izrečenim ...DSP popravi bas ali blago skine iz srednjih prozračnost i najfinije detalje . Ja koristim Roon implementaciju koja je još i najsuptilnija što sam do sada probao...

U Čikagu na AXPONA sajmu ljudi iz MAGICO-a su u veoma maloj sobici (4x4) koristili aktivni i pasivni bas trap velike površine cca 2m2  i uspeli su da namincaju da A3 nestane iz sobe .... 

 

Link to comment
Share on other sites

44 minuta ranije, RADE said:

ПС гледам ја ономад београдску хронику и видим ја фаца ми позната......не могу да се сетим где сам га приметио......појачам ја тон , кад оно наш администратор :grin:

Ništa se to ne računa, dok se ne pojavi kod Nataše Pavlović u Praktičnoj ženi da nešto skuva ...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam u Solajinim sobama bio najkraće, zvučnici vizuelno (subjektivno) nisu na nivou, muzika blago rečeno preglasna, bas još glasniji.

Ruku na srce na trenutke stvarno odličan bas kada naleti odgovarajući deo numere, van toga, bum bum bum.

I tu je prva misterija, zašto ako je problem prostorija, akustika, jednostavno se ne utiša zvuk? Čemu onoliki decibeli?

Dakle, bas je prejak za 90% prosečnih soba, a glasnoća kojom su prezentovani je neprikladna za 99,99% prosečnih prostorija u kojima slušamo kući muziku? Kako je to dobro?

Druga misterija je, zašto uopšte pričamo o svemu ovome kad zvučnici i nisu u proizvodnji i ne mogu da ih kupe ni oni kojima se svideo zvuk :) .

 

Dosta nas pominje male rogers zvučnike, verovatno jer su svojim dimenzijama odgovarajući za te dimenzije sobe, zvuče dosta dobro i imaju najmanje problema oko basa.

Takvi su bili i na primer ATC scm7 i 11, manje kompresione kutije, najmanje problema sa reprodukcijom basa u prostoriji, i naravno ljudima se to dopadne.

 

E sad, tom logikom ceo gornji sprat bi trebalo da tera distributere da izlažu samo najslabije modele zvučnika, a to je nerealno.

Kao što sam već pomenuo, odlični su bili Spendori, Hartbeth, Vienne, ali su sva 3 modeli koji traže veću sobu, ili makar sa čvrstim zidovima, bilo je u sve 3 sobe po meni previše basa.

Ko ima veće sobe od tih, on zna da to kod njega verovatno neće biti tako, ko ima iste ili manje sobe zna da treba da traži manje zvučnike itd.

Ali to su stvari koje se ne mogu menjati, ali ono što može je: puštajte malo tiše muziku na sajmu.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Pre svega zelim iskreno da se zahvalim svim izlagacima koju su nam priustili da ova dva dana uzivamo.

Nije mala stvar dovuci silnu i skupocenu opremu u hotel, sve to spojiti u kratkom vremenskom periodu, podesiti i odvojiti dva-tri dana svog zivota za „bogato i visokoplatno“ srpsko trziste.

 

Takođe, zalim i da se zahvalim organizatoru na lepoj odganizaciji. Puno uspeha sledecih godina, pa da sajam bude jos bolji, veci i kvalitetniji.

 

Koliko je to sve bilo fino, i koliko je vladala neka pozitivna atmosfera, dovoljno govori da sam se „iscimao„ oba dana da dodjem iz NSa. Nekako i osecao sam potrebu da odam bar neku „zahvalnost“ organizatoru, kao i svim izlagacima i distributerima hehe :) . Svima puno srece i uspeha u daljem radu.

 

Odmah da naglasim da sam potpuno svestan da slusanje na sajmu ne dozivljavam kao neko "kriticko" slusanje, vec vise kao neki info sta je trenutno aktuelno, kao i da dobijem neke smernice sta mi od zvuka lezi, odnosno odgovara mom nacinu slusanja i „navikama“. Nekad bude tesko u brdu elektronike, zvucnika, opreme i specificnosti soba donositi neki zakljucak o kvalitetu komponete, odnosno koji je pravi uzrok dobrog/loseg zvuka u sistemu.

 

Par mojih utisaka. Fokusiracu se na ono sto se meni svidelo. Ako podvucem neku crtu nakon oba dana slusanja (detaljno provedeno vremena po sobama, i uvek u sweet spotu), opet su mi se najvise svideli zvucnici namenjeni monitoringu.

 

1. Aktivni studijski monitor Adam S3H. Mislim da Adame nije puno ljudi ni culo na sajmu, jer je u toj sobi najvise radio Ducth&Dutch. Takav mi je utisak. Steta! Ovi midfield monitori sjajno rade, i sa cenom od oko 2500e po komadu, po meni su odlicna kupovina. Brzi, tacni, detaljni. A i nemaju onaj zamor koji neki pripisuju studijskim monitorima.

2. Ducth&Dutch takođe mogu da dam reci hvale. Nisu pokazali sav svoj potencijal. Hvala Bogdanu na strpljenju, svim informacijama i objasnjenjima koje je podelio sa nama.

3. Graham Audio LS5/9 u kombinaciji sa Exposure elektronikom. Uh! Odlicno. Sva tri zvucnika (Neat, Spendor, Graham) koja su se slusala u Impulse sobi su mi zvucala vrlo dobro. Ali moj tip ide na Graham LS5/9. Bravo Simo!

4. Solaja+RAAL. Odlican zvuk iz ove kombinacije. Prvi dan mozda malo bolji nego drugi dan. Ali to je samo moje zapazanje. Sve u svemu malo je reci pozitivan utisak.

5. Rogers LS3/5. Verovatno soba gde sam najvise proveo vremena :) .Slusao sam mali i veliki Rogeres, u obe kombinacije sto se tice amplifikacija kao i izvora. I uvek mi je to zvucalo super, zabavno, zanimljivo. Manji Rogers mi se vise svideo. Jako zanimljiv zvuk.  Na kraju, ovde se mogla cuti i najzanimljivija muzika. Svaka cast Radisi. Ali nekako smo na to vec navikli od njega. Tnx for Mysterons.

6. McIntosh. Dobar. Cena ... nevermind :) .

 

Zapazanja!

Oglavnom se slusala preglasano muzika. Posebno na prvom spratu. Ovo mi se bas i ne svidja.

Ljudi nemaju strpljena, cesto odmah napustaju prostorije, bez da malo sacekaju.

Staviti za ubuduce zabranu pustanja Chris Jonesa :) .

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima!

Odlican sajam i pohvale organizatoru.

Veoma pozitivan utisak sa sajma i pohvale domacim proizvodjacima koji iz godine u godinu veoma cujno napreduju. 

Akustika soba, negde pomogne, negde odmogne i sa odredjenom rezervom poslusam sistem.

Ocenjivanje, licni ukus.. Neat i Hegel - voleo bih da posedujem, mozda bi komplikovao sebi odluku dvoumljenjem sa Expo i Graham. 

Sledeci izbor bi bili Rega i Harbeth.  

Zadrzao se svega 2 sata, tako da ima sigurno uticaja u trenutku slusanja izbor muzike i kvalitet produkcije ali sam prilicno naklonjen  pomenutim brendovima. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...