Jump to content


Hi-Files Show 2019, Holiday Inn, 23. i 24. novembar


Ljuba

Recommended Posts

3 hours ago, Aleks70 said:

ko je tu pametan, a ko .......

Pa zamisli mobilni telefon sa DA i AD konverterom u DIP28 fizickom pakovanju? I sa ostalim delovima istog tehnoloskog nivoa? Bio bi za nijansu manji od obicnog stacionarnonog telefonskog uredjdaja a mora da bude prenosiv?

U svakom desktopu, laptopu, tabletu mobilnom tel., i verovatno jos ponekom kucnom uredjaju postoje neki ADA konverteri.

Da ne spominjem masu novih uredjaja za medicinu, telekomunikacije, vojne uredjaje, industrijske uredjaje i masine.... Ogromna je bila potreba da se delovi fizicki smanje, da njihova proizvodnja postane jeftinija a da mogu u isto vreme zadovoljiti odredjene standarde. Naravno dugotrajnost komponenti tu nije primarni cilj  posto novi uredjaji vrlo brzo postju zastareli...

Drugo vremenom su se formirale i neke novije naucne koncepcije delta sigma. dsd, 1bit i drugi patentirani sistemi koje je trebalo proveriti u industrijskoj praksi. Veoma mali deo ukunog broja modela i ukupne proizvodnje konverera se koristi u audio domenu eksplicitno. Tu ne racunam multi namenske uredjaje tipa playstation i racunare pored ovih istalih. Vec samo "audio" komponente za reprodukciju zvuka...

Niko nije rekao da su ovi noviji losi, jednostavno su drugaciji. Sem verovatno onih proizvodjaca skupih "prevazidjenih" konvertera i njihovih kupaca - jer koji drugi razlog bi bio prvima da ih proizvodr a drugima da ih kupe?

Clockove i njihove osnovne koncepcije nisu menjali. Samo su vec postojeca oscilatorska kola smanjili u module koji odgovaraju specificnim namenama. I tu je naravno ucesce audio reprodukcije u veoma malom procentu...

Link to comment
Share on other sites

Još jedan utisak o sajmu na forumu je to što se svako godine vode iste priče o tome kako zvuk nije dobar i gori je od toga kako rade sistemi po kućama. Prvo to nije tačno, jer ima itekako spektakularnih sistema do čije reprodukcije muzike ne prilazi 99.99% sistema nas običnih smrtnika - primer sa prošlog sajma je sistem D'Augustino - Franko Serblin. Još bitnije je da sajam ne sluzi tome da se na njemu dosegne apsolutni zvuk nego da se stekne utisak o tome šta bi zaista bilo moguće i koje su osnovne naznake zvuka komponenti, pa ako je posetilac zainteresovan za kupovinu, preduzme dalje korake i čuje odabrane uređaje u kontrolisanijim uslovima, svejedno da li je to soba kod distributera ili kod njega u stanu, ako je diler OK s time.

Ne računajući pomenuti sistem, samo je jednom na nekom audio sajmu kod nas dosegnut zvuk oko koga nije bilo nikakvog razmimoilazenja u utiscima, pre jedno 20 i kusur godina u Ekscelzioru u sobi sa cevnim spravama rahmetli Vukušića, sa domaćim zvučnicima nepoznatog autora. Tada su ljudi bukvalno aplaudirali između pesama, kao na koncertu.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, anubisgrau said:

. . . .

Ne računajući pomenuti sistem, samo je jednom na nekom audio sajmu kod nas dosegnut zvuk oko koga nije bilo nikakvog razmimoilazenja u utiscima, pre jedno 20 i kusur godina u Ekscelzioru u sobi sa cevnim spravama rahmetli Vukušića, sa domaćim zvučnicima nepoznatog autora. Tada su ljudi bukvalno aplaudirali između pesama, kao na koncertu.

Istina. 

Ovde bih dodao i sobu sa Cary Audio amplifikacijom, Audiomeca Mephisto CD playerom i sjajnim Apertura Tanagra zv. kutijama.

Zvuk koji nikada neću zaboraviti. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aleks70 said:

Ma dajte ljudi - budimo realni, prvog dana je zvuk bio sasvim OK , ali daleko od idealnog, drugog dana je zvuk bio blagi uzas, vi najbolje znate sta ste drugog dana radili sa zvukom, ja vam to dobronamerno govorim, da se ne uljujkujete sa epitetima najbolji, bez greske itd.... 

Ali, koliko vidim, ocigledno je i indikativno , da ne prihvatate dobronamerne kritike i da vas to iritira. Kritika - mora da deluje pozitivno i da vam da elana da u sledecoj etapi uradite jos bolje i mocnije. Uostalom, ako su vasa oprema i kablovi bili idealni, kao sto tvrdite,  onda vi direktno upirete prstom u Acu Ribbon-a i njegove kutije .

I na kraju , ono sto je generalno falilo vasem zvuku i da je bio bezgresan, je prefinjenost , elegancija  i toplina, koju su prezentirali mnogo jeftiniji sistemi poput standa Impus, momaka iz Novog Sada, momaka iz Makedonije..... Zvuk je bio sirov i vise je licio na razglas, obzirom na jacinu koju su vam mnogi zamerili. Ja se secam na koncertima Rock grupa koje nisu bas bile najsigurnije u svoju svirku, da su se odvrtali do daske, da bi prikrili mane, e to mi se cinilo i na vasem standu.

Ljutili se, ne ljutli to je moje iskreno zapazanje i u potpunosti je dobronamerno , a vase je pravo da ga ne usvojite.

Da ponovim, nista nije menjano u postavci drugog dana. Nista nije pomereno ni za milimiter, niti smo imali DSP da bismo mogli ista da menjamo. Ako je prvog dana, kako vi kazete, zvuk bio sasvim OK, ali daleko od idealnog, drugog dana nije mogao nikako da bude blagi uzas. Mozda vi jednostavno niste bili raspolozeni.

Sto se tice prihvatanja ili ne prihvatanja kritike, kako ja da znam da li je nesto dobronamerno ili nije. Ovo vase pisanje mi nimalo ne deluje dobronamerno. Vec sam se ovde nagledao svega, otvore se lazni nalozi, pa se onda pise svasta.

Ako od desetoro ljudi, recimo, trojici se ne dopada zvuk, to je za mene opet uspeh, ipak je to velika vecina kojoj se dopada. Kao sto rekoh, ne mozes zadovoljiti sve.

A Aca Ribbon da stavi sliku zvucnika, to bi opet sviralo dobro. Toliko o tome. 

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, anubisgrau said:

Još jedan utisak o sajmu na forumu je to što se svako godine vode iste priče o tome kako zvuk nije dobar i gori je od toga kako rade sistemi po kućama. Prvo to nije tačno, jer ima itekako spektakularnih sistema do čije reprodukcije muzike ne prilazi 99.99% sistema nas običnih smrtnika - primer sa prošlog sajma je sistem D'Augustino - Franko Serblin. Još bitnije je da sajam ne sluzi tome da se na njemu dosegne apsolutni zvuk nego da se stekne utisak o tome šta bi zaista bilo moguće i koje su osnovne naznake zvuka komponenti, pa ako je posetilac zainteresovan za kupovinu, preduzme dalje korake i čuje odabrane uređaje u kontrolisanijim uslovima, svejedno da li je to soba kod distributera ili kod njega u stanu, ako je diler OK s time.

Ne računajući pomenuti sistem, samo je jednom na nekom audio sajmu kod nas dosegnut zvuk oko koga nije bilo nikakvog razmimoilazenja u utiscima, pre jedno 20 i kusur godina u Ekscelzioru u sobi sa cevnim spravama rahmetli Vukušića, sa domaćim zvučnicima nepoznatog autora. Tada su ljudi bukvalno aplaudirali između pesama, kao na koncertu.

Fakat!

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Patolog said:

Istina. 

Ovde bih dodao i sobu sa Cary Audio amplifikacijom, Audiomeca Mephisto CD playerom i sjajnim Apertura Tanagra zv. kutijama.

Zvuk koji nikada neću zaboraviti. :thumbsup2

Da li se mozda secas, kada vec spomenu Cary, pre mnogo godina u hotelu ekscelzior soba Cary mono blokovi (sa Svetlaninim 572) i neki model Cabasse vellikih zvucnika? Mislim da je cak bio i neki gramofon kao izvor ne secam se tacno?

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Aleks70 said:

Veliko hvala na iscrpnom objasnjenju, ali nemojte mi zameriti ako mozete da mi objasnite kako je moguce da su u poslednjih 30 godina kompanije poput Texas instruments, Sabre, AKM,  itd... ulozile milione dolara na razvoj novih D/A cipova i novih Clockova. Cemu sve to ako je Philips TDA 154x superioran, ko je tu pametan, a ko .......

to sto su neki proizvodjaci krenuli da proizvode to sto su proizvodili,je njihovo sujetno pravo,rade zbog zarade,a ne zbog nasih lepih plavih ociju,sve kvazi "jer trziste to trazi"...

ne bih da se petljam puno,Solajin sistem nisam slusao..verovatno se krecem u nekom losem audiofiljistickom drustvu,pa se neki Auralic Vega,Resolution Audio Cantata,Melco-i vade iz sistema,a na njihovo mesto vidjam pristizu neki Jadis CD transport+cevni DAC,koji su verovatno jos na bazi Philips CD100,neki Wadia 860x,neki Levinsoni 31-31.5 sa pripadajucim DAC-om...

ne volim povlacenje paralela audio-auto industrija,nema se tu dodirnih tacaka,dva totalno razlicita segmenta,nedavno sam gledao neku UK automobilisticku emisiju,gde su na aerodromskoj pisti radili jedan uporedni test ubrzanja Golf 1 GTI,i trenuto GTi model Golf-a koji je u proizvodnji..oba u oridji formi jos,bez ikakvih cheap tuninga i slicnih boranija.....jest novi Golf bezbedniji sa svom elektronikom koja se ugradjuje u njega,ima parametre bolje sto se tice emisije stetnih gasova,al "kec" jos uvek ima vecu krajnju brzinu no trenutni model....

 

1 sat ranije, Aleks70 said:

 

I na kraju , ono sto je generalno falilo vasem zvuku i da je bio bezgresan, je prefinjenost , elegancija  i toplina, koju su prezentirali mnogo jeftiniji sistemi poput standa Impus, momaka iz Novog Sada, momaka iz Makedonije..... Zvuk je bio sirov i vise je licio na razglas, obzirom na jacinu koju su vam mnogi zamerili. Ja se secam na koncertima Rock grupa koje nisu bas bile najsigurnije u svoju svirku, da su se odvrtali do daske, da bi prikrili mane, e to mi se cinilo i na vasem standu.

da li "toplina" koja se trazi u sistemu ima veze sa stvarnom/zivom muzikom?..na ovdasnjem HES-u Bp-i je u jednoj povecoj sobi,uradjen zivi koncert grupe Djabe:

https://en.wikipedia.org/wiki/Djabe

postavljao sam slike sa sajma gde se vidi i to..ispade tezak picvajz od toga,dzaba mu bili Sonus Faber-i 130-150.000 eura,MAC amplifikacija sa monoblokovima 1.2KW,to dodirnih tacaka nije imalo,sa zivom muzikom,sto se moze cuti na ampificiranom kocertu,koji je dobro uradjen..

mene su lepo govorili onomad:otidji lepo u muzicku skolu/akademiju,prosetaj se leti pored muzicke skole kad su prozori otvoreni,oslusni malo,kako se koji instrument cuje kad "mucenici" vezbaju na svom instrumentu....,ako imas drugare sto sviraju bubanj,elektricnu gitaru,elektricni bas,trubu...zamoli ih malo nek se malo poigraju pred tobom sa time,..trubac nek dune malo jace u tu trubu..uzmi si parce papira,olovku,zapisi sta si cuo,kako se sta cuje....idi kuci nakon toga,ukljuci sistem,pusti muziku,uzmi isto to papirce sa pribeleskama..uporedi pribelezeno,sa onim sto imas kuci od toga...

danas se prave extravagantne komponente koje su jednostavno nesposobne da reprodukuju to sto bi trebalo da reprodukuju,prolaze pored stvarnosti,ko Pera Detlic,pored telefonske bandere...

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Solajaaudio said:

Da ponovim, nista nije menjano u postavci drugog dana. Nista nije pomereno ni za milimiter, niti smo imali DSP da bismo mogli ista da menjamo. Ako je prvog dana, kako vi kazete, zvuk bio sasvim OK, ali daleko od idealnog, drugog dana nije mogao nikako da bude blagi uzas. Mozda vi jednostavno niste bili raspolozeni.

Sto se tice prihvatanja ili ne prihvatanja kritike, kako ja da znam da li je nesto dobronamerno ili nije. Ovo vase pisanje mi nimalo ne deluje dobronamerno. Vec sam se ovde nagledao svega, otvore se lazni nalozi, pa se onda pise svasta.

Ako od desetoro ljudi, recimo, trojici se ne dopada zvuk, to je za mene opet uspeh, ipak je to velika vecina kojoj se dopada. Kao sto rekoh, ne mozes zadovoljiti sve.

A Aca Ribbon da stavi sliku zvucnika, to bi opet sviralo dobro. Toliko o tome. 

Jednom su pitali vodeceg coveka iz sveta Audio industrije koji je konstruktor najbolji, a on im je odgovorio " Onaj koji je pobedio sopstveni EGO ".

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, paja959 said:

 

mene su lepo govorili onomad:otidji lepo u muzicku skolu/akademiju,prosetaj se leti pored muzicke skole kad su prozori otvoreni,oslusni malo,kako se koji instrument cuje kad "mucenici" vezbaju na svom instrumentu....,ako imas drugare sto sviraju bubanj,elektricnu gitaru,elektricni bas,trubu...zamoli ih malo nek se malo poigraju pred tobom sa time,..trubac nek dune malo jace u tu trubu..uzmi si parce papira,olovku,zapisi sta si cuo,kako se sta cuje....idi kuci nakon toga,ukljuci sistem,pusti muziku,uzmi isto to papirce sa pribeleskama..uporedi pribelezeno,sa onim sto imas kuci od toga...

 

Mislim da sam davno pisao o tome, ali ponovicu. Imam jednog drugara, "stari hajfista", koji je stalno govorio: cinele dolaze sa plafona, bass ko kuca i ostale fraze. Imam komsiju koji svira bubnjeve. Dobar je bubnjar, zbog para je svirao sa narodnjacima, a bubnjar iz grupe Toto mu je bio uzor. Imao je kuci bubnjeve koji su mnoooogo kostali, na takvim istim je svirao njegov uzor iz Totoa. Imao je i mali Grech bubanj, za vezbu u kuci. Elem, da skratim pricu. Dodjemo jednog dana ja i drugar "kome cinele dolaze sa plafona" kod bubnjara. Bubnjar bas u tom trenutku vezba na Grechu. Kada je udario bas bubanj moj "drugar kome cinele dolaze sa plafona i kome je bass kao kuca" je bio razocaran. To je za njega bilo neubedljivo i mlako. 

Veceras u baru Ulica,Balkanska 13, svira James Brown Tribute band. Branko Trijic svira gitaru, Aleksandar Cukic svira bass, kida bass kako svira, Rale na bubnjevima koji svira samo dobos i bass bubanj, bez prelaza, sa par cinela. Dodjite da cujete kakva je to svirka i kakvi su to muzicari. Evo i najave:

Petak:In the left corner,the heavyweight champion of the world,the Master of Disaster.
The JAAAMES BROOOWN TRIBUTE of Bg!
And in the right corner,the one,the only,harmonica man,PEEERAA JOOOOE!

Vidimo se veceras. Ja sam tamo.

Link to comment
Share on other sites

Da ponovim, nista nije menjano u postavci drugog dana.

Gospodine Solaja, niste u pravu, izvršena je veoma bitna promena drugog dana.

Gospodin Aleks70 je bio stariji jedan dan, kada je ponovo ušao u demo sobu Solajaaudio, i moguće je da je taj dan njegov doživljaj zvuka bio potpuno drugačiji iz verovatno samo njemu znanih razloga..

Možda je rešenje u introspekciji?

Ja sa svojim skromnim kapacitetom nisam uočio nikakvu razliku i podjednako sam uživao kao i prvog dana.

Link to comment
Share on other sites

Mozda je drugog dana jos neko poput mene napravio pocetnicku gresku u startu. Ja sam se pre sajma najeo rostilja, posto sam planirao da ostanem ceo dan... E onda je krenuo pritisak neki da me cepa i nista nisam cuo kako treba, pa su cak i mali rogersi pumpali kao da svira neki vufer :D:D:D . Mozda ima malo i toga .... :)

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Relja said:

Mozda je drugog dana jos neko poput mene napravio pocetnicku gresku u startu. Ja sam se pre sajma najeo rostilja, posto sam planirao da ostanem ceo dan... E onda je krenuo pritisak neki da me cepa i nista nisam cuo kako treba, pa su cak i mali rogersi pumpali kao da svira neki vufer :D:D:D . Mozda ima malo i toga .... :)

Meni pre izgleda da su neki konzumirali zdravu hranu iz "Jovanjice" na Kalenić pijaci...:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Alex opasno si omanuo temu i sad saljes bespotrebno negativnu energiju.Ne znam da li je Solaja ili Aca vise sa nogama na zemlji i operisani od Ego tripa.Solaja je jedan od najotvorenijih prema audiofilskoj zajednici i forumu,druzi se sa ljudima sa foruma nosa te ampove i po kaficima,a verujem do prodaje ovde slaba vajda.Ne zelis da cujes sta mi je jedan ugledni nas proizvodjac rekao o nasem trzistu,nasim ljudima ...seli mu na zivce neki za sva vremena,napravio velik uspeh napolju,a to bas ume da bude problem sa nasim svetom.Aca Ribon pored svog uspeha u svetu nalazi vremena za svakog sagovornika,nas forum ,Scepanovu emisiju i bez i malo uvrtanja i mistifikacije nam ovde izobjasnjava sta i kako funkcionise,ukratko ne glumi konstruktorsko prenemaganje.Njegov jedan post kao 100 drugih prema korisnosti za nas.Trebao mi je njegov Ribon i nazovem na broj sa sajta da se konsultujem..njegov licni mobilni.Pita me za sta mi treba i on mi kaze onda ovaj najjeftiniji ti je ppdjednako dobar kao i ovi skuplji,ne bacaj novce.cena za domace simbolicna u odnosu na ono sto kostaju napolje.Jos me pita za sta mi treba i detaljno me uputi da ne bih lutao oko pravljenja DIY miniprojekta...prvo mi ustedeo novaca zatim truda i vremena,a i imao sam osecaj kao da pricam sa drugarom,na prvi informativni poziv.Da mi napijalov broj oko jednog dela da vidim polovan kao verovatan ostatak od servisa.Posle toga nazovem Dayens oko kondova ista prica...

Trebamo negovati takve ljude koji imaju strpljenja sa nama,iako ni 10% od toga sto prodaju ne prodaju ovde.Forum je podigao nivo za par lestvica odkad postuju ovde...Mslm pogledajte kako izgleda PFM forum kad se ukljuci neko od audio proizvodjaca,Teddy Pardo na pr.

Ne svidja ti se 1541 ,ok tvoje pravo,uostalom ukus.S druge strane svidja ti se recimo Rogers ,Harbeth..i to je tvoje pravo.Niko ti ne spominje da su to decenijama stari i samim tim "stari prevazidjeni" koncepti.Nekom jesu,nekom nisu.Ljudi vole lampe stare preko pola veka,neko juri Dklasu.Neko voli hornu,neko ESL,neko b110,neko ribon...jednom recju stvar ukusa.Ne treba ovde izlivati zuč kad ti se nesto ne svidi.Nije naravno problem reci nije mi leglo.Ja sam recimo odmah rekao Solaji da mi je glasno,on otisao do pot-a i smanjio.Igubimo osecaj,nadglasavamo se sa bukom sa strane,pricom u sali...Btw kad tako glasno moze da se slusa bez napora nema boljeg testa za hifi sistem.Ovde nije bilo izoblicenja ni najmanje,sad sto cinela ne miluje usi druga stvar.Ne miluje ni uzivo,ko ide na koncerte to zna.Potpisujem da se mnogim audiofilima realan i prirodan zvuk uzivo uopste ne svidja.Prodjite pored crkve ksd je neko vencanje,pa proverite jel truba miluje usi

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, sondek said:

Alex opasno si omanuo temu i sad saljes bespotrebno negativnu energiju.Ne znam da li je Solaja ili Aca vise sa nogama na zemlji i operisani od Ego tripa

Složio bi se sa ovim.

Kod Šolaje sam bio dva puta kući. I ja sam mišljenja da je čovek na mestu. Acu sam gledao na jutjub, ljudi koji ga poznaju su mi isto rekli - mislim da je i on na mestu.

-------------------------------

Treba malo spustiti loptu pri ovakvim ocenama. Ne treba biti brzoplet i na prečac. Imam utisak da ljudi dolaze da iskopaju ono najsitnije što im se ne svidja. To im je glavni fokus. Posle na sva zvona.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Chieftec said:

Da to nije 'onaj' Aleksandar, godište se poklapa, 1970 :mellow: 

Možda se zanima za hifi, moguće da su mu one usne od duvanja trube

Malo sam istrazivao. Profil Alex70 je otvoren u Utorak u 6:19 ujutro, a svi znamo da ON voli da ustaje rano. Malo se salimo, nije ON naravno, ali je profil otvoren namenski. Neko se spremao za posao, pa uz kafu malo da skrati vreme.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, anubisgrau said:

 

Ne računajući pomenuti sistem, samo je jednom na nekom audio sajmu kod nas dosegnut zvuk oko koga nije bilo nikakvog razmimoilazenja u utiscima, pre jedno 20 i kusur godina u Ekscelzioru u sobi sa cevnim spravama rahmetli Vukušića, sa domaćim zvučnicima nepoznatog autora. Tada su ljudi bukvalno aplaudirali između pesama, kao na koncertu.

Izvor nije bio ni CD ni LP, vec B77

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...