Jump to content


Hi-Files Show 2019, Holiday Inn, 23. i 24. novembar


Ljuba

Recommended Posts

5 sati ranije, SomiKnight said:

Ja sam u Solajinim sobama bio najkraće, zvučnici vizuelno (subjektivno) nisu na nivou, muzika blago rečeno preglasna, bas još glasniji.

Ruku na srce na trenutke stvarno odličan bas kada naleti odgovarajući deo numere, van toga, bum bum bum.

I tu je prva misterija, zašto ako je problem prostorija, akustika, jednostavno se ne utiša zvuk? Čemu onoliki decibeli?

Dakle, bas je prejak za 90% prosečnih soba, a glasnoća kojom su prezentovani je neprikladna za 99,99% prosečnih prostorija u kojima slušamo kući muziku? Kako je to dobro?

Druga misterija je, zašto uopšte pričamo o svemu ovome kad zvučnici i nisu u proizvodnji i ne mogu da ih kupe ni oni kojima se svideo zvuk :) .

 

Dosta nas pominje male rogers zvučnike, verovatno jer su svojim dimenzijama odgovarajući za te dimenzije sobe, zvuče dosta dobro i imaju najmanje problema oko basa.

Takvi su bili i na primer ATC scm7 i 11, manje kompresione kutije, najmanje problema sa reprodukcijom basa u prostoriji, i naravno ljudima se to dopadne.

 

E sad, tom logikom ceo gornji sprat bi trebalo da tera distributere da izlažu samo najslabije modele zvučnika, a to je nerealno.

Kao što sam već pomenuo, odlični su bili Spendori, Hartbeth, Vienne, ali su sva 3 modeli koji traže veću sobu, ili makar sa čvrstim zidovima, bilo je u sve 3 sobe po meni previše basa.

Ko ima veće sobe od tih, on zna da to kod njega verovatno neće biti tako, ko ima iste ili manje sobe zna da treba da traži manje zvučnike itd.

Ali to su stvari koje se ne mogu menjati, ali ono što može je: puštajte malo tiše muziku na sajmu.

 

A Mladen se ubi da mi nanese bakarni listic onako namreskano i ja da ga izlakiram i ispoliram lak i Napijalo da isfurnira onaj zilavi Palisander da se ne potklobuci! A o port-stalku da ne pricam! C,c,c,! :D

 

Slobodno trazite da se stisa ako vam ne prija! Nikola, kao i ja, voli glasno, po sistemu ako sistem moze, onda udri, ali stisao bi on da je neko protestvovao.

 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, lalelala said:

Kako se i sam borim sa svojim prostorom , složio bih se u potpunosti sa svim izrečenim ...DSP popravi bas ali blago skine iz srednjih prozračnost i najfinije detalje . Ja koristim Roon implementaciju koja je još i najsuptilnija što sam do sada probao...

U Čikagu na AXPONA sajmu ljudi iz MAGICO-a su u veoma maloj sobici (4x4) koristili aktivni i pasivni bas trap velike površine cca 2m2  i uspeli su da namincaju da A3 nestane iz sobe .... 

 

Da, da...aktivni bas trapovi rulez! To je prava stvar!

Branimir Hodalic je hteo da pravi nesto na tu temu. Princip rada je jednostavan, samo treba experimentisati sa izvedbom da to bude adekvatno i efikasno...otom-potom.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, zflazar said:

Ljubi svaka čast na entuzijazmu i čeličnim živcima. Ko misli da može lepše i bolje da organizuje ovakvu manifestaciju u Srbiji bilo bi stvarno produktivno da to i sprovede u delo.

Hvala i izlagačima na uloženom trudu i vremenu da prezentuju uređaje koje većina nas neće imati nikad u ovoj koncentraciji videti u svojim domovima.

Sajam treba shvatiti sa tehničke strane čisto kao orijentir u kom pravcu se hajfaj industrija kreće nikako kao takmičenje u smislu najboljeg zvuka-u-hotelu.

Sa socijalne strane su ovakve manifestacije najbolja prilika videti/sresti/upoznati ljude kako sa ove- tako i sa one strane hajfaja, tj i proizvođače/dilere tako i konzumente.

Niko i ništa ne opravdava ni u kakvom kontekstu uznemiravanje hostesa sajma i nadam se da je to bio samo akt pojedin(a)ca koji je na žalost žigosao celu našu zajednicu kao gomilu neotesanih ludaka da ne koristim teže izraze.

Sledeće godine (ako bude HiFi Show) mislim da ću se tako organizovati da budem oba dana, toliko sam uživao u ovoj našoj godišnjoj svetkovini.

E svaka cast, u potunosti se slazem, Dodao bih samo da ne treba ocekivati od bilo kog hotela idealne uslove po pitanju akustike, nista bolje sobe nisu ni u Marriott  hotelu na Minhenskom High End -u , kao i na ostalim sajmovima u svetu. Tako da Holiday Inn je po meni sasvim pristojno mesto i sto se tice prostora i svega ostalog. Takodje, treba svima da bude jasno, da ni jedan izlagac ne moze da priusti  maksimalni efekat u datim okolnostima - sobama. Iskusni audiofili odmah osete potencijal opreme , a poenta je da ne treba traziti iskljucivo mane sistema i pljuvati po njima vec uociti dobre strane , a zna se da nijedan sistem ma koliko kostao nije idealan i da svakom sistemu mozemo naci manu, cak i onim najboljima je mana cena kostanja....

Iskoristio bih priliku da pozdravim Acu Ribbona i da mu se zahvalim na komentarima.

Edukacija je neophodna .........

Link to comment
Share on other sites

On 11/26/2019 at 11:42 AM, NikolaN said:

Solaja Audio/RAAl/Hedonist Audio sistem se sastojao od sledecih komponenti: Cevno pretpojačalo SA-SYMPHONY i hibridno izlazno pojačalo SA-HPA2150. SA-SYMPHONY odlikuje se cevnim ispravljanjem 5R4 Chatam, 4P1L (direktno grejana pentoda) vezanom u triodnom spoju, gyratorom u kolu anode i naponskim pojačanjem 7x, dok su za upotrebljivost zadužena četiri ulaza, dva izlaza i daljinsko upravljanje. Izlazno pojačalo SA-HPA2150 izvedeno je sa ulaznim delom i pobudama lampe 4P11 i 6S4P, dok se u izlaznom delu nalaze mosfet tranzistori EXICON 10N20 i 10P20, koji pružaju 150 vati po kanalu na osam oma. Za napajanje su predviđena dva torusna transformatora, od 100 volt-ampera za ulazni deo s lampama i od 600 volt-ampera za izlazni stepen. Izlazni deo za svaki kanal posebno koristi grec u ispravljanju i elektrolitske kondenzatore Elna for Audio vrednosti 60.000 mikrofarada po kanalu za filtraciju. 

Izvori su bili modifikovani CD plejer Akai CD-69, sa diskretnim kolima Burson V5 i V6 u audio-sekciji (prevashodno modifikovan od strane kolege Dejana Impulsa a naknadno dodatno modifikovan s nase strane) i Solaja Audio DAC, digitalno-analogni konverter sa cevnim ispravljanjem na bazi kola TDA1541 u NOS izvedbi, transformatorima u IV konverziji i ECC81 (ECC801S) cevima u izlazu u SRPP kolu. Za USB/SPDIF konverziju sa lap-top računara bio je zadužen takođe značajno prepravljeni interfejs Gustard U12.

Sistem je bio napajan električnom energijom preko strujnog kondicionera Hedonist Audio PC-2500, snage 2.500 volt-ampera. Ovaj uređaj izveden je na bazi rastavnog balansiranog transformatora 230V na 230V i posao mu je da galvanski razdvaja mrezu od svih uredjaja koji su prikljuceni na njega. Ima osam zvezdasto vezanih šuko utičnih mesta a na mrežu je bio priključen putem strujnog kabla P15r iz Reference serije. Ostali uredjaji su bili dalje napajani strujnim kablovima P15r, P15, P12 i P10. Za prenos signala upotrebljeni su kablovi iz serije Reference – digitalni kablovi DIGI r, USB r, analogni interkonekcijski kablovi ICON r i zvučnički kablovi S6r.

Zvucnici su RAAL SR-57 Reference Studio Monitor, kompletne izrade Aleksandra Radisavljevica poznatijeg kao Aca Ribon, te ovim putem takodje naglasavam da nije samo visokotonac RAAl proizvodnje vec kompletan zvucnik. Bass ekstenzija je poboljsana sa stalcima koji su sastavni deo zvucne kutije i ne skidaju se. Na dnu kutije je otvor na koji se naduvezuje stalak i u kombinaciji sa vertikalno-horizontalnim cevima poboljsava reprodukciju basova. Bas jedinica je Scan iluminator 7" a visokotonska RAAL 140-15D

Imali smo problema sa akustikom sobe i nacinom sedenja, cak smo morali i malo da tiltujemo zvucnike unazad jer predvidjeni su da kao i uvek visokotonac bude u visini usiju a stolice su na sajmu malo višeg sedenja. Sto se tice bassa, da, po obodima sobe je bio preizrazen i gubio je na definiciji i to je mozda bilo malo vise izrazenije nego kod klasicnih zvucnika jer se ovde radi o veoma direktivnom studijskom monitoru. Mi smo pokusavali to da napominjemo posetiocima jer je konstantno bila guzva i retko ko je imao mogucnost da zauzme dobru poziciju za slusanje, ali upravo zbog guzve vecina njih nam je na zalost promakla te primecujemo da je kod nekih utisak upravo bio da je bass ne definisan i prenaglasen.

Na zalost, na svim sajmovima najvecu muku mucimo upravo sa prostorom i ponekad smo primorani i da okrecemo ceo sistem u krug ne bili smo nasli idealan polozaj za postavku slusaonice.

Dodatno koristim priliku da se svim posetiocima zahvalim u ime celog tima Solaja&RAAL& Hedonist na paznji i lepim recima kao i podrsci koju su nam pruzili svojim prisustvom i reakcijama.

Nikola Hedonist Audio

Ovom prilikom bih zeleo da dam dobronamerni savet i Nikoli i Solaji i da ukazem na to gde su imali problema sa zvukom.

Mislim da je bezpredmetno prozivati sobu, Acine zvucnike itd... sustna problema ne lezi u tome vec u izvoru zvuka, jer ste po tom pitanju ostali zarobljeni u prethodnom veku. Kako mozete ocekivati definiciju bas tonova sa takvim izvorima zvuka. Koje god kutije da ste stavili bila bi ista stvar.

Po meni je veoma degutantno izaci na sajam sa nekim vremesnim Akai CD-69 Playerom upgrejdovan sa "igrackicama" Burson.

Tacno je to da smo se svi mi svojevremeno pre 20 - 25 godina igrali sa tim modelima Akai CD (69, 79 itd...) pleyera zbog tada popularnog 2 x PCM63P-J, i izvlacili iz njega nemoguce ali to je davno proslo vreme.

Druga stvar DAC sa TDA1541. Pa ljudi ovo je 21 vek i to kraj druge dekade,.....To je davno prevazidjeno, digitalaija od tada pa do danas toliko napredovala da je svakom jasno da tu TDA1541 nema sta da trazi , a pogotovu sto su danas materijali u 24 i 32 Bitnom formatu od 96 do 768 KHz, i DSD 128/256/512 , takodje i ECC81 (ECC801S) cevima u izlazu je greska iz vise razloga,ali o tome mozemo na nekom drugom mestu.

Trece LapTop i  Gustard U12. Da ste bar pozajmili  Melco ili Coctail strimer sa SSD-om.

Tako, da molim vas bez ljutnje,moj stav je da ste tu pogresili i da to trebate urgentno manjati za buduce prezentacije, bez obzira na sentimentalne i ne znam kakve razloge.

Svima je valjda jasno da stara Volkswagen Buba nema sta da trazi sa danasnjim Golfom, Passatom i pored toga sto je mnogima prirasla za srce .

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, RAAL-Req said:

Ja sam se svojevremeno zarekao da cu na sledeci put na sajam da ponesem DSP room correction procesor i da prezentujem sistem sa tim.

Od toga sam odustao kada sam konacno uvideo da je sve to super i fino i lepo i zvuci OK ali...sve to dodje do 90% realnog zvuka ali nece ni makac dalje. Tu je plato i nikako da preskoci. To sam preko vikenda opet cuo na Kii i Dutch&Dutch (koji mi je bio bolji od Kii).

Izgubi mi se prozracnost sredine i tonski i dinamicki. Iako je sve OK, nije to-to. Mozda DSP sa externim, normalnim pojacavacima, ne one D-klase sto guraju u zvucnike, ali ni tada to ne prelazi 95% od pravog zvuka, tako da sam odustao od DSP-a generalno.

Koji konkretno DSP koristis (ili si koristio)? DEQX?

Link to comment
Share on other sites

On 11/26/2019 at 5:30 PM, miletrosak said:

Najveca engleska prevara,od mnogih.

Tacno se zna zasto i kako je napravljen bas taj zvucnik (ako sam dobro shvatio prica se odnosi na LS3/5)............nije napravljen da bude prevara, vec da sluzi u reportaznim kolima BBC tehnicarima, prilikom monitoringa i miksanja  na terenu. E sad, sto su oni (inace, privatne firme su po ugovoru i tacnim BBC spec pravile taj zvucnik), resile da zarade, hm, pa ko vas to sprecava danas da vi to uradite (ne mislim na vas licno)...tako da trla baba lan da joj prodje dan.   svet ide dalje,a mi se, bas kao i u svakoj temi bavimo teorijama zavere.....

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, RAAL-Req said:

HAHAHA!

Čudi me ovakav odgovor, neprimereno i podcenjivački, i to od strane konstruktora.

Konstruktor bi trebalo da zna da se svaki zvučnik projektuje sa idejom zvuka ali i sa namenom.

Mali zvučnici za male sobe, ko hoće više basa ima snažnijih modela.

Ovi Rogersi kojima se smejete su svirali super u onoj maloj sobi.

Ja imam Spendor S3/5R2, u mojoj sobi sa istim frekventnim odzivom kojem se vi smejte takođe svira super, pa čak i sa njima imam blagi problem sa modovima sobe, svaki drugi sa više basa bi bio neslušljiv.

Dakle, za sobe poput moje, umesto podsmeha ja mislim da konstruktori ovakvih malih zvučnika zaslužuju dubok naklon i poštovanje, jer prave zvučnike koji nam omogućuju da imamo hifi u sobama takvim kakvi su.

 

Stvari treba posmatrati u kontekstu, vaši zvučnici su sigurno bolji, jači, ali ako ih stavimo u sobu u kojima su bile na sajmu, mali Rogersi su bolji izbor.

Pa i u Harbeth sobi bolji izbor bi bio P3ESR, daleko jeftiniji od starijeg kolege, ali za tu sobu oni veći tu nemaju šta da traže.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zeljko1974 said:

Tacno se zna zasto i kako je napravljen bas taj zvucnik (ako sam dobro shvatio prica se odnosi na LS3/5)............nije napravljen da bude prevara, vec da sluzi u reportaznim kolima BBC tehnicarima, prilikom monitoringa i miksanja  na terenu. E sad, sto su oni (inace, privatne firme su po ugovoru i tacnim BBC spec pravile taj zvucnik), resile da zarade, hm, pa ko vas to sprecava danas da vi to uradite (ne mislim na vas licno)...tako da trla baba lan da joj prodje dan.   svet ide dalje,a mi se, bas kao i u svakoj temi bavimo teorijama zavere.....

U smislu prevare jer ga velicaju i guraju svuda i za sve a on je napravljen SAMO  da sluzi u reportaznim kolima BBC tehnicarima.Osamdesetih ga je KEN KESSLER protezirao u HIFI NEWSu.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, SomiKnight said:

Čudi me ovakav odgovor, neprimereno i podcenjivački, i to od strane konstruktora.

Konstruktor bi trebalo da zna da se svaki zvučnik projektuje sa idejom zvuka ali i sa namenom.

Mali zvučnici za male sobe, ko hoće više basa ima snažnijih modela.

Ovi Rogersi kojima se smejete su svirali super u onoj maloj sobi.

Ja imam Spendor S3/5R2, u mojoj sobi sa istim frekventnim odzivom kojem se vi smejte takođe svira super, pa čak i sa njima imam blagi problem sa modovima sobe, svaki drugi sa više basa bi bio neslušljiv.

Dakle, za sobe poput moje, umesto podsmeha ja mislim da konstruktori ovakvih malih zvučnika zaslužuju dubok naklon i poštovanje, jer prave zvučnike koji nam omogućuju da imamo hifi u sobama takvim kakvi su.

 

Stvari treba posmatrati u kontekstu, vaši zvučnici su sigurno bolji, jači, ali ako ih stavimo u sobu u kojima su bile na sajmu, mali Rogersi su bolji izbor.

Pa i u Harbeth sobi bolji izbor bi bio P3ESR, daleko jeftiniji od starijeg kolege, ali za tu sobu oni veći tu nemaju šta da traže.

IZVINI ali treba na neki nacin da resis probleme sobe koja je 50% zasluzna za dobar ili los zvuk.

Takodje i polozaj sistema u sobi,polica ,stalci .

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, miletrosak said:

IZVINI ali treba na neki nacin da resis probleme sobe koja je 50% zasluzna za dobar ili los zvuk.

Takodje i polozaj sistema u sobi,polica ,stalci .

Koje ti zvučnike slušaš, u kolikoj sobi, i šta sve od toga si uradio ako nije tajna?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, miletrosak said:

U smislu prevare jer ga velicaju i guraju svuda i za sve a on je napravljen SAMO  da sluzi u reportaznim kolima BBC tehnicarima.Osamdesetih ga je KEN KESSLER protezirao u HIFI NEWSu.

Mogu samo da pretpostavim kako taj malac svira jer ga nisam nikada slusao, i znam da mi se nece  u nekom svom segmentu svirke svideti to sto cujem, nedostaju nize frekvencije iz objektivnih razloga jelte,ali sredina i ono iznad sredine, je carobno, barem tako kazu.....e sad, mozda to neko voli.A cinjenica je i to , da vecina slusa muziku u manjim prostorijama, pa shodno tome i taj malac briljira u takvim istim, neki su to  skuzili, i eto price o LS3/5......marketing je samo dodatak ulja na vatru......da pojednostavim, da nije tako dobar u segmentima gde briljira, ne bi tako dugo opstao na surovom kapitalistickom trzistu, ovo je samo moje skromno misljenje i nije nuzno da se neko slozi sa njim.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, SomiKnight said:

Čudi me ovakav odgovor, neprimereno i podcenjivački, i to od strane konstruktora.

Konstruktor bi trebalo da zna da se svaki zvučnik projektuje sa idejom zvuka ali i sa namenom.

Mali zvučnici za male sobe, ko hoće više basa ima snažnijih modela.

Ovi Rogersi kojima se smejete su svirali super u onoj maloj sobi.

Ja imam Spendor S3/5R2, u mojoj sobi sa istim frekventnim odzivom kojem se vi smejte takođe svira super, pa čak i sa njima imam blagi problem sa modovima sobe, svaki drugi sa više basa bi bio neslušljiv.

Dakle, za sobe poput moje, umesto podsmeha ja mislim da konstruktori ovakvih malih zvučnika zaslužuju dubok naklon i poštovanje, jer prave zvučnike koji nam omogućuju da imamo hifi u sobama takvim kakvi su.

 

Stvari treba posmatrati u kontekstu, vaši zvučnici su sigurno bolji, jači, ali ako ih stavimo u sobu u kojima su bile na sajmu, mali Rogersi su bolji izbor.

Pa i u Harbeth sobi bolji izbor bi bio P3ESR, daleko jeftiniji od starijeg kolege, ali za tu sobu oni veći tu nemaju šta da traže.

Smejao sam se Anubisgrauovom komentaru: '' jasno da LS3/5A nema problem sa reprodukcijom basa kad ga nema. ima mid bas ali to je nešto drugo.", a u kontekstu toga da nije bilo problema u basu na sajmu.

Dakle, nije podsmeh, nego pravi smeh na vrcavu opasku.

 

Sto se tice da li je mali Rogers bio bolji izbor u sobi na sajmu, za mene nije. Ja ne volim ta brutalna resenja gde ako postoji problem u basu, treba da ga srusimo sa 12dB/oct na 100hz, ali OK, vama to radi jer ste se navikli na to i vaznija vam je artikulacija nego volumen i to je sasvim OK, medjutim, to nije potpuna informacija o muzickom materijalu.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...