Jump to content


Prioriteti u gradnji sistema


vdzele

Recommended Posts

Možda nebi bilo loše da se ipak pređe na temu šta je za nekog prioritet kad je gradnja dobrog zvuka u pitanju. Pokrećem novu temu jer se o svemu ovome piše kod Tozinog sistema pa se odmaklo dosta od teme. Da vidimo kome je šta važnije.

Po meni je recimo polica najmanje bitna. I ona je bitna, ali u celokupnom lancu dole izloženom - najmanje. Iz mog iskustva evo koji su moji prioriteti:

1. Zvučnici i izvor (podjednako na prvom mestu)
2. Akustika
3. Preamp
4. Razdvojni trafo ili strujni filter
5. Amp (snagaš)
6. Interkonekt i zvučnički kablovi podjednako
7. Strujni kablovi i utičnice
8. Stalci i nosači zvučnika
9. Polica za uređaje

Iz ovog se vidi da bi ja dao više para i pažnje na neki strujni kabal nego na firmirani stalak sa precenjenim šiljcima i podloškama. Kome uređaji vibriraju na polici uvek može da podmetne neke gumirane kupe.

Polica može da pravi problem ako se nalazi između zvučnika svojom veličinom da fizički ometa kreiranje zvučne slike. Priznajem da moja može biti takva. Doduše ja nemam vertikalne stranice tako da sam problem tu malo rešio. Ali ja ipak imam potrebe i da imam stvari na polici, poput TV-a, ili da ostavim nešto. Ja nisam apsolutni rob HI FI uređaja.

Moji difuzori koji stoje odma iza police daju daleko veću prednost u zvuku nego da sam platio policu kakva treba da bude. Konkretno dosta manju i da je sva u šiljcima.

Link to comment
Share on other sites

Prioriteti su kod mene malo drugaciji, prvenstveno zasnovani na iskustvu. Kako sta utice na zvuk i kako me je mucilo tako su se i poredjali. Imao sam jako puno slucajeva da vidim gde ljudi uopste ne shvataju koiko prostorija ucestvuje u zvuku. Jedan drugar je menjao svasta i ja sam mu svaki put govorio da nista nece postici dok ne prebaci sistem na duzi zid prostorije. 2 godine sigurno je trebalo da uradi to. A uradio je kad je cuo svoje zvucnike na drugom mestu sa osetno losijim pogonom u lancu nego sto ga je on imao.

dakle

1 Prostorija

2 Zvucnici

3 Pojacalo

4 Izvor

5 Polica

6 Kablovi

Pod prostorijom se podrazumeva sve u vezi nje, i promenjivi i nepromenjivi elementi.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, zoranzu said:

Bilo kom uredjaju treba prvo obezbediti najoptimalnije uslove za rad,da bi culi negov pun potencijal

Napajanje energijom

Stabilna podloga

 Optimalne. "Najoptimalnije" je naj-najbolje. :)

 Takodje, stalno svi pricate "izvor" kao uredjaj a niko ne prica o materjalu. Lose masterovan materijal ubije svaki sistem. Stavise, mislim da je dobar, ako hocete "audiofilski", zvucni materijal conditio sine qua non da se pocne sa ovom pricom. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zoranzu said:

Bilo kom uredjaju treba prvo obezbediti najoptimalnije uslove za rad,da bi culi negov pun potencijal

Napajanje energijom

Stabilna podloga

Covek sve rece i ovo je osnova svega. :rolleyes:

Pored toga predvideti zvucnike prema prostoriji.

Ostalo su fine stvari koje ce se uvek menjati ili ne, zavisno od afiniteta korisnika.

Vecina na forumu ne obezbedi optimalne uslove i nikada ne sazna kako odredjena komponenta zaista radi, a vec srlja u kupovinu "bolje - citaj skuplje" druge sprave.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, stoN_Cold said:

То је плински  :ph34r:

Nisam odmah provalio, nesto mi je odvlacilo paznju :D

@Toдop HC  - "šta devojka sluša i sa čega"

Provalili smo odmah da muziku slusa sa ćega, to je ocigledno, e sta slusa, pitanje je sad ;)

Inace za kod nje nije nista preko 8" inace ce da landaraju ova vrata na kuhinjskom visecem delu :lol: Msm zbog bass-a naravno.

Link to comment
Share on other sites

Ja bih uvek prvo išao na sinergiju i muzikalnost sistema, i to prema cenovnom rangu (tj. finansijskim mogućnostima), što, po meni, znači da nema prioritetnih komponenti prilikom sklapanja sistema, jer se polazna tačka formira od onoga što imaš na početku.

Npr. našao si staro Sansui pojačalo na tavanu - polazna tačka, ili je, možda, rasprodaja Rega gramofona u One Hifi-u - polazna tačka, na KP si menjao skuter za Dynaudio zvučnike - polazna tačka. Posle toga se eksperimentisanjem traži sinergija komponenata sistema, pa makar to podrazumevalo menjanje i polazne komponente.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam samo u dilemi da li smemo da muziku stavljamo na spisak.

Sigurno je da ce kvalitet snimka uticati na krajnji rezultat, ali je pitanje da li ovde razmatramo samo ono sto se moze lako menjati, ili i muziku.

Ja, naime, muziku ne mogu da menjam zbog zvuka.

Cinjenica je da odredjen broj audiofila vremenom pocne da slusa "audiofilska" izdanja, ali meni to nije cilj.

Kad Jim Morrison pocne da peva "You know that it would be untrue...", meni je to kao da u kamen klese... Ili kad Yes svira "Awaken" negde na kapijama delirijuma... Ili kad Don McLean pocne "Starry, starry night...", a sledi karasevdah, sam Vincent bi verovatno lomio case kao Beli Bora... O "Sophisticated lady" u izvodjenju Billie Holliday da ne pricamo...

Ja, nazalost, nista slicno jako ne "pokupim" dok slusam Tuck & Patti, Rodrigo y Gabriela, Diana-u Crall, Antonio-a Forcione-a i zilion "glas-i-dva-instrumenta-zahvalna-za-snimanje" band-ova...

Ako je to cena, onda... bolje Eberhard Weber na minijaturnim T+A koji su mi juce stigli, nego "Hi-Fi muzAk" na Nautilus-ima...

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, pera451 said:

Kad Jim Morrison pocne da peva "You know that it would be untrue...", meni je to kao da u kamen klese... Ili kad Yes svira "Awaken" negde na kapijama delirijuma... Ili kad Don McLean pocne "Starry, starry night...", a sledi karasevdah, sam Vincent bi verovatno lomio case kao Beli Bora... O "Sophisticated lady" u izvodjenju Billie Holliday da ne pricamo...

Ja, nazalost, nista slicno jako ne "pokupim" dok slusam Tuck & Patti, Rodrigo y Gabriela, Diana-u Crall, Antonio-a Forcione-a i zilion "glas-i-dva-instrumenta-zahvalna-za-snimanje" band-ova....

Dobar si đak, što bi reko moj drug Mile Koprivica. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Ni ja nebi stavljao ovde muziku. Ja sam isti ko Pera po pitanju da ne menjam muzički ukus jer je nešto audiofilski snimljeno.

Doduše upravo se ovih dana spremam da preslušam staru pop rock muziku 60 i 70ih da vidim šta da izaberem od izdanja kad je razlika u snimku u pitanju. U pitanju je ogromna kolekcija vinila ripova, cd ova i SACD-ova. Trebaće mi mnogo meseci da to završim.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Kol'ko razlika ,majke ti?

Na stablu najviše ruže ima dva lista levo, jedan desno. "Štumfeta" levo gleda nadole, desno nagore. Takođe na desnoj slici ima zakrpu na desnoj nogavici, na levoj slici toga nema. Levo ima dve bele rade, desno tri. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...