Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

3 sati ranije, gvlada said:

Темељ каменац...

Nerijetko taj kamen temeljac zna stršati i do prozora u prizemlju :D

Razni ljudi različito gledaju/doživljavaju bas, ali generalno bih rekao da ljudi vole više basa. Ponekad u nekim sobama na sajmovima to zna zvučati groteskno, ali ljudi sjede, slušaju... Ne znam što tu imaju slušati.

Kad bih morao birati i ja bih malo više (s naglaskom na malo), bolje nego da imam dojam da ga fali, ali zadnja 2 zvučnika koja posjedovah prodah isključivo ili uglavnom zbog toga što su imali previše basa.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zflazar said:

za NS-Bgd uz minimum socijalne inteligencije (nekad zvane i dobra volja) ne bi trebalo da bude problema da se članovi foruma intenzivnije druže i u realnim okolnostima svojih slušaonica pokažu pristup koji tako gorljivo brane na forumu.

Povratna karta Sokolom je cca 10€

Samo nemojte da čekate i brzu prugu do Budimpešte i Niša kao izgovor da se ne upoznate.

Meni za ovu godinu u planu puno hifi vikenda NI/NS/ZR/VS/VŠ/BG//BP/ZH. 

Valjda ću biti pametniji posle njih. A možda i ne. Matoriji sigurno.

Radimo mi to al u tajnosti i konspirativno se pravimo ovde kao da se nismo ni sreli ni videli ... I bas SOKOL-a koristimo 

@NL. nas je ugostio poslednji a pre toga @Pedjica , sve avantura za avanturom .

Sledeca sesija je kod mene u Decembru ali se datum drzi u tajnosti zbog konspiracije.

Bices pozvan i ti preko goluba pismonose ali obavezno da dodjes sa Alfom :-)  da se izjadikujemo jedan drugom na ramenu.

Veliki pozdrav !

Link to comment
Share on other sites

'jutro :D

 

ajte sad kad su prosle alfe,vozovi,DSP-i,pitanje oko "zaokretljenosti/zakosenosti" zvucnika prema slusaocu,sta i kako se primecuje kod drugih,u sistemu ?...da ne duzim:

https://hificritic.com/the-tannoy-700-dual-concentric/

" They blend in when the speakers are set 5 to 7 degrees off axis. This means toeing in the ‘700 so the axes cross 0.5 to l m in front of the listener. Magically , the stereo image then comes into focus and the rating then lifts from average to ‘good plus’."

gde i kako se seku "osovine" kod ostalih,sta primecuju ako se vise,ili manje zvucnici zaokrenu prema slusaocu ?..posle kad malo ovo izbistrimo,mozemo nastaviti oko pitanja kako se menja da kazem "stage" ako je sistem postavljen izmedju zvucnika ,nakrkane police do visine prsa,sa flat screen TV-ima iza njih velicine 160-180cm.. ?

:beer

Link to comment
Share on other sites

Kreneš od paralelnih zvučnika i tada je zvučna slika svuda, fali dubine i teško se određuju pozicije instrumenata, to je dobro za žurke recimo, ili za kafić. 🤣 Onda polako zaokrećeš ka mestu slušanja, slika se izoštrava i dobija lepu dubinu. Ako preteraš sa tim, bude centralno pozicionirana slika i skoro ko mono reprodukcija. Kod mene takođe +-5cm napred - nazad u odnosu na zid menja dubinu zvučne slike drastično, a i bas postaje previše dominantan kad su bliže zidu. Imam TV između zvučnika i nisku policu. Taj TV smanjuje dubinu zvučne slike, ali mora tu biti jer ga nemam gde, a koristi se i kao monitor za muzički PC. Nije nešto ni veliki, 43". Da sam uzeo veći, bilo bi još gore.

Link to comment
Share on other sites

Izmedju zvucnika nebi trebalo da bude nista, figurativno receno trebaju da se medjusobno vide. Imao sam licno iskustvo da sam ozbiljno zeznuo zvuk koji sam imao kad je zbog dece trebalo prostora u kuci i zatrpao taj prostor, sto spravama sto kutijama sa plocama ...da ne bude da nesto kritikujem druge. Kad sam taj krs sklonio prodisao je zvuk. Imam i sad police, samo su nize i "prozracne" tv i ploce sam sklonio na bocni zid (jer se tv i ne gleda), u planu ali dugorocnom je platno i projektor.

Iz tog razloga kad gledate recimo mnoge UK sisteme sprave su sa strane.

Link to comment
Share on other sites

Znam ja to odavno, ali stanovi su baš poskupeli. 🤣

Niska polica ne smeta ni malo, a moram na nečemu sprave držati, obično stave na pod one hajend uređaje. Što zbog akustike, što zbog težine istih.

A zaokretanje, pa proba se i ostavi onako kako je najbolje.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, paja959 said:

" They blend in when the speakers are set 5 to 7 degrees off axis. This means toeing in the ‘700 so the axes cross 0.5 to l m in front of the listener. Magically , the stereo image then comes into focus and the rating then lifts from average to ‘good plus’."

Ovo sam našao negde za horne, tako se znatno umanju problemi refleksija, probavao nekada davno sa klasičnim zvučnicima (silk dome visoki), tada u mojoj sobi (nearfield pozicija) nisam ništa značajno dobio sem što je izgledalo baš bzvz... Valjalo bi probati sa trenutnim zvučnicima kako se oni ponašaju...

Po nekoj logici, to bi trebalo da radi posao sa usmerenim zvučnicima...

Link to comment
Share on other sites

prema izvrsenim merenjima strucnjaka koji se bave akustikom (ovde barem),veeeliki flat screen TV ekrani lose uticu na akustiku (prema nekima i ne samo na akustiku),trebalo bi ih prekriti,ekstremna misljenja su da ne bi ni smeli biti unutar sobe,gde se nalazi hifa...isto vazi za te nakrkane police,postavljene izmedju zvucnika,ali ako sistem sklonis ustranu,h@bo si macka sa zvucnickim kablovima,sem ako nisi u nekoj varijanti "tunel jeftinoce" B)

 

toe in treba probati,pa sta nam se cini najbolje...ni kod mene,ni kod drugara ne rade bas posao najbolje po recepturi kako Colloms pominje u svom review-u istih (i trosimo sasvim drugacije ih postavljene):D...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, paja959 said:

prema izvrsenim merenjima strucnjaka koji se bave akustikom (ovde barem),veeeliki flat screen TV ekrani lose uticu na akustiku (prema nekima i ne samo na akustiku),trebalo bi ih prekriti,ekstremna misljenja su da ne bi ni smeli biti unutar sobe,

 

Staklo je najveći razarač zvuka. Sve glatke površine poput mermera, keramičkih pločica, plastičnih površina....

Prekrivanje ćebetom TV nešto malo poboljšava. Ćebe i pamučni absorberi daju ružan mrtvački ton.

Ja stavljam drveni difuzor ispred TVa kad slušam pažljivo. Idealno je kad je TV potpuno sklonim.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja moje OB zvučnike držim usmerene tako da im se ose seku ispred mog nosa nekih tridesetak santimetara. Tu sam dobio izvanredan fokus, prisutnost i pozicije instrumenata. Takođe, perspektiva dubine scene je izvanredna. Levo / desno, gore / dole izlazi van dimenzija prostorije (kada snimak poseduje tako širok zahvat zv. slike).

Pozicija TV-a po dubini mi najviše odgovara kada je TV maksimalno pribijen uz zadnju ivicu police (koliko je moguće da nogice stabilno nose). Verujem da bi dodatno odmicanju u nazad malo lepše postavilo centralni deo slike. Dian Krall bi sigurno bila nešto manja. :D Kako imam prozorske otvore (na akustičku sreću PVC) duž celog zida iza zvučnika, nije moguće da TV postavim na zid tj. najdalju moguću poziciju iza ose poravnjanja zvučnika. Inače, Zvučnici su mi pozicionirani na 185cm od zida iza njih, što je izvanredno uticalo na sobni "monster" mod na 31.76Hz. Opet, njega sam naknadnim uvođenjem jednog suba apsolutno doveo u red...

Istina je da malo čudno izgledaju zvučnici koji nekako "gledaju" u stilu ... 

eye-roller.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, Nixie said:

Ma ostaće TV i polica, nisam ja baš toliki audiofil. 🤣

I kod mene TV. Sreca imam 100 incha platno, pa ga povremeno spustim dole..... E sad nzm da li to strucnjake zadovoljava na forumu....:beer:beer:beer

Koliko vidim tj,.citam ovde. Vise se razglaba bzv. nego slusa muzika.

12 minuta ranije, vdzele said:

 

Ja stavljam drveni difuzor ispred TVa kad slušam pažljivo.  

 

Ako nije problem fotografija, difuzora.

Link to comment
Share on other sites

Nivo zakretanja definitivno zavisi od disperzije zvučnika, blizine zidova i oblika prostorije. Tražimo balans direktnog i reflektovanog zvuka koji daje dobar miks fokusa i ambijenta. Meni npr. trenutno najviše prija neko relativno blago zakretanje ka slušnoj poziciji... sve preko toga nabaca zvuk previše u centar. Potpuno isti zvučnici kod kolege Dejana gledaju pravo u slušaoca i takva postavka tamo daje jednako lepu zvučnu scenu kao kod mene manje zakretanje, jer su sobe različite. Tako da nikakva generalizovana preporuka realno ne pije vodu čak i kada su zvučnici identični.

A po pitanju TV-a se po mom skromnom mišljenju diže preterana frka.  On jeste reflektor ali isto tako je i svaki zid, kao i prozori. Pritom TV stoji iza zvučnika na mestima druge refleksije i ima manji upliv od bočnih zidova i prozora. Tj. više doprinosi opštoj "živosti" sobe nego što nešto direktno muti. Kada sklonim TV koji je okačen direktno na zid i ostane samo go zid, ne čujem neku preteranu razliku. Tek postavka apsorbera ili difuzora ispred njega ili umesto njega menja stvar vrlo primetno. Pritom se meni lično ne sviđa kako na mestu TV-a zvuče absorberi, jeste da bude malo dublja zvučna scena ali se zvuk ispije od sredine pa naviše i postane mrtav. Meni je lično to još gore od TV-a. Ćebence je takođe absorber, vrlo tanak pa efektan samo kod visokih frekvencija. Ako je soba cela na živahnoj strani pa visoke frekvencije malo previše pevaju, onda njihovo suzbijanje na bilo koji način može da prija zvuku, pa i prebacivanje ćebenceta preko TV-a (ili bilo koje druge velike ravne površine u prostoru). U suprotnom i to može da ubije zvuk i umrtvi ga.

Ono što hoću da kažem povodom TV-a je da on nema nikakav specijalno negativan uticaj koji nema bilo koja velika i ravna površina. Pritom nije na mestu prvih refleksija kao pod, plafon i bočni zidovi... i to što se uklanjanjem ili prekrivanjem njega postiže može da se postigne i sličnim tretmanom na mnogim drugim površinama koje nisu "prozor u svet". 

Link to comment
Share on other sites

Srbo, svaka rec ti je na mestu. Bravo.:thumbsup2

"Meni npr. trenutno najviše prija neko relativno blago zakretanje ka slušnoj poziciji... sve preko toga nabaca zvuk previše u centar. "

 Najbitnija stvar je strepljnje i blago stelovanje pozicije zvucnika.

Link to comment
Share on other sites

Kao Aibova, moja iskustva sa prekrivanjem TV-a su bila negativna. Jednostavno unosila su farbu u srednje i visoke tonove. Nekako mi je čista refleksnost sa njega bila linearnija od bilo čega što ga je dampiralo. Samo je zagluvljivalo i kvarilo tonalni balans.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...