Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

полазна тачка ти је по правилу увек мрачна, мора ли све што потенцираш бити укључено у сваку твоју причу?

у реалности нема толико кочница колико ти налазиш, управо су ти колеге претходно сведочили о исправно постављеним системима без DSP-a које су оценили беспрекорним - да ли је било превазиђених кочница, па било је сигурно

 

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, somilenko said:

Dodatno, ako znaš išta o DSP-u i akustici, ovo se ne radi...

додатно занемарујеш све што је колега написао и извлачиш из контекста нешто што је очигледно банализовао

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, ab said:

полазна тачка ти је по правилу увек мрачна, мора ли све што потенцираш бити укључено у сваку твоју причу?

у реалности нема толико кочница колико ти налазиш, управо су ти колеге претходно сведочили о исправно постављеним системима без DSP-a које су оценили неспрекорним - да ли је било превазиђених кочница, па било је сигурно

 

Aj ti daj nešto konkretno, ja DSP ne potenciram samo ne podržavam tvoje odbacivanje toga u bilo kom slučaju. Da malo pažljivije čitaš, pročitao bi i da ga uopšte ne koristim.

Ono što je Turbo napisao je uopšteno, isto kao i tvoji postovi, takođe, previše je idealistički posmatrate problematiku, jedno je da se tebi neki princip svidi a sasvim drugo je ubeđivanje drugih da je to jedino ispravno.

Dodatno, valjda imaš dovoljno godina da znaš da je svako rešenje set kompromisa i da sve ima prednosti i mane.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, ab said:

додатно занемарујеш све што је колега написао и извлачиш из контекста нешто што је очигледно банализовао

Ovde se radi o napomeni i upozorenju da neko ne sprži zvučnike i pojačalo.

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, somilenko said:

Sve je to lepo kada si sam u slušaonici, velik broj audiofila sisteme drži u dnevnoj sobi i deli ih sa ostalim članovima porodice, kućnim ljubimcima i sl. Ne može svačiji pristup biti bezkompromisan.

Možda nebi bilo loše da si recimo pomenuo ključ od 5 ms, tj pozicioniranje zvučnika i slušaoca tako da prva refleksija dođe do uha slušaoca 5 ms posle direktnog tona sa zvučnika, što bi u nekim praktičnim uslovima značilo da je recimo putanja prve refleksije duža za cca 1.5 m u odnosu na direktnu emisiju sa zvučnika, recimo, to je koristan info za nekog ko hoće da ima neku zvučnu scenu u svom sistemu, ali ne rešava "farbu" zvuka, ako je dobra i ako se slušaocu sviđa, ok, ali šta ako nije...

Takođe, sve ovo mnogo zavisi i od polarne karakteristike konkretnog zvučnika i učinkovito je, zajedno sa primenom difuzije ili apsorpcije za srednjetonsko i visokotonskl područje, ali kada dođemo do bass-a... E tu je zahebancija... Dobar pristup je multisub sistem, ali nemaju svi prostora i mogućnosti za primenu istog... Tu ti recimo, kod naglašenih modova, prvenstveno pikova, DSP može mnogo pomoći, bez toga da praviš dnevnu sobu ili slušaonicu sa neparalelnim zidovima, što niko od nas nema.

Sve to što pominješ je super za srednjetonsko i visokotonsko područje i onda kada ti sve to ukenja mod prostorije, džaba si krečio...

Ne pravim nauku od podešavanja sistema. Pomeram i slušam.

Uvažavam svaku realnost, a jedna je da DSP principijelno ne rešava problem.

Nisu problem modovi, već rezonance. Rezonance se izbegavaju odgovarajućim pozicioniranjem, što, da, ima veze s popularnim tačkama. DSP ne ukida karakter rezonance, samo umanjuje efekat. Nažalost, karakter je ono što smeta (otegnut, zaukavajući, glindžav ton).

Poenta je ta da u neuslovnu instalaciju nema svrhe previše ulagati.

 

Link to comment
Share on other sites

@somilenkoвероватно би свакога ко није на академском нивоу овог хобија саветовао да батали и пре што помисли да покуша

ево мени дође да напуним први најближи контејнер

такође, читам твоје писање и не налазим конкретизацију коју тражиш од другог, од колеге Турба сам нека писања препознао чак и у својој примени

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, TurboMaximus said:

Rezonance se izbegavaju odgovarajućim pozicioniranjem, što, da, ima veze s popularnim tačkama. DSP ne ukida karakter rezonance, samo umanjuje efekat.

Stoji, ni u jednom momentu nisam rekao da u potpunosti rešava problem ali ga ublaži. Modovi su uvek prisutni, teško da se mogu u potpunosti izbeći i ok je ako imaš uslova da ih umanjiš do te mere da ti ne smetaju ili da ih gurneš u neki opseg koji je retka pojava u velikom procentu muzike koju slušaš, suština je da neko možda nema taj luksuz a hoće da ima dobar sistem, makar da ga gleda ili mu baš vizuelno ne paše da mu zvučnici stoje na mestu na kojem realno najbolje radi sistem, šta sada njega treba izbaciti iz audiofilske zajednice, nije li to malo elitistički...

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, ab said:

@somilenkoвероватно би свакога ко није на академском нивоу овог хобија саветовао да батали и пре што помисли да покуша

ево мени дође да напуним први најближи контејнер

такође, читам твоје писање и не налазим конкретизацију коју тражиш од другог, од колеге Турба сам нека писања препознао чак и у својој примени

Mislim da je obrnuto, svakoga ko traži jednostavniji izlaz upravo ti i Turbo isključujete iz audiofilske zajednice.

Ja ostavljam mogućnost da se primene svi alati, pa ko šta hoće.

Meni smetaju uopštene floskule i odbacivanje jedne od potencijalnih metoda za borbu sa sobnom akustikom.

Na kraju, ti si pisao o primeni DSP-a na slušalicama u temi koja se bavi sobnom akustikom, mislim da se ovde radi o osnovnoj školi a ne akademskom nivou obrazovanja...

Ovo ode u nedogled, ja se odjavljujem.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, somilenko said:

Stoji, ni u jednom momentu nisam rekao da u potpunosti rešava problem ali ga ublaži. Modovi su uvek prisutni, teško da se mogu u potpunosti izbeći i ok je ako imaš uslova da ih umanjiš do te mere da ti ne smetaju ili da ih gurneš u neki opseg koji je retka pojava u velikom procentu muzike koju slušaš, suština je da neko možda nema taj luksuz a hoće da ima dobar sistem, makar da ga gleda ili mu baš vizuelno ne paše da mu zvučnici stoje na mestu na kojem realno najbolje radi sistem, šta sada njega treba izbaciti iz audiofilske zajednice, nije li to malo elitistički...

Obrazlažem princip.

Slušam džez, klasiku, rok, elektroniku...

Što se elitizma tiče, ima ljudi koji odbiju poziv na slušanje kad čuju kakav (nesnobovski) sistem slušam.

Treba razumeti da dobar zvuk ne može prosto da se kupi ili da se dostigne prečicom.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, somilenko said:

Stoji, ni u jednom momentu nisam rekao da u potpunosti rešava problem ali ga ublaži. Modovi su uvek prisutni, teško da se mogu u potpunosti izbeći i ok je ako imaš uslova da ih umanjiš do te mere da ti ne smetaju ili da ih gurneš u neki opseg koji je retka pojava u velikom procentu muzike koju slušaš, suština je da neko možda nema taj luksuz a hoće da ima dobar sistem, makar da ga gleda ili mu baš vizuelno ne paše da mu zvučnici stoje na mestu na kojem realno najbolje radi sistem, šta sada njega treba izbaciti iz audiofilske zajednice, nije li to malo elitistički...

 

3 sati ranije, TurboMaximus said:

Poenta je ta da u neuslovnu instalaciju nema svrhe previše ulagati.

 

3 sati ranije, somilenko said:

Ovo ode u nedogled, ja se odjavljujem.

Наравно, ни конкретне примере осталих учесника у конверзацији ниси продискутовао аргументовано 

да не причамо о томе како и са којим коментаром си ушао у дискусију, а смета ти што сам побркао теме у којој се нашироко глорификовао DSP док се нико објективан никада није реално уверио у изложене хвалоспеве

Link to comment
Share on other sites

Vidim da se zahuktava tema u nekom pravcu koji neće biti plodonosan na duže staze pa da i ja kažem koju reč. 

Moj sistem i slusaonica površno gledano su splet slučajnosti, ili sindroma 'vise sreće nego pameti ". OK može tako da se posmatra.

A može i ovako: postaviš stvari racionalno. Broj stanara, njihov pol, uzrast, intersovanja kao i afinitete prema muzici.

Zatim, definiseš životni prostor, tj koliko u njemu možeš da odvojiš za hajfaj (vremenski i prostorno).

Treće. Koliki ti je ego i koliko si spreman da učiš, tj da menjaš svoje stavove u svetlu novih saznanja.

U mojoj slušaonici na gore navedeno a što sam već diskutovao sa Sondekom i Pecassom pažljivo sam saslušao svakog gosta i prihvatio svaku sugestiju koju su moji cenjeni gosti predlagali za probu. Ono što su Peca i Milan čuli na temu pozicije zvučnika je rezultat posete @Delija gde je gost zamolio da malo provozamo zvučnike.

Pre toga su @skrstic i @Milosav Grozni bili da vrtimo Fostex supertweetere i po azimutu i po elevaciji.

I tako u krug. Ili u ushodnu spiralu zadovoljstva interakcije prostora, vremena, ljudi dobre volje (što bi Grozni rekao "bez zle krvi").

Naučio sam u ovom hobiju da je najveći neprijatelj napretka iskljućivost i onaj famozni rov od tastature iza kog se ušančimo pa opalimo malo po drugima i malo po sebi.

Dok cilj opravdava sredstvo, tako me z*b*l* front end reproduktivnog sistema dal su u pitanju lampe, solid state, D klasa, kol'ko si se izuo za hardver. Ako te to čini srećnim i zadovoljnim, brater/sestro, ko smo mi na forumu da te u tome ograničavamo?!?

Forum kako ga ja shvatam bi trebao da bude mesto gde ne vlada jednoumlje nego imperativ dijaloga. 

Dakle mili moji: pomiriti slušače, merače, analitičare, muzikoljupce je itekako moguće ako i kad im date priliku da pokažu svoju ljudsku i plemenitu prirodu.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ab said:

 

 

Наравно, ни конкретне примере осталих учесника у конверзацији ниси продискутовао аргументовано 

да не причамо о томе како и са којим коментаром си ушао у дискусију, а смета ти што сам побркао теме у којој се нашироко глорификовао DSP док се нико објективан никада није реално уверио у изложене хвалоспеве

Upravo si referencirao moj argumentovan komentar, koji je diskusija primera koji je dao Turbo, jedini je problem to što ga izgleda nisi razumeo a što se tiče hvalospeva, ne znam gde si to našao, izgleda da ne čitamo istu temu ili opet nešto nisi razumeo kako treba...

Ja vidim samo bacanje drvlja i kamenja po to DSP-u i, sa druge strane, podsećanje da je i to ipak jedan od načina da se do nekle sanira nepovoljni uticaj sobe na sistem.

Ali pošto je ovo akustika prostorije i pozicioniranje zvučnika, hajde da se vratimo toj temi. Sa time čak dosta ima veze priča o 5 ms koju sam pomenuo i praćenje prve refleksije, koja je valjda opet neargumentovana ili ni to nisi razumeo...

Tih 5 ms je upravo od značaja za način kako naš mozak dekodira informacije, tj kako definiše izvor zvuka i jako je bitno za našu percepciju zvučne slike sistema da se postaramo da prva refleksija kasni minimum 5 ms u odnosu na direktnu emisiju zvučnika (u prevodu da prva refleksija ima cca 1.5 m duži put od direktnog tona sa zvučnika). I to je bila konkretizacija prvog Turbovog komentara negativnog uticaja DSP-a na kumulativni odziv sistem+soba i zapravo sakaćenje direktno emitovane informacije, jasno je da postoji taj problem na srednjim i visokim ali opet imamo i bass...

Vidiš da dajem konkretne primere bez floskula da je nešto pogrešan koncept, eto ti načina kako da postaviš zvučnike tako da dobiješ zvučnu sliku u svom sistemu, ako je kojim slučajem nemaš.

Što se tiče modova ili rezonanci kako ih Turbo zove, pomeranjem zvučnika se menja njihovo ponašanje i položaj ali nikada neće nestati, ima ljudi koji imaju problem sa modovima koje proizvode pod i plafon prostorije i na tim talasnim dužinama par cm pomeranja zvučnika po vertikali slabo šta znače a više ne može jer se remeti položaj akustičkog centra zvučnika. Pored lako rešivih problema sa prostorijom, ima i onih koji su malo teže rešivi a ako uzmemo zvučnik sa slabijim bass odzivom pa računamo na room gain, to će da utiša i mod i dobar deo odziva ispod i iznad tog moda, tako da eto, možda nekom i zatreba nešto treće ili da iznosi sistem na dvorište kada sluša muziku ali šta ćemo opet sa onim ljudima koji žive u zgradama...

Svaka metoda ima svoje granice primene pa je dobro imati ih što više na raspolaganju, moja 2 centa...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam ovo sve samostalno i uz pomoć ekipe sa foruma prežvakao u svojoj režiji.

Želim da se javno složim sa kazivanjem kolege  @somilenko-a , jer ponekad nema druge osim DSPa ...

Elem, samo za primer, moja  nova Jazzbina u podrumu ima mod na 31Hz od nekih 18 dB, tako da tu nema  tog pomerenja zvučnika napred nazad i dugoročnog strpljenja koje to rešavaju. Samo DSP pa šta pokvari pokvario je ali se ipak može slušati.

Ja sam zaista probao po obe ose , strpljivo sam pomerao zvuje napred i nazad sa korakom od 10cm i svaki pomeraj merio i na kraju našao poziciju koja ima najbolju polaznu tačku, tako da kad se "ošiša" sa DSP-om rezultat bude i više nego pristojan. Za mod nisam koristio PEQ nego neku novu foru sa high pass filterom koja zvuči boljer od PEQ , mereno na uvce, dakle subjektivno.

Inače sam konačno naučio da merim pomoću snimljenog signala tako da  se korekcije koje ROON napravi pomoću DSP sada lepo vide na merenjima.

Na kraju samo da podvučem , ako ikako može bez DSP , treba sve uraditi sa se to izbegne ali ako je je problem toliko izražen onda nema druge ...

Sretno pozicioniranje !

 

image.thumb.png.1b9456dc261d88eb1e7f3eb0cdaa33b7.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@somilenko, хвала на опширном објашњењу у које ипак ниси укључио сва решења, од којих је и nearfield...

Коначно, разликујемо се и даље у сагледавању почетне позиције која у твом случају увек подразумева проблем који треба решавати нечим како називаш за избегавање али неизбежним када је ситуација проблематична, док ја (сигурно и још много колега) гледамо да проблеме предупредимо како се у бесконачно не би борили са њима алатима за избегавање и користили своје системе као украс и статусни сибол за показивање а не за основну функцију сваког система.

Један од основних услова је, како је и колега @zflazar дотакао у свом дивном излагању, да се испуне основни услови између осталог и по питању избора адекватних звучника у датој просторији. Ако се тај услов не испуни, ето сагледавања свега осталог на твој начин испуњен проблемима и прибегавања нечему што је по твом гледишту неминовност. Имамо пример колеге @NL. на форуму који је своје перфектне звучнике преместио у адекватну просторију и испунио основни услов за рад истих, а пре тога се безуспешно методама за избегавање борио са већ у стартној позицији условљеним проблемима.

Колеги @lalelala али и @zflazar честитке за нове слушаонице и животне просторе, нека Вам и неке нове и будуће навике доносе срећу у Ваше животе.

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, somilenko said:

Takođe bih molio za pojašnjenje kako to nearfield eliminiše refleksije i modove prostorije (naravno da ne tvrdim da bilo kakva obrada signala to radi ali može da sanira izobličenja koja nastaju usled istih).

@ab evo ovde sam se osvrnuo na nearfield i iz tog razloga pomenuo kašnjenje od minimum 5 ms između direktne emisije zvučnika i prve refleksije, koju nearfield može da reši u većini prostorija jer je, pretpostavljam, dovoljno daleko od graničnih uslova, ali modove eliminisati ne može ako ima problematičnih, zato sam vas pitao za obrazloženje a ti si odlučio da ignorišeš taj post. Ja lično imam jedan sistem koji je nearfield i imam nešto iskustva sa tim.

1 sat ranije, ab said:

Коначно, разликујемо се и даље у сагледавању почетне позиције која у твом случају увек подразумева проблем који треба решавати нечим како називаш за избегавање али неизбежним када је ситуација проблематична, док ја (сигурно и још много колега) гледамо да проблеме предупредимо како се у бесконачно не би борили са њима алатима за избегавање и користили своје системе као украс и статусни сибол за показивање а не за основну функцију сваког система.

Vidi, osnovni princip jeste izbeći ako možeš, ali možeš li ti da razumeš da je negde to nemoguće ili da zahteva veću žrtvu nego što to neko može da priušti i da ima ljudi koji više znaju od tebe i više su se trudili oko toga od tebe pa nisu uspeli. Takođe, to što ti misliš da si uspeo, ne znači da jesi, to samo znači da se tebi sviđa to što si postigao i to je ok, ali nemamo svi isti cilj i isti ukus, ja prihvatam da smo različiti.

Često se desi da sistemi koji nemaju bass-a ne ulaze u svađu sa prostorijom, ali ima ljudi koji jednostavno hoće taj bass i spremni su da žrtvuju nešto ambijenta koji često zna da pati primenom DSP-a.

Sistem kao statusni simbol? Zašto ovo konstantno ponavljaš, zvuči kao kiselo grožđe, moji sistemi su jako daleko od statusnih simbola i lično ne koristim DSP ali sam svestan da imaju određene probleme koje sam spreman da prihvatim jer su dovoljno mali da u trgovini sa DSP-om lično više gubim nego što dobijam ili mi se jednostavno sviđa "farba" prostorije i sistema bez DSP-a ali lično prihvatam da to ne mora biti postulat u svim sistemima niti da će se to svakom svideti, ja sam zadovoljan, a pošto su to moji sistemi, to je ono što je bitno, muziku slušam zbog sebe a ne zbog drugih.

1 sat ranije, ab said:

избора адекватних звучника у датој просторији

Ovo je recimo uopštena izjava na nivou "ja znam šta se pokvarilo, autobus se pokvario...", može li pojašnjenje kako u nekoj prostoriji doći do užeg izbora za taj "adekvatan" zvučnik, na koje parametre obratiti pažnju, koja karakteristika u zavisnosti od planirane pozicije slušanja i zvučnika u prostoriji utiče na njegovu "adekvatnost" za datu prostoriju, eto ja sam ponudio nekoliko parametara na koje treba obratiti pažnju pri pozicioniranju zvučnika u prostoriji a od tebe, osim ovih uopštenih izjava ništa pročitao na tu temu nisam a tvrdiš da si našao svoj ZEN, pa hajde ga podeli.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, somilenko said:

@ab evo ovde sam se osvrnuo na nearfield i iz tog razloga pomenuo kašnjenje od minimum 5 ms između direktne emisije zvučnika i prve refleksije, koju nearfield može da reši u većini prostorija jer je, pretpostavljam, dovoljno daleko od graničnih uslova, ali modove eliminisati ne može ako ima problematičnih, zato sam vas pitao za obrazloženje a ti si odlučio da ignorišeš taj post. Ja lično imam jedan sistem koji je nearfield i imam nešto iskustva sa tim.

тачно

7 minuta ranije, somilenko said:

Vidi, osnovni princip jeste izbeći ako možeš, ali možeš li ti da razumeš da je negde to nemoguće ili da zahteva veću žrtvu nego što to neko može da priušti i da ima ljudi koji više znaju od tebe i više su se trudili oko toga od tebe pa nisu uspeli. Takođe, to što ti misliš da si uspeo, ne znači da jesi, to samo znači da se tebi sviđa to što si postigao i to je ok, ali nemamo svi isti cilj i isti ukus, ja prihvatam da smo različiti.

разумем

8 minuta ranije, somilenko said:

Često se desi da sistemi koji nemaju bass-a ne ulaze u svađu sa prostorijom, ali ima ljudi koji jednostavno hoće taj bass i spremni su da žrtvuju nešto ambijenta koji često zna da pati primenom DSP-a.

нека се науче да се носе са проблемима који се не могу игнорисати, а иницирани су личном одлуком

10 minuta ranije, somilenko said:

Sistem kao statusni simbol? Zašto ovo konstantno ponavljaš, zvuči kao kiselo grožđe, moji sistemi su jako daleko od statusnih simbola i lično ne koristim DSP ali sam svestan da imaju određene probleme koje sam spreman da prihvatim jer su dovoljno mali da u trgovini sa DSP-om lično više gubim nego što dobijam ili mi se jednostavno sviđa "farba" prostorije i sistema bez DSP-a ali lično prihvatam da to ne mora biti postulat u svim sistemima niti da će se to svakom svideti, ja sam zadovoljan, a pošto su to moji sistemi, to je ono što je bitno, muziku slišam zbog sebe a ne zbog drugih.

12 sati ranije, somilenko said:

...suština je da neko možda nema taj luksuz a hoće da ima dobar sistem, makar da ga gleda ili mu baš vizuelno ne paše da mu zvučnici stoje na mestu na kojem realno najbolje radi sistem, šta sada njega treba izbaciti iz audiofilske zajednice, nije li to malo elitistički...

 

сам си себи већ одговорио али не мариш јер твоја мора бити последња

13 minuta ranije, somilenko said:

Ovo je recimo uopštena izjava na nivou "ja znam šta se pokvarilo, autobus se pokvario...", može li pojašnjenje kako u nekoj prostoriji doći do užeg izbora za taj "adekvatan" zvučnik, na koje parametre obratiti pažnju, koja karakteristika u zavisnosti od planirane pozicije slušanja i zvučnika u prostoriji utiče na njegovu "adekvatnost" za datu prostoriju, eto ja sam ponudio nekoliko parametara na koje treba obratiti pažnju pri pozicioniranju zvučnika u prostoriji a od tebe, osim ovih uopštenih izjava ništa pročitao na tu temu nisam a tvrdiš da si našao svoj ZEN, pa hajde ga podeli.

зар не видиш да не желим да храним твоју девијантну потребу да заузимаш позицију пропитивача? 

мој Зен није ништа што ће теби имати значење, према томе то не тврдим - покажи где сам то изјавио или напиши да си то измислио

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, ab said:

сам си себи већ одговорио али не мариш јер твоја мора бити последња

Znači kiselo grožđe?

23 minuta ranije, ab said:

зар не видиш да не желим да храним твоју девијантну потребу да заузимаш позицију пропитивача?

Pošto TI tražiš konstantno da neko stane iza svojih tvrdnji, isto i ja tražim od tebe, nemojmo biti licemeri i nemojmo imati dvostruke aršine, ili ne znaš odgovor...

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, ab said:

мој Зен није ништа што ће теби имати значење, према томе то не тврдим - покажи где сам то изјавио или напиши да си то измислио

Evo recimo tvog zahteva za pojašnjenje, u pitanju je slobodno tumačenje, sa moje strane, tvoje tvrdnje da sve može pozicioniranjem i pretpostavka da si to uspeo, budući da svima drugima to savetuješ. Izraz Zen je više figurativno napisan.

Ja još čekam tvoju metodologiju za određivanje "adekvatnosti".

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, somilenko said:

Evo recimo tvog zahteva za pojašnjenje, u pitanju je slobodno tumačenje, sa moje strane, tvoje tvrdnje da sve može pozicioniranjem i pretpostavka da si to uspeo, budući da svima drugima to savetuješ. Izraz Zen je više figurativno napisan.

Ja još čekam tvoju metodologiju za određivanje "adekvatnosti".

напомена: у Хифиста теми, знаш ти добро шта је у питању и још неки који су то испратили, која је очишћена у том делу од стране администратора због твојих упада налик у овој теми од јуче и твојих двоструких аршина тражио сам од тебе да јавно изјавиш нешто у шта си се тада упетљао и желео да ниси, твојом пропитивачком методологијом, на шта си ми одговорио у маниру "ко си ти да ти дајем изјаве..."?

зато и поново, зар не видиш да не желим да храним твоју девијантну потребу да заузимаш позицију пропитивача?

Link to comment
Share on other sites

@ab

Uleteo si u temu o sobnoj akustici offtopic-om oko DSP-a u sistemu sa slusalicama, hvaljenjem DSP-a koji nikad nisi ni cuo u hi-fi sistemu na osnovu klasicnog marketinskog materijala i onda posle opet onim svojim starim dobrim hejtovanjem iz dubine duse upotrebe DSP-a u apsolutnom smislu iliti konstatacijom da svaki problem moze da se resi bez DSP-a - u suprotnom baci hi-fi sistem kroz prozor. Jel si se za pocetak dogovorio sam sa sobom? 🙃

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...