Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

25 minuta ranije, Nomimasen said:

Svakako takav DSP kvalitetnije sprovodi ekvilizaciju bolje no plugin u Soundforge-u. Međutim, ja ne mogu da se otmem utisku da radimo isto što bismo radili sa parametričkim ekvilajzerom prisutnim na mnogim muzičkim stubovima iz osamdesetih. Samo nešto elegantnije, puštanjem mašine da stvar uradi za nas, bez vidljivih klizača.

Slicnost je samo generalna ali je realizacija dramaticno razlicita u potpuno drugacijem domenu se donosi odlika sta rezati , koliko rezati , kako precizno rezati itd

Ako jos uzmemo u obzir kalibraciju samih zvucnika onda je tek stvar mnogo mnogo kompleksnija od ekvilajzera iz osamdesetih .

 

Ono sto si spomenuo da rezultat DSP obrade ne mora uvek da bude dobar iako se postize ravnija kriva odziva sobe sam naleteo u jednom postu na audiogon forumu ...covek koji je producent i ima zenu koja je izvodjac , pijanista ..."sredili" su odziv sobe sa DSpeaker-om i onda primetili ad im poznato klavirsko izvodjenje zvuci prazno , bez timbra  itd. 

Za sada nisam slusao ni jedan room correction uzivo ali jesam sisteme sa kalibracijom zvucnika , vise puta i uvek sam se odusevio pozitivno .

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, gvlada said:

Не мешај изворну и репродуковану информацију. Бољи пример би био како да средиш екран на којему је приказ те слике да изгледа што природније као да гледаш праву слику уживо. На твој пример пре бих питао да ли наштеловати, наштимовати инструмент да звучи како треба или померати извођача по просторији док свира док нам се не допадне.

Postaviti scenu na ono mesto u prostoriji koje je najkomplementarnije datoj muzici kao celini. Naštimovan instrument se podrazumeva. Dobro naštimovan instrument zvučaće u najbolju ruku u redu na pogrešnom mestu. Na dobrom (za samu muzičku izvedbu) mestu, zvučaće za pamćenje.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, gvlada said:

Екран се калибрише да пружи најбољу слику у просторији где се налази, утичу извор и услови просторије на утисак гледања. Сличан принцип за звук је малтене табу.

To nije kalibracija. Kalibracija se radi zbog preciznosti boja i kalibrise se prema nekom reperu - najcesce zbog stampe, da bi ono na ekranu bilo identicno onom sto se dobija odstampano.

Kalibrise se monitor u kombinaciji sa odredjenom grafickom karticom.

 

Kod TV-a se svodi na kalibrisanje na neku optimalnu vrednost (za odredjeni izvor slike) koju je neko definisao kao takvu.

Prostorija ne utice nikako na to.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, lalelala said:

Slicnost je samo generalna ali je realizacija dramaticno razlicita u potpuno drugacijem domenu se donosi odlika sta rezati , koliko rezati , kako precizno rezati itd

Ako jos uzmemo u obzir kalibraciju samih zvucnika onda je tek stvar mnogo mnogo kompleksnija od ekvilajzera iz osamdesetih .

 

Ono sto si spomenuo da rezultat DSP obrade ne mora uvek da bude dobar iako se postize ravnija kriva odziva sobe sam naleteo u jednom postu na audiogon forumu ...covek koji je producent i ima zenu koja je izvodjac , pijanista ..."sredili" su odziv sobe sa DSpeaker-om i onda primetili ad im poznato klavirsko izvodjenje zvuci prazno , bez timbra  itd. 

Za sada nisam slusao ni jedan room correction uzivo ali jesam sisteme sa kalibracijom zvucnika , vise puta i uvek sam se odusevio pozitivno .

Kalibracija bez uzimanja psihoakustike u obzir je zaludan posao i uvek daje rezultate kakve pominje @Nomimasen, zato i postoje ciljne krive i fino podešavanje na uvce na kraju...

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, Zexx said:

Kalibracija bez uzimanja psihoakustike u obzir je zaludan posao

Slažem se, ali samo za opseg iznad 150-200Hz. U suštini, ne vidim dobar razlog za upotrebu DSP-a za srednje-visokotonsko područje, osim peglanja većih anomalija kod zvučnika. U tom slučaju, možda je bolje uzeti druge zvučnike?

Kod basova je cilj potpuno jasan, psihoakustika slabo ima šta tu da traži.

Pozicioniranje kutija je važna stvar za relativizaciju modova sobe, ali je efekat ograničenog dometa. Generalno, postoje neke izrazito loše pozicije i niz manje loših, ali nikada dobrih. Razume se da kutije treba da  postavmo u neku manje lošu poziciju, i da basove doteramo DSP-om. Doterivanje podrazumeva peglanje SPL-a, ništa uho, ništa vradžbine. Rezultat mora biti bolji, ako je uređaj ičemu.

Link to comment
Share on other sites

kod mene je sistem 2.0 i ceo signal bi trebao da prodje kroz neku kutiju gde se vrsi obrada ...spominje se na stranim forimima da recimo DSpeaker ima neki svoj zvucni potpis , tj da nestaje malo vazduha u zvuku ali da je rezultat koji se dobije ipak bolji od pocetne tacke ...

kontam da je onda u stvari prava stvar odrezati bas opseg i samo njega "obraditi" sa dsp-om i takvog pojacavati  a ovo ostalo bez  obrade slati na pojacanje i dalje na zucnike ...

prakticno bi onda dobio 2.1 sistem sa room correction dsp-om i minimalnim kvarenjem dela spektra koji inace nije problematican  

 

gde treba da se sece , na kojoj ucestanosti ? Koji sub je dobar a da nije jako skup ?

 

@beatgoeson kod tebe je ovako uradjeno ?

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, lalelala said:

slazem se @TurboMaximus-e sve sa tobom ... moje razmisljanje je bilo ako sam pomerio zvucnike ka centru sobe do nekih granica kada sremica preti nozevima , ako vec sedim na takoreci centru sobe , sto je normalna pozicija kod mene i pomalo pomerljiva napred nazad i ako osecam znatne pomake na bolje , onda je sledeci korak akusticki tretman koji mi se ne radi jer ne znam da li cu se zadzavati u stanu i drzavi ...

zato kontam , bolje je probati kupiti neku prenosivu spravicu koja to moze da odradi ili sacekati da Auralic izbaci update software-a pa da vidimo ...

vec sam slusao Devialet nekoliko puta i shvatio sam koilko samo njihova SAM tehnologija doprinosi da to sve znatno ali bas znatno bolje zvuci ...jednom prilikom sam u toku 24 sata slusao iste kutije 3x ...prvi put u salonu sa Devialet-om , pa onda 2 sata kasnije sam te iste kutije slusao kod sebe u stanu i sutradan opet sa Devialet-om ....kalibracija zvucnika ucini zvuk bistrijim , pitkijim , svaki se instrument moze cuti kao da je poseban , detalji su tako lako jasno izneseni pred slusao ca da je to prosto tesko zaboraviti ....posle sam imao priliku da cujem Filipov sistem takodje sa dva mono 400W Devialet-a i fenomenalnim Vivid zvucnicima ... sad zamisli na to jos i  korekcija modova sobe ... ne mora to biti agresivno , postoje tu razliciti algoritmi kako se pristupa peglanju odziva ... na kraju krajeva i akusticki tretman je isto to samo izvedeno na drugaciji nacin , da kazem staromodniji  i ne prenosiv 

Kontam da je taj DEQX koji ima sve opcije u sebi i jeste pravo resenje i sve vise mislim da i nije toliko skup koliko toga nudi ... 

Pozzz

 

Pojasniću još malo svoje razmišljanje.

Iskustvo kaže da za reprodukciju nije dobra ni preživa ni predampirana prostorija, Iz čega direktno sledi da su refleksije, odnosno reakcija prostora slušaonice, neophodni, ali moraju biti kontrolisani. Pisao sam više puta kako tumačim ulogu refleksija i način na koji stimulišu centar za sluh, da pravilno razloži zvuk na direktnu i ambijentalnu komponentu.

Ono što akustički tretmani rade je ekvivalentno korigovanju dimenzija, oblika i materijala, dakle, osnovnih karakteristika slušaonice. Moglo bi se reći da bi idealan tretman trebalo da podrži osećaj boravka u zatvorenom prostoru, istovremeno potpuno relativizujući oblik i dimenzije aktuelne slušaonice. Takva akustika ne bi nametala nikakav dodatni karakter, već bi neutralno sarađivala s parom zvučnika koji emituje kompletnu informaciju, ali koju nismo u stanju pravilno da percipiramo bez navedene saradnje. U stvarnosti, i da je moguće, idealno ne bi bilo idealno pa bi neka adaptacija na konkretan slučaj bila potrebna.

Kako akustički problemi nastaju u interakciji zvučnika i slušaonice, ne čini mi se previše opravdanim pokušaj intervencije koji ne uvažava osetljivost odnosa direktnog zvuka i refleksija. Nemam trenutno ideju kako bi DSP, eventualno, to mogao da pomiri. Ako su ovi našli rešenje, svaka čast. Mislim da nisu.

Dok pišem, pala mi je na pamet ideja o dodatnom paru zvučnika, postavljenom u opoziciji sa glavnim parom koji su, napajani nezavisnim kanalom kojim upravlja DSP, zaduženi samo za korekciju akustike. Na taj način bi se izbeglo provlačenje korekcije kroz glavni signal, dok bi akustika bila napadnuta tamo gde je napadu mesto. I pored toga pozicioniranje i jednog i drugog para ostaje kritično. Ako i ima nekog smisla u ovoj ideji, ona ništa ne pojednostavljuje.

Elegantni pokušaji imaju praktične strane, verujem da, u zavisnosti od kvaliteta početnog stanja, mogu da zadovolje, ali principijelno ne nalazim osnov da ih podržim. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hm, sa jedne strane stavljamo preskupe kablove, utikače,.... da bi dobili što bolji zvuk na izlazu a sa druge strane onda postavimo neki softver koji svojim preocesom degradira jednim delom zvuk. To jest, jednim delom anulira kupovinu dobrih kablova. On sigurno jednim delom pomogne da soba nema pikove, ali isto tako ne može da propusti signal bez remećenje izvornog signala, kao i svaki drugi softver koji obrađuje zvuk.

Savremeni audiofil na sve moguće načine pokušavaju da izbegnu da urade akustiku sobe, pa makar i platili više jedan ovakav uređaj nego što bi dali za difuzore.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, vdzele said:

Savremeni audiofil na sve moguće načine pokušavaju da izbegnu da urade akustiku sobe, pa makar i platili više jedan ovakav uređaj nego što bi dali za difuzore.

 

Na ono što difuzori čine u srednje/visokotonskom području rasipajući kratke refleksije, nijedan DSP niti pokušava, niti može da utiče. U domenu basova difuzori nemaju uticaja.

Što se bas trapova tiče, oni su glomazni, skupi i nepraktični, usto su ograničenog dejstva, čak i u tjuniranoj varijanti. DSP je tu bolje i efikasnije rešenje. 

Znači, akustički tretman je OK, ali DSP umanjuje potrebu za njim.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Delija said:

To nije kalibracija. Kalibracija se radi zbog preciznosti boja i kalibrise se prema nekom reperu - najcesce zbog stampe, da bi ono na ekranu bilo identicno onom sto se dobija odstampano.

Kalibrise se monitor u kombinaciji sa odredjenom grafickom karticom.

 

Kod TV-a se svodi na kalibrisanje na neku optimalnu vrednost (za odredjeni izvor slike) koju je neko definisao kao takvu.

Prostorija ne utice nikako na to.

 

Utiče i prostorija. To jest utiče temperatura svetla u istoj.

Prilikom kalibracije profesionalnih monitora za štampu, prvo se u softver za kalibraciju unosi vrednost temperature ambijentalnog svetla pri kojem će se odvijati ceo proces, od kolor korekcije u Fotošopu do finalne procene odštampanog materijala.

 

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, vdzele said:

Hm, sa jedne strane stavljamo preskupe kablove, utikače,.... da bi dobili što bolji zvuk na izlazu a sa druge strane onda postavimo neki softver koji svojim preocesom degradira jednim delom zvuk. To jest, jednim delom anulira kupovinu dobrih kablova. On sigurno jednim delom pomogne da soba nema pikove, ali isto tako ne može da propusti signal bez remećenje izvornog signala, kao i svaki drugi softver koji obrađuje zvuk.

Savremeni audiofil na sve moguće načine pokušavaju da izbegnu da urade akustiku sobe, pa makar i platili više jedan ovakav uređaj nego što bi dali za difuzore.

u pravu si , jedino sto je takva spravica prenosna i poprilicno jeftina u danasnje vreme

Link to comment
Share on other sites

@空也

Ma da, ima 10000 razlicitih kalibrisanih preseta za svaku vrednost spoljasnjeg svetla, posto i prostorije u kojima se radi prelom stampe, zamisli, imaju prozore :)

A pored toga akcenat je na TV-u koji takodje ne stoji 30 metara pod zemljom, vec u prostoriji koja opet, zamisli, ima prozore :) 

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, Delija said:

@空也

Ma da, ima 10000 razlicitih kalibrisanih preseta za svaku vrednost spoljasnjeg svetla, posto i prostorije u kojima se radi prelom stampe, zamisli, imaju prozore :)

 

Prostorije u ozbiljnim štamparijama nemaju prozore, bar ne blizu monitora i zone gde se gledaju probni otisci, pošto se temperatura svetla napolju menja u zavisnosti od doba dana, doba godine, vremenskih uslova, itd. To utiče na našu percepciju boja.

Za procenu kvaliteta štampe se koriste specijalni booth-ovi sa takođe specijalnim svetlom sa ravnomernim spektrom i temperaturom od tačno 5000K. Naravno u tom slučaju, pošto je u pitanju zatvoren sistem, i zadati white point na monitorima na kojima se radi kolor korekcija mora biti 5000K.

Percepcija boja na monitoru zavisi od temperature svetla u prostoriji u kojoj ga koristimo. Pri profesionalnoj upotrebi to je od ključnog značaja. Uticaj čak ima i boja zida iza monitora.

Ako kvalitet odštampanog otiska procenjujemo u prostoriji u kojoj je recimo temperatura svetla 7200K i poredimo isti sa slikom na monitoru koji je podešen na 5000K, bićemo u problemu kada klijent na kraju vidi rezultat. :)

Naravno nemaju svi tu fensi opremu i specijalno osvetljenje, može se raditi i u "kućnim" uslovima, ali i to zahteva praćenje određenih smernica, kontrolisani ambijent i podešavanja monitora.

 

Naravno sve to je bitno za kvalitetnu profesionalnu pripremu za štampu, za amatersko gledanje filmova kod kuće i nije toliko.

Ne znamo koje je tačne boje u originalu bio neki helikopter koji je upravo eksplodirao, ali to nam neće umanjiti uživanje u eksploziji. :)

Slična stvar je i sa hifi-jem. :)

To opet ne menja činjenicu da su, za određene primene, parametri vezani za ambijent neizostavan deo kalibracije ekrana.

...I da će i na precepciju boja koje vidimo na TV-u uticati i svetlo i boja ambijenta u kojem se isti nalazi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Nomimasen said:

Postaviti scenu na ono mesto u prostoriji koje je najkomplementarnije datoj muzici kao celini. Naštimovan instrument se podrazumeva. Dobro naštimovan instrument zvučaće u najbolju ruku u redu na pogrešnom mestu. Na dobrom (za samu muzičku izvedbu) mestu, zvučaće za pamćenje.

Bend se nastimuje za stejdz prema prostoru i publici za dato vece gde nastupa, od afiniteta samog benda zavisi gde nastupa.

Zato i postoje live nastupi koji su zabelezeni u prostoru i vremenu, a ne ponovljivi su.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, ab said:

Bend se nastimuje za stejdz prema prostoru i publici za dato vece gde nastupa, od afiniteta samog benda zavisi gde nastupa.

 

 

 

 

Hm. Ako misliš na neke poluamaterske bendove, to je tačno. Kod velikih nastupa, velikih bendova, stvar je mnogo složenija. Sve se naštimuje prema njima.:D

Link to comment
Share on other sites

On ‎3‎.‎8‎.‎2017‎. at 20:08, lalelala said:

pogledajte ovaj test ....

www.theabsolutesound.com/articles/dspeaker-anti-mode-20-dualcore-digital-signal-processor

 

jel se neko susreo sa ovim ili slicnim parcetom hardvera ?

iskreno mene bi vise zanimao uredja koji bi kompletnu obradu uradio u digitalnom domenu sa USB - USB vezom tako da ga mogu postavit izmedju izvora i DAC-a ....

koliko sam shvatio u clanku , pomeranjem zv kutija po sobi mozemo postici bolje rezulatae ali modovi ostaju 

otprilike to sam i ja zakljucio ...pomeranjem zvucnika ka centru sobe (u kome je inace i slusna pozicija  ) se dobija sve bolji i bolji zvuk , znatno suptilniji sa jako puno sitnih i finih detalja u srednjim ...bas sa smiruje ali dalje ponekad shvatite da to nije to ...

znaci ima dva resenja , jedno je akusticki tretman sobe ili ovo drugo prenosno , digitalno 

iskreno mene ovo drugo jako zanima iz prakticnih razloga ...ovde u USA mogu da ga  kupim i vratim za 30 dana ako mi se ne svidja 

Ne znam da li imas dilera u blizini,ali mozda bi i ovo mogao da cujes,bilo bi interesantno,pa da nam preneseš utiske.Navodno odlicno resava problem zvani soba.Mslm ,ako ti se već svideo "Devilajetov" Sam ,verovatno je nesto slično. https://www.linn.co.uk/technology/space-optimisation

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2017 at 16:50, TurboMaximus said:

Dok pišem, pala mi je na pamet ideja o dodatnom paru zvučnika, postavljenom u opoziciji sa glavnim parom koji su, napajani nezavisnim kanalom kojim upravlja DSP, zaduženi samo za korekciju akustike. Na taj način bi se izbeglo provlačenje korekcije kroz glavni signal, dok bi akustika bila napadnuta tamo gde je napadu mesto. I pored toga pozicioniranje i jednog i drugog para ostaje kritično. Ako i ima nekog smisla u ovoj ideji, ona ništa ne pojednostavljuje.

http://www.avsforum.com/forum/155-diy-speakers-subs/837744-double-bass-array-dba-modern-bass-concept.html

http://redspade-audio.blogspot.rs/2012/04/double-bass-array-dba-bass-integration.html

http://www.psiaudio.com/en/our-products/avaa-c20/

Link to comment
Share on other sites

Dobio sam zvanicnu potvrdu od proizvodjaca da ce Auralic  do kraja ove godine implementirati "room correction" na velikom Aries-u ... kako je ovo najjeftiniji upgrade sa mog postojeceg Ariesa mini to cu prvo isprobati  pa kad procenimo rezultate po kucama u Novome Sadu bicemo svi pametniji .

@golum ce takodje biti u prilici da isproba pa posle toga mozemo da uporedimo  iskustva .

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.youtube.com/watch?v=Mq05vAAnryY

Odlican edukativni video, crni tip ide malo na ganglije ali Gene DellaSala, predsednik audioholics.com, fino govori i njegova iskustva se potpuno poklapaju sa mojim. On je bar bio u mogucnosti da isproba sve moguce sobne korekcione sisteme i ipak se odlucio na samostalno rucno kalibrisanje zvuka u sobi uz pomoc miniDSP-a. Nije na odmet pogledati video i dva puta ako treba, moja preporuka.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
On 15/09/2017 at 22:56, siroma said:

Zna li neko šta je ovo?

https://www.devialet.com/en-eu/expert-pro-sam-ready-speakers/audience/clairaudient-1+1-v2+

Jel ovo neki korektor izmedju pojačala i zvučnika  ( izvora i pojačala) ili je procesor sa ugradjenim pojačalom (koje snage)?

Da li zahteva pojačalo (phantoma) ili ne?

Zahteva pojačalo. Bilo koji Devialet Expert Pro će da završi pos'o...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...