Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

7 sati ranije, damic said:

Odziv niskih tonova najvise zavisi od same prostorije i pozicije suba/vufera.

Dole je prikazan odziv dva identicna suba, zadnji desni u uglu sobe je podignut na 1m visine a drugi se nalazi skoro u sredini sobe na podu,  neposredno ispred mesta slusanja...

Zašto nisi sve (4 komada beše?) subwoofere podigao više? Kako je se to čulo?

Link to comment
Share on other sites

Kompromisi su neminovnost u prostorima koji su multifunkcionalni. Možeš probati i ne košta ništa osim šetnje do nekog mesta gde ima većih komada kartona.

Napravi dve oblice prečnika 30cm i visine 90-110cm. Postavi ih u same uglove iza zvučnika pa proveri kako utiču na bass.

Meni su donele interesantno poboljšanje u definiciji i čvrstini bassa koji se u toj poziciji malko valjao. Moja soba je većih dimenzija i analozom rezonantne freq. sam dobio 33Hz. Isto tako kao i kod svih nas neke zone u sobi su basovitije a neke manje basovite. Važno je da je na poziciji slušanja optimizovano da je "baš kako treba" i da se ne dobija zakasneli talas.

Ima ona deseta perkusia na Mangerovom test cd-u koja ima u par navrata izrazioto dubok i energičan bass, da se istestira taj efekat...

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, den!s said:

To sam prvo uradio. I kad izvučem, nešto su punije donje frekvencije, tj. sve je bolje jer su kutije bliže mestu slušanja, ali i dalje čim ustanem dobijem više na punoći u tom donjem segmentu?

Nije to ništa neobično. Fokusiraj se na tačku slušanja. Odgovor je većim delom u prostornoj relaciji zvučnici - slušna tačka. Mučno mi je da ponavljam, ali podloga ume da odigra neočekivanu ulogu.

Kad mi dođe neko u goste, sedim gotovo u ćošku. Volim da slušam odatle, ali zvuk sigurno nije bolji nego u centralnoj poziciji.

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljao sam da visina otvora kod kutija, ili visina postavke subwoofera u prostoru, nema toliko uticaja na zvuk ispod stotinjak Hz, bar kad govorimo o vertikali. Sve što sam pogledao po netu, većinom se govori o manjem uticaju zvučnih talasa velike talasne dužine i pričaju o pozicioniranju u dve ose.

Oko podloga, iskreno, nisam razmišljao jer je ovde razlika u zvuku kod položaja visine ušiju, pa sam se vodio mišlju da ako ne valja zbog podloga, ne valja u bilo kojoj vertikalnoj osi...

Kada sam bio u prostoru sa kosim plafonom iznad zvučnika, to je bila redovna pojava, i to je bilo očekivano. Ova prostorija nema kosih stranica…

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Father said:

Napravi dve oblice prečnika 30cm i visine 90-110cm. Postavi ih u same uglove iza zvučnika pa proveri kako utiču na bass.

Hvala na savetu :wave2 što da ne…
Ali ne eksprimentišem sa tim, najviše zbog toga što smatram da mogu da steknem netačnu predstavu o apsorberima, zato što sam nešto napravio laički, bez nekih proračuna.

Kao i recimo kod subwoofera – čuo sam većinom loše integrisane u stereo sistem, i mislio sam da se to teško (nikako) ne može uraditi dobro.

Link to comment
Share on other sites

58 minuta ranije, den!s said:

Pretpostavljao sam da visina otvora kod kutija, ili visina postavke subwoofera u prostoru, nema toliko uticaja na zvuk ispod stotinjak Hz, bar kad govorimo o vertikali. Sve što sam pogledao po netu, većinom se govori o manjem uticaju zvučnih talasa velike talasne dužine i pričaju o pozicioniranju u dve ose.

Oko podloga, iskreno, nisam razmišljao jer je ovde razlika u zvuku kod položaja visine ušiju, pa sam se vodio mišlju da ako ne valja zbog podloga, ne valja u bilo kojoj vertikalnoj osi...

Kada sam bio u prostoru sa kosim plafonom iznad zvučnika, to je bila redovna pojava, i to je bilo očekivano. Ova prostorija nema kosih stranica…

Prostor je 3D, sve ima veze. Slično bi se dešavalo i da kreneš levo-desno ili napred-nazad. Koncentriši se na zonu slušanja (u tom kontekstu pominjem podlogu). 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam se skoncentrisao na tačku gde sedim kad slušam (skoro pravilan jednakostraničan trougao) i u odnosu na to mesto sam prilagodio poziciju zvučnih kutija.

Nedostaje tepih, zavese, iza kutija su radijatori,... ali to je kompromis sa kojim mogu i moram da živim.

Zvuk je za moj ukus taman, svestan sam nedostataka, ali glavno mi je da uživam u muzici.

Link to comment
Share on other sites

Imao sam isti efekt koji opisujes sa manjkom basa na mestu za slusanje u odnosu na ustajanje, pomero sam zvucnike malo napred, nestao je bass boom koji sam imao i taj efekat se takodje umanjio. 

NIsam jos radio nikakva merenja u sobi sto se tice refleksija ali primetio sam da se kolicina basa menja kako se krecem po prostoriji i na primer da problem uopste ne postoji kad sedim za kompom na visoj stolici od fotelje za slusanje ( pola metra iza i desno, naravno tu vise cujem desni zvucnik mada stereo slika nije potpuno narusena ).

Obelezio sam mesta zvucnika zastitnom trakom koja se koristi pri moleraju, lakse se skida od debelog selotejpa, radi lakseg manevrisanja u isti polozaj/ugao napred / nazad.

Sadasnja pozicija zvucnika je znatno bolja od prethodne, mada cu ih mozda opet pomeriti cca.2cm nazad da vidim da li je tu jos bolji polozaj.

Ako obelezis sadasnja mesta zvucnika, lako mozes da ih vratis posle pomeranja ako je potrebno.

Jesi li probao sta bi se desilo ako zakosis prednju stranu malo na gore ?

Link to comment
Share on other sites



Ja sam se skoncentrisao na tačku gde sedim kad slušam (skoro pravilan jednakostraničan trougao) i u odnosu na to mesto sam prilagodio poziciju zvučnih kutija.
Nedostaje tepih, zavese, iza kutija su radijatori,... ali to je kompromis sa kojim mogu i moram da živim.
Zvuk je za moj ukus taman, svestan sam nedostataka, ali glavno mi je da uživam u muzici.


Kad sednem u jednakostranični trougao, bolje je po pitanju basa, ali je sweet spot uži, obično sam metar udaljeniji.
A jel misliš taman - kao po volji, ili taman, kao da "nije svetao"?

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites




...Jesi li probao sta bi se desilo ako zakosis prednju stranu malo na gore ?


To sam prvo uradio :-)
Nema efekta tj. promena za niske frekvencije...
A na podu je parket pa pamtim poziciju po šarama...
Ovo su novopridošle kutije koje sam stavio na isto mesto gde inače stoje ove druge... A sada kad imam taj problem, šetam ih po sobi :-)

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, den!s said:

Zašto nisi sve (4 komada beše?) subwoofere podigao više? Kako je se to čulo?

Problem je nedostatak odgovarajuceg mesta da se sub postavi na neku visinu od poda a da ne predstavlja potencijalnu opasnost u slucaju pada ili da jednostavno, estetski, kvari izgled sobe.

Uobicajeno je da se subovi nalaze na podu, ali kod uklapanja vise komada,  resenje je nekad moguce jedino ako se bar jedan odigne od poda. Kao sto Turbo rece u prethodnom postu,  prostor i prostiranje zvuka su u 3D sto se najcesce zanemaruje. Kod mene sam zadnji desni stavio na komodu visine oko 1m i sa tom pozicijom dobio najbolji odziv za 4 komada. 

Ranijih godina jedan sub sam drzao na plakaru odmah ispod plafona, i to moze biti jedno od resenja. Kod prijatelja smo stavili treci sub na dugacak bar pult uz sam zid. Sve je stvar eksperimentisanja uz obavezna merenja.

Inace, cuje se isto kao da su na podu, nema razlike.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, damic said:

Kao sto Turbo rece u prethodnom postu,  prostor i prostiranje zvuka su u 3D sto se najcesce zanemaruje.

Kod mene je jednostavan stereo setup, nemoguce je zanemariti cinjenicu da zvuk ima 3D. Dovoljno je setati prostorom i primetiti promene kao sto neko vec napisa.  Sa Subovima sam imao iskustva sa samo jednim koji je u radnji cd shopu gde sam radio ispunjavao funkciju bez problema.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, den!s said:


E sad ga hebi :) U Idealnim uvjetima bi u  jednako straničnom  trokutu pozicija slušatelja od zadnje strane zida trebala biti jednaka udaljenosti zvučnika od zadnjeg zida ? , ko to Bog more postići ? , al treba probat čim bliže , radi "modova" sobe . Tu imaju navodno najmanje utjecaja . Al na kraju sve treba probat , pa viditi kako je najbolje ? :)

 


Kad sednem u jednakostranični trougao, bolje je po pitanju basa, ali je sweet spot uži, obično sam metar udaljeniji.
A jel misliš taman - kao po volji, ili taman, kao da "nije svetao"?

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Krca44 said:

Zelim ti srecu da sto pre nadjes dobar polozaj i resis to sa basom.  Kod mene ta razlika nije ni blizu toliko izrazena da predstavlja pravi problem.   Jesi probao ono sto kaze Van Den Hul za raspored kutiju... ne simetricno u odnosu na zidove nego ukoso ?

Ovo sada je baš očito, nije na nivou mikro razlika. Ne bih ja toliko kukao -_-
Juče sam šetao kutije po sobi sat vremena:

- što bliže kutijama – situacije se popravlja
- što više izvučem kutije napred, situacija se popravlja. Ali samim tim se i približavam zvučnicima.
- zakošavanje na gore (malo, koliko spajkovi dozvoljavaju) ne menja situaciju
- sklanjanje velikih jastuka/naslona sa dvoseda donekle popravlja stvar

Čim vratim druge kutije (Usher Be718) koje imaju bas reflex napred, ali stoje na stalcima, uopšte tog menjanja basa nema!

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, sondek said:

Meni zivot spasavaju zvucnici usmereni ukoso prema gore.Akobogda od sledece godine drugaciji raspored sedenja u boravku,i dosta audiofilskiji pa najverovatnije i da predjemo na drugaciji sistem rada zvucnika.

Da li Naim SBL moraju da budu baš uza zid? Tj. šta da radim ako imam cev od radijatora koja diktira da moram da odbijem kutije 10 cm od zida?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, den!s said:

Da li Naim SBL moraju da budu baš uza zid? Tj. šta da radim ako imam cev od radijatora koja diktira da moram da odbijem kutije 10 cm od zida?

Može da prođe 10cm,i kod mene nije idealno(imam i ja radijator),rade i na 20-30cm.Oni su i aktivni pa kad imaju aktivnu skretnicu dotera se to lako.Mk2 je dosta bolji sa basem(a i ostalim),pa bi mk1 ipak bolje bilo drzati sto blize zidu.Btw.zvuk im jako varira od svake sitnice u sistemu,a i par cm tamo ovamo mnogo menja stvar.Dosta komplikovan zvučnik.

Link to comment
Share on other sites

 

1 sat ranije, vdzele said:

Da li probao da malo smanjiš otvor od bas refleksa?

U pitanju je klasičan dvosistemac, transmisija... Deklarisan –3dB na 38 Hz, oko 89-90 dB osetljivosti – Audioplan Konzept II.
Ono o čemu se vodilo računa je da imaju pomeraj faze samo 15 stepeni od 200 Hz pa na gore. I da su sa stabilnom impedansom, pa ih većinom uparuju sa lampama...

 

IMG_20171027_205952.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...