Jump to content


Miljetov sistem


milje

Recommended Posts

Konačno, da vidimo novine i ovde na temi. Razmenili smo dosta toga telefonom, pre svega odusevljena Quad-ovima i njihovom najvaznijom osobinom da nema muzike i zanra koji ne sviraju dobro i tvoje odusevljenje tom činjenicom. Slusanje muzike do sitnih sati i manjak sna su nam obojici doneli. Kad si mi rekao da bukvalno bežiš s posla da više vremena provedeš sa muzikom setio sam se iste situacije kod sebe. Uzivaj u totalnom obrtu u odnosu na sva dosadašnja iskustva u hifi, što Esl svakako jeste. 

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, sondek said:

Konačno, da vidimo novine i ovde na temi. Razmenili smo dosta toga telefonom, pre svega odusevljena Quad-ovima i njihovom najvaznijom osobinom da nema muzike i zanra koji ne sviraju dobro i tvoje odusevljenje tom činjenicom. Slusanje muzike do sitnih sati i manjak sna su nam obojici doneli. Kad si mi rekao da bukvalno bežiš s posla da više vremena provedeš sa muzikom setio sam se iste situacije kod sebe. Uzivaj u totalnom obrtu u odnosu na sva dosadašnja iskustva u hifi, što Esl svakako jeste. 

Hvala....da iskustvo je zaista neopisivo....

Link to comment
Share on other sites

 Lepo izgleda, ali ja moram da pitam: Kako jedan bubnjar slusa ovakav sistem? Mozes li da cujes dovoljno dobro stvari tipa kick drum, ili npr. gde je udareno po cineli? Srednji me ne brinu, zanimaju me, pre svega basevi.... Ti bar imas vrlo realna, svakodnevna iskustva kako bas bubanj zvuci - pa me zanima.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, nkrgovic said:

 Lepo izgleda, ali ja moram da pitam: Kako jedan bubnjar slusa ovakav sistem? Mozes li da cujes dovoljno dobro stvari tipa kick drum, ili npr. gde je udareno po cineli? Srednji me ne brinu, zanimaju me, pre svega basevi.... Ti bar imas vrlo realna, svakodnevna iskustva kako bas bubanj zvuci - pa me zanima.

Opet da kažem da je sve što sam imao I slušao  u odnosu na Quad sistem bilo potpuno razočarenje. Konačno taj moj bubanj zvuči onako kako je zvučao i u studiju.

Link to comment
Share on other sites

 Hvala puno, svi mi slusamo relativno redovno muziku ali retko ko ima priliku da proba snimke gde je instrument koji slusa (i svira) svaki dan, taj osecaj intimnosti daje jednu posebnu realnost zasto ja generalno cenim misljenje muzicara na temu "kako ovo zvuci".

 Moracu da nadjem vremena... :)

Link to comment
Share on other sites

Bubnjarski set nije lagano snimiti kako spada tj. rijetko je to napravljeno iole blizu kao kad se sluša uživo bubnjara i to ne preko razglasa. A to se na ESL čuje (kao i sve ostalo) kao nigdje drugdje u toj nekoj klasi.

Jedan moj frend, isto ljubitelj "kicka", kaže kad je bio kod mene "nema dovoljno kicka". Onda mu pustim prvi album RATM... e onda ima 🙃 :D Tako da ...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, SrdjanB. said:

Kakav je Quad u odnosu na Proac D100? 

Svi zvučnici koje sam imao spadaju u vrhunske zvučnike i tu nema dileme. Međutim za sve te zvučnike se može reći da zvuk dolazi iz kutije. Quad vam pruža nešto totalno drugačije. Dok ga slušam imam utisak da slušam neke veoma kvalitetne slušalice, a ne zvučnike.  Kao da zvuk dolazi sa celog zida koji se nalazi iza zvučnika. Kada zažmurim ne postoji zvuk koji dolazi levo i desno iz nekih kutija, utisak je kao da ste u nekom balonu prepunom zvuka. Eto to je najbolje što vam mogu opisati zvuk Quad zvučnika, model 2912.

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, covek vuk said:

Kao da zvuk dolazi sa celog zida koji se nalazi iza zvučnika. Kada zažmurim ne postoji zvuk koji dolazi levo i desno iz nekih kutija, utisak je kao da ste u nekom balonu prepunom zvuka.

Od kad o ovome govorim.

Često ljudi ovakvu prezentaciju ne mogu da shvate, jer su navikli na stereo out of the box HiFi zvuk i isklučivo slušaju tonalnu korektnost, "detalje", mljackanja ...  a pravu prezentaciju zvučne pozornice nisu još spremni da uoče. Meni je to kao, fenomen nekompletnog subjektivnog doživljaja i danas vrlo čudno da razumem. Pojimanje "prostora" u prezentaciji nije isti termin meni i hvala bogu sada tebi ali ne i nekome drugome.

Tek kada dobijemo taj zvučni volumen "balon" kod njih u sistemima počinju ubrzano da shvataju šta se sve nalazi u audio zapisu i lakše sagledavaju perspektivnu komponentu (u smislu vizuelne perspektive) u dimenzionisanju instumenata na sceni. Meni je najznačajniji baš momenat gde pojedini snimci jasno daju osećaj da sam udaljen nekih 4m od izvođača koji sa nadalje iza tih 4m u planovima pozicioniraju u nazad, levo i desno, gore i dole po dubini te scene. Reverberacije i odjeci sa svojom mikrodinamikom putuju sa prirodnim kašenjenjem do slušaoca u odnosu na primarni ton, čak na nekim snimcima može da se čuje i njihov put i odbijanja ...

Sve to čini da je slušalac sposoban da izdvoji svoju pažnju i fokusira je na bilo koji instrument na bilo kojoj udaljenosti/poziciji i sluša ga apsolutno izdvojenog sa punom pažnjom prateći sve putanje odjeka koje prostorija (iz snimka) generiše, a uhvaćeni su u snimku.

Zvučni balon je termin koji i sam koristim kada želim da opišem sposobnost sitema da kreira takvu audiobilnu volumetriju.

Link to comment
Share on other sites

Taj osećaj da slušate zvuk iz kutije nikad vas posle Esl neće napustiti sa drugim zvučnicima, za mene je to zarobljen zvuk, zvuk iz zvučnika, a ne iz sobe i rekreiran prostor gde su bili muzičari. Kutije kod Esl nema, zvucnik svira nazad koliko i napred, sa lakoćom rekreira prostor u kome je snimano i tačno sta je tonski inženjer smislio i to nisam osetio nikad ni sa jednim klasičnim zvučnikom. Postize i punu dimenziju instrumenta, veličinu tog bass bubnja i fantastičnu strukturu bass tona koja se uzivo čuje, a u kućnim uslovima retko. Kontrabas na pr. Pa to nikad nisam čuo kako treba, u punoj dimenziji i sa toliko nijansi tona, da ne pominjem klavir. Ko je nekad ranije slusao Esl, nek zaboravi kakav je nekad bass bio sa njima, na tome su najviše radili, ostalo je bilo tu i pre 50g. Bez problema ovi novi idu do 30hz i samo moze da vas šokira dubina. Za film i bum-tras efekte dobar woofer dobro dođe. Samo woofer da bi mogao da prati brzinu Esl mora da bude žestoko dobar(a bogami i skup). Treba naravno i dobar amp da bi se dobro cuo bass, ali bez preterivanja. Ovi monoblokovi su preterivanje, čak i pomalo opasni po bezbednost zvučnika ako se ne pazi.. Ali realno ko još slusa u kućnim uslovima vise od 10% njihove snage, pa tu glava od viška ne boli. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, SrdjanB. said:

Kad je dobro uklopljen sistem, pogotovo vrhunski, muzika ne sme dolaziti iz zvučnika. Mora dolaziti iz prostora,To je moj i isključivo moj stav. 

То је основа хифи система, зависи доста од положаја звучника. Уређаји доприносе али је позиција пресудна.

Link to comment
Share on other sites

On 20. 12. 2023. at 0:35, covek vuk said:

Još malo klipova.

 

 

Respect za izbor muzike (Magic Fly me vraca u detinjstvo) i cestitke na novom sistemu 👍

Razumem euforiju necim potpuno novim, al'sad ispade da samo ESL valja - a ostalo je shitex 🙃

ESL ima neku svoju magiju uz neka svoja ocigledna ogranicenja, pa recimo upravo Yello (kad je vec "pomenut") nije bas 'najsrecniji' za demonstraciju tih zvucnika - iliti oni nisu 'najsrecniji' za Yello, kako se uzme. Cuje se lagano i na snimku, iako YT snimke telefonom ne uzimam za ozbiljno, naravno.

Elem, pusti ti neke duvacke instrumente - trubu, saksofon... Tu je njihova magija :listen

Link to comment
Share on other sites

Yello treba čuti uz ESL sa dobrim wooferom, a po meni i uz dodatak supertweetera da se čuju sva čuda te produkcije. To sam upravo na tim velikim Esl slusao. Meni je to bio upravo najbolji dozivljaj elektronske muzike koja im po meni lezi uz pomenute dodatke, naravno ako izuzmemo koncert J. M. Jarre uz hiljade W podrske. Naravno tu su woofer radi ključnu stvar jer daje svu energiju baseva kroz snagu i moćne membrane ali i veliki spl.. Toj muzici prija velika snaga i glasno slusanje. Ujedno mi je to bilo mozda i najglasnije slusanje muzike uopšte u kućnim uslovima i uz par dobrih filmskih scena. Veruj mi da bi kod tebe uleteo komisija sa šmajserom na toj glasnoći, a ne da bude onako fin. Ko zna Pecu zna i na kojim nivoima se slusa kod njega. To je ujedno i mnogo snazniji amp tako da tu nema ni traga onoj suptilnosti koju kod mene čujes na lampašu i sa manjim modelom zvučnika.

Link to comment
Share on other sites

Što reče moj frend "pusti ti meni neki kontrabas, da ja čujem bas, a ne sintetiku" :D

Btw. nemam ništa protiv Yello, imam ih još u kolekciji iz 80-ih, pa sam štoviše mogao lijepo gledati napredak zvuka kroz godine građenja sistema. Tko hoće "da se bas čuje", pa još i viši SPL, morat će investirati. Za "normalno" slušanje potpuno nepotrebno.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...