Jump to content

NL.

Donator foruma
  • Posts

    1,087
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    3

Everything posted by NL.

  1. Da malo osvežim temu - ispod su slike konfiguracija koja kod mene svira otprilike od oktobra 2024. Novitet su ATC SCM 40, pasivne kutije. Marten je takođe ostao. Takođe je novina Innous Zenith Mk.3 strimer, koji je zamenio Linn Klimax DSM hub, kao par Lampizatoru. U medjuvremenu je trajno otišao i dCS Rossini Apex sa Rossini clockom, bio je to nesporno odlučan uređaj, o kojem često razmišljam i pokušavam da zamislim kako bi on radio sa ATC kutijama.
  2. Linn Klimax aktivni sistem u Minhenu ove godine - eksterno aktivan, sa aktivnom skretnicom (Klimax Exaktbox) i ukupno 6 Klimax Solo 500 snagaša (3 po zvučniku, a zvučnici su polu-aktivni, sa ugrađenim bass modulima). Kao izvori Linn Klimax LP12 i Klimax DSM. To je sve zvučalo jako, jako lepo! Povratilo mi je veru u nove Linn sprave… Mada je cena celog sistema astronomska. Interesarno da Linn nije koristio sopstvene, već Transparent reference zvučničke kablove.
  3. To je ESD acoustic, kineska firma koja proizvodi ozbiljne i velike sisteme sa hornama. Snimak iz prvog posta je sa minhenskog haj enda od prošle ili pretprošle godine. Svake godine su u Minhenu sa različitom postavkom. Izlagači sa Zapada ih naravno potcenjuju, naravno potpuno nepravedno. Ove godine mi je taj kineski ESD sistem imao najbolji zvuk na sajmu. Drugar i ja smo sedeli u publici i slušali Listovu mađarsku rapsodiju br.2, kada se numera završila spontano je cela publika aplaudirala. Osećaj je bio kao da je celi simfoniski orkestar tu ispred nas uživo. Tako nešto u normalnim kučnim uslovima sa "normalnim" sistemom ne može da se doživi. Neverovatno iskustvo! Prostorija nije imala 100, već barem 300m2, a vrlo verovatno i celih 400m2. Nismo ni pitali koliko sistem košta... Više smo na sve to gledali kao na neku specijalnu performans postavku, nego na hi-fi.
  4. NL.

    Marakana v3

    Čestitam situaciju! Izgleda sve fenomenalno, a verujem da je zvučni pomak i veći nego što si se nadao! Jedva čekam da čujem kako to sada svira! Neka je sa srećom apgrejd!
  5. Ali su zato Odeon horne sa NAT elektonikom Dejana Nikića zaista blistale! Jedan od tri najbolja zvuka sa sajma
  6. Meni Marten nije dobro zvučao... dosta svetao zvuk, bez bassa, sa dijamantima koji su bili dosta ošti za uvo. Inače taj Marten Mingus septet sam slušao par puta i zvučao mi je bolje... mada mu je uvek falilo bassa. Ali su mi visoki ranije zvučali dosta bollje, pa sumnjam da je ovog puta uparivanje elektonike možda bilo razlog.
  7. Na gornje dve slike je Linn Selekt DSM streamer/preamp sa Linn 530 kutijama. Selekt DSM posedujem već par godina, to je dobar, pouzdan uredjaj koji odlicno svira i modularan je. Da budem iskren, nisam primetio rezlike u zvuku između njega i Linn Klimax DSM. Korisnički interfejs i aplikacija su identični i veoma dobri, laki za korišćenje. Kutije 530 nažalost nisam imao prilike da poslušam. To je stari dizajn kutija, koji je Linn ponovo oživeo da bi sa svakom klasom uređaja ponudili i uparene kutije. 530 imaju isobarični bas koji puca u pod, kao i veći model Linn Akubarik. Sve u svemu ovo je fini lajfstajl sistem za ljubitelje engleskog zvuka.
  8. Evo još jedne izvanredne ploče. Veliki jazz orkestar i truba koja “iskače iz zvučnika”, pojavljuje se kao hologram u sobi ispred slušalaca - tu je uživo pred vama! Znam da ovo sada zvuči kao preterivanje, ali zaista je tako Kad ovo slušam iskreno žalim što nemam zvučnike sa hornama!
  9. Nažalost nema. Snimili su i izdali nekoliko big band (uglavnom swing) naslova, zatim jazz fusion, pa onda R&B / funk cover-a poznatih numera iz 70-ih takođe u big band uzvođenju. To su sve remek-dela zaista. Nakon toga sledi par albuma koji naginju POP-u tokom 80-tih... pa sve do početka 90-tih. A u kontinuitetu su snimali izvođenja velikih dela klasične muzike (velikih orkestara), ali i kamerne muzike... svi ti snimci su zaista nešto posebno. Sheffiled Lab izdanja zvuče izvanredno jer su snimani (tj.narezivani) direktno na disk, na licu mesta, bez posredovanja magnetne trake i naknadnog miskovanja i masterovanja... miks i master se rade uživo, kao što se i muzika izvodi uživo. Zato su snimci jako verni i, po mom mišljenju, nema im ravna. Idejni vođa im je bio pokojni Doug Sax (verovatno jedan od najboljih mastering inženjera svih vremena). Chasing The Dragon produkcija danas pokušava na sličan način...
  10. Remek-delo! Chasing The Dragon produkcija jedina može da se približi Sheffield Lab-u… Način snimanja i tehnika su im isti - snima se i masteruje živo izvođenje. Topla preporuka!
  11. Novi Klimax Solo 800 monoblokovi, sa takodje novim ATC SCM 150SE. Mnonoblokovi su neobičnog izgleda i formata - kockasti su nekako Kao frontend su bili priključeni Linn Klimax LP12 sa Ekstatik glavom, Urika 2 phonostage i Klimax DSM kao preampom. Lepo, precizno i moćno je to sve sviralo… ali je nedostajalo malo prefinjenosti.
  12. Dve sjajne ploče su se danas zavrtele… Prva: i druga: Topla preporuka za obe! Mada je War of the Gods Billy Paula veoma autentično i nesvakidašnje ostvarenje! Imao sam čast i zadovoljstvo da tu ploču čujem na jednom fenomenalnom sistemu sa velikim hornama pre par nedelje… gde sam iskreno ostao bez teksta lepotom prezentacije… odmah sam se bacio na nabavku ploce… nažalost kod mene to ne zvuci ni blizu tako grandiozno … ali zvuci jako dobro za moj sistem!
  13. Fenomenalni džez… živi snimak i ploča izvanredni! Hvala @InSides na preporuci!
  14. Cena... prava sitnica, 45k EUR po komadu, 90k za par...
  15. Novi power amp monoblok u Klimax klasi…
  16. Imao sam čast i zadovoljstvo da poslušam Filipov sistem pre nekoliko meseci. Odlično svira Rega, a i celi sistem je jako prijatan za slušanje, reprodukcija digitlje je takođe fantastična. Prvi put sam slušao Vivid kutije i veoma sam se prijatno iznenadio, znao sam da su dobre, ali prosto nisam očekivao da su toliko dobre! Naročito mi je bilo zanimljivo kako dobar efekat na zvuk daje izraziti toe-in (ose se seku značajno isrped pozicije slušanja). Što se tiče ploča i kvaliteta reprodukcije, kada se pogodi pravo izdanje, to bude baš praznik za uši, koji digitalija teško prati.
  17. NL.

    Linn Akurate 2200

    Aktuelno
  18. Za 20-ak godina, kada na svakom krovu budu solarni paneli, verujem da će da krene i proizvodnja "audiofilskih invertora" koji će biti namenjeni za nas hi-fi hobiste... ako nas do tada bude ostalo dovoljno ...
  19. Firma koju sam ja angažovao za projektovanje i montažu ( https://mt-komex.co.rs/ ) preporučuje invertore austrijske firme Fronius, koji sam ja ugradio. Prodaju i Huawai, ali tvrde da je Fronius klasa, pa njih preporučuju. Guglanjem sam takođe stekao utisak da se Fronius veoma dobro kotira. O firmi Growatt nemam nikakve info. Zdravorazumski gledano, teško da će neko prilikom konstrukcije budget uređaja da razmišlja o tome da će budući vlasnik da bude hi-fi hobista a veoma verovatno ni prilikom konstruisanja najviše klase invertora o tome ne vode računa...
  20. Hvala puno na komentaru! I ja mislim da su razdvojni trafo ili čak regenerator struje (kao što pravi PS audio ili sličan od drugog proizvođača) može da reši stvar... za slučaj da testovi pokažu da invertor prlja struju. Ali mislim da nije racionalno ubacivati te sprave, pre testiranja (slušnog i pomoću osciloskopa)... mada sam siguran i da te sprave ne mogu da škode
  21. Tačno je da uvod pravim zbog diskusije o uticaju sorarnog napajanja na zvuk, a sa tim je naravno tesno povezano eksperimentisanje i lično iskustvo. Ali ovo naravno ne samo sa kablovima našeg Fathera, već uopšte, kako bih čuo razmišljanja i iskustva ostalih kolega. Probao sam razne kablove, od jako jeftinih do mnogo skupih, ali sam uvek izvodio zaključak da uticaj nije onakav kako sam očekivao. Zašto je to kod mene tako, to jeste za diskusiju... A tačno je da u mom starom Linn Klimax sistemu, uticaj kablova na zvuk skoro uopšte ne postoji... Mislim da svako ko je u našem hobiju mora da pomisli i na kvalitet struje i napajanja u svom prostoru.
  22. Mislim da svaka vetrenjača ima kočnicu, koja pojačava kočenje kako vetar jače duva. Sigurno su svi primetili da se peraja vetrenjača uvek okreću istom brzinom, bez obzira na brzinu vetra
  23. Hvala ti na iskrenom i otvorenom mišljnjenju. Ovakvi komentari su uvek dobrodošli, naročito ako dolaze od dobronamernih ljudi. Nema smisla da samo hvalospevima jedni drugima hranimo sujetu, jer na taj način naš hi-fi zanat i hobi ne napreduju. A svakako svi imamo razičite afinitete i različito čujemo i hvala Bogu što je tako. Ipak bih iznete stavove okarakterisao kao komentar na zvuk mog sistema generalno, pa bi bolje bilo da su navedeni u temi koju sam otvorio za svoj sistem. Ispravi me ako grešim, ali ne bih ipak zapažanja mogao da pripišem samo uticaju solaranog napajanja na zvuk, jer nam svakako na solaru nije bio fokus prilikom slušanja. Ne mogu čak ni da se setim u koje doba dana smo slušali, a slušali smo zajedno najmanje dva puta kod mene tokom 2023., rekao bih da je poslednji put sigurno bilo veče, pa napajanje nije bilo iz solara, već iz mreže (jer tada bateriju nisam imao). Od početka 2023. su se kod mene u isto vreme desile kompletne promene u sistemu i potpuni zaokret ka pasivi, a došao je i solar, a svaku promenu u sistemu sam osluškivao posebno i samostalno, nisam je posmatrao iz ugla solarnog napajanja. Smatram da bi svakako bilo potrebno da se ciljano sluša-testira sa i bez solarnog napajanja, kako bi se izveli pouzdani zaključci koji bi doprineli ovoj temi (Solarna elektrana i njen uticaj na kućni hi-fi audio). Ovako bez toga, zaključke bih povezao sa celim sistemom i njegovim karakteristikama. Čak ni ja nisam do sada tako testirao - da tokom dana dok solarna elektana radi, namerno prebacim napajajanje na javnu mrežu pa da poredim. Uglavnom sam pokušavao da uočim razlike tokom noćnog slušanja... a to nije isto iz više razloga. I bilo bi naravno jedino pouzdano da to budu slepi testovi, što za mene verovatno nije moguće, ali jeste za goste
  24. Sa upotrebom vetrenjačama za domaćinstvo zaista nemam nikakvog iskustva, ali bih bio jako srećan da neko podeli svoja iskustva ako ih ima. Teoretski gledano, vetrenjača bi sigurno mogla da se integriše i koristi u bilo kojem od gore pomenutih sistema, i da dopunjava i potpomaže kada nema sunca. Što se tiče uzemljenja, prilikom projektovanja je došla firma da detaljno ispita kućnu instalaciju, svaku utičnicu pojedinačno nekim uređajem, koji meri kvalitet uzemljenja. EPS jako vodi računa o uzemljenju, @nesone je u pravu, svakako ne daju saglasnost za povezivanje na mrežu, dok uzemljenje nije odgovarajuće. Nažalost, prilikom renoviranja kuće pre par godina izvođač radova nije kako treba sproveo uzemljenje, iako sam radio kompletnu instalaciju struje, tako da vrednosti uzemljenja nisu bile dobre. Otkrili su takođe da neke utičnice nisu bile lepo povezane, npr. na jednoj je bilo svega 170V itd, što sam sve sredio. A uzemljenje je moralo da se reši tako što je od razvodnog ormana vučeno uzemljenje do dvorišta, a tu je na po dva metra rastojanja ukopano 10-ak sondi na dubini od 2m redimo, a sve sonde su povezane kablom velikog poprečnog preseka. Sada je uzemljenje odlično
×
×
  • Create New...