Jump to content


Sibilanti u reprodukciji vokala


Margioni

Recommended Posts

Izvinjavam se, unapred, ukoliko je bilo sličnih tema.

Interesuje me kako ostali audiofili razmišljaju na ovu temu. Naime, imam veliku nedoumicu oko naglašavnja sibilanata C, Z, S prikom reprodukcije vokala, pogotovo ženskih, u nekom hifi sistemu. Meni, lično oni smetaju, a mnogi skuplji proizvođači ih ističu, pa se pitam da li su oni deo audiofilskog zvuka, ili je to jednostavno način da se dobije na glasnoći, dinamici, ili tako nešto... 

 

Link to comment
Share on other sites

Po mom iskustvu, uobičajeno je da postoji neko usko grlo koje visotoncu ne dozvoljava da to reprodukuje kako treba, tj. bez sibilanata. 

Uobičajeno je da sa promjenom ic i zvučničkih kablova za bolje/kvalitetnije ta pojava nestane.

Druga stvar su snimci na kojima su sibilanti veoma izraženi. Tu baš i nema pomoći.

Link to comment
Share on other sites

Tozo, ne mogu kablovi da ucine da nestanu sibilanti...Mogu malo da poprave situaciju, ako npr. umesto srebrnih ili posrebrenih ubacimo bakar tamo gde srebro zvuci malo tanko, piskavo. Po meni , za sibilante je krivac no1 visokotonac, nije jedini ali najbitniji. Cuo sam razne, i bez obzira na cenovnu grupu, gotovo svi su ih imali u manjoj ili vecoj meri. Dovoljno je poneti npr cd Nelly Furtado koja ima jako piskav glas i sve ti se kaze. Ja licno sam pre nekoliko god ugradio visokotonce AMT - beyma tpl 150 (tacnije visoko-srednjetonac) i kod njih sibilanti ne postoje. Nema ih. Verovatno i ostali AMT  - Heill, Mundorf , imaju isti efekat. Inace sem njih, najmanje sibilanata sam cuo kod visokotonaca sa tekstilnom kalotom . 

Link to comment
Share on other sites

Mogu da se složim sa ovim iznetim za AMT.

Od kada koristim Mark&Daniel Topaz bookshelf kutije stvarno nisam čuo sibilante, čak su i problematični snimci kudikamo podnošljiviji za slušanje.

Srebro ovde nije problem, ide spektar na gore, čuje se više, ako nije balansirano može da bude prskutavo, ali ne pravi sibilante. Ovo naravno ako je žica dobra i kvalitetno konstrukcijski izvedena.

Link to comment
Share on other sites

Skoro sam promenio DAC u sistemu, sa NAD-ovog sam prešao na Isem DAC, mogu da kažem da je primetna razlika, što se tiče naglašavanja sibilanata, u korist ovog drugog i to sa istim kablovima, pojačalom i zvučnicima koji, inače imaju tekstilne visokotonce. Međutim, počeo sam da sumnjam u svoj stav i sluh, da oni ne bi trebalo da budu deo audiofilske reprodukcije, ili oni to jesu, kada sam čuo neke novije sisteme, gde su izraženi, pa sam možda pomislio da se danas teži tome u reprodukciji. Potvrda je, možda, i činjenica da sve više proizvođača zvučnika ubacuje metalne kalote u svoje visokotonce.

Ne znam da li ima veze sa tim što je ISEM francuski proizvođač i da je prilagođen njihovom jeziku i shvatanju reprodukcije.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Toza said:

Po mom iskustvu, uobičajeno je da postoji neko usko grlo koje visokotoncu ne dozvoljava da to reprodukuje kako treba, tj. bez sibilanata. 

Uobičajeno je da sa promjenom ic i zvučničkih kablova za bolje/kvalitetnije ta pojava nestane.

Druga stvar su snimci na kojima su sibilanti veoma izraženi. Tu baš i nema pomoći.

Isto otprilike reče i ab.

 

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, milovan1963 said:

Tozo, ne mogu kablovi da ucine da nestanu sibilanti...Mogu malo da poprave situaciju, ako npr. umesto srebrnih ili posrebrenih ubacimo bakar tamo gde srebro zvuci malo tanko, piskavo. Po meni , za sibilante je krivac no1 visokotonac, nije jedini ali najbitniji. Cuo sam razne, i bez obzira na cenovnu grupu, gotovo svi su ih imali u manjoj ili vecoj meri. Dovoljno je poneti npr cd Nelly Furtado koja ima jako piskav glas i sve ti se kaze. Ja licno sam pre nekoliko god ugradio visokotonce AMT - beyma tpl 150 (tacnije visoko-srednjetonac) i kod njih sibilanti ne postoje. Nema ih. Verovatno i ostali AMT  - Heill, Mundorf , imaju isti efekat. Inace sem njih, najmanje sibilanata sam cuo kod visokotonaca sa tekstilnom kalotom . 

Mogu.

Link to comment
Share on other sites

Nego, postoji dovoljno test snimaka na netu (semplera) koji upravo naglašavaju taj dio spektra i pokazuju koliko je sistem dobro uklopljen/postavljen. 

Uglavnom, kad se pronađe i riješi usko grlo slijedi iznenađenje u vidu količine podataka koju do tad nismo čuli.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, AlexBgd said:

Naime, imam veliku nedoumicu oko naglašavnja sibilanata C, Z, S prikom reprodukcije vokala...

 

35 minuta ranije, AlexBgd said:

Ne znam da li ima veze sa tim što je ISEM francuski proizvođač i da je prilagođen njihovom jeziku...

Samo da sada, umesto sa "C", "Z" i "S", ne bude problema sa "R"? :)

 

Link to comment
Share on other sites

Непријатне, пренаглашене сибиланте које иду заједно са тврдоћом у звуку је резултат повећања интермодулационих изобличења виших хармоника.Јављају се због демодулисанних високофреквентних сметњи из околине . То се ублажава правилним повезивањем  и уземљењм уређаја, као и са употребом каблова са добрим оклапањем.

Link to comment
Share on other sites

Изоставио сам да кажем да треба експериментисати са положајем струјног утикача у утичници , на тај начин се редукују прљаве струје које продиру у напајање уређаја.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Solderer said:

... Јављају се због демодулисанних високофреквентних сметњи из околине . То се ублажава правилним повезивањем  и уземљењм уређаја, као и са употребом каблова са добрим оклапањем.

Ovo su i moja iskustva. Igranjem sa kablovima i uvodjenjem oklopa koji je pravilno uzemljen uspeo sam da se resim sibilanata. U pocetku su se pojavljivali kao dodatni sloj/prizvuk okolo vokala i na najvisim klavirskim dirkama u vidu metalno distorzivnog karaktera. Zamenom kondenzatora u skretnici, jos vise su se razdvojili cisti tonovi od tih prizvuka i konacno najveci napredak je doneo USB 2.0 driver u win10 i prelazak na Album player kao zamena prethodnog foobara.

Sve utice na njihovu pojavu.  Sibilanti ne smeju da se cuju, jer su to distorzije.

9 minuta ranije, Solderer said:

Изоставио сам да кажем да треба експериментисати са положајем струјног утикача у утичници , на тај начин се редукују прљаве струје које продиру у напајање уређаја.

I ovo je potvrdjeno u mom sitemu. Pisao sam o tome negde na forumu kada smo diskutovali o kucnoj instalaciji. 

Link to comment
Share on other sites

Изоставио сам да кажем да треба експериментисати са положајем струјног утикача у утичници , на тај начин се редукују прљаве струје које продиру у напајање уређаја.
Tu nema šta da se eksperimentiše . Potrebno je utvrditi koji otvor u utičnici odgovara fazi a koji nuli . faza kabla u fazu utičnice , jedino to je pravilno .

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, 13071977 said:

Tu nema šta da se eksperimentiše . Potrebno je utvrditi koji otvor u utičnici odgovara fazi a koji nuli . faza kabla u fazu utičnice , jedino to je pravilno .

Kako ovo molim te utvrditi bez alata, da li je dovoljna glinerica ?

Sem ovoga kako znati za stare aparate koji imaju dvozilni kabl i takakv klasican utikac, koja je strana faza ?

Da li je moguce uopste bez nekog mernog instrumenta ?

Unapred hvala,  Krca

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, 13071977 said:

Tu nema šta da se eksperimentiše . Potrebno je utvrditi koji otvor u utičnici odgovara fazi a koji nuli . faza kabla u fazu utičnice , jedino to je pravilno .

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 

Од два могућа положаја , само је један оптималан. Који, то се мора утврдити јер су уређаји различито спојени у унутршњости. Ниједан произвођач не означава правилан поларитет струјног утикача.Ако мислиш на боју жица( браон фаза) то није мерило.

 Стање свих контаката је такође веома важно.

Link to comment
Share on other sites

Правилан поларитет струјног утикача се утврђује или субјективно , тј. на основу квалитета репродукције, или објективно марењем електромагнетног зрачења трансформатора или мерењем прљавих струја на шасији, но све то превазилази ову тему, и сугеришем да заинтересовани потраже информације о томе на Интернету.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...