Jump to content


Sibilanti u reprodukciji vokala


Margioni

Recommended Posts

On 1/24/2018 at 13:29, AlexBgd said:

Interesuje me kako ostali audiofili razmišljaju na ovu temu. Naime, imam veliku nedoumicu oko naglašavnja sibilanata C, Z, S prikom reprodukcije vokala, pogotovo ženskih, u nekom hifi sistemu. Meni, lično oni smetaju, a mnogi skuplji proizvođači ih ističu, pa se pitam da li su oni deo audiofilskog zvuka, ili je to jednostavno način da se dobije na glasnoći, dinamici, ili tako nešto... 

Nije jasno sta si hteo da kazes sa “mnogi skuplji proizvođači ih ističu”, koji proizvodjaci?

Vidi se da ti smetaju prejaki sibilanti, kao sto smetaju i svakom drugom. Vecina postova nema bas neke veze sa sibilantima, pogotovo saveti za njihovo uklanjanje odnosno smanjenje.

Priroda sibilanata je dosta kompleksna i prisutna je manje ili vise od samog pocetka tj pevača koji poseduje svoje jedinstvene sibilante, zavisno od vilice, zuba, jezika pa nadalje.

Sibilanti mogu nastati u samom procesu produkcije, od mikrofona, udaljenosti pevaca od istog, a zatim svake karike u lancu kao i posle kod reprodukcije, od samog izvora do zvucnika kao krajnje instance.

Generalno, sibilanti se javljaju u opsegu od 2-4KHz pa do 10KHz, ali prema iskustvima profesionalaca, kod zenskih vokala to je 5KHz do 7KHz a kod muskih, nesto nize, najcesce 4KHz do 6KHz.

Dakle svaka karika u lancu snimanja i reprodukcije, moze doprineti visem isticanju sibilanata ako u kriticnom fr. opsegu ima veci nivo, najcesce to bude kod zvucnika ako gledamo hifi sistem, ime.

Kako se sibilanti primarno javljaju tokom produkcije, odavno postoje posebni alati, hardverski ili softwerski De-esser-i, neka vrsta kompresora kojima se redukuje njihov intezitet.

Jedan lako razumljiv primer kako se to radi u studiju:

Ako u produkciji, sibilanti nisu dobro obradjeni i dovedeni na pravu meru, dobar sistem ce ih tako reprodukovati. Moguce ih je deilimicno smanjiti sa dsp-om, ko ima.

Sa kablovima i drugim pomenutim stvarima iz prethodnih postova, mnogo teze i u daleko manjem obimu (imo-nemoguce), obzirom da se radi o smanjenjima inteziteta pojedinih freq. opsega i do desetak dB.

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala na detaljnom odgovoru! Razumem,  otprilike prirodu nastanka sibilanata, i da umnogome zavise od glasa, studija, mikrofona, produkcije... ali ono što sam hteo da pitam je da li se oni namerno ističu kao deo audiofilskog zvuka, ili je to do proizvođača uređaja i svega ostalog što prati te uređaje.

Zašto pitam? Zato što sam bio zbunjen reprodukcijom AVM pojačala i CD player-a, koji pripadaju nekoj višoj klasi, a u direktnom poređenju sa Primare pojačalom i CD player-om, srednje klase, u istoj postavci zvučnika i kablova. Kod skupljeg sistema ista pesma zvuči, da kažemo bolje, ali sa vrlo izraženim gore pomenutim sibilantima. 

Link to comment
Share on other sites

Није музика била новокомпонована него начин слављења славе. Не кући, у домаћинству и без музике. Ко седне да прочита и схвати шта значи славити крсну славу, схватиће и како се правилно слави.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ja imam glinericu koja svetli kada se dodirne gornji kontakt zajedno sa donjim pljosnatim šrafcigerom. 

Takodje svetli kod običnih kablova i konektora bez RF/EMI zaštitnog omotača. Dovoljno je prisloniti šrafciger kablu i držati prst na gornjem kontaktu. Jače svetli na fazi a nešto manje na neutralu. Posesuje bateriju u sebi pa može da ispituje i provodljivost koju prikazuje svetlom. 

ispitiva_vf3_womax.jpg

Košta do 200din u elektro radnjama. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...