Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Vi se možda šalite [mention]SUROKVL [/mention] ali ja to stvarno mislim.

Dejan i Vi ste uložili ogroman trud i vreme da biste od mnogih stvari, koje teorijski i konstruktivno izgledaju ok, izabrali one sa najboljim zvučnim potpisom počev od nožica za uređaje pa do svih raznih stvari kojima ste se bavili a o čemu ja nažalost ne znam baš puno.

Verujem da ste u tom poslu, koji ste prvenstveno započeli zbog vas samih i unapređenja sopstvenih sistema, utrošili ogroman novac na razne varijante da ne pominjem utrošak i cenu vremena koje ste posvetili tim projektima.

Zato to treba da ima cenu i oni koji poput mene nisu spremni da se tome posvete, ni približno, trebaju da to iskustvo plate.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Srecko said:

Vi se možda šalite [mention]SUROKVL [/mention] ali ja to stvarno mislim.

utrošili ogroman novac na razne varijante da ne pominjem utrošak i cenu vremena koje ste posvetili tim projektima.

Zato to treba da ima cenu i oni koji poput mene nisu spremni da se tome posvete, ni približno, trebaju da to iskustvo plate.

Naravno, šalimo se, ali imajte na umu da u svakoj šali ima pola istine, u ovoj i više nego pola :)

Što se novca tiče, naprotiv, utrošio sam mnogo manje novca nego što pretpostavljate, ceo sistem košta manje nego Vaši zvučnici, ali zato je utrošak vremena i entuzijazma veći, ali, naglašavam, slobodnog vremena, a svrha hobija jste da se njime bavimo i uživamo u slobodno vreme.

Nažalost, tog vremena je sve manje, recimo jesenas mi je zbog poslovnih obaveza, sistem bio raskačen tri meseca..

Uostalom sve ovo  se uklapa u moju definiciju da je HI FIsta onaj koji manjak para nadoknađuje viškom znanja, iskustva i entuzijazma, a HI ANDaši obrnuto, manjak svega navedenog nadoknađuju viškom para...:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ОК, онај лик из видеа...

...комбинација тих зулуфа и фланелне кошуље вришти хипстер. Ако је лик такав у real life, свака част.

Али ако му је тај имиџ за видео.... :D

Иначе, дали је стварно ово први DAC који је Лин развио?

Link to comment
Share on other sites

To i mene buni. Linn nije fabrika koja pravi čipove. Ne razumem u čemu je razlika između prethodnog i ovog novog DAC-a u tom smislu, jer sam siguran da i jedan i drugi imaju recimo Intel ili neke druge čipove, te je nemoguće da je poslednji razvijen potpuno samostalno.

Ranije sam negde pročitao da je važne delove dac-a prethodne generacije (to je zapravo štampana ploča pod nazivom Katalyst, koja se ugradjuje u Linn streamere, aktivne akretnice i aktivne zvučnike - dakle nije uređaj sam za sebe), za Linn pravila neka japanska firma, ali je dac finiširan i kompletiran u Linnovoj fabrici.

Što se tiče same tehnologije - moje znanje je veoma skromno i informacija da se radi o FPGA konceptu DAC-a, meni ne znači mnogo. Nisam siguran ni u čemu se taj koncept razlikuje od delta-sigma koncepta dac-ova. Pročitao sam da PS audio pravi FPGA dac koji zvuči jako, jako dobro.

 

Upravo sam pročitao da novi DAC ugrađuju Artix 7 FPGA čip.

https://www.xilinx.com/products/silicon-devices/fpga/artix-7.html

Edited by NL.
Link to comment
Share on other sites

Evo i detaljnijeg odgovora (doduše nagađanje je u pitanju) sa stranog foruma, ali nudi odgovor na isto pitanje koje se i meni javilo:

I don't think they need a chip fabrication plant. Linn has described the Organik DAC is a complete in-house design that uses FPGA processing and a discrete conversion stage (DCS). I'm guessing the DCS is a R-2R ladder: an arrangement of discrete parallel and series resistors rather than a chip. A (Xilinx) FPGA processing does all the hard maths and feeds the DCS. All the code would be 100% Linn. (Xilinx) FPGA are not application specific so are more readily available than the Asahi Kasei Microdevices (AKM) chips in the Katalyst. Whether Linn's DCS is better than than the AKM conversion stage remains to be heard. It is definitely a more expensive way to do it. MSB is one company that uses its own DCS. 

Lots of Linn's costs would have been in testing - they have to be sure it sounds great before committing to production. They also need a supply of high quality resistors with exacting tolerances. 

It is interesting to see it has a USB input so you could use it as a stand alone DAC rather than a streamer.   
 

izvor: https://www.hifiwigwam.com/forum/topic/149866-we-thought-we-knew-streaming/page/37/

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti na odgovoru.

Ali šta to u stvari znači? Šta je FPGA - to nije čip, već tehnologija ubacivanja coda, tj. programiranja kako će konverzija da se obavlja? Izvini ako je moje pitanje previše bazično, ali mi nije jasno, pa te molim za objašnjenje.

 

Link to comment
Share on other sites

 Integralno kolo, tj. "cip" ima brdo logickih celija, koje svaka moze da izvede neku operaciju - najcesce jednu koja je sama po sebi kompletna (ni ili nili, tj. nand ili nor). Pravilnim postavljanjem tih logickih celija, po zelji, dizajnera kola, pravi se kolo koje izvrsava odredjenu funkciju. Deo tih logickih celija formira aritmeticke jedinice, na primer, deo formira neku radnu memoriju u kojoj se podaci obradjuju, deo prihvata ulazne signale, deo distribuira clock.

 FPGA je programabilan integralac - u njemu nema nista sem masivne kolicine logickih celija, u kojima mozes da "upises" kakav god hoces kod. Od toga mozes da pravis i DAC i procesor i DSP ili nesto trece. Proivozdjac, u ovom slucaju Xilinx ti proda integralno kolo koje softverski mozes da modifikujes koliko hoces.

 Konkretne primene su prototipovi pre fabrikacije, ili kola za koje nema interesa da se proizvode serijski. Jednostavno, naruciti novo integralno kolo je skup proces, posebno u modernoj tehnologiji i zahteva proizvodnju jako velike serije da bi se isplatilo. Uz dosta vec dostupnih DAC-ova trziste je ograniceno, pa ko hoce da imas svoj "custom" DAC, stavi FPGA i programira ga.

 Ovakve DAC-ove imaju i PS Audio, i Chord Electronics i dCS - i nijedna dva od njih nisu slicna, iako svi koriste Xilinx FPGA-ove. Razlika je, naravno, u "pameti" tj. u kodu kojim su programirani FPGA-ovi... ;) Taj kod, tj. realno softver, je ono sto je kljucno ovde.

 Meni je zanimljivo ono resenje sa flip-flopovima umesto operacionih pojacavaca na izlazu.... :) To nikad nisam video, bilo bi zanimljivo da neko to prokomentarise.

Link to comment
Share on other sites

H

16 sati ranije, nkrgovic said:

 Integralno kolo, tj. "cip" ima brdo logickih celija, koje svaka moze da izvede neku operaciju - najcesce jednu koja je sama po sebi kompletna (ni ili nili, tj. nand ili nor). Pravilnim postavljanjem tih logickih celija, po zelji, dizajnera kola, pravi se kolo koje izvrsava odredjenu funkciju. Deo tih logickih celija formira aritmeticke jedinice, na primer, deo formira neku radnu memoriju u kojoj se podaci obradjuju, deo prihvata ulazne signale, deo distribuira clock.

 FPGA je programabilan integralac - u njemu nema nista sem masivne kolicine logickih celija, u kojima mozes da "upises" kakav god hoces kod. Od toga mozes da pravis i DAC i procesor i DSP ili nesto trece. Proivozdjac, u ovom slucaju Xilinx ti proda integralno kolo koje softverski mozes da modifikujes koliko hoces.

 Konkretne primene su prototipovi pre fabrikacije, ili kola za koje nema interesa da se proizvode serijski. Jednostavno, naruciti novo integralno kolo je skup proces, posebno u modernoj tehnologiji i zahteva proizvodnju jako velike serije da bi se isplatilo. Uz dosta vec dostupnih DAC-ova trziste je ograniceno, pa ko hoce da imas svoj "custom" DAC, stavi FPGA i programira ga.

 Ovakve DAC-ove imaju i PS Audio, i Chord Electronics i dCS - i nijedna dva od njih nisu slicna, iako svi koriste Xilinx FPGA-ove. Razlika je, naravno, u "pameti" tj. u kodu kojim su programirani FPGA-ovi... ;) Taj kod, tj. realno softver, je ono sto je kljucno ovde.

 Meni je zanimljivo ono resenje sa flip-flopovima umesto operacionih pojacavaca na izlazu.... :) To nikad nisam video, bilo bi zanimljivo da neko to prokomentarise.

Hvala ti puno na detaljnom objašnjenju! Ovo je za mene sve novo... a čovek mora stalno da uči :)

Ako sam dobro ispratio tvoja objašnjenja, ovde se zamagljuje granica između softverskog i hardverskog razvoja, jer čip može relativno jeftino da se kupi na tržištu, ali je dodata vrednost ovde u programiranju tog čipa, zar ne?

E sad deo oko flip-flopova mi i dalje nije baš jasan, ali lagano ću da čitam i valjda nešto da pokapiram :) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Ovo za flipflopove je pre @Majda neko da komentarise, on se tim analognim domenom bavi dosta dugo i dosta dobro.

 A za FPGA, da - sustina je da je sve software defined. Bukvalno mozes da zamenis taj Xilinx nekim Altera cipom, promenis podnozje i delimicno zamenis kod da ga prilagodis - i i dalje radi identicno. :)

 Ono sto joe jos zanimljivo je da, zavisno kako je implementacija uradjena, moze da postoji mogucnosti da Linn u nekom trenutku posalje "update" koji bi potpuno reprogramirao taj cip. Kazem, ne znam da li je izvodljivo u ovoj implementaciji, ali generalno jeste - i to, sve dok se isprati analogni deo, moze da potpuno promeni princip rada, ili da uvede samo neke manje promene - sve zavisi od softvera.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Oknarb said:

 Pozdrav,

da li je neko od republikanaca imao  kontakt  sa  Witch

Hat Audio kablovima?

Konkretno me zanimaju zvučnički kablovi  Phantom

speaker cable i N2

loudspeaker cable.

Lik je na Pfm forumu i tamo ujedno mozes i procitati iskustva sa njegovim stvarima.Hvale mu te kablove.Meni je njegova(Mark se zove) najinteresantnija adaptacija za multi napajanje za nac82 unutar njega bez spoljnih tragova i potpuno reverzibilno.Nacin da se 82 popunim iskoriscenjem supercapa podigne na nivo 52 sa relativno malo para.Covek inace u dusu poznaje naim,bivsi je naim zaposlenik.

Btw prepustajuci se tim tvikeraj savetima sa PFM nikad se nisam pokajao,narocito kad su u pitanju kablovi,ali i napajanja.Jedino razocarenje mi je bio Avondale 821 board i to mi stvarno nije jasno.S duge strane najlepse iznenadjenje je bila Naim Graham Hydra od koje sa malo ocekivao.Flashback takodje,nazalost nedavno je preminuo vlasnik Dave i firme vise nema.Prodao sam 821 istog momenta vrlo lako po sistemu posto doslo za toliko i otislo.Tako da ...tamosnju ekipu entuzijasta zaista postujem vrlo su otvorenog uma,vole da probaju,razmenjuju iskustva i tvikerisu i bez euforije ih precizno izkometarisu... za razliku od naim velikog brat foruma na koji nikad nisam ni najmanju zelju dobio da se prikljucim,a poverenje jos manje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...