Jump to content


Hifi na strogoj dijeti


Aibo

Recommended Posts

PojaÄalo je konaÄno doÄekalo da ne stoji na podu. :) Jevtine zvuÄniÄke su zamenili DIY pleteni od cat5 sa TNT sajta, i to je donelo žestoko otvaranje zvuka i mnoÅ¡tvo detalja, pogotovo u visokim tonovima. Nov je i interkonekt, takoÄ‘e DIY sa TNT-a, koji je uneo dosta energije u zvuk, definiciju i Ävrstinu. ZajedniÄki napredak je neverovatan, da mi nije uÅ¡iju smejao bih se oko glave od zadovoljstva.  :lol:

 

post-16169-0-02146900-1428317845_thumb.jpost-16169-0-95313600-1428317866_thumb.jpost-16169-0-26342100-1428317826_thumb.j

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

PoÅ¡to je HK trenutno defektan, menja ga "moja prva ljubav" NAD C320BEE, rekoh taman dobra prilika da Äujem malo drugaÄijeg zvuka pa mogu da biram Å¡ta će da ostane. MeÄ‘utim, nema Å¡ta da se sluÅ¡a, mali NAD uopÅ¡te nije u istoj ligi sa HK. Bas daleko plići, detalja ni približno, scena može da se nasluti ali od prave definicije i prostornosti zvuka ni traga, sve je zatvoreno i muÄi se za svoje mesto pod suncem. 

post-16169-0-66844000-1432509770_thumb.j 

Moram što pre da sređujem HK jer mi je slušanje muzike trenutno antiklimaks.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pre jedno mesec dana sam neoÄekivano postao vlasnik joÅ¡ jednog malenog DAC-a - HRT microstreamera.

 

post-16169-0-19101500-1435946399_thumb.j

 

Planirano je da onaj koji mi se manje svidi ode na doboš.

HRT ima odvojen linijski i izlaz za sluÅ¡alice, a u paketu stiže i mali produžni USB kabal. U poreÄ‘enju sa Dragonfly v1.0, HRT je malo osetljiviji, skloniji Å¡tuckanju i krckanju prilikom promene pesme i sl. Ali kada se udesi da Å¡ljaka onda to radi za medalju. Ima neÅ¡to hladniji zvuk ali dublji bas, viÅ¡e detalja i Äistine, bolju prostornost i izraženu dubinu pozornice. U nekim live snimcima sam se oduÅ¡evio kako se publika jasno Äuje u nekom pozadinskom povuÄenom prostoru jasno razdvojenom od samih izvoÄ‘aÄa. Razlika nije baÅ¡ nebo i zemlja ali je vrlo jasna i dovoljna da ne želim nazad. Povratak na Dragonfly koji je i sam odliÄna spravica sada ima efekat kao da mi je neko izduvao balon.

 

Zanimljivo je da je u What HiFI-u Dragonfly bio DAC 2012. god., HRT microstreamer ga je smenio 2013. a Dragonfly v1.2 vratio titulu 2014. Takođe vredno pomena je da je kod našeg distributera Audiophile u prodaji i dalje samo verzija v1.0, a da je HRT microstremaer trenutno na akciji u One-HiFi.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Par godina kasnije je manje više sve novo sem zvučnika. Pa evo kako to sad izgleda:

 

Izvor: Khadas Tone Board DAC sa "Impuls modom" tj. izmenjanim kondenzatorima.

Integrisano pojačalo: Cyrus 8vs2

Zvučnici: Acoustic Energy Aegis Evo 3 (dobili KEMP spajkove)

Kablovi: FTA Air IC, FTA Entry+ strujaš, Zvučnički po Tozinom receptu (vide se sapa creva na slici).

 

5mBIrw.jpg

 

Nameštaj i raspored sam menjao i ulepšavao koliko sam mogao ali sam vrlo ograničen podstanarskim statusom... Bilo je ideje da se kupi stan ali se nadam da uskoro idem negde preko pa se od toga ipak odustalo. 

U odnosu na poslednje javljanje bilo je tu više bitnih koraka posle kojih mogu da kažem da sistem, iako na istim zvučnicima, zvuči prilično neprepoznatljivo. Opisaću napredak u par koraka:

Izvor: posle raznih malih DAC-ića tipa Dragonfly, HRT microstreamer, pa par kineza tipa Topping D30... nabasao sam na ovu izuzetno talentovanu pločicu zvanu Khadas Tone Board. Razlika u odnosu na sve prethodnike je bila jasno čujna na prve note. Oduševio sam se dobijenim pa sam je odmah skutijao... kasnije malo apgrejdovao zahvaljujući Impulsovim pisanijama i to je to - trenutno sam zadovoljan.

Pojačalo: Sistem je započeo na Harmanu HK6500... dok prošlog decembra nisam skuvao kafu, otvorio oglase i video Cyrus 8vs2 izuzetno povoljno. Sutradan sam već uživao u zvuku koji se neka druga klasa i pitao se zašto iko ikada kupuje nova pojačala od 400€ kada ima ovako očuvanih i dobrih pojačala ali to je već neka druga priča. Uglavnom Cyrus je uneo novu energiju, prisutnost i trodimenzionalnost u zvuk koju HK nikada nije imao. Drugo jednako bitno, Cyrus mnogo ali mnogo bolje kontroliše bas od HK a isti je pritom i dublji i bolje udara... Samo prosto ne bruji i ne ljulja... time se završila jedna od mojih najvećih muka - da smirim divljanje basa koje sam pripisivao zvučnicima i sobi. Treće, Cyrus izbaca mnogo veću količinu sitnih detalja i kreira vazduh oko instrumenata koji prosto nije postojao ranije. Stvarno je bila ona situacija da se osećam kao dete koje otvara poklon svaki put kada pustim već poznati album.

Ostalo: Kemp spajkovi i podloške su takođe učvrstili bas i dali čistinu visokima. A najnovija promena je da sam prvo od forumskog člana kupio strujni FTA Entry+ koji je opet isčistio basove i dodao energiju zvuku. Pa sam ponet rezultatom kupio FTA Air interkonekt koji je OPET isčistio basove i doneo širi, detaljniji, trodimenzionalniji zvuk.

Zvučnici: se nisu menjali ali se malo po malo skidalo po jedno ćebe ili barem zavesa... i zvuk koji iz njih izlazi sada je jedna sasvim sasvim druga priča u odnosu na ono kada sam ih prvi put uneo u kuću. Mada mi je sasvim jasno da su trenutno verovatno baš oni usko grlo sistema.

U nekom daljem planu mi je svakako da budu zamenjeni nečim malo kvalitetnijim. Pokušaću da izbegnem bas reflex, ne volim ga zaista i na ovim svojim zvučnicima mi je mnogo lepše kad to sve zapušim sunđerima. Ono što me je najviše oduševilo u poslednje vreme je bio zvuk ATC zvučnika (čak i onih maleckih SCM7) ali kod nas njih izuzeztno retko viđam korišćene (tema je ipak HiFi na dijeti). Tako da bih voleo da se oprobam ako bi natrčao neki povoljni ProAc, Spendor, PMC... Mada mi tu priču oko finansija otežava devojka koja zahteva podnostojeće kutije. Realno, ipak sam najviše zakočen tim što bi iduće godine trebalo da počnem da mislim o preseljenju (nadam se u Norvešku) pa mi zamena zvučnika i trošenje kinte nije baš pametna ideja sada. Ako to preseljenje bude teklo kako treba, sve sem zvučnika ide sa mnom jer čak i Cyrus može pod mišku da se stavi :) a onda tamo biram zvučnike u skladu sa novim prostorom i finansijama. 

Link to comment
Share on other sites

Hvala! Stidljivo primam kompliment sa obzirom da sam pre postovanja čitao tvoju temu. :) 

Inače se sećam da si skoro pisao o igranju postepenim dodavanjem kablova i sl. Ne mogu sad da se setim gde je tema ali se sećam da je bilo super čitanje i da si mi ubacio crva baš oko te strujne utičnice.  

Link to comment
Share on other sites

Временом се човек изгуби у вијању бољег и најчешће скупљег :D, али то не значи да и јефтинији систем не може да репродукује есенцију музике и пружи сате и сате уживања. Ту где си ти са Сајрусом су највећи помаци и уређаји у тој категорији од око 400-600 еура половни могу да пруже заиста много и често је потребно пуно више за даље напретке. 

Утичница је сјајна ствар и пре ове сам имао фурутек голд најјефтинију, која се налази нова за 60ак еура. У односу на обичну, заиста један апгрејд који се на другим местима вишеструко плаћа.


Сачекај само коју годину у Норвешкој, па ћемо да читамо твоја хи-фи путешествија :).

Ево је тема:

 

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, milovan1963 said:

to radis ako mozes , kad se preselis , a ne sad ...

Za neko novo saznanje nikada nije prerano. Pitam sada jer se o tome priča i imam koga, pa bookmarkujem u poseban HiFi folder da mogu da pronađem kad mi opet zatreba... A sve i da mi se omakne da ga isprobam dok sam u ovom stanu (nije preskupo, uhvati čoveka želja da se igra...) to svakako čupam i nosim sa sobom kada krenem van stana. :D 

Link to comment
Share on other sites

Голд је донео у односу на обичну мирноћу, музикалност, тамнију позадину, укратко разлика као кад обичан струјни кабел замениш неким бољим. А родијум је у односу на голд донео још толико истога. Како год, могао бих и са голд да живим, али ми је улетео овај Р "повољно", па сам искористио прилику :D.

Link to comment
Share on other sites

Razmisljam da li da se upustim u ugradnju furutech FI-E30 NCF na uticnicu (kutiju) sa slike.. Ovu belu masku da zamenim  komadom drveta i na njega na neki nacin dodam sve elemente i naravno furutech.. Najveci problem ovaj deo "nekako". Da li je neko probao nesto slicno? Ili da ovo ostane samo ideja i samo jedan post.

1.JPG

2 (2).jpg

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, _Naum said:

Razmisljam da li da se upustim u ugradnju furutech FI-E30 NCF na uticnicu (kutiju) sa slike.. Ovu belu masku da zamenim  komadom drveta i na njega na neki nacin dodam sve elemente i naravno furutech.. Najveci problem ovaj deo "nekako". Da li je neko probao nesto slicno? Ili da ovo ostane samo ideja i samo jedan post.

1.JPG

2 (2).jpg

P80906-170052.thumb.jpg.4f0d1418466072ce1fe8f3666bf1881e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja sam ovo parče aluminijuma "obradio" sirovo. Bitno je bilo da li vrši funkciju i kako...evo i posle 4 godine radi kako je "zamišljeno" :D

Pošto mi drugar može iseći na CNCu savršen komad (onakav kao sa Jagerovog linka), zamisao bila da zamenim ono moje drvodeljstvo...al' sam lenj.

Dakle, iseci na CNcu, jeftinije će ti izaći nego preko Francuza sa pripadajućim taksama.

Edited by ab
Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, ab said:

Ja sam ovo parče aluminijuma "obradio" sirovo. Bitno je bilo da li vrši funkciju i kako...evo i posle 4 godine radi kako je "zamišljeno" :D

Pošto mi drugar može iseći na CNCu savršen komad (onakav kao sa Jagerovog linka), zamisao bila da zamenim ono moje drvodeljstvo...al' sam lenj.

Dakle, iseci na CNcu, jeftinije će ti izaći nego preko Francuza sa pripadajućim taksama.

Reci drugaru da nareže jedno desetak komata , neće se baci ...:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Stigli sinoć KEF LS50. Stalci visine 60 cm već naručeni... još samo da pokupim neki kvarcni pesak za punjenje pa do kraja nedelje kad sve legne baciću par slika i utisaka.

Trenutno sam ih popeo na AE zvučnike i u tako nezavidnoj situaciji svejedno već sviraju jasno bolje i utegnutije od  AE Aegisa. Tako da jedva čekam stalke i da im propisno naštelujem poziciju.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...