Jump to content


Hifi na strogoj dijeti


Aibo

Recommended Posts



Nekada sam negde pročitao da ose zvučnika treba da se seku nekih 15-20cm ispred slušaoca.
Ne košta ništa da probaš - moguće da ne važi sa svaki zvučnik.


Čuo sam i ja to negde ali kod mene to nikada nije dalo ni približno dobre rezultate.

Ovo što Delija kaže je suština... nema generalizacije.
Link to comment
Share on other sites

Po mome  iskustvu,koje samo potvrdjuje ono sto je vec davno napisano,prva stvar koju treba ispostovati ili uciniti najmanji kompromis je postavka u jednostranicni trougao,u sklopu toga traziti udaljenost zvucnika od zadnjeg zida i udaljenost mjesta sjedenja od zida iza sebe.Trecina,petina,sedmina..duzine sobe su dobre pocetne tacke.

Zakretanje zvucnika ostaviti za kraj,ovo dosta moze pomoci kod bocnih refleksija i ne treba misliti da su "previse zakrenuti" ako dobro svira.

Kod mene je zid iza zvucnika sav izdampiran ali je zato  zid iza mene sav u staklu,ako se nema mogucnosti i znanja za mjerenje i tacno akusticno sredjivanje prostora potraga za dobrim zvukom moze da traje prilicno dugo i nikad nisi siguran da ne moze bolje.

Link to comment
Share on other sites

pisao sam vec na nekoj temi bas o tome, o dnevnoj sobi i kompromisima... upravo fali malo dubine i "3D"-a kao u npr postavci kada su zvucnic oko 1m udaljeni od zida iza njih. Ali za neverovati je koliko sam bash sa ovom spomenutom postavkom dobio (kao nikad) slojevit i definisan bas a da su zvucnici ostali "nevidljivi". 

Inace, ja nisam neko ko je promenio brdo uredjaja do sad u sistemu, zbog toga sam se puno igrao sa pozicijom zvucnika i dosta testirao. Neverovatno koliko je postavka zvucnika bitna za zvuk, neverovatne su razlike u kvalitetu onoga sto zvucnici pruzaju.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, zek said:
Nekada sam negde pročitao da ose zvučnika treba da se seku nekih 15-20cm ispred slušaoca. Ne košta ništa da probaš - moguće da ne važi sa svaki zvučnik.  

 

To sam i ja čuo, ali za visokotonce sa hornom i to na Freequency friday, ima smisla zbog igranja sa prvim refleksijama... 

Tu foru koriste i Ohm omnidirekcioni zvučnici sa visokotoncem (on je obični kalotni), koji navodno imaju jednu od najboljih scena...

PS: Ovaj Tapatalk je opasno sr...e.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, misko1989 said:

generalizacija stop... moji Dovedale 3 najvise vole zid odmah iza sebe i bez ikakvog zakrivljenja. totalno kontra sa vecinom misljenja...

Kod drugara sam pre par godina imao tu cast da cujem legendarne linn Sara isobarik kutije, koje su takodje bile postavlje do zida, bez zakrivljena prema slusaocu.

Pu, ti bogca, kakav sound, bass je bio neverovatan, sredina fantasticna, jedino je za mrvicu falilo malo vise detalja i rezolucije u visokima, no, vlasniku to nije smetalo.

Link to comment
Share on other sites

On 23.2.2020. at 17:03, duka said:

IMG_20200223_164119.jpg

Kako si zadovoljan ovime?

Po konstrukciji bi se reklo da nije broadband resenje i da radi vrlo usko u srednjim, samo za umirivanje govora u prostoriji.

Pretpostavljam da je ovo Rigips Rigiton, da li izmedju ploce i plafona postoji konstrukcija sa nekim izolacionim materijalom tipa Knauf Ecose ili Isover?

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, Филип said:

Po konstrukciji bi se reklo da nije broadband resenje i da radi vrlo usko u srednjim, samo za umirivanje govora u prostoriji.

Подаци за Knauf Stratopanel, алтернатива Rigips Rigitone-у, за две типичне перфорације.

Acoustic_Stratopanel_All_perf_susp200_no

Код мене су инсталиране перфорације 8-15-20.

Link to comment
Share on other sites

Pre 5-6 godina sam napravio nekoliko RPG BAD panela. To ne radi tako dobro kao difuzori koje sad imam. Još oni nisu ovako nasumično bušeni kao ovi. Pričam o tretiranju bočnih zidova.

Mada moram priznati da ovi izgledaju lepo, stime da bi ja stavio ne tretirano drvo i ništa iza za absorpciju. Difuzori su isto daleko teži, te je suludo ih stavljati na plafon. I da, oni rade uži deo spektra, tu srede sredinu.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Филип said:

Hvala ti, mislim da cu ici u nekom ovom pravcu.

Ако висина просторије дозвољава, ово је изванредна опција. Чак и да се не користи хај-фај/сараунд у соби, просторија је пуно угоднија за говор са мање намештаја (и количински и габаритно - што је неки тренд у задње време).

Писао сам раније чини ми се - када сам инсталирао плафон у старој соби за хај-фај (која је сада дечја), разлика у празној соби је била толика да је супруга инсистирала да то урадимо и за салон...

...а ко сам ја да се супростављам супруги. :D

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, InSides said:

Ако висина просторије дозвољава, ово је изванредна опција. Чак и да се не користи хај-фај/сараунд у соби, просторија је пуно угоднија за говор са мање намештаја (и количински и габаритно - што је неки тренд у задње време).

Писао сам раније чини ми се - када сам инсталирао плафон у старој соби за хај-фај (која је сада дечја), разлика у празној соби је била толика да је супруга инсистирала да то урадимо и за салон...

...а ко сам ја да се супростављам супруги. :D

Hahahah, sto se mora nije tesko.

Visina plafona u dnevnoj sobi je 2.8 m. 

Ako visina akustickog panela bude iznosila 20 cm, na kraju ostaje visina 2.6 m.

Voleo bih da se sve desava na vecoj visini, ali sta je tu je.

Edited by Филип
Izvinjavam se na oftopiku pokretacu teme
Link to comment
Share on other sites

On 27.2.2020. at 8:41, Филип said:

Kako si zadovoljan ovime?

Po konstrukciji bi se reklo da nije broadband resenje i da radi vrlo usko u srednjim, samo za umirivanje govora u prostoriji.

Pretpostavljam da je ovo Rigips Rigiton, da li izmedju ploce i plafona postoji konstrukcija sa nekim izolacionim materijalom tipa Knauf Ecose ili Isover?

Zadovoljan sam, rešio sam se refleksije plafona. Nije broadband, trebao bih da se pozabavim bastrapovima.

Ovo je bila ideja:

https://tooloud.co/aqua-room/

Plafon je visine 260 cm, spušteno je nekih 10 cm sa ispunom od duple azmafon ploče od 2 cm. Trebala je biti Rigiton ploča 8-15-20 Super ali pošto ju je nemoguće naći u Beogradu korišćena je Knauf ploča sa istom perforacijom. Ne znam joj tačnu oznaku.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kod mene par novina. Na mestu izvora je od skora Schiit Modi Multibit (ver 2), inače moj prvi susret sa multibit DAC-om. Stvarno ima neku specifičnu punoću i usudio bih se da kažem čak i trodimenzionalnost. Čini mi se da je ta priča o multibit magiji upravo dobila još jednog fana jer sviđa mi se šta čujem. 

Drugi pridošlica je Wireworld Ultraviolet 7 USB koji je takođe čujnu promenu na bolje doneo - tečniji i bolje organizovan zvuk. 

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, Aibo said:

Kod mene par novina. Na mestu izvora je od skora Schiit Modi Multibit (ver 2), inače moj prvi susret sa multibit DAC-om. Stvarno ima neku specifičnu punoću i usudio bih se da kažem čak i trodimenzionalnost. Čini mi se da je ta priča o multibit magiji upravo dobila još jednog fana jer sviđa mi se šta čujem.

 Schiit narucis sa sajta i cekas, ili neka druga varijanta?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...