Jump to content


Hifi na strogoj dijeti


Aibo

Recommended Posts

Na mestima iz zvučnika ne može biti prva refleksija, barem ne za visoke i srednje. Oni koji se bave time nazivaju prvu refleksiju zidove sa strane zvučnike, tu obično prvo udare gornje frekvencije i onda imamo zamućenje kad se sluša.

Siguran sam da ima napretka i to što si uradio, ali najbolji napredak ima kad se izmedju zvučnika stave difuzija. Ista može da se stavi i na zid iza glave gde se sluša. Apsorbcija je nužno zlo i samo se stavlja na mestima gde difuzija ne može da vrši funkciju - kad je mala razdaljina izmedju zvučnika i zida, obično manje od 1m.

Ljudi obično stave takve panele iz estetskih razloga i ja to razumem. Ali difuzija radi bolji posao, ostalo je stvar kompromisa sa ukućanima. Može i difuzija da se uradi kao panel, samo se stavi jako tanko platno.

Nemoj lan i tome slično jer je debelo. Izgubiće se moć apsorbcije jer je debeo materijal.

----------------------

Uzgred, imamo isti tv. Ima napretka i kad se stavi nešto i na tv. Ali ja to ne radim jer je smaranje - skini - stavi - ....

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, Aibo said:

Probao sam i slažem se da se slika popravi kad se prekrije. Međutim, barem kod mene, ovaj prazan zid neposredno iza zvučnika koji sam pokrio panelima je još kritičniji. Trenutno isprobavam kako ću to rešiti i iza sušne pozicije (apsorpcija, difuzija ili mix).

Da li si probao od kad imaš absorbere? Meni je to donelo bolju povezanost zvučne slike, da ne kažem "koherentnost". :-)

Kako si odredio veličinu absorbera iza zvučnika?

Kažu "znalci" da iza slušne pozicije ide difuzija. Pitanje je kako to uraditi a da bude estetski prihvatljivo!

Ja sam tretirao plafon i postavio absorere iza zvučnika. Čekaju me bas trapovi i difuzeri.

IMG_20200223_162321.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da li si probao od kad imaš absorbere? Meni je to donelo bolju povezanost zvučne slike, da ne kažem "koherentnost". :-)
Kako si odredio veličinu absorbera iza zvučnika?
Kažu "znalci" da iza slušne pozicije ide difuzija. Pitanje je kako to uraditi a da bude estetski prihvatljivo!
Ja sam tretirao plafon i postavio absorere iza zvučnika. Čekaju me bas trapovi i difuzeri.
IMG_20200223_162321.thumb.jpg.1a3a9db102e20d507c97488e0ef550b4.jpg
Probao sam, definitivno se još "masti" i jeke skine i još lepše produbi scena. Ali ovo što kolega@vdzele kaže, malo je smaranje da uvek prekrivam i rasklanjam. A često slušam muziku dok devojka gleda neke dokumentarce i sl. pa prosto nije uvek opcija.

Dimenzije sam birao prosto tako da stanu tu gde treba i da ne budu viši od TV-a zbog estetike. Nikakvog naprednog računjanja nije bilo. Za iza slušne pozicije razmatram svašta, uključujući i skyline difuzore... ali jedno po jedno.

Inače, super je baš kod tebe to na plafonu izvedeno - akustika i estetika. Ja sam podstanar ali jednog lepog dana ću, nadam se, u svojoj gajbi uraditi nešto slično.
Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Aibo said:

U sistem je u međuvremenu stigla jedna nova sprava - iFi nano iUSB3.0 USB regenerator i rekloker. Naime @Filipescu mi je pozajmio spravicu na slušanje i na tome veliko hvala. Pošto on ima micro iUSB3.0 i jedan od ta dva mu je višak... nano je ostao trajno u mom vlasništvu.

Pored toga što definitivno ima pozitivan uticaj kada se umetne na put USB signala, Filip je predložio da probam da napajam i Rasbbery Pi (koji koristim kao player i strimer - čeka se alu kućište) preko iFi nano. 

49573813927_5d7b51fe91_z.jpg

Rezultat je jasno čujan. Čistiji zvuk, tamnija pozadina, sočnije note... Uticaj se možda i najviše primeti u nekim glasnim i natrpanim delovima pesama, gde sam ponekad imao želju da na trenutak smanjim glasnoću usled sveopšte dreke. Sada to prolazi mnogo stabilnije i prijatnije. Takav napredak se primetio i kada sam ga koristio samo za USB signal, a samo se dodatno pojačao kada sam Pi počeo da napajam preko njega.

Dešavanje broj 2 je da sam isprobao akustične panele na mestima prvih refleksija iza zvučnika. Po meri ih vrlo povoljno pravi Lepen iz Kragujevca. Nisu još okačeni kako treba, a biće presvučeni u neki lepšti materijal (juta verovatno ili lan). Ali probno to izgleda ovako:

49573075468_666b7af1e1_z.jpg

Iako je zanja strana zvučnika preko 60cm od zida, uticaj panela je sasvim čujan. Umanjuju mi zamućenje mid-basa i sredine, pa su vokali i instrumenti čistiji i jasnije pozicionirani u prostoru. Čuje se više akustike iz samog snimka pa je i osećaj dubine scene poboljšan. Sada kad sam se navikao, ako ih uklonim note kao da oteknu i otrapave i postajem vrlo svestan dodatne jeke nekih instrumenata. Nema više nazad.

Inače sam na istim mestima isprobao i naslagane jastuke. Oni postižu smanjenja zamućenja zvučne slike ali takođe pomalo umrtve zvuk. Paneli nemaju taj efekat i uopšte ne umanjuju živost zvuka. Koštanje ova dva panela i pozitivni efekat koji imaju je u potpunoj disproporciji. Sad samo da sa skvo odaberem lepši materijal za presvlaku i biće trajno okačeni.

Uglavnom, iFi nano iUSB i paneli su zajedno pogurali zvuk otprilike isto koliko je to uradila i zamena samih zvučnika pre nekoliko meseci.

RETROSPEKTIVA: Bio je jedan stariji gospodin, po njegovim rečima pasionirani audiofil, kod mene u gostima ubrzo nakon što sam doneo LS50. Komentarisao je kako je zvuk OK ali je očekivao bolju zvučnu sliku i pogotovo precizniji bas po onome što je o njima slušao. Potom je dosta hvalio svoj sistem sa elektrostaticima, pričao mi da da su moje komponente za njega igračke... itd. Da budem iskren, čovek mi se karaktertno nije svideo jer se poneo kao tipičan "sve moje je najbolje" tip. Međutim, padne mi jutros baš na pamet njegov utisak. Od tog vremena sam počeo da koristim Pi kao strimer, dodao antirezonantne podloške pod DAC i pojačalo, i sada evo iFi nano i ove panele... Svaki put sam imao utisak da čujem malo manje mulja a malo više detalja, prostora i trajanja tona. Ne budem lenj pa uklonim sada sve što je u međuvremenu ušlo u sistem i poslušam onako kako smo slušali tada pre par meseci... desila se takva kompresija prostornosti, povećano muljanje basa i sredine, osećaj neke digitalne svetline... da sam u roku od pola pesme izgubio interesovanje za albumom koji sam slušao. Zvuči sada glupo da blatim ono što mi je tad bilo sasvim OK i sadržalo je potpuno iste osnovne komponente, ali razlika je zaista ogromna.

Сада то сасвим сигурно фино свира. Добар извор, појачало, звучници.

Ова побољшања су заиста једно врзино коло, човек се навуче, јер научи да увек може још...

Уживај и полако у нове радне победе :D.

Link to comment
Share on other sites

Претпостављам да си пробао, чини ми се да би могао још да закренеш звучнике на унутра према позицији слушања. 
Лепо је спознати и признати да има места напретку и лагано штимовати систем у детаљима.

УСБ регенератор је одлична надоградња али и поред тога ту треба користити што бољи УСБ кабал. Нисам разумео, тај иФИ користи УСБ 3.0? Који кабал користиш?

Фино си узнапредовао у последње време.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

Претпостављам да си пробао, чини ми се да би могао још да закренеш звучнике на унутра према позицији слушања. 
Лепо је спознати и признати да има места напретку и лагано штимовати систем у детаљима.

УСБ регенератор је одлична надоградња али и поред тога ту треба користити што бољи УСБ кабал. Нисам разумео, тај иФИ користи УСБ 3.0? Који кабал користиш?

Фино си узнапредовао у последње време.

Zakrenuti su ka centru vrlo blago. Igrao sam se sa tim pa odabrao na uvce tu poziciju jer mi tu nekako najprirodnije zvuči... to blago zakretanje mi je učvrstilo fokus i pozicioniranje, prirodnije i opuštenije zvuči nego kad gledaju pravo napred... Međutim čim zakrenem još malo više, nekako mi se zatvori scena i postane prenaglašen centar - ne umem bolje da objasnim.

iFi na kutiji kaže da je konekcija USB3.0 Ultra fast 5Gbps... Od Pi do iFi mi ide njihov fabrički USB3.0 kabal a od iFi do Burson DAC-a je neka kineska manufaktura od par desetina dolara - posrebrene ofc žice, posebno širmovan signal a posebno napajanje (mada mi se DAC ne napaja kroz USB). Kad sam ga uzeo čulo se da je neku nijansu bolji, utegnutiji, od generičkih besplatnih USB kablova i to je to. Čuo sam prošle godine Calisto kakvu razliku pravi (jasno veću)... ali ne mogu trenutno to sebi da priuštim, pa mi je to tema za neki drugi put. Možda se u međuvremenu poigram sa po još nekim kineskim pravišama, možda i nabasam na nešto zanimljivo. 

Stalno kažem sebi da malo treba da zakočim sa čačkanjem i menjanjem ali onda svejedno uradim/nabavim nešto impulsivno... i tako u krug. 

1 sat ranije, Trouble said:

ja sam poceo sa po jednim apsorberom iza zvucnika i evo kako sam zavrsio...

IMG-4cac3a088cb65ad23727bec2ccffaa1e-V.jpg

Zarazno je, pogotovo kad te prvi par ohrabri rezultatima. :) 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Filipescu said:

Сада то сасвим сигурно фино свира. Добар извор, појачало, звучници.

Ова побољшања су заиста једно врзино коло, човек се навуче, јер научи да увек може још...

Уживај и полако у нове радне победе :D.

Hvala. Meni se lično čini da svira sasvim fino. Mada, problem je što mi se tako činilo i mnogo puta pre... sem u onim trenucima kad posetiš nekog ko je prevežbao pa dođeš kući delom smoren a delom rešen da to mora bolje.

Kako god, u principu sam zadovoljan ali mi to ne smeta da uvek želim još samo malo... Ponekad kažem sebi da preterujem, a onda opet - jednom se živi a čini me vrlo srećnim i pritom nije štetno po zdravlje... Tako da mi sistem napreduje u maničnim fazama i nikada ne žalim posle istih, naprotiv. :) 

Link to comment
Share on other sites

Претпостављам да си пробао, чини ми се да би могао још да закренеш звучнике на унутра према позицији слушања. 

Ubacio si mi crva da opet isprobam različita zakretanja... Ne mogu tačno da objasnim šta je pre par meseci izazivalo da zvuk bude previše nabacan kada se zakrenu više ka sredini - ali vokali i dosta instrumenata su dobijali neko neprijatno zadebljanje, zvuk postajao zbijeniji i teže razlučiv u nižem srednjetonskom području. Međutim, sad nakon što je kompletan zvuk a pogotovo taj mid-bas i niža sredina isčišćeni, to više nije slučaj. Evo sinoć se malo igrao i dogurao do nekih ~20 stepeni i  nema tih negativnih muljanja uopšte, samo je scena fokusiranija i tranzijenti još energičniji. Super priča. Kada baš preteram sa zakretanjem postaje polako oštro i napadno... pa ću ovih dana da tražim finije ugao tu oko tih 20-ak.

Proveriću opet i nagib stalka za svaki slučaj. Očigledno da ono što sam štelovao ranije nije više nužno idealna pozicija. Dok sam imao višak tog srednjetonskog i mid-bas mulja (kog što je najgore nisam bio potpuno svestan) pozicija je bila podređena umanjenju tog dominantnog problema.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jednu od čestih grešaka koju mnogi čine u ovom hobiju jeste da zvučnike postave tako da im je prednja strana zvučnika u ravni kako su postavili uredjaje.

Zvučnici moraju malo da budu okrenuti prema unutra iz prostog razloga što najviši tonovi imaju vrlo mali ugao.raspršavanja po horizontali (kod večine zvučnika). To jest, kako idemo prema donjim tonovima, prostiranje uzima sve veći ugao dok ne dodjemo do nekih dubokih tonova koji se već kreću sferno.

Ne zakretanje zvučnika dovodi da se ponekad ne može pravilno formirati muzička scena zbog odsustva tonova u gornjem spektru. Negde fali i jasna kontura instrumenata.

Pravilno postavljanje zvučnika ima na sajtu NN Acoustics.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, vdzele said:

Jednu od velikih grešaka koju mnogi čine u ovom hobiju jeste da zvučnike postave tako da im je prednja strana zvučnika u ravni kako su postavili uredjaje. Mnogima je cool da oni tako stoje.

Zvučnici moraju malo da budu okrenuti prema unutra iz prostog razloga što najviši tonovi imaju vrlo mali ugao.raspršavanja po horizontali (kod večine zvučnika). To jest, kako idemo prema donjim tonovima, prostiranje uzima sve veći ugao dok ne dodjemo do nekih dubokih tonova koji se već kreću sferno.

Ne zakretanje zvučnika dovodi da se ponekad ne može pravilno formirati muzička scena zbog odsustva tonova u gornjem spektru. Negde fali i jasna kontura instrumenata.

Pravilno postavljanje zvučnika ima na sajtu NN Acoustics.

Apsolutno se slazem druze. Neka moderatori okace u temi za pocetnike.

Link to comment
Share on other sites

On 2/23/2020 at 4:27 PM, vdzele said:

Na mestima iz zvučnika ne može biti prva refleksija, barem ne za visoke i srednje. Oni koji se bave time nazivaju prvu refleksiju zidove sa strane zvučnike, tu obično prvo udare gornje frekvencije i onda imamo zamućenje kad se sluša.

Siguran sam da ima napretka i to što si uradio, ali najbolji napredak ima kad se izmedju zvučnika stave difuzija. Ista može da se stavi i na zid iza glave gde se sluša. Apsorbcija je nužno zlo i samo se stavlja na mestima gde difuzija ne može da vrši funkciju - kad je mala razdaljina izmedju zvučnika i zida, obično manje od 1m.

Ljudi obično stave takve panele iz estetskih razloga i ja to razumem. Ali difuzija radi bolji posao, ostalo je stvar kompromisa sa ukućanima. Može i difuzija da se uradi kao panel, samo se stavi jako tanko platno.

Nemoj lan i tome slično jer je debelo. Izgubiće se moć apsorbcije jer je debeo materijal.

----------------------

Uzgred, imamo isti tv. Ima napretka i kad se stavi nešto i na tv. Ali ja to ne radim jer je smaranje - skini - stavi - ....

уф уф уф .....полако кољега ѕа абсорпцијом, није баш тако како тврдите.лан није лош, најбоље су тешке завесе, апсорбери такође ....

Link to comment
Share on other sites

+1 za polako. Zapravo, jako polako.

Vrlo retko je jednoznačno bolje. Vrlo često nije uopšte bolje, ali se problemi nastali negde drugde u sistemu naizgled rešavaju.

Ako je potrebno smiriti prostoriju koja je prepobuđena, onda jednostavni (ne preveliki) tanki ćilimi od vune. Uglavnom je to sve što je potrebno.

Šteta nastala prekomernom apsorpcijom se nikako ne može nadoknaditi. Prlja i krza zvuk, čineći ga nekompletnim.

Nije potrebno puno za ovo prekomerno. Od korisnog se u trenu zagazi u previše.

Link to comment
Share on other sites

Željko1974 - Nisi dobro razumeo ceo komentar.

Mislio sam na postavljanje lan tkanine preko difuzora kako bi se poboljšala estetika samih. Lanene tkanine su obično gušće od recimo pamučnih poput gaze., i same lanene niti su deblje od pamučnih,

Ako bi se postavila klasična lanena tkanina, onda bi se izgubila funkcija difuzora jer gusto tkanje bi vršilo dosta odbijanje talasa.

Link to comment
Share on other sites

Kada su mi zvučnici bili udaljeni od zida iza njih 137cm, imao sam potrebu za apsorbcijom prvih refelksija na bočnim zidovima  negde na oko 1m ispred zvučnika.

Kada sam zvučnike izvukao dalje prema sredini sobe za 50cm, znači na 187cm od zida iza njih pojavila se potreba za skidanjem apsorbera sa bočnih zidova. Dodatna rotacija prema slušaocu je znatno umanjila prisustvo sobnih refleksija i fokusirala zvuk, dajući izrazito upečatljivu prostornost zvučne slike i dubinske perspektive.

Na zidu iza zvučnika imam samo dve oblice od kartona u uglovima do visine 100cm ispred kojih su tanka i debela zavesa. Ova postavka nije doživela nikakve promene i sasvim lepo radi posao. Verujem da stari teški radijator od 200cm u sredini sa mnogo rebara na tom zidu radi neku difuziju između a iza dva zvučnika.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, vdzele said:

Željko1974 - Nisi dobro razumeo ceo komentar.

Mislio sam na postavljanje lan tkanine preko difuzora kako bi se poboljšala estetika samih. Lanene tkakine su obično gušće, i same niti su deblje od pamučnih, rezimo poput gaze.

Ako bi se postavila klasična lanena tkanina, onda bi se izgubila funkcija difuzora jer gusto tkanje bi vršilo dosta odbijanje talasa.

lanena tkanina  bi imala uticaj na zvuk, treba probati experimentalnom metodom, sve ostalo je puko nagadjanje.ona se na izgled cini gruba ali u biti to i nije. uticala bi najvise na visoke i jedan deo spektra srednjih.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Aibo said:

Ubacio si mi crva da opet isprobam različita zakretanja... Ne mogu tačno da objasnim šta je pre par meseci izazivalo da zvuk bude previše nabacan kada se zakrenu više ka sredini - ali vokali i dosta instrumenata su dobijali neko neprijatno zadebljanje, zvuk postajao zbijeniji i teže razlučiv u nižem srednjetonskom području. Međutim, sad nakon što je kompletan zvuk a pogotovo taj mid-bas i niža sredina isčišćeni, to više nije slučaj. Evo sinoć se malo igrao i dogurao do nekih ~20 stepeni i  nema tih negativnih muljanja uopšte, samo je scena fokusiranija i tranzijenti još energičniji. Super priča. Kada baš preteram sa zakretanjem postaje polako oštro i napadno... pa ću ovih dana da tražim finije ugao tu oko tih 20-ak.

Proveriću opet i nagib stalka za svaki slučaj. Očigledno da ono što sam štelovao ranije nije više nužno idealna pozicija. Dok sam imao višak tog srednjetonskog i mid-bas mulja (kog što je najgore nisam bio potpuno svestan) pozicija je bila podređena umanjenju tog dominantnog problema.

 

 

Љуби брат ;-)

Окачи фотку и мани се тих апсорбера и дифузера. Него Скво у загрљај и ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...