Jump to content


Hifi na strogoj dijeti


Aibo

Recommended Posts

Evo da ispišem dok su sveži utisci od druženja sa kolegom Peđom (ab). Doneo je svoje M2Tech Evo kockice, Intona USB regenerator i kablova raznih... pa smo se izigrali lepo. 

Krenuli smo sa mojom trenutnom postavkom RPi3 + iFi nano iUSB3.0 + Schiit Multibit + Cyrus 8vs2 + KEF LS50... Kablovi su Wireworld Ultraviolet 7 USB, FTA Route 66 interkontekt, praviše zvučni (Toza recept).

Nakon malo menjanja na mene je lično veliki utisak ostavio Intona regenerator, koji je bez dvoumljenja nadsvirao iFi nano iUSB3.0 većim i raskošnijim zvukom. Multibit je sa druge strane za moje uši isto tako nadsvirao kockice pa mi se kombo Intona+Multibit baš dopao, sa njim je bilo najviše svega. Peđin pravljeni interkonekt je isto bio jako dobar, otvorenog zvuka, i mislim da se sa Multibitom čak bolje složio od Route 66 koji je malo zatvoreniji.

I tako, meni je bilo super druženje, prijatno i poučno. A da ponovim i javno kolegi da je slobodan da komentariše i kritikuje sve bez ustezanja. :) 

Link to comment
Share on other sites

Tako je, nano je sve vreme napajao Pi a nismo isprobavali redno da ih vezujemo.

Postoji još jedan možda bitan detalj - iako je od regeneratora do DAC-a sve vreme bio isti USB kabal, od Pi do regeneratora nismo mogli to da obezbedimo jer Intona koristi klasičan USB B (i kabal koji je uz nju doneo Peđa, ja sada ne znam koji je u pitanju, neka on dopuni) dok je nano koristio svoj fabrički USB B sa onim 3.0 konektorom. Tako da tu nismo mogli da ih ukrštamo i apsolutnu jednakost obezbedimo. To jeste nedorečena kvačica...

Link to comment
Share on other sites

Штета што их нисте редно везали, вероватно би се изненадили :). Рекао бих да ти је систем вероватно осетљивији на галванско одвајање, али сам поприлично сигуран да би резултат био најбољи са оба уређаја...

Link to comment
Share on other sites

Првенствено да се захвалим домаћину што се одазвао на моје самопозивање у госте. :P

Разлог да одем и послушам систем домаћина (кажем систем јер је мени много битније како цео систем звучи од појединачних компоненти) је првенствено био мултибит дак јер сам много лепих предрасуда имао пре доласка о том концепту, а на другом месту да потврдим улогу Интоне за неки мој следећи Р2Р концепт који је у финалној фази завршнице.

Треће је било само успутно поређење јер је Аибо више пута изразио жељу да упореди старију прозводњу дакова са овим савремене и долазеће технологије, дакле није било речи о такмичењу, па се ни тестови нису ригорозно примењивали - све је било у својству да са расположивим наштимујемо систем на најоптималнији звук ради слушања музике. Тако је и текло мењање расположивог, оног тренутка када је нешто лошије звучало моментално је летело напоље (не кроз прозор :)), а оно што је подизало презентацију система остајало као средство до бољег звука целог система. 
Почетна позиција презентације звука је била солидна са добро постављеном сценом, доброг тоналитета, нешто слабијег фокуса и мени важне компоненте - тајминга такође мало слабијег и нешто неконтролисаног баса. Сцена мало истурена али са ипак присутним простором. 
У сврху неког кориговања је улетела Интона (сада већ старија верзија 7054 индустријска) која је направила ред и мир у почетним недостацима, врло битна разлика у позитивном смислу. Уз Интону је ишао и њен каблић од 20cm почетног разреда:

https://intona.eu/en/products/4053


Оно чега је и даље мало фалило је још бољи фокус и нешто раслојавања око основног тона који боље гради простор - мада, и тај ниво је био јако задовољавајући и драстично бољи од почетне позиције. Покушали смо са коцкицама које једноставно нису парирале малом мултибит даку који звучи топлије и милозвучније пре свега у средини где има највише информације. 
Са задовољством сам предложио моментално враћање Србиног Дака. 

Оно што је додато је мој прављени ИЦ од проводника из Audio Note QSSC (њих набавих од једног старог грамофонџије који је ову жицу довукао из Лондона да би је растурио за оживчавање ручке ;)), који је донео још музике у којој се после тога уживало, првенствено бољу контролу баса, више информација око основног тона са више транзијената и врло леп простор.

Најдражи ми је детаљ посете тај мали мултибит дак који свира заиста топло и музикално, мени апсолутно невероватно у том разреду цене, а довољно за озбиљнију средњу класу - дакле скупљи разред. Живо ме интересују два старија брата са којима предосећам да бих могао сасвим задовољити своје апетите. 
Апетит ми се отворио и од најбољег садржаја данашњег гостовања, перфектне домаће ракије која ми је легла само тако. :thumbsup2

Има још пар непроверених позиција система али се за Србу не бринем јер сам сасвим сигуран да ће још много да напредује у његовој Хи Фи играрији, само је питање тренутка.

Искрене честитке за дак :facehearts

Edited by ab
Link to comment
Share on other sites

Слушали смо мало на крају и неки Топинг који није дорастао свему осталом што смо данас провртели.

И да додам, жао ми је што нисмо могли проверити позицију УСБ кабла, имали смо могућност провере примерком од чистог сребра али се показао компликован за питу.

Edited by ab
Link to comment
Share on other sites

Оно што ми је такође занимљиво је да ми коцкице боље звуче у мом систему, не тако оштро и са више средине. Дакле има и до упаривања - извор, појачало, звучници. Тако да нема апсолутне истине.

Треба чути тај мултибит у више различитих система али нема сумње да се ради о одличном даку из ниже средње категорије.

Link to comment
Share on other sites

Primedbe na bas i tajming potvrđujem i ja. Rekao bih da je većim delom izazvano samim prostorom i provlači se kroz sve kombinacije koje sam u njemu imao. Da ne ulazim sad u detalje, to me trenutno ne pogađa preterano jer sam počeo lagano da tražim svoj smeštaj, pa će to biti od nule napadnuto kad dođe vreme.

Drugi deo priče je da sam trenutnom kombinacijom svih kablova malo nagnuo priču na sirupasto zvučeću varijantu. Na tome već planiram da poradim u narednom periodu.

Drago mi je da ti se svidela i šljiva, mada se ona lepo slaže uz svaki sistem. :lol:

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Filipescu said:

Штета што их нисте редно везали, вероватно би се изненадили :). Рекао бих да ти је систем вероватно осетљивији на галванско одвајање, али сам поприлично сигуран да би резултат био најбољи са оба уређаја...

Čitkam juče po netu o Intoni i naiđem na ovu temu gde se isprobalo baš svašta. Zanimljivo da je on kombinovao ovako kako si ti predložio i bio najsrećniji tom varijantom. :) Druga stvar, pominje baš promenjive rezulatate između Intona/nano u zavisnosti na šta je sistem osetljiv najviše. Micro mu se najviše sviđa itd.

Moj Multibit je očigledno osetljiv na izolaciju jer se čulo da Intona pomaže više. A baš sam pominjao da se kod njega USB interfejs ustvari napaja kroz USB kabal i nije galvanski odvojen, dok kod starijeg brata Bitfrost imaju izolaciju rešenu unutar DAC-a na novom USB inerfejsu koji su razvili u kući. 

Mene iskreno kopka i to da li bi prosto bilo pamentije i jeftinije pobeći na S/PDIF. Npr. pošto mi je već RPi izvor, dodam Allo DigiOne pločicu koja pre svega kupi signal sa I2S, ima galvansku izolaciju, reklokuje... Ali ništa bez probe.

Link to comment
Share on other sites

Штета што нисмо пробали и ту комбинацију са Интоном. Да ли је он тестирао “обичну” верзију Интоне или индустријал коју смо ми слушали - на фотографији из теста је “обична” верзија.

Послушао сам твоју песму Like a Rock од Dave’s True Story и закључио да нам се системи чују битно различито управо у оном сегменту што сам помињао - фокус је код мене у сегменту гласа који се код тебе позиционира само из левог звучника код мене је померен више стерео и стиже из оба звучника тако да се тиме глас фино раслојава у простору заједно са гитаром са више садржаја у средњем опсегу која стиже из десног звучника, а бас има идентичну позицију лево. Гитара из десног звучника не искаче тако драматично као код тебе и све има мало више ухваћене атмосвере са снимка него код тебе, тако да је сцена рекао бих у бољем балансу.

Ово све може бити до струјних или чак до УСБ кабла јер шта се на извору изгуби од информација на снимку неће се ни чути, а као што сам предложио треба проверити позицију струјног филтера по питању динамике који такође може мало да “убија” сепарацију и помера фокус.

Све су то неке претпоставке које временом постепено треба исконтролисати и сазнати тачан узрок.

Поздрав.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, ab said:

а као што сам предложио треба проверити позицију струјног филтера по питању динамике који такође може мало да “убија” сепарацију и помера фокус.

Vrlo tačno i vrlo izvesno. Odvojni trafo je najbolje rešenje, sve ostalo filtiranje ublažava smetnje kada postoje, koje uglavnom ljudi i nemaju, ali ubija dinamiku i muzikalnost cele zvučne prezentacije muzike.

@Aibo mogu jedan dan da ti donesem moj odvojni trafo da poslušamo leči li probleme koje uočava Peđa. Čisto da vidiš da li ti je strujna koja curi sistemom u problemu.

Link to comment
Share on other sites

Да, пробајте.

Проверио сам претходно наведено на још једној песми коју смо слушали по мом предлогу Nick Cave & the Bad seeds - Red right hand...тренутак када пали цигарету се такође код мене помера десно у односу на Аибов приказ, тајминг и динамика су више одсечни што му све даје мало бржи темпо. Тако да једна од Аибових констатација да је мултибит мало, ако се добро сећам како је рекао, више опуштен доле (вероватно нисам ово добро пренео, па ме исправи) није баш његова особина. Позадинско превлачење преко нечега што личи на чешаљ је такође померено више у десно од Аибовог приказа система. Глас такође има мало више карактера који је својствен Cave-u.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Aibo said:

Čitkam juče po netu o Intoni i naiđem na ovu temu gde se isprobalo baš svašta. Zanimljivo da je on kombinovao ovako kako si ti predložio i bio najsrećniji tom varijantom. :) Druga stvar, pominje baš promenjive rezulatate između Intona/nano u zavisnosti na šta je sistem osetljiv najviše. Micro mu se najviše sviđa itd.

Moj Multibit je očigledno osetljiv na izolaciju jer se čulo da Intona pomaže više. A baš sam pominjao da se kod njega USB interfejs ustvari napaja kroz USB kabal i nije galvanski odvojen, dok kod starijeg brata Bitfrost imaju izolaciju rešenu unutar DAC-a na novom USB inerfejsu koji su razvili u kući. 

Mene iskreno kopka i to da li bi prosto bilo pamentije i jeftinije pobeći na S/PDIF. Npr. pošto mi je već RPi izvor, dodam Allo DigiOne pločicu koja pre svega kupi signal sa I2S, ima galvansku izolaciju, reklokuje... Ali ništa bez probe.

Мени iGalvanic није доносио ни изблиза као микро, а најбоље је било са оба у ланцу, прво галванско одвајање па микро. Тренутно ми прво иде iDefender као галванско одвајање, напајан са 5в са микра, па микро. Можда ти спдиф буде боље решење, треба пробати...

Ето видиш шта дружења ураде аудиофилу. До прекјуче си био задовољан звуком, а сад ти се исти не свиђа :).

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, ab said:

Проверио сам претходно наведено на још једној песми коју смо слушали по мом предлогу Nick Cave & the Bad seeds - Red right hand

Da li se radi o Nick Cave – Live At The Royal Albert Hall?

Meni je ta pesma na tom albumu "tačno da je čuješ i umreš:klanjanje

Red right hand - Live

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, Filipescu said:

Ето видиш шта дружења ураде аудиофилу. До прекјуче си био задовољан звуком, а сад ти се исти не свиђа :).

@ab je mučki provokator:lol:

Link to comment
Share on other sites

Možemo svašta da probamo ali taj konkretan efekat gde glas hoće da povuče blago ulevo i gubi fokus nećemo ispraviti jer već znam od čega je. Levo od zvučnika je ogroman orman duž cele sobe sa staklenim delom velikim tačno u liniji zvučnika (vidim lepo oba zvučnika u njemu kao u ogledalu)... a desno je kauč. Pomenuo sam ovo i ab-u ali sam zaboravio da demonstriram nažalost - kada se na pojačalu balans okreće sa levog na desni kanal, levi ima znatno više energije i podebljava midbas i sredinu... desni naprotiv zvuči dampirano i umrtvljeno od kauča odmah pored. Dakle sam prostor levoj strani dodaje jasno više energije u vrlo širokom zvučnom spektru i to je pogotovo izraženo kod moćnih vokala i tonova koji se spuštaju u mid-bas. 

Da ne bude da je to samo u domenu teorije, oblagao sam ceo orman jastucima i ćebićima, dok sam taj kauč desno izvlačio unazad (tako ne može da ostane jer zatvori terasu) i balans se drastično popravi kao i fokus centra.

I to je to, koliko god volim da isprobavam komponente, kablove, filtere... Jedino pravo rešenje za ovaj konkretan problem je prostor u kom postoji bolja simetrija oko sistema. A pošto gajba nije moja, taj krupan nameštaj ne smem da izbacim i ostaje mi samo da priznam poraz... Za sada, jer kao što rekoh u procesu sam traženja svog ličnog smeštaja i pogodnost dnevnog boravka za hifi je jedna od bitnijih tačaka na koju se obraća pažnja. Gledaću da i pre samog useljenja planiram u pravcu Knauf Stratopanel-a koje su na prethodnoj strani pominjali @InSides i @duka (inače mi je baš drago da je otišao razgovor na tu stranu). Nameštaj će naravno biti drastično svedeniji, ormana, plakara i zastakljenih vitrina bez... pa će to biti potpuno nova bitka sa mnogo boljom startnom pozicijom.

Dok sve ovo kucam, setim se intervjua Srđana (Moby Dick) kod Šćepe, gde je pričao o životnim prioritetima i kako se trebaju rešavati po principu: Prostor za život, auto, hifi i ostali hobiji. On je to pominjao iz nekih drugih, zdravorazumskih, razloga a ne zbog boljeg fokusa zvuka, ali se ja nadam da ubijem dve muve jednim udarcem. :) 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

 

Послушао сам твоју песму Like a Rock од Dave’s True Story и закључио да нам се системи чују битно различито управо у оном сегменту што сам помињао - фокус је код мене у сегменту гласа који се код тебе позиционира само из левог звучника код мене је померен више стерео и стиже из оба звучника тако да се тиме глас фино раслојава у простору заједно са гитаром са више садржаја у средњем опсегу која стиже из десног звучника, а бас има идентичну позицију лево. 

Nisam bio lijen pa sam skinuo stvar i poslušao iz radoznalosti . Tačno je kako si opisao ;)

Link to comment
Share on other sites

Priznajem. :lol:

39 minuta ranije, Filipescu said:

Ето видиш шта дружења ураде аудиофилу. До прекјуче си био задовољан звуком, а сад ти се исти не свиђа :).

Meni se sviđanje i nesviđanje smenjuju sami od sebe po maničnom principu za koji mi uopšte ne treba spoljnji faktor. :D Sve zavisi da li rešiš da se fokusiraš na ono što je dobro ili na ono što nije. Trenutno sam zapravo u fazi sviđanja jer je najnovija promena Multibit i njegov pun zvuk.

To što ab komentariše ja kao što vidiš u prethodnom postu meni već poznato a ne neki novi trn u oku. Plus nisam od onih  što živi u ubeđenju da je sve naj pa da mi smeta kad neko primeti da nije. Najbitnije mi je da je sada sve jasno bolje nego što je bilo pre dve-tri godine i da očekujem da će za dve-tri god biti još bolje nego što je sad. :listen

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Aibo said:

Mene iskreno kopka i to da li bi prosto bilo pamentije i jeftinije pobeći na S/PDIF. Npr. pošto mi je već RPi izvor, dodam Allo DigiOne pločicu koja pre svega kupi signal sa I2S, ima galvansku izolaciju, reklokuje... 

Ako već razmišljaš u ovom pravcu - moja preporuka bi bila Allo DigiOne Signature, značajno bolji od običnog Allo DigiOne . Kasnije možeš da mu dodaš Shanti napajanje i time podigneš "letvicu" još više. 

Link to comment
Share on other sites

^^ Hvala na potvrdi da je Signature bolji... gledao sam ga i baš razmišljao da li je opravdan. 

Kako god, ja sam bukvalno pre 10 min već povukao obarač i naručio običan DigiOne od našeg čoveka sa KP... već skockan u onom akrilnom kućištu, ne čekam, na plaćam poreze i carine... Ako mi se kao koncept svidi lako ćemo ga apgrejdovati na Signature u budućnosti. 

Bitno je da se nešto dešava. :banana

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...