Jump to content


Šta se sluša ?


den!s

Recommended Posts

Hvala @somilenko!

Preslusao sam prvih 20 pesama sa liste, zakljucno sa Brazilian Like (uz preskoke nekih ociglednih "uljeza" na listi).

Sta reci, sem da na ovom uzorku od 20 pesama nisam nasao ni jednu koja bi bila i slicna numeri "Ohrid".

Po tempu ni jedna od preslusanih. Po zanru jos i po koja (jazz), ali po stilu ipak ne. Swing ne, ska nikako, takodje ni etno, a narocito ne arabian etno (neke od pesama sa liste su iz tog nekog miljea). Neke su cak i ocigledni funk. Po geografskom poreklu pokoja odgovara (Ohrid = Makedo = Skopje = VlatkoStefanovski ...), ali ko je to uopste i trazio... Itd itd.

Ne mogu da se setim svih razlika, dok zajednickih dodirnih tacaka ne vidim. Ok, postoje, ali sustina mog pitanja nije bila u tim dodirnim tackama definisanim tag-ovima (iliti tehnickim informacijama u fajlu). Sustina je u dodirnim tackama u muzickom smislu.

Recimo, "Ohrid" je live nastup, i to donosi potpuno drugaciji utisak u odnosu na studijska izvodjenja pesama sa Spotify liste. Klavir je snimljen tako da je u kompoziciji u prvom planu (studijski snimak sigurno ne bi tako zvucao). Ne znam koji je bpm, ali jeste neki sporiji (moze se to i izmeriti, i to moze biti jedan od parametara za kreiranje listi, kao sto rade one profi DJ aplikacije, kada slazu numere po bpm-u...). Pesma je odsvirana na akustickim instrumentima, a ne uz pomoc ritam masina (sto se cuje u nekim od onih 20 preslusanih), ili na sintijima.... U pesmi "Ohrid" ne postoje duvacki instrumenti, a nekima od ovih sa Spotify liste, truba ili saksofon prze "do daske", drugo nista se i ne cuje.... Itd.

Sve u svemu, algoritam Spotify-ja ne radi ni blizu dovoljno da bi ispunio ono sto sam imao na umu.

Ostaje sada na Roon radiju da se dokaze. ;)

Posalji kada stignes, u istoj ovakvoj formi, pa cu opet izanalizirati.

Link to comment
Share on other sites

On 8/25/2023 at 11:54 PM, Dražo said:

Nesto razmisljam, postoji li neki softver za krajnjeg korisnika, koji ce da izlista numere istog zanra, slicnog ritma, aranzmana..., u odnosu na neku zadatu numeru.

Pa da, upravo to sam i pitao jos u petak, zna li neko za tako neku aplikaciju. Znajuci (uglavnom) unapred da postojeca resenja ne resavaju takve audiofilske zelje. :)

Link to comment
Share on other sites

Recimo, kada bi sada u bilo koju od aplikacija ukucao standard "Nature Boy", uz izvedbi Rickie Lee Jones (album Pieces Of Treasure iz 2023.), siguran sam da lista slicnih pesama ne bi odgovarala onome sto bih voleo u nastavku te pesme da slusam (sa fokusom na takav stil i aranzman, sa oud-om i drugim zicanim istrumentima, nacinom izvodjenja i vokalom, ekspresijom...).

Btw, to je ujedno i preporuka za slusanje:

image.jpeg.25ca829df5bc0685c8f2eb4416dda515.jpeg

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, somilenko said:

Nema na Tidal-u i Qobuz-u tih albuma a prema onome što si napisao, sumnjam da će te bilo koji track radio zadovoljiti. Spotify ima relativno dobar algoritam ali to što ti hoćeš... Možda da potražiš neko online rešenje, može biti da ga je neko napravio...

Ispravka, ima ga Tidal (Roon mi se nešto u zadnje vreme ne prijavljuje na Tidal posle paljenja ROCK-a, ne znam zašto...), ali Roon servira stvari jednu po jednu (ne daje play listu), bolji je od Spotify-ja ali ne verujem da je ono što ti hoćeš...

Link to comment
Share on other sites

Blues Jam in Chicago Vol. 1 & 2 (2 CDa) je snimljen u januaru 1969 sa "pravim" Fleetwood Mac (dok su jos svirali Green i Kirwan, pre nego sto su se obojica raspala od LSDa i alkohola) uz pomoc Willie Dixon-a, Otis Spann-a i ostalih .... Za ljubitelje bluesa ovo je obavezno gradivo.

Fleetwood Mac - Blues Jam in Chicago Vol.2.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 31. 8. 2023. at 10:39, DejanM said:

Blues Jam in Chicago Vol. 1 & 2 (2 CDa) je snimljen u januaru 1969 sa "pravim" Fleetwood Mac (dok su jos svirali Green i Kirwan, pre nego sto su se obojica raspala od LSDa i alkohola) uz pomoc Willie Dixon-a, Otis Spann-a i ostalih .... Za ljubitelje bluesa ovo je obavezno gradivo.

Fleetwood Mac - Blues Jam in Chicago Vol.2.jpg

Obavezno gradivo je ceo opus Fleetwood Mac sa Peter Green. Nisam dugo slusao dobro si me podsetio...

IMG-3424.jpg

Link to comment
Share on other sites

Svaka cast na ovoj kolekciji. Ja imam sve albume sa ove liste izuzev The Original Fleetwood Mac. Posto je to kompilacija njihovih starijih stvari necu se mnogo truditi da ga nabavim. Ali ima jos jedan izvanredan Fleetwood Mac album koji nije u ovoj kolekciji: Live in Boston. Fantasticni live snimci na 3 CDa - tu naravno mislim na postavu sa Greenom. Postoji i Live in Boston koji je snimila postava iz 2000-tih ali ovde se radi o snimcima nastalim na tri koncerta u Bostonu 1970. godine. Sjajna svirka, na momente prilicno heavy. Svaka preporuka ... 

folder.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 26. 8. 2023. at 22:22, Dražo said:

Izuzetan afro-persijsko-arabijski jazz&folk, odsviran na pregrst instrumenata (klavir, kontrabas, akusticna gitara, perkusije&goblet, lyra, rebaba, kora…). Da malo razdrmate membrane drajvera, produvate visokotonce… :)

image.jpeg.0f2797b5a254b4cbab48e35df39f134e.jpeg

Trenutno ovo preslušavam, opasna svirka, sjajan snimak, neverovatna dinamika i sve ono što si gore naveo👍

Link to comment
Share on other sites

Ekipo, posto ima puno ljudi na grupi koji su kolekcionari i vole muziku, ajde da podelim i ovde. 
 

Da bi kompletirao ceo Jazzette opus ( izdavacka i produkcijska kuca Boska Petrovica iz Zagreba), fale mi sledeci naslovi:

 

Andy Bey - As Time goes by - Jazzette  BPCD 008
 
Mark Murphy - KH Miklin Quartet - Just Jazz - Jazzette BPCD027
 
Trilogy / with B.P. Club All Stars & Zagreb Soloists - Jazzette  BPCD 044
 
Ostalih 50-ak komada imam u kolekciji.
Ne trebaju mi flac ili kopije, otkupio bih diskove.
 
Hvala na pomoci ili ideji ako znate gde pogledati 😀.

Imam i par duplikata ako nekog interesuje ovakva svirka.
 
Napomena: znam da nije 100% za ovaj thread, ali ako stavim u oglase gomila ljudi koja slusa lepu muziku nece videti ovo pa ako se admin slaze da ostane ovde - Hvala
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...