Jump to content


Šta se sluša ?


den!s

Recommended Posts

Treci album Fleetwood Mac iz 1969 po imenu: Then Play on. To je onaj "pravi" Fleetwood Mac koji je predvodio Peter Green(baum) i kada je band svirao blues (ili R&B). Green je bio jedinstvena pojava u rock muzici proslog veka a ovo je jedan od najboljih dokumenata njegove posebnosti.

cover.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nastavio sam da kupujem kolekcije CDova tako popunjavajuci praznine u svom "obrazovanju". Ovde se radi o kolekciji od 10 CDs koji pokrivaju nekih 16 albuma John Lee Hookera u periodu od 1958 do 1962. Na jednom CDu se nalaze jos i 20 snimaka nastalih u periodu od 1948 do 1953. Ti snimci su mi bili posebno interesantni jer bi po prirodi stvari trebali da budu blizi izvornom blues-u.

Ovo je dobrim delom Mississippi blues ali u dosta pesama mogu da se prepoznaju rifovi i ritmovi, koji su kasnije krasili blues. Snimci nisu audiofilni, kao sto se moze predpostaviti, ali ni pesme nisu mnogo zahtevne u smislu slozenosti ili mnostva instrumenata: uglavnom su odsvirane pomocu gitare i usne harmonike. Dominira Hookerov glas. Ovaj set nije za slucajne prolaznike kroz blues svet, vec za one koji su mu posveceni. Jer kao sto neko rece: " Postoji Bog, posle njega John Lee Hooker, pa onda velika praznina, pa onda svi ostali".

John Lee Hooker - Original Albums, Vol. 2 - The Country Blues of John Lee Hooker (1959) : Travelin' (1960).jpg

Link to comment
Share on other sites

23 sati ranije, sondek said:

Da, ima tih "hleba i igara" manifestacija sve vise kao i piva..a ima bogami i vina. Isplanirao sam ove godine vec vaš vršački grožđenbal tj. koncert Zdravka Čolića- iznenađenje zeni za rodjus. Ah ti bračni kompromisi...ipak sam poslednjih 10 njenih rodjusa proveo Bgd jazz festivalu. Ne znam sta je, karma il stogod, ali uvek najbolje vece jazz festivala je baš taj dan, pa se nastavi pancevakim i na kraju nasim (i uglavnom najlosijim) novosadskim.

Bas lepo.
Ti si iz Banata, dodjite ranije malo, i obidjite  breg. Znam da si ti bio. Sada je sve jos lepse. I ostale znamenitosti.  Manastir Mesic je obavezan, prelep je. Par km od skretanja gde ides na brdo levo, samo produzis pravo, otprilike isto tako nekih 3 km. Uzivo je fantazija. Od kuce do manastira stalno vozim bajs, nekih 20 km u oba smera.Manastir Mesić — Википедија

Posle Cola......Ti si mi u krvi...... I April u BGD.

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, Dražo said:

Kakav prelep hard-bop! Slusam vec 3. put, dok projektujem novu policu za gramofonske ploce... :)

Dusko Gojkovic – Good Old Days

image.thumb.jpeg.0f7645f122b9afc703f3bc4926f7402f.jpeg

image.thumb.jpeg.95e0b5ac1c4e47896b8e30d0e1771347.jpeg

Prelepa svirka - ima 4-5 CD koji su izati samo u Japanu - bas kao i taj, i svi su vrhunski. Imam ih u kolekciji i apsolutno zasluzuju mesto!

Link to comment
Share on other sites

@ivcha1976 Tako je, bas bas prelepo. Doduse, ja sam za sada poslusao dva - "Good Old Days" i "Golden Earrings", koje imam u CD kolekciji. U procesu je i nabavka preostala tri (na cd-u) - Europen Dream, Munich Serenade i Round Mindnight (Live at Lexington Hall).

Nema drugog nacina da se cuju (@sondek), sem verovatno neke piraterije, ciji nisam pobornik... Ako zelis da poslusas, imas moje CD-ove na raspolaganju.

Inace, inspirisan koncertom Miroslava Tadica (kog sam malopre slusao uzivo na FM talasima), i odjavnom numerom celog prenosa ("Ohrid" od V.Hadzimanova), prebacih se na ceo taj album, mnogo dobra svirka...

(Ako sam dobro registrovao, albuma nema na Qobuz-u, vec samo na Tidalu - jos jedan gol u gostima)

 image.jpeg.de8efe4e9d487c4288fb58552170abad.jpeg

 

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, Dražo said:

@ivcha1976 Tako je, bas bas prelepo. Doduse, ja sam za sada poslusao dva - "Good Old Days" i "Golden Earrings", koje imam u CD kolekciji. U procesu je i nabavka preostala tri (na cd-u) - Europen Dream, Munich Serenade i Round Mindnight (Live at Lexington Hall).

Nema drugog nacina da se cuju (@sondek), sem verovatno neke piraterije, ciji nisam pobornik... Ako zelis da poslusas, imas moje CD-ove na raspolaganju.

Inace, inspirisan koncertom Miroslava Tadica (kog sam malopre slusao uzivo na FM talasima), i odjavnom numerom celog prenosa ("Ohrid" od V.Hadzimanova), prebacih se na ceo taj album, mnogo dobra svirka...

(Ako sam dobro registrovao, albuma nema na Qobuz-u, vec samo na Tidalu - jos jedan gol u gostima)

 image.jpeg.de8efe4e9d487c4288fb58552170abad.jpeg

 

Ima jos dva koja su izdata u JP i zavredjuju paznju, nisu KICJ izdavac vec DIW.

“London by night“ i  „Celebration“

Oba su vrhunska i ista ekipa svira na oba s tim sto se na Celebration ne pojavljuju sakaofonisti koji sviraju samo na jednoj pesmi.

Ako ih nemas, vrede da se pojure.

Link to comment
Share on other sites

Nesto razmisljam, postoji li neki softver za krajnjeg korisnika, koji ce da izlista numere istog zanra, slicnog ritma, aranzmana..., u odnosu na neku zadatu numeru.

Jasno je da se takva alatka primenjuje u kreiranju automatskih plejlista, na striming servisima, online radio stanicama, youtube-u... Dakle, nije nista novo u pitanju.

Medjutim, pitanje je, da li postoji takva aplikacija (desktop ili mobilna), gde bih ja ukucao neku numeru koja mi se svidela u momentu, i gde bi mi aplikacija izbacila spisak slicnih numera? 

Link to comment
Share on other sites

Pogledao sam predlog. "Roon Radio" nije ono na sta sam ja mislio. Nije "gotova" alatka koja ce na lak nacin da pruzi resenje. Zahteva "komunikaciju" sa slusaocem, zahteva vreme potrebno za "ucenje", i na kraju opet ne daje zeljeni ad-hoc odgovor u datom trenutku, ako "pikirana" numera nije iz opsega "naucenog".

Verujem da sve to radi na principu brojanja i tagova (numera), i njihovom analitikom (uz naravno bogatu bazu "tagova"). Isto to je radio i Windows Media Player pre 20 i kusur godina, samo za lokalnu bazu muzike (kod mene je bilo mozda i milion numera, sa tagovima koje sam godinama unosio).

Ono na sta sam ja mislio, jeste nesto naprednije. Na primer, kao sto Shazam za par sekundi prepozna numeru na osnovu "slusanja", samo sto bi ovde na osnovu "slusanja" odmah izbacio slicne ritmove... Ali ok, verovatno je to SF za obicnog krajnjeg korisnika, jer da postoji, verujem da bismo svi to znali, i uveliko koristili...

Izvinjenje za off, iako pitanje ima posredne veze sa onim sto slusamo na svojim hifi sistemima.

Link to comment
Share on other sites

@Dražo znam da nije konkretan odgovor na tvoje pitanje, ali meni track radio na tidalu solidno radi posao, doduse u kolima. Bolje svakako od bilo kog naseg fm radia u kolima za slusati. Dobro je da se cuju neke numere ili bend koji si preskocio iz nekog perioda, pa da nadjes posle album i poslusas. Americkih rock bendova za koje nikad nisam cuo sam se naslusao. Krenes od Lynord Skynord ili nekog mainstreama , a on te tako lepo proseta manje poznatim stazama i puteljcima... Jos bolje nekad kad na nekoj manje poznatoj numeri odes na track radio. Kako mi je telefon tidal i bluetooth stalno ukljucen desava mi se da u odredjenom zanru ostanem 7-8 dana kad god udjem u auto.

Treba obratiti paznju na prvu numeru jer ako je pustis zeni moze te piter grašo u kanjon morace baciti ...dobio sam histericni napad od tog lika pri povratku s mora, odakle li se pojavi ...vajf frendli momenti , e tu trebaju monokristalni zivci 🤣

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Dražo said:

Ono na sta sam ja mislio, jeste nesto naprednije. Na primer, kao sto Shazam za par sekundi prepozna numeru na osnovu "slusanja", samo sto bi ovde na osnovu "slusanja" odmah izbacio slicne ritmove... Ali ok, verovatno je to SF za obicnog krajnjeg korisnika, jer da postoji, verujem da bismo svi to znali, i uveliko koristili...

@Delija је са предлогом погодио тачно у мету. То је баш оно што практично Рун Радио ради. Ова је изјава резултат вишегодишње употребе истог. 

Води рачуна да имам повезано и Тидал и Кобуз. 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Dražo said:

Pogledao sam predlog. "Roon Radio" nije ono na sta sam ja mislio. Nije "gotova" alatka koja ce na lak nacin da pruzi resenje. Zahteva "komunikaciju" sa slusaocem, zahteva vreme potrebno za "ucenje", i na kraju opet ne daje zeljeni ad-hoc odgovor u datom trenutku, ako "pikirana" numera nije iz opsega "naucenog".

Verujem da sve to radi na principu brojanja i tagova (numera), i njihovom analitikom (uz naravno bogatu bazu "tagova"). Isto to je radio i Windows Media Player pre 20 i kusur godina, samo za lokalnu bazu muzike (kod mene je bilo mozda i milion numera, sa tagovima koje sam godinama unosio).

Ono na sta sam ja mislio, jeste nesto naprednije. Na primer, kao sto Shazam za par sekundi prepozna numeru na osnovu "slusanja", samo sto bi ovde na osnovu "slusanja" odmah izbacio slicne ritmove... Ali ok, verovatno je to SF za obicnog krajnjeg korisnika, jer da postoji, verujem da bismo svi to znali, i uveliko koristili...

Izvinjenje za off, iako pitanje ima posredne veze sa onim sto slusamo na svojim hifi sistemima.

Nisi razumeo kako/sta radi. Citaj ponovo. Ili jos bolje - probaj.

 

@sondek

Roon to radi bolje.

Link to comment
Share on other sites

@InSidesSiguran sam da bih bio prezadovoljan mogucnostima koje pruza Roon, i verujem da aplikacija pruza daleko vise od mog trenutnog poimanja, na osnovu par iscitanih redova. Narocito u organizaciji lokalne baze albuma, odnosno Tidal i Qobuz favorita. U tom smislu, ozbiljno cu je uzeti u obzir, ako osetim preku potrebu, pre svega za takvim organizacionim konforom.

Medjutim, moje trenutne slusalacke sesije ne podrazumevaju random liste (sem Radio Beograda 2, koji slusam non-stop, ako ne slusam neki drugi izvor), vec iskljucivo ciljane albume, na vinilu, cd-u ili u fajl formatu. I vrlo vrlo retko mi se desi da ne znam sta cu da slusam. Ne kazem da preporuka nije dobro dosla, ali isto tako volim i da utvrdjujem gradivo slusanjem onoga sto vec posedujem (na cvrstom mediju), odnosno onoga sto imam "obelezeno" medju lokalnim ili cloud fajlovima. Istrazivanje nove muzike uglavnom sprovodim tako sto se fokusiram na jednog izvodjaca, i u par dana preslusavam njegovu celu diskografiju. No, sve to nisu argumenti protiv Roon-a, vec naprotiv - verovatno razlog vise za koriscenjem, jer bi mi on sigurno moje slusalacke navike i olakasao... :)

Nego, hajde da uradimo brzinski test? Povod za moje pitanje jeste numera "Ohrid" sa albuma "11 razloga za" Vasil Hadzimanov benda. Pa, moze li neka brzinska lista pesama koje bi bile slicne numeri "Ohrid", po zanru, ritmu, aranzmanu, ambijentu...? Ako lista bude to sto sam negde ocekivao, odmah kupujem Roon. :)

@DelijaDa, kao sto na pocetku ovog posta napisah, verovatno nisam pazljivo iscitao, niti dobro razumeo. Hajde za pocetak da krenem od male pokazne vezbe sa Ohridom... :) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...