Jump to content


HDD .wav player - samo to


Sten

Recommended Posts

'Ajde da i ja pitam nešto "pametno" za meni strano područje...

Postoji li nekakav prilično dobar linijski player čija bi funkcija bila (barem kod mene) samo "sviranje" .wav fajlova (sa HDD-a, internog ili vanjskog), sa što manje nepotrebnih điđa-miđa, koje obično dižu cijenu, a meni bespotrebno? Dakle nikakav streaming, radio, WiFi... ništa o toga me ne znima u ovom slučaju.

Dobar u prijevodu znači da bi zvukom bio u rangu odličnog CD playera od 2k €. Ali da se može naći polovno (jer očito je da mi ne treba zadnja riječ tehnologije, pogotovo što će .wav fajlovi biti 44/16, dakle funkcija će mu biti praktično rudimentarna) inače mislim da neće ići.

U daljnjem prijevodu to bi značilo budžet od cca 500€, jer za tu cijenu si nabavim CD player traženih karakteristika. Dakle to bi bio nekakv DAC s nekakvim "playerom" u sebi, koliko ja vidim. Još su uvjeti da ima vlastiti daljinac i solidno velik display (nemojte mi samo govoriti da si priključim na TV ili slično) ili barem da nije od 2 inča :D

Plug & play, nikakvo petljanje oko podešavanje nekakvih OS-a, nikakvi "neophodni dodaci", petljancije s postavljem, rukovanjem... Kao što spajaš i koristiš bilo koji CD player, deck, tuner, MD... manje-više.

Btw. naravno da nema uređaj samo za ovo što meni treba, neka ima on i drugih stvari, ali ponata je cijena i dobivena kvaliteta zvuka. HDD imam svoj vanjski (nije još ni mjuza na njemu) ali pretpostavljam da na USB ulaz (tog nekog zasad imaginarnog playera) to mogu priključiti. Nadam se da tu nema još neka caka oko toga.

Link to comment
Share on other sites

ако се уопште сећам, чини ми се да је @pollux имао неки HDD media/storage player по твојим мерилима али не могу се сада сетити који је био да бих га нашао овде и показао

мислим да је чак шта више био и на форумском огласу па можда тамо претражити

Link to comment
Share on other sites

@ab  - Cocktail Audio X40 sa 8TB HDD

Mislim da bi se u ovaj scenario solidno uklopio neki DAP - Digital Audio Player. Imaju i interno skladište a može se priključiti eksterni disk. Po nekim recenzijama dobar izbor bi bio Hiby R6 III (u predviđenom budžetu) Sony NW-ZX707 malo iznad ili Hidizs AP80 ProX sa dosta nižom cenom. Astel&Kern, FiiO, Cayin i ostala bratija mogu dobro da isprazne novčanik.   

NB za Stena: WAV i FLAC nema razlike u kvalitetu, FLAC kompresija će doneti više albuma na disku.

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, Zexx said:

SONY HAP-Z1ES, ako uopšte uspeš da ga nađeš S/H, i koštaće verovatno više od ciljanog budžeta.

Sviđa mi se, na prvu. Malo teže za naći ali ne i nemoguće. E sad cijena... vidjeti ćemo što se nudi.

Jesi ga imao, probao usporediti s nekim playerom?

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, dj.nik said:

NB za Stena: WAV i FLAC nema razlike u kvalitetu, FLAC kompresija će doneti više albuma na disku.

Je, je, je... na "papiru" je tako. Ali ne želim da tema ide (ili ode) u tom smjeru, pa ćemo tu stati glede toga.

Znači "Digital Audio Player" bi se to trebalo zvati... Ajde, pogledat ćemo što se nudi, ali bih više volio "gotovu" preporuku (kao onaj Sony), a pogotovo ako je netko zapravo i probao/imao to doma, slušao neko vrijeme, pogotovo jer tražim SH.

No, ok, dobar početak.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Sten said:

Sviđa mi se, na prvu. Malo teže za naći ali ne i nemoguće. E sad cijena... vidjeti ćemo što se nudi.

Jesi ga imao, probao usporediti s nekim playerom?

Thanks.

Nisam posedovao, ali jesam slušao i dosta dugo mi je bio u najužem izboru za nabavku, međutim, prava prilika se nije namestila i u međuvremenu sam krenuo nekim drugim putem. Mislim da ga @ZoranBG ima još uvek, a imaš na njegovom blogu i recenziju ovog uređaja:

https://zokiaudio.com/sony-hap-z1es-the-way-to-do-it/?lang=sr

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Sten said:

'Ajde da i ja pitam nešto "pametno" za meni strano područje...

Postoji li nekakav prilično dobar linijski player .... samo "sviranje" .wav fajlova (sa HDD-a, internog ili vanjskog), sa

što manje nepotrebnih điđa-miđa....

Sam format zapisa/fajla .WAV, .MP3,4 ili .APE . FLAC je tek na zadnjem mestu.

 

Nema nepotrebnih điđa-miđa danas u vreme toliko različitio rasportostranjenih, medija, konektora, formata, BIOS-a:

- IDE/SATA HDD, SSD. m.2 NVME, USB 2, 3. 3.1 .... sa raznim  UEFI, MBR/GPT... sa još različitijim  FAT16, FAT32, extFat, NTFS, Ext 3,4 .....

Da bi se sve to danas poklilo, neće to bez nekog operativnog sistema ili njegovog derivata.

Uz to mora da se malo počačka i iznutra i dotera za slušanje.

Pogledaj kalendar.

Na žalost ili sreći  ovo su najprostija razmišljanja.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zexx said:

Nisam posedovao, ali jesam slušao i dosta dugo mi je bio u najužem izboru za nabavku, međutim, prava prilika se nije namestila i u međuvremenu sam krenuo nekim drugim putem. Mislim da ga @ZoranBG ima još uvek, a imaš na njegovom blogu i recenziju ovog uređaja:

https://zokiaudio.com/sony-hap-z1es-the-way-to-do-it/?lang=sr

Pročitao u međuvremenu 3 dobre recenzije, u svakoj našao nešto novo. Unatoč tome što mi se generalno sviđa taj nivo "zaokruženosti" koncepta i fokus na sam zvuk, utoliko mi se ne sviđa...

Prvo... ništa bez kompa, i to u znatnoj mjeri. Morao bih ga malo-malo isključivati, pa u drugu sobu do kompa. UTP kabel nemam namjeru navlačiti po kući. Brisanje i uploadanje fajlova mora ići preko kompa (i tog nekog programa za taj player). A vanjski HDD (ako ga se namjerava koristiti, a bila je namjera) mora biti formatiran u nekom Sonyjevom formatu, ne može biti (ostati) NTFS.

Drugo i možda najbitnije, nigdje nisam našao usporedbu s bilo kakvim CD playerom, pa čak i općenito usporedbe sa drugim uređajima su bile minorne. Malo previše su testovi zvučali kao reklame. Sve je super, i onda je još i ovo super.

Treće, daljinac ... što mi je bitna stvar, ima vrlo limitirane funkcije (i gumbe), a ne mislim koristiti mob ili tablet u tu svrhu. Iskreno, sve u svemu lagano sam se ohladio.

Usporedbe radi, za filmove koristim Mede8er player, koji je zapravo isto to samo uglavnom za video. Za njega ne treba ništa instalirati na komp, HDD je NTFS formatiran i radi normalno na kompu kao i na playeru - bilo gdje. Sam player radi kao i bilo koji VCR ili DVD player (ništa mu ne treba osim struje), gurneš mu HDD, on ga brzo očita i to je to. Spreman za rad.

To je ono što očekujem od audio playera (ili da mu za brisanje i stavljanje fajlova ne treba komp) koji bi trebao zamijeniti CD player. Ovo je malo prekomplicirano za moj pojam, pogotovo uspoređujući s jednostavnošću korištenja spomenutog Mede8era ili samog CD playera.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zormanic said:

Sam format zapisa/fajla .WAV, .MP3,4 ili .APE . FLAC je tek na zadnjem mestu.

 

Nema nepotrebnih điđa-miđa danas u vreme toliko različitio rasportostranjenih, medija, konektora, formata, BIOS-a:

- IDE/SATA HDD, SSD. m.2 NVME, USB 2, 3. 3.1 .... sa raznim  UEFI, MBR/GPT... sa još različitijim  FAT16, FAT32, extFat, NTFS, Ext 3,4 .....

Da bi se sve to danas poklilo, neće to bez nekog operativnog sistema ili njegovog derivata.

Uz to mora da se malo počačka i iznutra i dotera za slušanje.

Pogledaj kalendar.

Na žalost ili sreći  ovo su najprostija razmišljanja.

Shvaćam poantu, ali samo ću ponovo napisati - Mede8er (500X, ako je nekome bitno). Star otprilike kao i taj Sony, radi kao što želim da radi audio player - neovisan o bilo čemu). A usput, može on raditi i kao audio player, samo nema display, ali daleko je to od tražene razine zvuka.

Ali koncept je tu. Ako je netko mogao to osmisliti (a prodavao se fenomenalno svojevremeno upravo zbog odličnog koncepta) mislio sam da je netko isto to učinio za statistički beznačajne audiofile. Izgleda da nije 😗 :D

Link to comment
Share on other sites

Uređaj ne sme da se koristi putem telefona ili tableta ali mora da ima solidno veliki ekran?

Čini mi se da si zadao sebi previše ograničenja što te potencijalno sprečava da, kada se na njih navikneš, uživaš u blagodetima koje savremena tenologija pruža.

Poznato mi je to, i ja sam davno kada sam se nosio mišlju da zamenim stari CRT TV mislio da mi je dovoljna osnovna funkcionalnost i da mi ta smart "čuda" ;) ne trebaju, a sada ne mogu da živim bez Androida na TV-u. :D

Postoje takve sprave, recimo Cocktail Audio kojeg je kolega pomenuo, ali (čini mi se) ne za max 500 eur.

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, zoranzu said:

A da tog tvog medu zakacis na neki DAC?

To je za filmove (druga soba), a nema ni display. Ali je zato daljinski pošteni, ima jedno 58 gumbića :lol:

Link to comment
Share on other sites

Pioneer N30 ili N50? Nema wifi, trebalo bi mu dodati neki jeftini wifi extender, ostalo ti je pokriveno. Ima display, čita FAT32 (NTFS nisam probao), daljinski se ponaša isto kao na CDP kada pušta fajlove, zvuk vrlo solidan… 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, 空也 said:

Uređaj ne sme da se koristi putem telefona ili tableta ali mora da ima solidno veliki ekran?

Čini mi se da si zadao sebi previše ograničenja što te potencijalno sprečava da, kada se na njih navikneš, uživaš u blagodetima koje savremena tenologija pruža.

Poznato mi je to, i ja sam davno kada sam se nosio mišlju da zamenim stari CRT TV mislio da mi je dovoljna osnovna funkcionalnost i da mi ta smart "čuda" ;) ne trebaju, a sada ne mogu da živim bez Androida na TV-u. :D

Postoje takve sprave, recimo Cocktail Audio kojeg je kolega pomenuo, ali (čini mi se) ne za max 500 eur.

Što da ti kažem... Imam smart TV već jedno 5 godina, sve "smart" što sam napravio je da sam updejtao software 2-3 puta.

Btw. ekran koji ima taj Sony je čisto dovoljan, nisam to naveo kao minus. Tako da ograničenja zapravo nisu zadana, nego ne želim s konja na magarca (o dobivenom zvuku da ni ne govorimo, tu je element sreće barem 50%, ali što je tu je) ni u kojem segmentu.

Btw, možda bih dao i više od 500€, možda čak i duplo, ali to bi moralo biti sa obaveznim slušanjem doma na barem tjedan dana. A to naći bi bila prava lutrija.

Ono što suvremena tehnologija pruža (u segmentu videa i audia tj. uređaja novije generacije) me iz nekoliko razloga slabo interesira.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Gile said:

Pioneer N30 ili N50? Nema wifi, trebalo bi mu dodati neki jeftini wifi extender, ostalo ti je pokriveno. Ima display, čita FAT32 (NTFS nisam probao), daljinski se ponaša isto kao na CDP kada pušta fajlove, zvuk vrlo solidan… 

N50 sam zagledao još prije nekoliko godina. Ipak, pošto ga ne mogu probati, išao sam logikom da je praktično nemoguće da uređaj od 700€, svira kao odličan CD player od 2000€.

Uz to, display je premalen. Pogotovo sad kad je dioptrija malo veća 😎

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, Sten said:

Uz to, display je premalen. Pogotovo sad kad je dioptrija malo veća 😎

Da li je ovaj displej dovoljno velik? :)

IMG_8718-(Soba-sa-LMS-na-TV-u)-merged.jpg.b5d6b6ceaf1f7f4e9efc1e6a92d64ee9.jpg

 

Ja sam to što ti tražiš dobio tako što sam ovu malu kutijicu između gramofona u sredini i CD plejera desno zakačio na DAC koji je bio skuplji od 2.000 eur.

U njoj je SSD od 2TB sa muzičkom kolekcijom, a sluša se i muzika sa interneta. ... A može i da se zakači eksterni disk.

Prikaz na TV-u ide preko WiFi, TV nije neophodan sve se vidi i na ekranu telefona, ... ili ako je isti premali na ekranu 10" tableta.

Inicijalni setup jeste bio malo komplikovaniji od kupovine gotove sprave, ali kada se sve podesi onda nema više razlike da li je sprava fabrička ili nije, pali se i gasi na dugme kao bilo koja audio komponenta a kontrola je preko telefona ili tableta koji glumi daljinac.

IMG_9077-NUC-u-akciji.jpg.a2d4175ecb0ad4

NUC-IMG_9001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Razumem šta tražiš, ali mislim da samo uz koju dodatnu mrvicu inicijalnog napora možeš prevazići odbojnost prema nekim stvarima koje ti sada možda deluju suviše komplikovano ili nepotrebno,

...i onda uživati u komforu na koji se lako navikava, a da ništa nisi žrtvovao po pitanju kvaliteta zvuka već možda čak i dobio. :)

Potpuno isti put sam i ja davno prešao, donosio na probu kući strimere od par hiljada evra (color display, daljinac, interni HDD, itd) i na kraju završio sa ovom kombinacijom koju trenutno koristim. :)

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, 空也 said:

Razumem šta tražiš, ali mislim da samo uz koju dodatnu mrvicu inicijalnog napora možeš prevazići odbojnost prema nekim stvarima koje ti sada možda deluju suviše komplikovano ili nepotrebno,

...i onda uživati u komforu na koji se lako navikava, a da ništa nisi žrtvovao po pitanju kvaliteta zvuka već možda čak i dobio. :)

Potpuno isti put sam i ja davno prešao, donosio na probu kući strimere od par hiljada evra (color display, daljinac, interni HDD, itd) i na kraju završio sa ovom kombinacijom koju trenutno koristim. :)

Sve ok, ali klasični daljinac je must. Ako žele da ja to nešto kupim 😆 To ima svojih razloga koji idu dalje od toga da sam ja to, eto tako si zamislio.

I ne radi se o nikakvoj odbojnosti nego o jednostavnosti... praktičnosti.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, zek said:

Evo nova spravica od Moondrop-a, za koji kažu da dobro svira (a solidna je i kao telefon)

https://moondroplab.com/en/products/miad01

Vidio neki dan na nekoj FB grupi.

Ma da... prije 15-20 godina su pazili koliko će šarafe jako stegnuti na boljim uređjima, a danas bi mobiteli trebali biti pojam dobrog zvuka. Možda za prosječnog milenijalca, za audiofile teško do nemoguće. Zapravo ono drugo, siguran sam 😎

Uostalom, ono na što bih stvarno pozitivno reagirao je osobno iskustvo, uz uvažavanje onoga iz uvodnog posta. Ako ima tako što uopće.

Eto, taj prvo spomenuti Sony ostaje kao jedini ozbiljan prijedlog, ali već sam odlučio i obrazložio zašto neće "proći", iako nije puno falilo (za zvuk se mogu samo nadati da bi bio "tu negdje". Iako sam locirao jedan, možda bi i bio negdje oko budgeta.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, 空也 said:

 

IMG_8718-(Soba-sa-LMS-na-TV-u)-merged.jpg.b5d6b6ceaf1f7f4e9efc1e6a92d64ee9.jpg

 

                 

 

NUC-IMG_9001.jpg

Šta je ispod filcanih nogica Thorensa i granitne ploče? Da li je granitna ploča direktno naslonjena na drvo police ili postoji nešto ispod (šiljci, sorbothane, pluta) ? Dobro bi došla neka uvećana slika.

Kod Tecnicsa vidim da ispod nogica ide gumirana pluta na Ikea dasku koja je samo naslonjena na policu ili ima nešto ispod ?

Probao sam da ovo pitam u privatnoj poruci, da ne zagađujem temu, ali inbox je pun.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...