Jump to content


Drveni Akusticni Paneli


Hifi_Daydreaming

Recommended Posts

Pozdrav,

https://decibel.shop/sr/collections/wooden-perforated-panels

Naisao sam na sajt sa jako lepim akusticnim panelima. Stekao novac da kupim... i kada sam otisao na "kasu", shvatim da i ako im je sajt full optimizovan na Srpskom, i salju u Srbiju, oni su neki Bugari i postarina je preko sto evra i to ne racunajuci carinu i slicno.

 

Moje pitanje ima li neko u Srbiji da radi ovako drvene, malo lepse, akusticne panele? Da nije klasika, ono pena presvucena tekstilom. 

 

Ili da idem mozda na DIY varijantu.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Green said:

Za "Decibel" je radio Vojin , iz Inđije.Ne znam da li još radi.Kontaktirao sam ga , čini mi se , početkom ove godine.Imao je i uzorke panela. Pokušaj na : 064/130-2909

Sutra zovem, pa pitam da li ima neka varijanta a da nije da salju iz Bugarske.

35 minutes ago, aaa zmaju! said:

Mislim da radi i Velikinac audio.

Mnogo su mu lepi ovi proizvodi bas sam odusevljen. Ali nigde nasajtu nema panele.

Link to comment
Share on other sites

осим што су лепи, служе ли чему осим естетике?

да ли се наводе тех.спецификације осим можда податка о димензијама, тежини, боји и врсти дрвета?

каква су иначе Ваша очекивања од нечега што Вам их вероватно неће у потпуности испунити?

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, ab said:

осим што су лепи, служе ли чему осим естетике?

да ли се наводе тех.спецификације осим можда податка о димензијама, тежини, боји и врсти дрвета?

каква су иначе Ваша очекивања од нечега што Вам их вероватно неће у потпуности испунити?

Naravno, nije ih našao na ulici, godinama već pravi, imate njegov broj nazovite i pitajte. U nekim HiFi grupama na fejsu ga ima.

Link to comment
Share on other sites

Neverovatno, i dalje ista priča. Elem, ti akustični paneli, da li su difuzori, absorberi, bas trapovi ?

Očigledno je da se o ovome jako malo zna. Najispravniji način je uraditi merenje sobe, videti kakav je RT60 (30) i na osnovu toga ići na nabavku absorbera ili difuzora ali za odredjeni frekventni opseg koji iskače iz normale. Postoje Acoustical measurement  Standards for Stereo  Listening Rooms”  u kojima su date preporuke: https://www.ampslab.com/RECOMMMENDED%20READ/LOUDSPEAKER%20MEASUREMENTS/acoustic_measurement_standards.pdf

Dakle, nabavka panela napamet je pucanj u prazno i bezpotrebno trošenje novca.

 

Link to comment
Share on other sites

Tako je.

Naučiš napredni engleski, uporedo završiš školu da rastumačiš tabele, brojke i formule, kupiš opremu da sve to snimiš i analiziraš. Malo vremena i novca jest ali zato uživaš ko čovek u audio opremi koja je mnogostruko manja od uloženog.

Iskustvene preporuke gde koji difuzor da staviš je obično balkansko budženje. Znanost je ovde na pijedestalu.

 

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, Dragan Penev said:

Odete na ETF, katedra za akustiku. Odvedu vas u sobu i pokažu vam promene zvuka u zavisnosti od panela koje postave pre merenja.

Vrlo zanimljivo i korisno za sve. Tek onda shvatite da ipak ima smisla da se prvo meri pa seče.

 

Džaba kad je privlačna sila Katedre za mistiku jača.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

I kako nesto uraditi samostalno, a ne zavrsiti fakultet u struci pre toga? Ima li neko u NS ko meri i savetuje?

Planiram da uzmem neki sistem za radnu sobu vec duze vreme, sad sam i dosao do nesto novca.

Soba mi je mala i prazna, pa odzvanja.

Kapiram da je bolje da stavim bilo sta na zidove, nego da zvrje ovako prazni.
Kad vec stavljam bilo sta, onda bih neke ovakve panele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...