Jump to content


AD1865 DAC blast from the past.


Nixie

Recommended Posts

I još nešto oko ovih AK4113/4118 pločica. Kad kupujete, kupite obavezno sa LCD displejom ako baš taj želite. Ja sam kupio PCB bez displeja jer ih imam par komada, i ispostavilo se da neće da radi sa LCD displejom. Default varijanta je samo  za OLED displej ili za LED indikaciju ulaza (to uvek radi). Nabavio sam naravno posle posebno OLED, ali taj je malo sitan za moje potrebe. I SPDIF/TOSLINK piše na Kineskom. I2S piše kako treba.  😂

Oled.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 28. 1. 2024. at 21:08, Nixie said:

Spakovah jedan mali dačić sa AD1865N-K. Čisto da potrošim delove od eksperimenata. USB ulaz samo, Amanero Kineski, odličan, radi sa originalnim drajverima.  Ima i mali Oled displej, piše Welcome kad se uključuje. 🙃

Nemam primedbi na zvuk.  Trafo je 10VA Trafomatik, slepi navojak + magnetni oklop za svaki slučaj da se ne pojavi neki brum jer sve je jako blizu trafoa.  Kutija 160x160x65mm plastična naravno.

Treba još da secnem parčence klirita da ga turim ispred displeja i fiksiram displej. I može da se zatvara.

 

IMG_20240128_193734_copy_1664x1248.jpg

IMG_20240128_200122_copy_1248x1664.jpg

IMG_20240128_204307_copy_1248x1664.jpg

IMG_20240128_171114_copy_1664x1248.jpg

Pavouk  1.jpg

Ovaj plastikaner je kod mene završio . SVira ovo za medalju. Mek zvuk kao pamuk. 😀

Link to comment
Share on other sites

Takav je taj Pavouk DAC AD1865, nema trunke agresije, a opet nije tunjav ko ovi moderni čipovi u toj jeftinijoj klasi reda 150-300eur. Malo "besnija" varijanta je sa eksternim OPA za I/U gde se mogu koristiti svetlije-agresivnije zvučeći OPA ili lampe. Međutim, umilni karakter tog AD čipa se uvek provlači, šta god da mu radiš.

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se na offtopiku, ali tek mi ovo tek deluje da zvuči kao pamuk.. 1702 plus ecc88. Probao jednom dac sa tim čipom i preamp sa tim lampama u sistemu sjajno je zvučalo. Znam da ne mora i ovde tako, ali eto vam ideja mozda za neki projekat. 

https://www.facebook.com/groups/VTAgroup/permalink/10159243265776333/?mibextid=rS40aB7S9Ucbxw6v

Link to comment
Share on other sites

@sondek, nije offtopic, to je ta šema koju koristimo, praktično ista.

Toliko toga smo već  probali, može se namestiti da zvuči bukvalno kako oćeš, mekano, napucano, oštro, basovito, sa lampama i bez lampi, vako nako,  ma nema kraja varijantama. 😂

Svaki taj DAC čip ima neki svoj specifičan zvuk, manje više je poznato to kako koji zvuči, i onda ga oblikuješ I/U stepenom. Tu su još i veliki uticaji napajanja i ožičenja, USB i SPDIF kartice.

Biser je što ne zvuči  isto na kraju, kad ga prebaciš sa daske u metalnu kutiju. 😂

Link to comment
Share on other sites

Ja imam još uvek dac sa 1702, pre toga imao sam isti taj ali sa drugačijim napajanjem. Ozbiljan pomak u zvuku je donelo napajanje. Dođe kupac za ovaj jeftiniji i poželi da čuje i tu noviju verziju. Ja mu pustim, a on odustane 🤣

Ovo mi je simpatično sto imas i preamp sa ecc88. Ako te ne zanima gramofon eto ti sistema od 2 komponente uz par aktivnih zvučnika. Još samo da mu se umetne neki strimerčić unutra. 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Nixie said:

Biser je što ne zvuči  isto na kraju, kad ga prebaciš sa daske u metalnu kutiju. 😂

U metalnoj kutiji ima metalni prizvuk, a na dasci ima ”prozukao” drvenast zvuk ... w00t.gif.d81f14a90b9125d27a11fbe9cc29bf64.gif

Link to comment
Share on other sites

Sigurno da drvena daska ima pozitivan uticaj na moguce mehanicke vibracije trafoa a sem toga drvo je dobar izolator, nemas ono sto zovu "eddy currents / stray currents".

Sem toga cesto se promeni raspored sub-celina kad se prebacuje sa daske u kutiju - to smo videli - prakticno se menja layout.

 

Kazu da trafo moze imati mehanicke vibracije cak i kad se to ne cuje uhom - ja stavljam 4mm bitumen ploce ispod svakog trafoa.

Link to comment
Share on other sites

Brzom pretragom videh da se prave Vinas plocice za podove - videcemo dalje sta jos ima.

Hvala za tip !

-------

Da ne ispadne totalni off :

Pavouk AD1865 radi vrlo dobro sa Iskra 1:1 / 600R : 600R trafoima.

Uskoro stavljam bolje trafoe na izlaz a za mesec-dva-tri : cevni izlaz - skoro sam zavrsio proracune na graficima, starom metodom, olovka grafitna, gumica, lenjir, digitron i sami graficki dijagrami za cevi.

Link to comment
Share on other sites

On 8. 2. 2024. at 14:06, Nixie said:

Najbolje zvuče u PVC kutijama. Ubi me ako znam zašto.  😂

Daj malo ozbiljnosti....Kakav bre PVC.

Ajd napravi lampe u plastikaneru ako smeš.😂

Svi metali obezbeđuju elektrostatički screening ako je šasija uzemljena.

Na ono gore dovoljno je da mačka legne i protrlja je i ode čip unutra.

Čelik je magnetno provodljiv, pruža malo magnetne zaštite osim ako je izuzetno debeo - mnogo deblji od bilo kog standardnog lima za šasiju. Zbog magnetne provodljivosti, čelična šasija može kanalisati polje u udaljena područja, jer šum zrači sa ivica. 

Aluminijum je magnetno providan. Takođe nema zaštite od spoljašnjih izvora magnetnog šuma. Element šasije mora biti mnogo deblji da bi imao istu snagu kao data debljina čelika.

Treba ti debljina od 5 do 10 mm za starnicu da bi imao i magnetnu zaštitu.

Znači kutija mora kao da je tenk / kao ona moja za DAC / sem ako imaš toiliko para da je napraviš celu od Mu-meatala.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...