Jump to content


Windows 10 kao OS za audio (ili HTPC) masinu (iskustva, problemi, predlozi itd.)


garson

Recommended Posts

1 sat ranije, RingeRaja said:

Ako može u nastavku neke smernice za sakaćenje, pošto planiram isto.

Win 10 koji će da vrti samo i isključivo Audio Player i Tidal, ništa više.

Potrudicu se da dam poneki savet. Imam sacuvane ntlite logove gde pise sta je removed. Mogu i to nakaciti, pa hoce da cita.

Ono sto ja odmah izbacim i to dosta olaksa Win su silni nepotrebni jezici i tastature, zatim nepotrebni legacy drajveri (npr Kyocera i raznorazni Konika Minolta drajveri, Toshiba, Xerox itd).

Za drajvere jednostavno idem i vidim za sta je drajver, pa ga izbacim ako znam da mi nece trebati (raznorazni wifi adapteri i slicno).

Izbacio sam i IE, Firewall, Cortanu, IIS itd, jednostavno znam da mi nece nikad trebati na audio masini.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Ima li neko osim @Zexx iskustava sa ovim čistačem za Win 10?

Black Viper’s Windows 10 Service Configurations

NIsam probao ali sam se spremao. Još mi je šortkat na Favorites Bar-u.

 

Našao sam i ovu sa tim u vezi

madbomb122 / BlackViperScript

BlackViper je poznat odavno, i ok je, mada nije toliko hard core.

Ja cu poslati ono sto je kod mene ostalo od servisa. :)

Link to comment
Share on other sites

Nastavak.

Posle "sakacenja" Win10 LTSB, primetno je brzi boot i shutdown cak i na obicnom HDDu, kao i sam Win koji je cistiji, u startu se dobija manje running procesa itd.

No, posle toga sam pristupio nekim sitnijim tweakovima, koje sam skupljao od ranije (iz vremena Win7), a primenljivi su i dan danas. Negde u prethodnim postovima sam postavio URL do skripte koju je napisala firma, blago sam je prepravio za svoje potrebe.

http://www.computeraudiodesign.com/computer-setup/

Posto je Win10 poznat po tome da radi tracking, nasao sam neku malu app koja to disable-uje, cisto reda radi. Takodje i ovih par stvari:

- Set processor scheduling to "Background services"
- set visual for best performance
- set noguiboot

Page file sam stavio na 0. :)

Posle nekih sitnijih reg tweakova, pristupio sam gasenju servisa. Tu sam takodje iskoristio dosta toga sto sam imao od ranije jer dosta toga je isto kao na Win7.

Ono sto je ostalo, sam jednostavno morao da testiram (VM npr), disable-ujem servis ako mi deluje kao kandidat za gasenje, rebootujem masinu, i vidim kako se ponasa.

Ono sto je ostalo je bilo ok, ali poredeci sa Win7, nisam bio zadovoljan. MS je ubacio nekoliko novih servisa, koji ko zna sta rade i cemu sluze. 

Tu se javlja problem sto nekoliko njih ako se disable-uju dovodi do problema sa exporer-om, ne IE, vec explorer-om kao defaultnim shellom. Desava se da taskbar baguje, dobijaju se poruke o gresci itd.

Npr Scheduler servis koji sam gasio i na Win7 bez problema ovde dovodi do problema. Jos neki od tih "tvrdoglavih" servisa su:

Tile Data Model Server

System Events Broker

State repository Service

Neko vreme sam ovo testirao i koristio svakodnevno, jer mi je delovalo da ne moze bolje. :) Ali uvek moze bolje.

Razmisljao sam kako i sta uraditi sa defaultnim shellom, malo pretrage po netu i ispade da postoje zamenski shell-ovi, i da Win zapravo daje mogucnost da se lako izmeni shell (preko registry kljuca).  Cini mi se da Win Server u core modu upravo kao shell koristi cmd, te se isto moze uraditi i na obicnom Winu.

E sad, postojalo je nekoliko projekata alternativnih shell-ova za Win, vecina je bataljena u vreme Win7, ali par ih je ostalo.

Jedan se i dalje razvija, Cairo shell, fino izgleda ali nije bas stedljiv prema RAM memoriji.

Jedan drugi projekat mi je delovao jako zanimljivo, pre svega jer je nastao kao fork necega iz linux sveta. U pitanju je BlackBox, tj BB for Windows.

Probao sam ga i malo je falilo da odustanem. :) Prvi utisak je bitan a ovde nije bas bio sjajan (slika ispod). :wacko:

 

 

537382834_blackboxdefault.thumb.jpg.854f9a46175a9cc3180e6b070b8c48df.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Medjutim, ako izdvojite malo vremena,  videcete koliko je BB zapravo mocan, do te mere da je moguce customizovati i personalizovati sve. Ako proguglate malo slike od BB for Windows videcete gomilu razlicitih tema, koje kao da nemaju veze jedna sta drugom. 

S obzirom da BB potice sa linuxa, manje vise sve se radi preko config fajlova. :) BB je modularan, i ima solidan broj pluginova.

Najbolju stvar sam ostavio za kraj, a to je zauzece memorije, koje je svega 5-8MB RAMa. :crno-na-belo

I jos nesto, "tvrdoglavi" servisi koje sam pomenuo u prethodnom postu, i koju su bili na neki nacin povezani sa explorer shellom, visi nisu problem, te sam ih pogasio.

Sto se izgleda BBa tice, izdvojio sam solidno vremena za njega, dok nisam provalio sta i kako radi, sta moze sta ne moze. Posto sam oduvek bio fan classic tema za Win (XP, 7 itd), ideja je bila da napravim nesto isto ili priblizno slicno u BBu.

I na kraju sam dobio ovo (iz nekog cudnog razloga kursos je crn i veliki inace izgleda normalno):

Win10BB_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jos par reci i BBu. BB nema klasican Desktop kao explorer shell, tj ne mozete prevlaciti fajlove i ikonice na povrsinu koja izgleda kao desktop. Ali se tu moze stosta kreirati (precice, ikonice itd).

BB nema start meni kao explorer, mada se i on moze napraviti. Ja sam cisto zbog slicnosti sa Winom, napravio start button i pridruzio mu akciju koja otvara context menu.

Inace kod BBa desni klik bilo gde na "desktop" otvara glavni context menu, koji je nesto kao klasicni start menu iz starijih verzija Win.

Naravno, taj meni je potpuno custom-izabilan pa se moze dodavati izbacivati, menjati boje, ikonice, separatore itd. Evo jedne slike kako izgleda context menu kod mene:

 

Win10BB_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Posto sam hteo da se potpuno ratosiljam explorer-a, a kod BBa ako otvorite neki folder, otvara se u explorer.exe procesu, potrazio sam neku alternativu za explorer. Izbor je pao na free i cak mislim open source Explorer++, manje zauzece memorije, uz dosta vise opcija u odnosu na defaultni (opet crni veliki kursor :blink:):

 

 

Win10BB_3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jos par razlika kod BBa, ne postoji akcija dupli klik, vec postoji levi i desni klik u varijanta press i release button, tako da mozete podesiti kako hocete. Naravno, to se odnosi samo na BB, dok u ostalim programima sve radi kao i pre.
BB ne koristi postojece keyboard shortcutove ali ima plugin tako da mozete dodati bilo sta.

I da polako privodim kraju, "igranka" sa servisima se zavrsila ovako (8 running servisa):

Win10BB_4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sto se dodatnog softvera tice, trudio sam se i tu da pratim minimalizam.

Iz samog iso image je izbacen notepad, pa ovde imam notepad++, defaultni image viewer je takodje izbacen, te furam JPEGView64. Kodi koje se vidi na desktopu zapravo koristim samo kao file browser, i tu sam napravio neku portabilnu minimal instalaciju, koja zapravo samo i moze da radi file browse, a poziva se eksterni audio ili video plejer.

Pomenuo sam da imam i graficku kartu te sam mora da instaliram nvidia drajvere, takodje sam nabudzio neki minimal install, koji instalira samo drajvere i nista vise (po defaultu vise bloatware-a ima nego drajvera :( ).

Jos par slika Task Managera koji prijavljuje 19 procesa po bootu, jer negde mora da se napravi kompromis. Posto sve kontrolisem preko daljinca (Logitech, nije IC nego RF), mala zalena ikonica u trayu je EventGhost, koji sam programirao da pokrece i kontrolise sve ono sto mi treba (audio plejer, video plejer, kodi, shutdown itd) tako da mi tastatura i mis i ne trebaju (niti ih imam na ovoj masini).

I pored toga jos 2 procesa, jedan ms iscsi i metasan, nisam fan sambe/cifsa, te mi je network drajv zapravo kao lokalni drajv (iscsi target), mnogo brze radi od sambe.

Win10BB_5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Toliko od mene. Ko zeli da bude "dokon" kao ja, a ima strpljenja :banana, na raspolaganju sam za pomoc.

EDIT:

Negde pomenuh Win Server u Core modu. Isprogramirao sam Eventghost da u toku plejbeka nema GUI-ja. tj ubija se shell i po izlasku se pali ponovo. To sam doduse radio i na Win7.

Jedna slika audio playbacka:

Win10BB_7.jpg

Link to comment
Share on other sites

I sad najbitnije pitanje - cemu to sve uopste sluzi?

Ako si hteo minimalizam i ultra-mega-giga ruzan GUI, mogao si da nadjes jednu od bezbroj distribucija Linux-a.

U suprotnom, bilo koja "krstena" i5/i7 konfiguracija ce raditi savrseno.

Da ne pominjem optimizaciju podizanja Windows-a koja na istoj toj "krstenoj" konfiguraciji sa SSD-om traje par sekundi.

Neuporedivo bitnije time-critical aplikacije vredne milione rade na Windows server / client masinama i manje-vise jedine bitne optimizacije se svode na exclusion liste za anti-virus i vss/backup aplikacije, a vi pravite nauku od glupog PC-a za media center.

Nekad je to imalo smisla. Danas - ni pod razno.

Link to comment
Share on other sites

Ima smisla Delija, veruj mi. 

Prvo, hoću Audio Player, a on radi samo na Win-u. DAC ima drajvere za Linux, radi, ali mora drugi plejer.

Drugo, igrajući se sa servisima primetio sam drastičnu razliku u zvuku kad neki servisi koji po defaultu rade isključim. U pitanju je prilično dobra mašina, 4770K/16GB, na kojoj nije instalirano ništa osim drajvera za DAC i dotičnog plejera.

Eto...može da se tweakuje i ima boljitaka.

 

Link to comment
Share on other sites

@Father

Hvala puno! :thumbsup2

@ab

Hvala Pedjo. Vezano za mrezu, trenutno masina ima izlaz i van, sto mislim da cu da sprecim na kucnom ruteru, tako da ce ostati samo interna mreza, koja mi treba zbog konekcije na NAS (SAN).

Par stvari za mrezu u nastavku.

@RingeRaja

Verovatno mislis da nema mreze jer su mrezni servisi pogaseni. E sad, here's the catch. Na netu se moze naci, a i samom service description-u za Network servise (3-4 servisa) stoji napomena ako se ugase nece biti mreze. E pa to nije tacno. :order

Ja sam mrezu podesio posle instalacije, mrezni servisi rade po defaultu, i posle sam ih jednostavno pogasio. Rezultat toga je da je Network Connections prazan, kao da nema mreznih adaptera, takodje nema ikonice za mrezu u trayu. Ali mreza radi (interno i eksterno). :lol:

Postoji tu par sitnica, recimo ping ne radi, baca neku cudnu gresku, ne mozete rekonfigurisati mrezu (mada se to moze resiti koristeci third party aplikaciju NetSetMan, ili upaliti mrezne servisi, odraditi izmenu pa opet pogasiti).

 

 

S obzirom da sa sam ovo sinoc kasno pisao, i to ono cega sam u momentu mogao da se setim, ako nekoga interesuju detalji tu sam. Setih se sad da nisam pomenuo da sve ovo zauzima svega 4.5GB na disku, sto mislim da je za Win10 jako dobar rezultat. Ne znam da li sam zavrsio sam izmenama, cini mi se da nema puno mesta za dalje cackanje, ali videcemo, necim se moramo zanimati. :type

E da, Vlajo je imao priliku da isproba trial verziju mog iso image-a, rece da je imao problema sa instalacijom c-media usb drajvera. Ne mogu da kazem o cemu se radi, ono malo drajvera sto sam instalirao kod sebe, prosle je bez problema (xmos usb drajver, nv graficki itd).

 

Link to comment
Share on other sites

@Delija

Pitanje je potpuno na mestu. Zato sam na par mesta napomenuo da ce nekome ovo izgledati dokono, i besmisleno. Takodje, postoje i razni pristupi, kako sa softverske tako i sa hardverske strane. Licno sam za minimalizam i softverski i hardverski (masina bez ventilatora, sto manje komponenata itd.).

Vezano za linux i ruzan GUI. Opet da pomenem da sam uvek preferirao classic teme, zbog jednostavnosti i "cistoce". Mislim da izgled samog BlackBoxa uopste nije ruzan. BlackBox modifikuje sam desktop (i context menije na njemu), ali recimo prozori su klasicni Win10 prozori, kao i context meniji u njima.

Sto se linuxa tice, iako od njega zivim i smatram ga za izuzetnim OSom (ali za serversku primenu), za desktop sam jednostavno navikao na Win, i izbor softvera koji nudi (a i drajveri su uglavnom manji problem na Winu nego na linuxu).
Inace linux po meni uopste nema ruzan gui, mozda pre 20 godina, danas to cak izgleda lepse od Win (pogotovu sto su po meni Win8 i 10 korak unazad u odnosu na Win7).

Ipak ne mogu da dam konkretan odgovor na pitanje Cemu sve ovo? Jednostavno volim customizacije OS (Sto Win sto Linux), u ovom slucaju da vidim koji su neki krajnji dometi Win, koliko to moze biti minimalno za ovu namenu.
Ali primetan je boljitak, sto je i logicno. Bez ozbira koliko jak hardver posedujete, svaka app se mora ucitati u memoriju, a to ipak kosta (procesorsko) vreme. Sve i da imate brdo rama i najjaci cpu, svakom servisu treba vreme da se startuje. Mozda se vise primeti na slabijim masinama, ali razlike svakako ima.

Inace je ovo sve radjeno na masini sa SSDom, naravno.

Vezano za time-critical aplikacije, mislim da je procenat lagano na strani Linux servera. :)

Link to comment
Share on other sites

@prophet

Tako je, XP je bio milina za rad, vrlo "otporan" OS. Secam se da je bio neki minilogin mod, uzet sa neke embedded verzije, te se uvek logujete kao default user.

Ali ovo je bio dosta tezi "projekat", prakticno trial-error pristup. :order

E sad se setih, a nisam pomenuo, problem sa jednim od nekoliko servisa koji su nekako bili vezani za explorer, dobijao se BSOD pri restartu ili shutdownu. Znaci sve radi normalno po startovanju racunara, normalno se koristi, zavrsim rad, odradim shutdown, i ono BSOD. :wacko: Tako da sam tada morao nasilno da gasim.

Srecom to je posle reseno sa BlackBox-om. :)

Nevezano za sam OS, mislim da nisam pomenuo, plejer aplikacije sam podesio da rade u real time priority.

 

Jos nesto, upravo se setih (ne vredi, ne moze se sve napisati od jednom :) ), vezano za performanse i uticaj optimizacija. Mala aplikacija, mislim da je poznata, DPC Latency Checker, nazalost radi do Win7 (nisam siguran za Win8, na Win10 ne radi), moze lepo da prikaze razliku izmedju optimizovane i neoptimizovane masine.

Na Win10 sam koristio LatencyMon, on radi cak i dublju analizu, takodje jako lepo prikazuje razlike izmedju default i otpimizovanog sistema.

Obe aplikacije su tzv Real-time audio suitability checker.

LatencyMon je posebno koristan, prikazace koji proces koristi najvise procesorskog vremena (cesto GPU drajver zna da bude prvi na listi).

 

Link to comment
Share on other sites

On 4.10.2018. at 22:04, garson said:

Pitanje je potpuno na mestu. Zato sam na par mesta napomenuo da ce nekome ovo izgledati dokono, i besmisleno. Takodje, postoje i razni pristupi, kako sa softverske tako i sa hardverske strane. Licno sam za minimalizam i softverski i hardverski (masina bez ventilatora, sto manje komponenata itd.).

Par reči na ovu temu. Ispao mi je baš jeftino HP Elite . To je mašina Core 2 Duo sa procesorom E8600 i 4 GB rama DDR3, 500 GB HDD. Jako stara mašina, ali lepo očuvana. Nije čak ni mini nego Midi kućište. Odlučio sam se za ovo veće kućište zbog lakše i jeftinije ugradnje delova, da ne jurim malo napajanje i low profil kartice. Prvo što sam uradio je da sam legalno prešao na win 10 jer je win 7 na njoj bio legalan. Kasnije sam ugradio neku grafičku koja ima HDMI port. Sve sam to povazao sa pojačalom i TV om. Instaliorao foobar2000 i MPC-HC. Obrisao sam sve suvišno u microsoft software distribution folderu. Sve je to zvučalo o.k. ali sam se setio da negde imam staru ASUS XONAR DG zvučnu karticu. Posle ove instalacije sve je zvučalo baš mnogo bolje. Umesto Canon "Y" kabla, sam povazao sa Cordial CIU 3. Ovo je zvučalo za nijansu bolje. Instalio sam Plex i povezao na moj kućni server (Synology). Preko oo shutup10 sam poisključiovao suvišne (po meni) procese. 

Suština ovog pisanja je da sa malo para može da se dobije sasvim upotrebljiva multimedijalna mašina, koja bez seckanja pušta filmove i muziku. Čak i ovako stara mašina može da normalno radi na win 10. Da vam ne ubijam volju, ali mislim da je prošlo vreme twikovanja, jer sada ima i previše procesorske snage. Ugradnjom SSD a se dobija još brži rad. Treba da se više uživa u multimediji sa što manje rada.

 

Za kraj, pravite obavezno jednom mesečno backup, i instalirajte neki antivirus (ESET ili free 360 total security)

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vladat1 said:

Suština ovog pisanja je da sa malo para može da se dobije sasvim upotrebljiva multimedijalna mašina, koja bez seckanja pušta filmove i muziku. Čak i ovako stara mašina može da normalno radi na win 10. Da vam ne ubijam volju, ali mislim da je prošlo vreme twikovanja, jer sada ima i previše procesorske snage.

Može multimedijalna do nekog stepena, na dual core star 12 godina ne može da se gleda hd video normalno.

Stara mašina ne radi normalno na Win 10, treba minmum 8gb rama da bi Win 10 radio normalno

Tweakovanje se ne radi sa procesorima od 6 i 8 jezgara (koji su preskupi) namenjenim za male i ITX računare, jer se za tu namenu koriste procesori koji se malo greju i nemaju veliki frek. takt. Zato je poželjno svesti Win na samu srž koliko je to moguće, a da funkciniše za ono za šta je namenjen.

Garson je napravio sjajan posao sa twakom Win 10 za audio reprodukciju. Ja trenutno nemam toliko vremena da se pozabavim time, mada sam letos uspeo da prepolovim instalaciju, ali ono što je Garson uradio je fantastičan posao. I veoma mukotrpan, jer sve to treba posle i testirati ...

Link to comment
Share on other sites

Tweak-ovanje se radi bez obzira na snagu i broj jezgara procesora. Razlog, slikovito prikazan, bi bio kao sadrzaj utakmice od pre neki dan, PSG - C.Zvezda: Oba tima predstavljaju Win10 Pro x64 (mozda Win11 Pro x64). Tweak-ovani Win10 je u jednom slucaju (PSG) podmazana ubitacna gol (audio) masina a u drugom slucaju 'fabricka' jaka masina.

Da ste se potrudili da procitate (uz google translate) onaj japanski blog - imali bi vecinu stvari resene i bez dodatnih softvera nalik BlackBox itd. Drugi nacin je upotreba besplatne verzije Fidelizer-a i takodje besplatne verzije Process Lasso koji ce postici recimo 90% optimizacije placenih softvera. Ostalih 10% je kao u visokom audio segmentu - necije znanje i ulozeno vreme / resursi mora de se plati.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...