Jump to content


Windows 10 kao OS za audio (ili HTPC) masinu (iskustva, problemi, predlozi itd.)


garson

Recommended Posts

1 hour ago, sakal said:

ne pricamo o glupostima koje rade u pozadini.O zvuku ne zelim da komentarisem previse jer je uzasan.Inace mi je IT posao :)

Te gluposti u pozadini i mene nerviraju. Nešto sam ručno isključio a ostalo prepustim Fidelizeru. :) Kod mene je zvuk na Win 10 mnogo bolji nego na Win 8 a mnogo, mnogo bolji nego na Win 7. Kvalitet zvuka zavisi  od softvera za reprodukciju zvuka a i od ostatka opreme. Samo iznosim svoja iskustva. Verujem da je u tvom setapu onako kako si opisao. 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, steva said:

Win 10 je zlo za sve i uvreda za mene kao korisnika koji sam taj "OS" platio. Nešto ne verujem da je dobar za audio, ma koliko je takva primena nezahtevna za računar.

Verujem da Win 10 shvataš kao zlo ukoliko ga koristiš kao alat, za mene i većinu jednostavnih korisnika je odličan.

Za muziku koristim Windows 10 LTSB N 2016 , sredio ga član Garson, smanjio na  861 mb, ja doterao par sitnica oko mojih internih drajvera i veoma sam srećan kako radi  

Što bi rekao moj bivši komšija - milina jedna :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sakal said:

Iz licnog iskustva.Prvo samo dosao do tog zakljucka jer sam primoran da ga koristim u poslovne svrhe a zatim sam i isprobao kuci.Malo bolja Vista,opcije rasporedjene kao da ih je slep slagao,upravljanje resursima blagi uzas a da ne pricamo o glupostima koje rade u pozadini.O zvuku ne zelim da komentarisem previse jer je uzasan.Inace mi je IT posao :)

Za poslovne svrhe mogu da verujem da je loš, previše toga ima, mada ja moj Win 10 dosta očistim i osakatim

Za korisnike koji gledaju filmove i igraju igre je savršen

Ne znam zašto misliš da je zvuk užasan ? Nije san snova, ali se da doterati. Koga zvuk ne zanima taj sluša onako kako jeste i sve mu prija

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, garson said:

Pre par dana sam na poslu dobio Lenovo P1 sa Xeon 6 core, 32GB RAMa, 1TB SSD, Win 10 Pro. Sta reci, 3 dana muku mucim sto sa Lenovo kantom sto sa Win 10.

Probaj da stavis cist win 10 pro...guraju svakakve gluposti u tim preinstaliranim

Link to comment
Share on other sites

Iz nekog mog iskustva, na kvalitet zvuka sa računara najviše utiče kakvo je napajanje i koliki je potrošač pc.

Od kad sam stavio linearno napajanje na laptop, zvuk se dramatično promenuo na bolje u velikom sistemu. Ovo ne mogu da uradim na malom sistemu jer mi je potreban snažan pc sa dosta prostora na hd. Zapravo moguće je i ovde to stavit, ali to puno košta i rogobatno izgleda.

Sada sa pc-a čujem sve mane njegovog svičerskog napajanja. To po meni najviše ubija zvuk. Plus, pošto mi pc uzima dosta struje iz mreže - to dodatno pogoršava situaciju. Veliki potrošač znači veći broj ventilatora koji vrše povrat prljavštine u struju pc-a, ventilatori povećavaju ukupne vibracije-a pc te i ovo dodatno ubija zvuk, veći broj malih svičera posla napajanja jer je pc zahtevniji, ....itd.

Ispod pc-a sam stavio tri podloške sa kugličnim ležajevima te se situacija oko vibracija dosta popravila. Zvuk je dosta skočio.

Na osnovu gore napisanog, cenim da je ovo jedini razlog zašto uređaji poput RaspberryPi prave prednost pri slušanju muzike. Kad bi se i oni sami nakačili na neko linearno napajanje to bi bio pravi pogodak.

Na drugom mestu bi stavio softver koji pušta muziku. Ova stavka ne beži toliko od prve.

Dok bi na trećem mestu stavio OS. On je po meni dosta daleko u odnosu na prve dve.

----------------------

PS: Mali sistem mi je došao do nekog svog maksimuma. KSN zvučnici su dosta otvoreni i sve prikazuju. To znači da prikazuju i mane iza njih.

Kako napajanje unosi jedan zamoran ton u ukupan zvuk, ja moram taj ton nekako da ćebujem. Tako mi sada stoje kablovi i ostalo iz srednje-niže klase. Svako ubacivanje nečeg iz više klase - zvučnik prikaže više zvuka, ali se proporcijalno povećaju i mane napajanja.

Iz svega ovog mali sistem držim polu-zatvoren. Čim recimo stavim Shunyatu strujni - ubi mi mozak pc. Mora nešto mutnije.

Mislim da mnogi koji imaju pc / laptop imaju ovaj problem, a nisu ni svesni da je izvorište problema napajanje i prljava struja.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, garson said:

Pre par dana sam na poslu dobio Lenovo P1 sa Xeon 6 core, 32GB RAMa, 1TB SSD, Win 10 Pro. Sta reci, 3 dana muku mucim sto sa Lenovo kantom sto sa Win 10.

Dell Latitude 4780 i7 32gb ram ssd... sa firminim system image - no problems. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, vdzele said:

Iz nekog mog iskustva, na kvalitet zvuka sa računara najviše utiče kakvo je napajanje i koliki je potrošač pc.

Od kad sam stavio linearno napajanje na laptop, zvuk se dramatično promenuo na bolje u velikom sistemu. Ovo ne mogu da uradim na malom sistemu jer mi je potreban snažan pc sa dosta prostora na hd. Zapravo moguće je i ovde to stavit, ali to puno košta i rogobatno izgleda.

Sada sa pc-a čujem sve mane njegovog svičerskog napajanja. To po meni najviše ubija zvuk. Plus, pošto mi pc uzima dosta struje iz mreže - to dodatno pogoršava situaciju. Veliki potrošač znači veći broj ventilatora koji vrše povrat prljavštine u struju pc-a, ventilatori povećavaju ukupne vibracije-a pc te i ovo dodatno ubija zvuk, veći broj malih svičera posla napajanja jer je pc zahtevniji, ....itd.

Ispod pc-a sam stavio tri podloške sa kugličnim ležajevima te se situacija oko vibracija dosta popravila. Zvuk je dosta skočio.

Na osnovu gore napisanog, cenim da je ovo jedini razlog zašto uređaji poput RaspberryPi prave prednost pri slušanju muzike. Kad bi se i oni sami nakačili na neko linearno napajanje to bi bio pravi pogodak.

Na drugom mestu bi stavio softver koji pušta muziku. Ova stavka ne beži toliko od prve.

Dok bi na trećem mestu stavio OS. On je po meni dosta daleko u odnosu na prve dve.

----------------------

PS: Mali sistem mi je došao do nekog svog maksimuma. KSN zvučnici su dosta otvoreni i sve prikazuju. To znači da prikazuju i mane iza njih.

Kako napajanje unosi jedan zamoran ton u ukupan zvuk, ja moram taj ton nekako da ćebujem. Tako mi sada stoje kablovi i ostalo iz srednje-niže klase. Svako ubacivanje nečeg iz više klase - zvučnik prikaže više zvuka, ali se proporcijalno povećaju i mane napajanja.

Iz svega ovog mali sistem držim polu-zatvoren. Čim recimo stavim Shunyatu strujni - ubi mi mozak pc. Mora nešto mutnije.

Mislim da mnogi koji imaju pc / laptop imaju ovaj problem, a nisu ni svesni da je izvorište problema napajanje i prljava struja.

Zasto sam pomenuo los zvuk sa win 10,od 2002 ili bese 2003 imam ove zvucnike:

https://www.electronicspoint.com/forums/threads/dell-harmon-kardon-hk395-pc-speakers.248433/

Gurao ih je win 2000 pa sve do win 10 i jedino je kod njega doslo do promene zvuka na losije bez obzira na napajanje (od kineza do solidnih 80+ napajanja).Sad necu da mracim pa da krecem u neke rasprave tipa moje misljenje je jedino validno,taman posla,mozda se nesto i popravilo ali ima jos gomila razloga zasto ne volim win 10.

Raspberry Pi hvalim prvenstvano zbog jednostavnosti i kvaliteta jer mislim da za te pare a cak i malo vece ne moze bolje.Uz njega koristim Volumio koji je odlican tako da je sve zaokruzeno.Ne sumnjam da bi sa boljim napajanjem za njega bio bolji zvuk i u planu mi je da u neko dogledno vreme i to probam.

 

7 hours ago, arnage said:

Dell Latitude 4780 i7 32gb ram ssd... sa firminim system image - no problems. 

Ne prave sve firme normalne image,susretao sam se sa takvim budalastinama da ne mozes da zamislis :)

Link to comment
Share on other sites

Nikad nisam naišao na ozbiljnu analizu kako se gašenjem pojedinih servisa u windowsu to odražava na zvuk. Sve su to preporuke iz domena teorije, nikakve empirije nema.

Takođe nisam naišao na komparativne analize razlika između OS. Da ima neka, windows ovisnici bi svaki put mahali njima ovde. Sve su to subjektivna iskustva, gde neko kaže ovako dok neko ima suprotno mišljenje.

Sve ovo je i za očekivati jer windows nije namenski projektovan samo za audio. Samim tim profesionalci se ne bave o svim njegovim manama. Za entuzijaste i profesionalce su izbačeni asio, wasapi, KS - i to vam je to. Toliko velike kuće mogu da udovolje zahtevnim. Očekivati da naprave bolje optimizovan OS za audio je u domenu fantazije. Zahtevni audio korisnici su veoma malo tržište.

Ne možemo očekivati od nekih boljih putničkih automobila performanse Formule 1. Na to mi liči ovo pretresanje windowsa za high end rezultate. On je ipak limitiran.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Apsolutno se slažem sa članom @vdzele. Pre par godina sam probao par ogoljenih i "optimizovanih " vezija win 10 i nisam naišao na bilo koji boljitak, samo na probleme. Te verzije su dosta pucale. Sada sam na legalnoj desetki. Sa druge strane velika razlika se uoči korišćenjem i podešavanjem Foobar2000.

Postoje specijalizovane verzije Linuxa baš za tu namenu, ali ih na žalost nisam nikada isprobao (AudioPhile Linux). Mada  koliko sam pročitao i tu se sve svodi na player.

https://opensource.com/article/19/2/audio-players-linux

 

Pre ove priče na kvalitet audio snimka, a kasnije i na DAC

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, jagermaister said:

Imam jedan mali problemčić , možda bi neko mogao da pomogne ... Radi se o tome da se  win 10 podiže kad pomjerim miš .Znači komp se ugasi normalno i moram da pazim da ne pomjeram miš da proces gašenja odradi do kraja . Pogledao sam u bios u power menagment , sve je pogašeno .

Imao sam ne identičan ali sličan problem. Meni se palio "glavni" računar, radna stanica sam od sebe, kada kliknem na bilokakav šortkat na drugom računaru koji ima veze sa network-om. Kao da mu je bila uključen opcija u Power management-tu da se pali na "network ping" ako se to tako može nazvati. Naravno sve je bilo deaktivirano od tih opcija vezanih za boot sa mreže. Problem sam rešio resetovanjem biosa na optimalna podešavanja i naknadnim vraćanjem nekih specifičnih podešavanja za cpu i disk booting prioritet.

Dobro je islikati sve kartice i podešavanja u biosu pre resetovanja, pa eventualno prekontrolisati podešavanja oko diskova, CPU radnog takta i množitelja, i boot prioriteta.

Update biosa je takođe dobra ideja, jer mi je u jednom ranijem momentu ista ploča Gigabyte GA-Z77-DS3H sa I7 2600K intelovim procesorom odbijala da pokrene boot, naravno posle nekog WIN10 update-a. Tek update biosa je otklonio konflikt zastarelog biosa i novih instrukcija u OS-u Win10. Čudno ali dešava se.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, jagermaister said:

Nisam pametan šta bi moglo da bude , lampice se sve pogase , nije u hibernaciji ni u stand by režimu .B)

Ni kod mene. Hibernaciju odmah nakon instalacije ukinem. Stand by ne koristim takođe. Moj računar je uvek bio isključen i gašen preko Shut down gašenja, ali se ipak budio na ping preko mreže. Strange da stranger ne može da bidne!?

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, garson said:

U BIOSu postoje opcije za paljenje preko mreze (Wake on LAN)

Tako je, kod mene je ovo bilo isključeno, zajedno sa ostalim načinima bootovanja, ali se na neki način palio kada se klikne na network ikonu na drugim računarima u kući ...?

Link to comment
Share on other sites

Da bi WOL radio nije dovoljna opcija u BIOSu (i na mreznom adapteru). Potrebno je poslati magic paket na mac adresu tog racunara. Tesko da to moze da radi samo od sebe.

Kod jagermaisera moze biti podeseno nesto ovako:

resume-from-s3.png.webp

 

Ali opet ako se to nije desavalo na Win7, ostaje nejasno kako se desava na Win10.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, garson said:

Da bi WOL radio nije dovoljna opcija u BIOSu (i na mreznom adapteru). Potrebno je poslati magic paket na mac adresu tog racunara. Tesko da to moze da radi samo od sebe.

Kod jagermaisera moze biti podeseno nesto ovako:

resume-from-s3.png.webp

 

Ali opet ako se to nije desavalo na Win7, ostaje nejasno kako se desava na Win10.

Kod mene je pod advanced :

CPU configuration

Chipset

Onboard devices

Usb configuration

nema stavke Wake up event setup

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, jagermaister said:

Gašenje normalno funkcioniše na shut down ,samo ne smijem da diram miša poslije te komande jer će se ponovo podignut :rolleyes:

Da li to znači da pri Shut down-u ako mrdaš miša on se zapravo restartuje?

A kada se ugasi, da li se pali na mrdanje miša?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...