Jump to content


Windows 10 kao OS za audio (ili HTPC) masinu (iskustva, problemi, predlozi itd.)


garson

Recommended Posts

Znam da deluje mozda malo besmisleno otvarati temu o Win10, s obzirom da je vec koju godinu na trzistu, i da ima na netu dosta pisanije o tom OSu na audio masini.

Win10 (a i Win8-8.1) mi se od samog pocetka ne dopada (fan sa classic teme i cistog sistema bez bloatware), pre svega zbog pravca u koje ih MS razvija (desktop-tablet itd). Medjutim agresivna politika MSa i slanja u (mozda i preranu) penziju ranije verzije OS, nas tera da u nekom momentu ipak (nerado) predjemo na novi OS. Uspesno sam se drzao podalje od Win8 a i Win10 (sto na poslu sto kuci), medjutim pre koji mesec mi pade ideja  da vidim kako bi Win10 radio u toj ulozi, kakve su mogucnosti za optimizacije, i mozda  predjem na neki od derivata Win10 na svojoj audio masini (ili mozda bolje reci HTPC racunaru).

Do pre koju godinu sam "furao" Windows XP koji je zesce bio osakacen (iso je bio 200MB), posle se naterah da predjem na Win7, tacnije na Embedded verziju istog, Window Embedded Standard 7. I jako sam zadovoljan kako to radi, takodje prilicno customizovana (lite) verzija (ne bas kao WinXP ali nije lose). Mozda je doslo vreme da se predje na Win10, pa da budem miran koju godinu, ako je to moguce, znajuci MS. :)

E sad, ne bih voleo da tema preraste u Win vs Linux vs OSX, vec ako je moguce da ostane u okvirima Windows 10 familije (Server 2016 npr).

Siguran sam da ima dosta ljudi koji "voze" bas Win10, ali me zanimaju pre svega custom-izacije, sta, gde, kako i da li uopste ima customizacija, kakva su iskustva itd. Znam da je posle XPa MS sve vise otezavao customizaciju svojih sistema, ali situacija nije tako losa.

Pomenuo sam da mi je pre nekoliko meseci pala ideja za prelaz na Win10, radio sam na tome u ovo malo slobodnog vremena koje imam, trenutno sam u fazi zavrsnog testiranja , ali pisacu o tome u nekom od narednih postova, i izneti svoja neka iskustva.

:wave2

 

Link to comment
Share on other sites

HTPC i AudioPC uopste nisu ista stvar. Ako zadrzavas graficku karticu, zaboravi na vrhunski AudioPC. Isto je sa tastaturom i misonjom, monitor je vec otpao. Iz ovoga vec sledi da nece svaka maticna i svaki procesor podrzavati ovakav nacin rada ('ala server')

Optimizacija mora da se radi (slicno 'cedjenju' XP-a) a da li ces izabrati besplatni ili placeni put zavisi od tvog raspolozenja, dzepovnog.

Provereno dobra (za audio) verzija W10 jeste verzija 14393.0 nakon cije instalacije obavezno treba iskljuciti automatske apdejte. Ono sto je itekako preporucljivo je da AudioPC Nikada ne izadje na internet. Promenom IP adrese na neku bezveznu (a opet korektnu u smislu broja cifara) postici ces efekat iskljucene mreze a opet biti u mogucnosti da mu pristupis putem LAN i RDP konekcije. I tu ima mali problem - ako je druga masina pod potpuno svezim W10. Iz nekih 'bezbednosnih' razloga RDP (RDC) nece raditi ako obe masine nisu pod najsvezijim W10 te mora da se pristupi izmeni odredjenih parametara u Registriju za povratak na 'nesigurno' ali radno stanje RDP-a.

Ovde imas mali programcic koji ce ti omoguciti skidanje original M$oft ISO slika raznih verzija W10 (kao i W8, W7, Office) Medju njima je i preporucena 14393.0 (neki aniversari apdejt bla bla)

Najkompletnije besplatno upustvo za samostalnu optimizaciju W10 je ovaj blog na japanskom a uz Google Translate i prilozene slicice poprilicno ce biti jasan. Uz to je i prikazana zanimljiva mini PC masina za W10 - Lattepanda

Komercijalna a vrhunska resenja podrazumevaju npr. zajednicku upotrebu 'Audio Optimizer'-a i 'Fidelizer'-a te JPlay kao plejera u singl ili dabl PC konfiguraciji ili jednostavnije (uslovno jeftinije), kupovinu licence za XXHighEnd plejer i minimizaciju / optimizaciju Win OS-a uz njegovu pomoc. Najoptimalnija bi bila kupovina XXHE HDD-a sa pred-instaliranim OS-om (vise verzija) koji podize kompletan OS (i audio plejer naravno) u memoriju racunara te se HDD (SSD) fizicki odstranjuje iz masine - ostaje samo maticna, memorija i procesor, sve do trenutka kada npr korisnik zeli da trajno snimi neka podesavanja u plejeru. 

I tako. Vrlo zabavan digitalni svet.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, dj.nik said:

HTPC i AudioPC uopste nisu ista stvar. Ako zadrzavas graficku karticu, zaboravi na vrhunski AudioPC. Isto je sa tastaturom i misonjom, monitor je vec otpao. Iz ovoga vec sledi da nece svaka maticna i svaki procesor podrzavati ovakav nacin rada ('ala server')

Optimizacija mora da se radi (slicno 'cedjenju' XP-a) a da li ces izabrati besplatni ili placeni put zavisi od tvog raspolozenja, dzepovnog.

Provereno dobra (za audio) verzija W10 jeste verzija 14393.0 nakon cije instalacije obavezno treba iskljuciti automatske apdejte. Ono sto je itekako preporucljivo je da AudioPC Nikada ne izadje na internet. Promenom IP adrese na neku bezveznu (a opet korektnu u smislu broja cifara) postici ces efekat iskljucene mreze a opet biti u mogucnosti da mu pristupis putem LAN i RDP konekcije. I tu ima mali problem - ako je druga masina pod potpuno svezim W10. Iz nekih 'bezbednosnih' razloga RDP (RDC) nece raditi ako obe masine nisu pod najsvezijim W10 te mora da se pristupi izmeni odredjenih parametara u Registriju za povratak na 'nesigurno' ali radno stanje RDP-a.

Ovde imas mali programcic koji ce ti omoguciti skidanje original M$oft ISO slika raznih verzija W10 (kao i W8, W7, Office) Medju njima je i preporucena 14393.0 (neki aniversari apdejt bla bla)

Najkompletnije besplatno upustvo za samostalnu optimizaciju W10 je ovaj blog na japanskom a uz Google Translate i prilozene slicice poprilicno ce biti jasan. Uz to je i prikazana zanimljiva mini PC masina za W10 - Lattepanda

Komercijalna a vrhunska resenja podrazumevaju npr. zajednicku upotrebu 'Audio Optimizer'-a i 'Fidelizer'-a te JPlay kao plejera u singl ili dabl PC konfiguraciji ili jednostavnije (uslovno jeftinije), kupovinu licence za XXHighEnd plejer i minimizaciju / optimizaciju Win OS-a uz njegovu pomoc. Najoptimalnija bi bila kupovina XXHE HDD-a sa pred-instaliranim OS-om (vise verzija) koji podize kompletan OS (i audio plejer naravno) u memoriju racunara te se HDD (SSD) fizicki odstranjuje iz masine - ostaje samo maticna, memorija i procesor, sve do trenutka kada npr korisnik zeli da trajno snimi neka podesavanja u plejeru. 

I tako. Vrlo zabavan digitalni svet.

 

 

Hvala za linkove. Lattepanda deluje jako interesantno, a i cena nije visoka. Jedino steta sto, verujem, OS sa kojim dolazi ne moze da se menja, vec se sve mora odraditi na tome sto dolazi (kao na linku).

Samo da pojasnim, kad sam u naslovu teme napisao audio (ili HTPC) masina, nisam mislio da je to isto vec nisam zeleo da ogranicim temu striktno na audio. Sta znam, dosta ljudi koristi istu masinu da na njoj pusti i film.

Takodje, kontam da ne zeli svako hardcore resenje (sa vadjenjem diska ili ssda), jer se tu gubi na udobnosti.

Bilo bi interesatno znati sta Audio Optimizer i Fidelizer zapravo rade, ne zbog toga sto mislim da ne rade nista, vec da li to sto rade moze da se odradi i samostalno (manuelno). Kontam necemo nikad saznati. :)

Dj.nik, slobodno napisite sta vi koristite, ako to nije nesto od gore navedenog. :wink:

Vezano za snagu masine, nisam protiv pristupa sa jakom masinom ali licno vucem na stranu minimalizma. Ustalom, dosta komercijalnih resenja (npr Cocktail) koriste slabasne procesore (ARM Cortex na 1Ghz i slicno).

Evo jedan link za optimizaciju Win-a (pisano za Win8 ali vecina radi i na Win10):

http://www.computeraudiodesign.com/computer-setup/

 

Link to comment
Share on other sites

Dj.Nik je u pravu, zveri od procesora (ja koristim Itanium turkwila na jednom od music servera i to verzije sa najvećim bufferom),ne znače ništa ako ima gomila procesa koji sebi daju prioritet. Najveća zla su primitivni protokoli kao što je sata ili ne daj boze usb koji mnogi koriste za externe dacove koji nemaju čak ni dobro implementiran parity. Za razliku od prethodnih x86, win 10 i nije tako loš mada ia64 OS su i dalje mnogo primenljiviji za music servere. I da grafičku eliminisati pod obavezno, što je bolja veći je problem.... 

Link to comment
Share on other sites

@garson

Snaga masine zavisi od toga sta sve PC treba da uradi sa audio datotekom. Takodje zavisi i od odabranog softvera.

Primer moze biti JPlay u svom 'Hibernate' modu (sve je iskljuceno, tastatura, mis, grafika itd sem USB porta u kom mora da stoji zaboden nekakav USB stik inace masinu nije moguce 'probuditi' pre kraja muzike) procesor koristi svih 100% snage a instalirano na jakom i7 procesoru.

Kod mene je potreban jak procesor jer on obavlja i nekoliko funkcija koje se normalno odvijaju u D/A konvertoru i predpojacalu, koje moj sistem nema. U mom slucaju sve se odvija unapred tako da kad muzika krene CPU nema ama bas nikakve aktivnosti, nula. Niti HDD, sve do nekih 15-tak sekundi pred kraj svirajuce numere, tj. kada treba ucitati/obraditi sledeci fajl. A obrada podrazumeva apsemplovanje i filtriranje novonastalog fajla (obicno funkcije D/A chip-a) zatim  normalizaciju nivoa glasnoce za svaku pesmu - da ne bih potezao daljinski tj. tastaturuza smanjienje ili pojacanje zvuka. Gore navedeno treba uraditi ne samo na jednoj numeri (pesmi) vec recimo plej listi od nekoliko albuma sa po 7-10 numera. Softver srecom uspesno koristi zasebne tredove svakog jezgra (do 28 zasebnih tredova podrzano za sada) pa se prakticno, kod mene, do 16 numera obradjuje istovremeno. Ako se kojim slucajem radi o zapisu u formatu 24/192, to je poprilicno zahtevni posao, i za CPU i za memoriju. CPU radi na izuzetno niskoj frekvenciji radi smanjenja i kolicine i brzine digitalnog shuma. Zato je tu sirova procesorska snaga. U BIOS-u je takt CPU-a snizen na 1.2G (BIOS ne dozvoljava nize) ali se hipertredingom takt smanjuje na polovinu (nema besplatnog rucka) te podesavanjem nivoa napona/struje kroz softver takt CPU obara na svega 360-370 MHz.

Koristim i softver za kreiranje virtuelnih diskova (IMdisk) tako da se audio plejer u stvari pokrece i 'svira' iz memorije. Drugi vitruelni disk sluzi za skladistenje privremenih fajlova - dok se obradjuju za svirku. Tako je resen 'problem' onih koji cuju razliku izmedju WAV i FLAC formata a sto je u stvari samo posledica sporog transporta tj. sporog HDD-a.

PC je Xeon E5-2648L, 16GB DDR3, Win10 x64pro ver.14393.0, Seasonic Focus+ 550 gold. Nikako da predjem na (da pazarim) linearno napajanje. DC-DC varijante (Pico PSU i derivati 'Medical grade') testirano, nije resenje.

Ima i nekih BIOS podesavanja sto svakako zavisi od odabrane maticne ploce. Preporuka - serverske maticne.

Audio softver: 'XXHighEnd'. Beskompromisna optimizacija OS i vise od toga. Nije juzer-frendli skoro pa uopste. 

D/A konvertor: 'Phasure NOS1', 24/768 non-oversampling, filterless. R2R topologija, 8x Burr-Brown PCM1704U-K.

Pozz!

 

Link to comment
Share on other sites

@dj.nik

:thumbsup2 Korisne informacije.

 

Moj neki doprinos temi. Poceo sam negde u martu da razmisljam o prelasku na Win10 sa WES7. Poucen dobrim uskustvom sa WES7, pogledao sam sta je njegov naslednik (embedded OS) i ispade da je to Win10 LTSB, te uzeh poslednju verziju (2016) i to u N izvedbi (znaci bez media centra). Ideja je bila prvo "osakatiti" os koriscenjem ntlite aplikacije.

Moram ovde da napomenem da sam bio prijatno iznenadjen ntlite-om u novijim verzijama. Koristio sam ga pre koju godinu za Win7, mislim da je i dalje bio u verziji ispod 1.0, radilo je ok, ali imao je manje opcija i desavalo se da nesto izbacite i "popijete" BSOD pri instalaciji. Sad je ntlite dosta sazreo i nisam imao ovakve probleme.

Al naravno, "sakacenje" je islo iz vise iteracija, i testiranje (VirtualBox npr) izmedju. Kako nisam imao puno slobodnog vremena, to se oteglo na mozda i 2 meseca. E sad kad kazem testiranje, to je bio kraci test da li instalacija prolazi bez problema, da li rade neke osnovne aplikacije, da li ima mreze itd.

Krajnju rezultat je da sam sa pocetnih 3.2GB dosao do 1.2GB nekompresovano ili cak 880MB sa opcijom kompresije u ntlite, sto mislim da je sjajan rezultat ako se uzme u obzir da Win10 nije bas tako zgodan za customizaciju kao prethodne verzije. :)

Odmah da napomenem, sto i dj.nick pomenuo, u mom slucaju audio masina nije bas samo audio masina. Nisam neki veliki zaljubljenik u filmove ali pogledam s vremena na vreme dobar film (nemam velike zahteve u pogledu kvalitet, 1080p od nekih ~5GB je sasvim dovoljno), te sam resio da ova masina posluzi i za to ponekad. To je neki kompromis, graficka koja je zaduzena za filmove je srecom mala i manji potrosac (do 30W), i pasivno hladjena.
Mada sa stanovista sakacenja, usled ovoga, nije bilo razlike. Negde sam sacuvao logove sta je izbacivano, ali generalno sam za svaku stavku pogledao kratak opisu ntlite i shodno tome izbacivao stvari.

Sam Win10 po podizanju izgleda dosta "cistije" nego stock verzija, i izgleda kao nesto sto bih mogao cak i na desktopu da koristim. :)

Sledi nastavak...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...