Jump to content


Pojacala sa lampama


Aoxomoxoa

Recommended Posts

Lepo jako zvuce ove koje su u preampu,nego radoznalos'(je ubila macku) ... kod Laleta je bilo finih razlika od lampe do lampe.Citao sam jedan post gde covek uz ovaj moj EAR864 opisuje dosta detaljno uticaj na zvuk 5-6 vrsta lampi.Interesantno, nova zabava.Mslm jesu skupe...po ebajevima.Tako je skup i supex,ls3/5a ... uglavnom u mašti prodavaca.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, sondek said:

Lepo jako zvuce ove koje su u preampu,nego radoznalos'(je ubila macku) ... kod Laleta je bilo finih razlika od lampe do lampe.Citao sam jedan post gde covek uz ovaj moj EAR864 opisuje dosta detaljno uticaj na zvuk 5-6 vrsta lampi.Interesantno, nova zabava.Mslm jesu skupe...po ebajevima.Tako je skup i supex,ls3/5a ... uglavnom u mašti prodavaca.

idi lepo na YT,ima tamo par gitaristickih mahera sa snimcima gde uporedjuju kod cevne gitaristicke amplifikacije tzv "V1" poziciju,koja je pretezno ECC83/12AX,kako se menja zvuk,ako menjaju tu cefku,kod gitare...odsviraju par rifova,tonova,pa ako imas imalo cefa u ona dva organa sto se nalazi levo i desno na sto se stavlja sapka od gore,imas otprilike 90% odgovora,sto ti je traziti...

B)

Link to comment
Share on other sites

Lale je recimo sa Phillips miniwatt dobio slusljiviji zvuk, i otvoreniji prema vecem broju zanrova,na prvi utisak manje detaljan.Bio je preamp kod mene oko mesec dana i recimo gitarska muzika sjajno zvuci.Ovaj moj preamp recimo "audiofilskije", zvuci detaljnije naizgled ali je osetljiviji na te stare snimke iako gitara svakako zvuci mnogo bolje od tranzistoraca.O srednjim tonovima,punoci vokala i 3d da ne pricam.Sa d klasom u pojacalu snage to jednostavno nestane u direktnom poredjenju naspram lampaskog snagasa.

Sve ima svoje i pro i kontra,kao i sve u hifi,pa jasniji i detaljniji zvuk nekad povuce tu osetljivost na zanr,snimak...svakako je slusljivost na duze bilo kakve muzike nesto sto sam najvise dobio.Jednostavno desilo mi se da przim 4 sata Hendriksa sa tidala i "niki problem".Vokalnu muziku takodje mnogo vise slusam,kao i klasiku.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, neskor said:

probaj najnoviju seriju JJ E83cc

uradjena je kao Tesla E83CC/Telefunken ECC803S i ima dosta pohvala na netu

mislis na ovakvu:

https://www.ebay.de/itm/391060653093?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&fromMakeTrack=true

kolko je ona nova (kad je krenula proizvodnja iste,otprilike od strane JJ) ?...mislim da je takvu koristio Sindra u Pointe Sixty,kao upgrade varijantu onomad za Sixty...

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, paja959 said:

mislis na ovakvu:

https://www.ebay.de/itm/391060653093?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&fromMakeTrack=true

kolko je ona nova (kad je krenula proizvodnja iste,otprilike od strane JJ) ?...mislim da je takvu koristio Sindra u Pointe Sixty,kao upgrade varijantu onomad za Sixty...

ne, nije ta

ova je:

https://www.thetubestore.com/jj-e83cc-12ax7

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Stigao mi je mm/mc fono preamp koji za mm pojačanje ima lsključivo lampaški deo a za mc lampaški + jfet. Zanima me vaše mišljenje u kom pravcu bi mogao da dobijem bolji zvuk:

mm tu bi moglai high-outpit mc ili mm+step up trafo

ili

mc?

Link to comment
Share on other sites

РИАА претпојачало је дизајнирано да појача грамофонски сигнал са МЦ или ММ грамофонске главе.

Степени МЦ и ММ претпојачала су раздвојени и имплементирани на следећи начин:

- МЦ улаз је повезан каскадно са 6Н1П цеви и 2СК170 Ј-фет 2 к паралелно. Паралелним повезивањем Ј-фетова постигли смо максималан однос "сигнал-шум". Појачање степена претпојачала МЦ је близу 50 дБ, однос сигнал-шум је еквивалентан 120 нВ (нановолт ).

- ММ улаз је повезан каскадно са цеви ЕЦЦ 81. Појачање степена ММ претпојачала је близу 30 дБ. Однос сигнал-шум је еквивалентан 0,6 уВ (микроволти).

- Појачавање снаге и подешавање импедансе на улазу РИАА филтера се врши помоћу ЕЦЦ 81 цеви.

Други степен појачања и подешавање импедансе излаза се изводе са цевима ЕЦЦ 803 и ЕЦЦ 82. ЕЦЦ 803 цев се користи за појачање филтрираног сигнала до нивоа од приближно 38 дБ. Са ЕЦЦ 82 цеви подешавамо излазну импедансу на вредност од око 300 ома, што омогућава повезивање са било којим степеном појачала. Све инсталиране компоненте су претходно тестиране и одабране. Тиме се постиже минимално одступање између канала. Део за напајање се може направити у две верзије.

Такозвано „СОЛИД СТАТЕ“ напајање се реализује са компонентама ниског и високог напона, и то:

- Напајање од 12,6 В за пуњење цеви - регулатор напона ЛТ 1084 (шум на 50 Хз је испод 1 мВ).

- Анодно напајање 290 В се врши помоћу струјних регулатора ИКСЦП 10М45С и регулатора напона ЛД1085В (шум на 50 хЗ је испод 50 мВ).

Напајање направљено електронима је направљено на следећи начин:

- Напајање од 12,6 В за пуњење цеви - регулатор напона ЛТ 1084 (шум на 50 Хз је испод 1 мВ).

- Напајање аноде 290 В се врши помоћу цеви ЕЗ 81 - исправљачки део, цеви 6С19П - регулатора струје и регулатора напона ЛД1085В (шум на 50 хЗ је испод 50 мВ).

- Јединице за напајање су уграђене у исто кућиште као и претпојачало.

 

Vhodi: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 x RCA cinch priključek

Izhodi: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 x RCA cinch priključek

MC vhodna impedenca: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 100 ohm /1000 pF

MM vhodna impedenca: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 47k ohm / 100 pF

Selekcija MC-MM vhoda: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . interni preklop z » jumperji«

Izhodna impedenca: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 300 ohm

MC ojačenje: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 66 - 68 dB

MM ojačenje: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 45 – 48 dB

Ekvivalent vhodnega šuma: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . MC 120 nV

Ekvivalent vhodnega šuma: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . MM 0,6 mikrovoltov

Odnos signal - šum kompletne predojačevalne stopnje    > od 68 dB

RIAA ekvalizacija: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . enojni RC pasivni filter

Odstopanje RIAA pasivnega filtra: . . . . . . . . . . . . . . . . . . +/- 0,5 dB

V RIAA ojačevalno stopnjo so vgrajene elektronke:

6N1P . . . . . . . . . . . . . 2 kosa + J - fet 2SK170 4 kosi

ECC803 . . . . . . . . 2 kosa

ECC 81 . . . . . . . . . 4 kosi

ECC 82 . . . . . . . . . 2 kosa

V primeru napajalnega dela, ki je izveden z elektronkami, so vgrajene sledeče elektronke:

EZ 81 . . . . . . . . . . . . . 1 kos

6S19P. . . . . . . . . . . . 1 kos

Napajalna napetost 115 V / 230 V ( preklop z vgrajenim stikalom )

Poraba električne energije:

Solid state napajanje . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 60 W

Elektronsko napajanje . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 100 W

Garancija: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . predojačevalnik - 5 let, elektronke - 2 leti

Dimenzije: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 430 X 350 X 90 mm

Teža: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7,5 kg

 

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, joyba said:

 Zanima me vaše mišljenje u kom pravcu bi mogao da dobijem bolji zvuk

Продај ту скаламерију и пазари крштени преамп а не ту и лампе и фетови и....чуди ме да нема и операционих!

Link to comment
Share on other sites

Podosta lanpi ima, ne bi ja OPA dodavao nikako. 😁

U čemu je problem sa zvukom? Mislim pokušaj,  ako se može rečima opisati.

Ti plavi konndenzatori, ako su isti ko neki koje sam probao, to može biti jedan deo problema.  Sačuvaj bože kako je to muljavo zvučalo.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, joyba said:

- МЦ улаз је повезан каскадно са 6Н1П цеви и 2СК170 Ј-фет 2 к паралелно. Паралелним повезивањем Ј-фетова постигли смо максималан однос "сигнал-шум". Појачање степена претпојачала МЦ је близу 50 дБ, однос сигнал-шум је еквивалентан 120 нВ (нановолт ).

 

Za MC ti ne treba SUT - trebalo bi da imas vise nego dovoljno pojacanja za neki opseg 0,3-0,5mV, mozda i nize ali za to nisam vec siguran.

Izgleda sasvim pristojno uradjeno ( ne znam koliko je kostalo ).

Jedino sto ti realno fali jeste mogucnost da menjas vrednost otpora za MC....mada da bude jasno i neki famozni japanci stavljaju samo 100 Ohm-a na ulaz.

---------

Ne znam sta se neki ovde bune - pogledajte npr. original EAR 834 i pogledajte kineske kopije istog - nijedno nije bolje radjeno od ovoga.

Ako su kondovi MKP ( cak i MKT za kuplovanje ) to ce radi ok pod uslovom da su konstruktori bar malo znali sta rade - isto vazi i za ceo RIAA filter.

Link to comment
Share on other sites

To ima smisla, ako je sa ručkom dobro usklađena i naročito ako je preamp dobar. Ako je MM dobar uvek imas mogućnost da ga nadopunis SUT-om. Kod mene je ta kombinacija i nikad se vise nebi vraćao na mm. Signal je odlično podignut, čak tisi od predhodnog MC preampa, a lampe daju svoju magiju.. 3d je puno bolji, srednji detaljan i topao, prirodniji, gitara daleko slušljivija... Tako da ako je ostatak dobar uvek sam za low output MC. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...