Jump to content


Mali zvučnici i bas


Nomimasen

Recommended Posts

14 sati ranije, damic said:

Dobar komentar N.Napijala prigodan ovoj temi iz jucerasnje Scepanove emisije, deo izmedju 1,15 i 1,20min

 

 to što je naveo za mali zvučnik spada u normalne zanatske poteze , tj  daš zvučniku da odradi samo ono što može i nema problema ......dakle još jednom , to su detalji zanata  .

 PS inače zanimlji intervju

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 405
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 sat ranije, Aleksandar75 said:

Matematika nije prirodna nauka, nije ni drustvena.

Kako god, društvenjaci su je proučavali forme radi, a prirodnjaci zato što nema nijedne prirodne nauke bez matematike.

I nisu ekonomisti išli da mašincima polažu pismeni iz matematike, nego obrnuto. B)

Link to comment
Share on other sites

U subotu sam kod Vdzele-a imao prilke čuti NN KSN, u uslovima koji su za njih bili daleko od optimalnih. Nedostajali su adekvatni stalci, najpre.

Međutim, sve je ukazivalo na to da se radi o krajnje potentnom zvučniku, prilično hitrom, dinamičnom i punom boje. Takođe, ako bi se njima pozabavilo, deluju spremno za krajnje sonoran i karakteran bas. Dole seku osetno više od mojih Kremona, ali ono što ne seku čini se prilično sočnim.

Ovom prilkom, javno se zahvalujem Vladimiru na gostoprimstvu i veoma kvalitetnom muzičkom odabiru. Njegova posvećenost muzici je primerna.

Link to comment
Share on other sites

On 20.3.2017. at 16:34, ciki said:

Duboko verujem da se KSN odlično čuje. Meni se lično izgled tog zvučnika veoma dopao. Izgleda da je izuzetno kvalitetno urađen. Stvarno bih voleo i da ga čujem ako se steknu uslovi.

 

ksn_04.jpg

Odlični su ... Izvoli kad god na slušanje.
Uslovi su solidno dodri,soba je nedovršena ali ima svega, od pića pa na dalje.
 

Link to comment
Share on other sites

Pre neko vece sam poslusao Nominasem-ov sistem i male SF zvucnike u relativno malom prostoru sa visokim plafonima i on zvuci zaista izvanredno.Sirok i odlican izbor muzike je bio na repertoaru i bukvalno je slusljiv sa svim zanrovima.Rock zvuci odlicno,budes ponesen kao da praše ispred tebe.Doduse neka losa produkcija verovatno nebi prosla,ali to i neocekujem od vrhunskog sistema.Basa ima sasvim dovoljno,dubok,cist je i jasan... ali on mi je zaista bio najmanje bitan.Srednji tonovi su nesto sto mi se najvise svidelo.Ostatak sistema je brutalan i on je naravno bio od velikog uticaja, karanov dac i preamp,Jeff Roland monoblokovi.Takođe i  postavka u neposrednoj blizini slusaoca tako da se nikakav loš uticaj prostorije nije mogao cuti,kao ni basreflex .Sonus faber sa malim zvucnicima odlican utisak ostavio i uz vrhunski AR sistem(za moj ukus najbolja kombinacija koju sam cuo),kao i ranije u dosta poznatom sistemu minima amator ,takođe i  Turbov SF minimonitor.Ukupan utisak ka SF mi je da im je potreban odlican sistem ispred njih koji zatim prikazuju u najboljem svetlu.Zapravo jedino kad mi se njihov zvucnik nije nesto posebno svideo su Venere floarstanderi i to uz dosta skup izvor i amp Devialet u adekvatno velikoj prostoriji dovoljno odmaknutim od svih zidova,sa visokim plafonima tako da ne bih zaista mogao kriviviti prostoriju .I tu se taman dodje do ove teme...sa 2500E u standmount zvucniku i relativno manjoj prostoriji slusa se ako ne high end ali onda zaista vrhunski zvuk sa minimumom odricanja u najdubljem basu,a sa 2500E ulozenih kod iste firme totalno kolorisan boomi zvuk,po meni dobar za neki AV sistem ili neobavezno sluškanje muzike-koji u nicem nije iznad osrednjeg,osim vizuelnim dojmom.Bukvalno ni traga od onog sto u srednjim i visokim dobijas sa istim novcem ulozenim kod iste firme ako ides na mališane,tj standmount dizajn.

Ovo je naravno moj ukus i razmisljanje,uopšte ne sunjam da bi recimo malo vise boomija i opšte kolorisanosti nekom upravo i prijalo.Jedan nas kolega je cak tako kupio zvucnike kad je cuo takvu zamerku nekih,pomislio je ''e ovo će meni da legne za moj muzicki ukus'',i tako je i bilo.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, sondek said:

Koji zvučnici su u pitanju i sa koje pozicije je mereno? Bilo bi interesantno sa istog mesta mereno videti rezultate sa promenjenom pozicijom zvucnika.10cm recimo bliže zidu.

Bliže zadnjem zidu, na to si mislio?

Šta misliš da bi nam to donelo?

Link to comment
Share on other sites

Radi se o klasičnom dvopojasnom BR zvučniku, gde je bas/srednji drajver prečnika o kome se i govori u ovoj temi 6,5 inča. Kutija je odgovarajuće zapremine od oko 20l, basrefleks port napred.

Zvučnici su u maloj sobi, pritešnjeni u ćoškove, između njih polica sa uređajima i pločama. Između levog zvučnika i bočnog zida je garderober sa mekim prednjim frontom (platno), dubine 60 cm, dok je desni zvučnik praktično uz sam bočni zid. Kutije su smeštene na stalke standardne visine, a sluša se sa razdaljine od dva metra.

U ovakvom položaju dozvoljeno je tiho slušanje i to korektno snimljenog materijala. Bilo koji pop/rok divlje snimljen, sa iole naglašenim basovima je nepodnošljiv. Recimo da je bez problema moguće slušati Voice of Chunk L. Lizardsa, ili Kind of Blue čak i sa baš baš odvrnutim potom, a da su Pet Shop Boys, Womack & Womack, Aerodynamik remaster i sl. negativni primeri.

Dampiranje BR otvora delom pomaže.

Još je bolje zvučnike izvući napred, bar za 30-35 cm i onda se većina muzičkog materijala prati sa uživanjem, uz probleme koje bas pravi samo na albumima poput Auerbachovog Keep it Hid (vinil), Calexico kontrabas na pojedinim numerama i sl.

U tom je položaju i snimljen gore prikazani odziv i izobličenja: zvučnici su udaljeni 1,6-1,7m između sebe (osa od ose), blago zakrenuti ka slušaocu, kritični desni zvučnik 20 cm od desnog zida, slušalac (mikrofon) je na 1,5 m od fronta zvučnika, a frontovi su na dobrih 80 cm od zadnjeg zida.

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, sondek said:

Koji zvučnici su u pitanju i sa koje pozicije je mereno? Bilo bi interesantno sa istog mesta mereno videti rezultate sa promenjenom pozicijom zvucnika.10cm recimo bliže zidu.

 

31 minuta ranije, ras said:

Bliže zadnjem zidu, na to si mislio?

Šta misliš da bi nam to donelo?

Tako da @sondekmoje je pitanje bilo samo retoričko. Sve je već isprobano, pomerano, slušano i mereno u svim mogućim položajima, kako sam opisao u gornjem postu.

Kritični desni zvučnik kada se vrati na svoje mesto, nazad u ćošak, u odnosu na ovaj "istureni" položaj proizvodi dramatična (izuzetno neprijatna) pojačanja u bas odzivu i to ne na jednoj frekvenciji, već u rasponu od 50 do 100 Hz i to od 10-12 dB!

Link to comment
Share on other sites

"Recimo da je bez problema moguće slušati Voice of Chunk L. Lizardsa, " ovo zapažanje , a i ovo "uz probleme koje bas pravi samo na albumima poput Auerbachovog Keep it Hid (vinil), Calexico kontrabas na pojedinim numerama i sl." meni stvarno ne objašnjavaju ama baš ništa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...