Jump to content


Koncerti


DejanM

Recommended Posts

Sinoc sam bio na koncertu Patricie Barber. To je bio jedan od najgorih koncerata koje sam imao prilike da gledam i slusam u zivotu. Ne samo da je Patricia "udavila" nastup nekakvim sporim baladama, vec nije odsvirala na klaviru gotovo nista tokom celog nastupa. Cesto je rukama i nekom spravom pritiskala zice na klaviru i onda kao nesto svirala sa tim dirkama, kao proizvodeci neobican zvuk. Problem je u tome sto to sve nije ni malo neobicno s obzirom da je ta fora provaljena pre 100 godna. Malo medjutim pravog sviranja na klaviru.

Nastupila je sa ritam sekcijom, bass + bubanj, i ta dva momka su dobro svirali, bili su raspolozeni, ali je tetka sve vreme razvlacila stvari do nepodnosljivosti. Oni uhvate dobar ritam a ona udari u dirku, pa se onda nesto meskolji na stolici, pa opet udari u dirku, pa popije gutljaj vode, pa se namesta jedno pola minuta na stolici, pa onda opet udari u dirku, .... Bilo mi je doslo da je gadjam paradajizom (jeli smo neku anti-pastu u klubu gde je bio nastup). Sve u svemu, nista nije svirala, a svojim stavom i kreveljenjem (cesto pravi grimase dok kao svira) je razbijala svaki pokusaj da koncert dobije neki tok i da muzika pocne da tece u nekom pravcu. Kada su napustili pozornicu i kada je pocelo uobicajeno pozivanje na bis, napustio sam salu. Mislim da je to prvi put u zivotu da sam uradio tako nesto ali jednostavno nisam imao vise zivaca da slusam to prenemaganje.

Link to comment
Share on other sites

Fala što si prijavio.Da nam se ne omakne.Ja sam je gledao 2008. na Kolarcu i to je bilo pomozi bože,Cole Porter mix uz umereno kreveljenje pa je proslo,i prčkala je po klaviru nešto,ali ipak su mi svi ostali članovi benda bili upečatljiviji.Fantastični izraelski pijanista Yaron Herman koji je nastupio iza nje je taj koncert obrisao kao gumica olovku.Par godina posle toga desi se da je isto veče Diana Krall i Brad Mehldau solo koncert na različitim lokacijama ...nisam ni trenutka oklevao da odem na koncert "pravog pijaniste", setivši se Patricie.Naravno,o ukusima ne vredi raspravljati,nekom su svakako prioriteti obrnuti od mojih, ali generalno vocal jazz mi nikad nije bio vrhunski događaj u najavi.Vise nesto za neku letnju baštu,koktel party...

Jedan od mojih neostvarenih snova jeste koncert u nekoj teksaškoj zabiti u krčmi sa bendom iza žice,pa da frtoknem limenku bez posledica.Zamolio sam čak našeg novopečenog kauboj-forumaša Laleta da nađe neku takvu birtiju i u moje ime popije pivo tamo.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, sondek said:

Fala što si prijavio.Da nam se ne omakne.Ja sam je gledao 2008. na Kolarcu i to je bilo pomozi bože,Cole Porter mix uz umereno kreveljenje pa je proslo,i prčkala je po klaviru nešto,ali ipak su mi svi ostali članovi benda bili upečatljiviji.Fantastični izraelski pijanista Yaron Herman koji je nastupio iza nje je taj koncert obrisao kao gumica olovku.Par godina posle toga desi se da je isto veče Diana Krall i Brad Mehldau solo koncert na različitim lokacijama ...nisam ni trenutka oklevao da odem na koncert "pravog pijaniste", setivši se Patricie.Naravno,o ukusima ne vredi raspravljati,nekom su svakako prioriteti obrnuti od mojih, ali generalno vocal jazz mi nikad nije bio vrhunski događaj u najavi.Vise nesto za neku letnju baštu,koktel party...

Jedan od mojih neostvarenih snova jeste koncert u nekoj teksaškoj zabiti u krčmi sa bendom iza žice,pa da frtoknem limenku bez posledica.Zamolio sam čak našeg novopečenog kauboj-forumaša Laleta da nađe neku takvu birtiju i u moje ime popije pivo tamo.

U jednom trenutku sam pomislio da je ustala na levu nogu, da je mozda pojela nesto bajato ili da ju je ostavila devojka, ali sada kada procitah tvoje iskustvo ispade da je to njen stil live nastupa. Ja sam bio ponesen njenim Live in Paris albumom, koji je zbilja dobar i predstavlja sustu suprotnost od onoga sto sam imao prilike sinoc da cujem. Ali to je bilo ocigledno dosta davno ...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, perodeformero said:

During the war...

Kao da je sinoć bilo, sećam se prvog dolaska P.B. u Beograd, neki novembar 2002. godine, Sava Centar, svirka fenomenalna, u najboljoj postavi.Bilo nekad, očito je prsla (trsla).

 

Čak se i rukovao sa njom! (efekat mrtve ribe u ruci) :huh:

Mislim da je taj koncert u SC bio 2005., kad je bila sa "pravim" bendom, gitara, bas, bubanj, svirka do OO...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Evo me u NS Sinagogi, koncert Aleksandra Dujina, pop-fusion-jazz sa dva ženska vokala. Zvuk je neprihvatljivo loš, ceo prostor odjekuje. U zadnjem sam redu sredina, pa se prebacio negde sa strane ali džaba, uopšte ne uživam. Novosađani, da li ovde može uopšte da bude ok zvuk za ozvučen sastav? Verujem da je ok za neku akustičnu varijantu, hor, orgulje...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Gruja said:

Novosađani, da li ovde može uopšte da bude ok zvuk za ozvučen sastav?

Nikad nisam slušao ozvučen sastav u Sinagogi i plašim se da zamislim kako to može zvučati. To je prostor za neamplifikovanu muziku. 

Link to comment
Share on other sites

Retko odvratan zvuk do nesto više od polovine koncerta. Posle toga popravljen zvuk značajno. Neverovatno da nekom tako neko uprska koncert. Pritom su imali tonsku probu. Interesantno da se zvuk popravio već u sledećem momentu kad je pomenula pevačica da zvuk nije baš kao kad je bez ozvučenja. Nije nikad bogzna kakav zvuk ali ovo je ispod svakog kriterijuma. Da nisam na istom mestu bio kad je Peca Antonović bio u ulozi tonca sa Melodi, i još mnogo drugih puta, da misliš do sale je. 

Zao mi je samo muzičara koji su odsvirali i otpeval sve odlično. 

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, Arn said:

Nikad nisam slušao ozvučen sastav u Sinagogi i plašim se da zamislim kako to može zvučati. To je prostor za neamplifikovanu muziku. 

Ja sam slusao dosta puta i sasvim se dobar zvuk moze postići. 

Link to comment
Share on other sites

Imam utisak da je tonac ostavio uključen značajan reverb na vokalima, bez obzira što sama sala dodaje dosta svog. Mi smo se na kraju smejali koliko se ništa nije razumelo. Pri tom tonac sedi neposredno iza mene, čujem da mu ovaj pored govori smanji, smanji (doduše ne čujem šta), ovaj kažem već sam smanjio skroz.

Mala anegdota. Pre 4-5 godina otišao da slušam Tarju Turunen u Temišvar, koncert bio u njihovoj filharmoniji, fenomenalna akustika, fenomenalan zvuk. I onda primetim da Tarja gazi pedalu na početku i na kraju pesme i shvatim da u stvari pušta vokal bez ikakvih efekata između pesama kad priča nešto, a dok peva uključi reverb i šta se već od efekata koristi.

Link to comment
Share on other sites

O, da, Sinagoga je problematičan prostor kako za ozvučiti tako i za svirati u njoj zbog (ne)prirodnog reverba.

Mora biti ili tiho ili toliko glasno da se taj reverb poništi.

Ovaj koncert pamtim kao najbolji zvuk u Sinagogi ikad. I glasno do jaja i zvuk do jaja ;)

 

Uspešnih tihih primera rada je naravno bilo puno više.

Duja je negde između po volumenu, pa je to i najteže izbalansirati kako treba.

Link to comment
Share on other sites

Najbolji mi je iskreni komentar moje zene. Toliko je loš zvuk bio da se nije moglo čuti na kom je jeziku. Steta, negde u drugoj trećini je zvuk bio već sasvim solidan, a Nevena ima predivan glas. Ono sto se sve vreme lepo čulo je Milena, tj. Flauta. 

Uvek kad je tu ozvučenje bude malo problema ali se resi u prvoj drugoj, numeri znači nije nerešivo. Odgledao sam tu bar 50 koncerata nikad nije bio ovakav zvuk. 

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, Gruja said:



Mala anegdota. Pre 4-5 godina otišao da slušam Tarju Turunen u Temišvar, koncert bio u njihovoj filharmoniji, fenomenalna akustika, fenomenalan zvuk. I onda primetim da Tarja gazi pedalu na početku i na kraju pesme i shvatim da u stvari pušta vokal bez ikakvih efekata između pesama kad priča nešto, a dok peva uključi reverb i šta se već od efekata koristi.

Pa misim!!!??? Kakva anegdota?!?:huh:

Pa ozbiljni izvođači koriste efekte. Pogotovo muzika koju izvodi Tarja je takva, a i veliki broj drugih. Samo je uključivala i isključivala  prekidač za ono što je u muzici trebalo da se čuje. Verovatno su i kompjuteri bili uključeni. Čuj reverb, svačega je tu bilo, javlja mi se.

Link to comment
Share on other sites

Anegdota u smislu da sam prvi put primetio na koncertu da pevač(ica) radi tako nešto, i uvek na početku i kraju pesme, i tako sam povezao da isključuje sve efekte kad hoće da priča normalnim glasom između pesama. Poenta je bila u tom "suvom" tonu dok priča, a ne da ima svašta uključeno dok peva.

Sinoć je delovalo da i Dujin mikrofon ima uključeno i reverb i delay i šta sve ne, a čovek nije pevao već je taj mikrofon koristio samo da najvaljuje pesme. To je bilo na nivou da pola ne razumeš šta priča. E sad, da li su na mikseti greškom bili uključeni efekti ili se to uvek tako čuje u Sinagogi to ne znam, bio sam prvi put.

Link to comment
Share on other sites

 Ma Grujo sve je OK, samo nije anegdota.:) Treba da ideš na koncerte velikih izvođača kad god možeš. Svašta interesantno možeš i da vidiš.

E sad starac Fočo od stotinu ljeta. Godina 1975., Beograd. Hala Pionir. Dotična hala slovila je za akustički nemoguć slučaj za domaće izvođača (ex YU). Katastrofa je bila, i užas. I dolazi, Jethro Tull, sa ogromnim razglasom i svakojakim čudesima za miks pultom (od pola ara ybt:)). Zvuk je bio jak i zadivljujuć, a svirka furiozna. ....uz svakojaka čudesa koja su se događala na bini (o tome sam pisao pre nekoliko godina).

Elem siromaštvo i tehnološko siromaštvo nisu omogućavali našim izvođačima da zadovoljavajuće zvuče u Pioniru, a bogami i nekim stranim grupama.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...