Jump to content


Filips' sistem


Филип

Recommended Posts

18 sati ranije, lalelala said:

Retko se dobija prilika dase  u kućnim uslovima , što bi mi rekli na tanane , detaljno  presluša jedan ovako ambiciozan sistem . Domaćin se potrudio da spremi  play listu , dovoljno široku i raznovrsnu tako da je svako od nas mogao da pronađe deo sebe u ponudi ...

Moram da odmah kažem da je ovo jedan od onih sistema u kome u potpunosti ne važi vremensko prostorni kontinum , jer vas bogastvo detalja i sveukupna živost izvuku iz normalnog protoka vremena i premeste u jednu novu dimenziju , posebno skrojenu za nas audiofile i ljubitelje muzike .

Sačekao sam da se oglase naši cenjeni gosti iz autonomne pokrajne Vojvodine, pa ću kao dobar Dr. Mali iz Beograda da se privalim na plodove njihovog rada, i "pozajmim" delove textova za svoju Dr. tezu.

Da se i ja zahvalim na gostoprimstvu. Drago mi je što sam imao priliku da u kućnim uslovima čujem jedan ovakav vrhunski sistem.

Ukupan zvuk je vrlo živ, detaljan i zabavan. Dinamika je odlična.

 

15 sati ranije, beatgoeson said:

Dovoljno je reći - zvuk je na svetloj i transparentnoj strani i brz je, tačan, dopadljiv (atraktivan, čak), perfektan u svakom pogledu. Uprkos takvom karakteru, zvuk ni jednog momenta nije naporan, kada drmne rokčina, onda zaista drmne... meni je malo neobično da to dolazi iz ne baš preterano velikih kutija i od ne pretarano ubedljivih (vizuelno) drajvera , ali, nema sumnje da ima "drajva", ali baš.

Ne znam koliko ima (i da li ima) još rezerve, ali je glasnoća bila primerena prostoru i karakteru zvuka. Prostorija nije akustički tretirana, ali su zvučnici bili pomereni dosta napred, tako da nije bilo upadljivih problema sa basovima,


Često su ocene da li je zvuk na svetlijoj ili tamnijoj strani i stvar navike, zavisno od toga kako je ugođen naš sistem koji najduže vremena slušamo, i na koji smo naviknuti. Meni je ovaj Vivid - TAMAN. Svoje zvučnike sam merio, a B1 (ovo je Special Edition, ali mislim da su slični na frekv. odzivu) ima merenja na Stereophile-u. I po meni, to je baš onako kako treba.

Zvuk ni na većim glasnoćama nema sibilanata ni tzv. "harshness" ni u tragovima. To je potpis vrhunskih zv. jedinica, i odlične implementacije. Truba, triangl, činele, imaju tačnu crtu oštrine, reskosti, ehoa i dužine trajanja tonova kakva je i u realnosti.

Bass ima impozantan udarac za relativno male kutije. Glasovi i instrumenti imaju "meso" iliti opipljivo telo tj. fundament koji se ne čuje kod svih zvučnika.

Pozitivnu ulogu u celoj zvučnoj slici igra i solidan relativno otvoren prostor. S obzirom da nema nikakvog akustičkog tretmana, Filip je dobro prošao. Kada se priča, ili kada se klapne rukama, čuje se malo jeke (veći period reverberacije). Najniže frekvencije su malo glasnije kada se približi (zadnjem) zidu, ali tako je u svakom prostoru. 

 

2 sati ranije, sondek said:

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, BokiTokiVoki said:

Često su ocene da li je zvuk na svetlijoj ili tamnijoj strani i stvar navike, zavisno od toga kako je ugođen naš sistem koji najduže vremena slušamo, i na koji smo naviknuti. Meni je ovaj Vivid - TAMAN. Svoje zvučnike sam merio, a B1 (ovo je Special Edition, ali mislim da su slični na frekv. odzivu) ima merenja na Stereophile-u. I po meni, to je baš onako kako treba.

Boki, mislis tamàn? Presece me.. :heat

Link to comment
Share on other sites

Ovo je dobar primer kako onaj ko piše misli jedno, a neko ko čita može da pomisli nešto sasvim drugo.

Forum je forma kratkog pisanja gde često dolazi do nesporazuma i/ili drugačijeg tumačenja sadržaja od onoga što je autor zaista mislio. Nije uvek lako odrediti ko je "skrivio" nesporazum, da li autor jer nije dovoljno precizno izneo (napisao) svoje razmišljanje, ili onaj ko čita, jer je prebrzo "preleteo" text, a već je imao neke stavke percepcije (viđenja stvari i/ili autora) zbog kojih se nesporazum i desio. 

Konkretno, kada sam pisao, nisam razmišljao o svakoj reči ponaosob. TAMAN je meni značila - baš onako kako treba. Tebi je ta reč bacila mrak na oči, video si ono drugo značenje. Percepcija stvarnosti je čudna stvar. :) 

Možda bih trebao da promenim avatar ?? Nešto ovako?   :lol: 

cute_baby_bear_clipart_1.png?height=320&

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, NShappy said:

Nešto nisam pohvatao, da li ti je Devialet isporučio SAM profil za zvučnike, i da li je implementran u pojačalo?

Ako jeste, koliko je uticalo na bolje?

Ne, jos uvek nisu napravili SAM profil za B1D. Pisao sam licno Philipu Guttentagu (vlasniku Vivida), ali covek kaze da je proizvodnja ovog modela ogranicene serije pocela tek krajem prosle godine i da su trenutno proizvedene kolicine nedovoljne da bi se isplatilo merenje ovakvim jednim aparatom kojih nema previse. Tacnije, dobili su ih veliki dileri koji to usluzno odrade za svoje klijente, i to pre svega za popularnije modele.

image.jpeg

A onda na sve to covek doda "pa SAM i ne utice znacajno na zvuk" :rolleyes:

Bilo kako bilo, ja trenutno koristim na Devialetu SAM profil za standardni model B1 koji je, iako slican, zvucnik sa donekle drugacijim drajverima i skretnicom.

SAM (speaker active matching) uskladjuje izlaz iz Devialeta prema elektromehanickim karakteristikama konkretnog zvucnika, a sve pomocu internog DSP-a. Dakle, na osnovu merenja svakog modela zvucnika (imaju ih u bazi vec nekoliko stotina raznih modela raznih brendova). 

U praksi tj. zvucno, aktiviran SAM se manifestuje kroz dublji i naglaseniji bas i nesto energicniji, zivlji zvuk u ostalom delu spektra. Moguce je u procentima smanjivati efekat istog, meni trenutno stoji na 25%, stelovano na uvce :)

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Филип said:

Zar nije kratko silazni? Evo sad cemo da zovemo forumskog lektora @Kuršum

Kursumeee!

Kuršum je bio na drugoj litri vina sinoć kad ste ga pozivali, ne zamerite.  :D

Ako me pitaš koji je ono znak što ga je Boki obeležio, tj. onaj kojim si ti prethodno obeležio reč taman, odgovor je kratkouzlazni, kao što je Boki i rekao.

Kratkosilazni se u srpskom obeležava sa dve kose crtice.

E sad, ono kako si ti akcentovao tu rečcu, nije baš najsretnije. U govornom je akcenat zaista kratkosilazni na drugom a, dakle dve onakve crtice iznad a (nemam to na tastaturi), ali se u standardnom jeziku akcenat prenosi na prvi slog i kratkouzlazni je dakle tàman ili tàmān sa dužinom na drugom a.

Link to comment
Share on other sites

@Kuršum Zahvaljujem se na korekciji i edukaciji, ucimo dok smo zivi :)..  Ocigledno je mnogo vremena proslog od gimnazijskih dana.

Elem, da se vratim na temu zvucnika i akustike..

Definitivno svaka konstrukcija kutija daje specifican finalni pecat zvuku sistema.

Pogled na zadnju stranu zvucnika otkriva 'krivca' za malo problematicniji odnos donjih frekvencija i sobe, ali i za daleko kvalitetniji bas nego u slucaju samo prednjeg mid/basa-a. B1D je "3 i po" sistemska kutija jer zadnji bas drajver radi samo u opsegu 130 Hz nanize. 

Vivid inace ne koristi off-the-shelf drajvere, vec proizvodi sopstvene jedinice po zamisli glavnog konstuktora Lawrence Dickey-ja (tvorac B&W 800 serije i legendarnog Nautilus zvucnika). Koliko sam ja razumeo, drajver ima speficnu konstrukciju magneta i korpe (tanji i visebrojni nosaci umesto debljih nosaca u manjem broju na klasicnim konstr.). Strucniji na ovom polju ce eventualno dopuniti info da li ovakvu konstrukciju koriste jos neki proizvodjaci..

Od svih dosadasnjih zvucnika, ovaj je najzahtevniji za pozicioniranje. Medjutim, kada se dovoljno odvoji od zadnjih i bocnih zidova, nagrada je vise nego vredna truda :) 

Zakrivljenost zvucnika prema centralnoj slusnoj poziciji (toe-in) je najbolja kada se zvuk ukrsta okvirno 30 cm ispred slusaoca, ali je u slucaju veceg broja ljudi ostavljeno nesto sire da bi se dobio siri "sweet spot".

IMG_7913.jpgdrivers_c125woofer.jpg

Sledeci korak mi je digitalni transport Melco koji me definitivno preobratio u "source first" hifistu (pa onda sve ostalo).. Naravno da svaka karika u lancu mora da bude podjednako dobra - ALI sve krece od kvaliteta samog snimka (song first :listen) i medija/transporta koji se koristi.

Do skoro sam bio ubedjen (pre svega teoretisanjem samih proizvodjaca DAC-ova - pogotovo onih sa asinhronim USB modulima, i uz koriscenje kvalitetnih USB kablova) da je kvalitet dovodjenja digitalnog signala do konvertera relativan. U stvari signal pre DAC-a je vrlo osetljiv, i u rezolutnim sistemima se jasno cuju razlike u kvalitetu transporta.

Da ponovim, veselo drustvo (na celu sa - u 18h - tek probudjenim Beats-om:D, jedinim clanom zirija koji je, pored moje malenkosti, konzumirao psihoaktivne supstance  :beer) je slusalo ovakav zvuk na, do sada, najvisem nivou. 

Nekada u buducnosti, ako zivotne okolnosti dozvole (pre svega dovoljno veliki prostor) na red dolazi akustika, minimalna aplikacija nekih lepih difuzora, po potrebi bass trap-ova, itd...

@sondek E onda mozda dodje na red "analogija" u vidu nekog gramofona. Ovi navodnici su tu zbog potpuno sulude primene ovog termina u slucaju Devialeta na primeru novije produkcije ploca.

Paj sad.. prvo ide konverzija sa digitalnog studijskog zapisa na fizicki medij tj. vinil. (osim u slucaju retkih produkcija koje je pominjao @Nomimasen a koje se i dalje drze full analognog ulaza/izlaza). Dalje, sa ploce, a na glavi imamo sledecu - analognu konverziju. Zatim, u phono preampu dalje signal se jos jednom konvertuje u digitalni domen i salje na pojacivacki izlaz tj. zvucnicke terminale gde se jos jednom odvija konverzija u analogni signal i gle cuda - na kraju posle "samo" cetiri konverzije (A.D.A.D.A) slusamo "pure analog sound". :D Sto ne znaci da zvuci lose..

Btw, gramofondzije (po stranim forumima) kazu da Devialet ima jako kvalitetnu phono sekciju.

Link to comment
Share on other sites

Filipe ni 10% dosad snimljene muzike nije snimano "najnovim" tehnologijama tako da ni najmanje ne brigaj,imas bar nekoliko miliona analogno snimljenih vinila pred tobom.Ima i novih ploča izvarednih,ali i sjajno čuvanih starih .Od novih speakers corner na pr. ima sve veći izbor odlične muzike,proverenih vrednih muzičkih dela jazz-a,klasike i rock-a za koje vredi imati u kolekciji,ECM ko voli taj muzicki pravac...dosta toga još svakako,uopste nisam razocaran novim pločama kojih je sve više iako preferiram stare zbog muzike koju slusam.Aca ima sjajan izbor vrhunski snimljenih novih ploča.Uskoro će teze biti naći nesto na cd-u i+u radnji,nego na pločama.Preziveće za high end kvalitetan streaming i vinil i to se odlično nadopunjuje.Kako zvuče neki  remasteri i na cd-u naspram originalnih izdanja sigurno već znas,loudness war na novim izdanjima i tako to,svaka čast izuzetcima.Ja ne slusam ni napucane prezenterske snimke koji zvuče better than real thing,pa mi ne fale ni na vinilu ni na CD ni najmanje.Razumem da je tako lakse prezentovati sistem,to smo uglavnom i slusali koliko sam razumeo(slab sam u materiji :lol:),glupo je pustati lose snimke ali meni je za misljenje i o sistemu bitnije kako zvuči sa nečim ''normalnim'',bez pirotehnike.Bilo je i ''normalnih'' numera srećom,pa imam uvid kako sistem zaista radi,zato i jeste dobar sto sve ''radi''.Audio dileri jako mogu da izvaraju ljude snimcima ako to žele,ako nije čovek oprezan,ako vidis da pritom izbegavaju da puste nesto tvoje sto poneseš...vataj vrata.Sećam se jednog ciničnog komentara jednog naseg ''čuvenog'' prezentera kojeg sam nakon toga precrtao u svojoj glavi kad je prvo hteo da bude ''fin'' prema jednoj dami pa je upitao sta ona sluša i ima li neku zelju,a onda kad je pitala za Džibonija napravio facu i rekao da nije baš prikladno.Kakav ljakse,smetaju mu Manu Katche i Tony Levin mozda???Pusti ako si faca,kao sto je vlasnik Audio Note pustao bukvalno sve.

Izvinjavam se na off koji nema veze s temom

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Филип said:

Paj sad.. prvo ide konverzija sa digitalnog studijskog zapisa na fizicki medij tj. vinil. (osim u slucaju retkih produkcija koje je pominjao @Nomimasen a koje se i dalje drze full analognog ulaza/izlaza). Dalje, sa ploce, a na glavi imamo sledecu - analognu konverziju. Zatim, u phono preampu dalje signal se jos jednom konvertuje u digitalni domen i salje na pojacivacki izlaz tj. zvucnicke terminale gde se jos jednom odvija konverzija u analogni signal i gle cuda - na kraju posle "samo" cetiri konverzije (A.D.A.D.A) slusamo "pure analog sound". :D Sto ne znaci da zvuci lose..

Na glavi imamo pretvaranje vibracione energije u električni signal. Da li to razumeš pod analognom konverzijom?

Danas nam je na raspolaganju u izvedbi na koju skrećeš pažnju dosta strašno kvalitetne rokčine i metala, recimo. Te ploče nisu retkost. Nikakve audiofilske etikete. Jednostavan, no-frills analogno snimljen i miksovan rokenrol, masterizovan na vinil. Po normalnim cenama.

Dinamika i lepota tona na tim pločama je uglavnom takva da baca varnicu.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, sondek said:

Razumem da je tako lakse prezentovati sistem,to smo uglavnom i slusali koliko sam razumeo(slab sam u materiji :lol:),glupo je pustati lose snimke ali meni je za misljenje i o sistemu bitnije kako zvuči sa nečim ''normalnim'',bez pirotehnike.

Možda si mislio na moj opis one simfonije? Ne znam šta podrazumevaš pod pirotehnikom, na tom snimku ne verujem da ima intervencija, osim što je tako miksano da kada istovremeno grunu svi instrumenti, pogotovo timpani i cimbali (valda se kod nas tako zovu ona dva pleka što se drže u rukama?:rolleyes:), to zvuči efektnije nego uživo. 

To svakako nema veze sa loudnes war-om, jer je dinamika tih snimaka nedostižna za analogiju...B)

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, beatgoeson said:

Možda si mislio na moj opis one simfonije? Ne znam šta podrazumevaš pod pirotehnikom, na tom snimku ne verujem da ima intervencija, osim što je tako miksano da kada istovremeno grunu svi instrumenti, pogotovo timpani i cimbali (valda se kod nas tako zovu ona dva pleka što se drže u rukama?:rolleyes:), to zvuči efektnije nego uživo. 

To svakako nema veze sa loudnes war-om, jer je dinamika tih snimaka nedostižna za analogiju...B)

Cymbals = činele

Cimbalo je potpuno drugačiji instrument.;)

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Kuršum said:

Kuršum je bio na drugoj litri vina sinoć kad ste ga pozivali

E sad, ono kako si ti akcentovao tu rečcu, nije baš najsretnije. 

Najsretnije nije najsrećnije srpski izgovoreno. 

 

Svakako, source first kako Filip reče, pa ostalo akcenovati, a na kraju staviti tačku. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...