Jump to content


Filips' sistem


Филип

Recommended Posts

I to je tacno, mnogi gledaju trenutnu vrednost polovnih komponenti pa vrednuju celokupni sistem po tome - ispravno je koliko je ta komponenta vredela kada je bila nova, u odnosu na to moze da se poredi u kojoj cenovnoj kategoriji je odredjeni sistem. Druga je prica kako ta komponenta svira posle 10, 20, 30...godina.

Da se pogresno ne shvati, podrzavam minimalizam. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Minimalizam DA, ali samo pod uslovom da ne bude zvucnog kompromisa. :) 

Apsurd je sto nikada nisam imao prilike da zvucno uporedim bivsi sistem u celosti (Plinius, Cantata, Avalon Indra) sa ovim u dolasku (Devialet D400, Vivid B1d), vec samo razliku u zvuku samih kutija. Prakticno, sve ce biti novo i drugacije - zvucnici, amp/DAC, zvucnicki kablovi, strujni kablovi… Jedino se ne menja strujni kondicioner, soba i mojih par usiju. :D

Ponavljam, ideja je bila da bez dodatnih ulaganja zvucno unapredim i "modernizujem" elektroniku rasprodajom postojecih komponenti i na duze vreme batalim promene i slusam muziku bez stalnog osluskivanja da li moze bolje, drugacije... Naravno, svaki uredjaj ovog tipa jeste one-way-street i toga sam vrlo svestan.

Zvucno, Devialet je cudna biljka. Iskreno se nadam da ce dobro uklopiti sa Vividom koji je kao i Dev zvucno vrlo neutralan ali i zabavan zvucnik.

Link to comment
Share on other sites

Moram priznati da sam podosta iznenađim cijelom pričom oko izmjene sistema (pogotovo ako se bilo zadovoljno njime), no ja, naravno, ne znam kako je on zvučao. S druge strane, slušao sam u par navrata Devialet 200 LE, i meni je to, ukratko, previše novaca - premalo glazbe. Zvuk je uvijek imao jedan, gotovo univerzalno prepoznatljiv, karakter digitalne amplifikacije (od nekih Rotela koje čuh, do nekog Jeff Rowlanda), i po meni to još uvijek dovoljno dobro da zamjeni cijevi ili tranđe. S napomenom da nisam baš ljubitelj cijevi, pa da volim možda i onako ... malo osjetnije ofarban, (pre)ugodan zvuk cijevi.

Neutralnost, čistoća, transparencija i brzina je ono što svakako volim kod sistema/komponenti, ali me taj Devialet 200 nije ničime dirnuo, pa da počnem ozbiljnije razmišljati o tako nečem.

No, ipak, volio bih ovdje pročitati, pogotovo nakon nekoliko mjeseci, kad sve polako sjedne na svoje mjesto, jedan iskren osvrt o 400-tki. Nisam je čuo, može biti da je 200-tka ipak osjetno lošija varijanta 400-tke, i da je ova dovoljno drukčijeg karaktera da zavređuje posve drugu ocjenu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Sten

Videćemo… Da ponovim, nisam siguran kako će sve zvučati na kraju, tj. da li će mi se i koliko dopasti finalni ZVUK.

Iako većina argumenata za Devialet D400 celu "priču" gura na pozitivnu stranu, odgovor po pitanju zvuka dugujem pre svega samom sebi... biće opisa čim za to dođe vreme (prvo da stignu zvučnici :)). Apropos zvuka, pre neki dan sam kod prijatelja slušao jedan lepo ugođen sistem - ono što kažu pravi audiofilski - u prostoriji srednje veličine: zvučnici Vivid V1.5, amp Plinius SA-103, MSB Analogue DAC, Melco N1A HD server, i moram priznati da je zaista zvučao odlično. Ono što je dobro (a možda i ne :D) je što ću zvuk budućeg sistema moći da uporedim sa pomenutim zvukom. Ovde pre svega mislim na razliku između Devialeta i Pliniusa. Sâm zvuk bi trebalo, makar tako očekujem, da bude bolji kod mene, i to najviše zbog činjenice da je Vidid B1d Decade kvalitetniji, tehnički kompleksniji i višestruko skuplji zvučnik od pomenutog modela V1.5.

Ovo su tri glavna razloga prelaska na Devialet: 

  • Želja za posedovanjem monoblok amplifikacije (dovoljno snage, mogućnost budućeg upgrade-a na veće zvučnike, rada u većoj prostoriji, itd…). E sad, u varijanti zadržavanja Pliniusa, u glavi sam već bio "spreman" na kupovinu još jednog snagaša SA-103 ($$) što bi zaista i bilo neko finalno i siguran sam zvučno kvalitetno rešenje. Međutim, u režimu rada u A-klasi stereo Plinius SA-103 troši 500W, dve 103-ke gutaju čitavih 1000W na sat! Greje kao šporet, što zimi i jeste podnešljivo, ali leti baš i ne… Postoji naravno i varijanta rada u AB režimu, ali u ovome nisam do sada video neku svrhu osim za ležerno slušanje, što kod mene nije bio čest slučaj. Koliko sam do sada video na forumima, ni Devialet nije naivan po pitanju visoke radne temperature (zbog naponske sekcije koja radi u čistoj A klasi), ali se ipak značajno manje greje od Pliniusa.
     
  • Pojednostavljenje i gabaritno smanjenje sistema - upotrebiću ovde popularan izraz lifestyle... Ali lifestyle samo u estetskom smislu, ne i u vidu zvučnog kompromisa. Što reče jedan moj prijatelj, "Devialet - to je za mene mini linija. Plinius u A-klasi je ono kako ja zamišljam pravi hifi:) Njegov komentar naravno nije bio zlurad već samo iskren, i naravno nije implicirao zvučno inferioran uređaj, makar dok se ne dokaže suprotno.
     
  • Postavljanje granica samom sebi - više puta sam pokušao da sagledam koncepciju, izgled (veliki sistem, mali sistemčić, šta god…) ili ga prosto nazovimo "moja vizija idealnog sistema". Iskren da budem, prestravio sam se koliko bi to putešestvije moglo daleko da ode… Jednostavno više nisam želeo priču bez kraja i konca u trošenju vremena i para. Ponoviću još jednom, moja "naivna" ideja je da stavim tačku na hi-fi na duže vreme, a ovo bi trebalo da bude TO. Siguran sam da je ovakvog odluci, a koja je fakat donesena pomalo brzopleto i "napamet", doprinela i hifi apstinencija koja traje sada već duže od godinu dana. I za kraj, ovome je definitivno kumovala i moja zagriženost za preskupe kablove i pripadajući tvikeraj nepreglednog portfolia firme Synergistic Research, i koja bi u kombinaciji sa klasičnim separatnim komponentama bila u najmanju ruku opisana kao rupa bez dna… što bi narod rekao propas' :D

Do sledećeg pisanija, pozz svima!

Link to comment
Share on other sites

 "Devialet - to je za mene mini linija."

i za mene je najbolji sound koji sam cuo na nekoj prezentaciji bio sa minilinije :D ,doduse Linn-ove.Zaista je tesko resiti se vizuelno uobicajenog hifija,i svih stecenih saznanja i navika,narocito ceo sistem svesti na par zvucnika i jedan satelitski receiver po dimenzijama ali ka tome vrhunska tehnika sutrasnjice ide.Nase klince uopste nece zanimati sistem iz deset kutija i 100kg,a nas ce dinosauruse vreme pregaziti.Pored vizuelnog utiska problem je visoka cena nove i napredne tehnologije.I onaj Lindeman sa banera na vrhu ove stranice je izvanredan,ladno je svirao bolje od MBL predpojacala i pojacala jednom prilikom kad sam slusao uporedo.Malo ostane zbunjen covek posle takvog saznanja pa bude malo češ-češ po glavi

Edited by sondek
Link to comment
Share on other sites

Filip, svaka čast. Vrlo iskren odgovor, bez ikakvog uvijanja i nepotrebne filozofije. Uistinu ti želim da to dobro prosvira i da ne bude žala za prošlim sistemom.

Isto tako, sa zanimanjem ću pročitati osvrt kad ga bude bilo. Ionako nema toga puno na ovim prostorima, pogotovo u tim rangovima cijene.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Izgleda to sa devialetom zarazno za ljude sa velikim i moćnim pojacalima u A klasi.Drugar otisao u Bg sa zeljom da promeni zvucnike i doneo ih na probu.Kad je cuo kako rade s Devialetom izgleda da će da zavrsi sa novim devialet ampom i starim zvucnicima.On mislio da je to neka fensi polica, će da donesu neki amp :D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Филип said:

Stigli zvucnici, prikaceni na Devialet. Sledi dugo usviravanje, a zatim i utisci... :)

Svim clanovima foruma u 2016. zelim puno dobrog zdravlja i sto vise vremena za slusanje muzike!

 

Konačno si dočekao :thumbsup2

Puno sreće u 2016. i uživanja u novom sistemu!!!

PS Može i ovako: prvo utisci, pa dugo usviravanje, a zatim ponovo utisci...:D

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, ab said:

Svaka cast, lepo. Jedino mi se polica sada cini kao uljez :D

Apsolutno se slazem, meni je ovakva polica uvek bila nuzno zlo sto zbog prostora za drzanje diskova sto zbog zaklanjanja kablovskog zmijarnika iza... Prava hifi polica je naravno the real thing :) ali u dnevnoj sobi sa TV-om jok.

20 sati ranije, Aleksandar75 said:

Konačno si dočekao :thumbsup2

Puno sreće u 2016. i uživanja u novom sistemu!!!

PS Može i ovako: prvo utisci, pa dugo usviravanje, a zatim ponovo utisci...:D

Hvala Aleksandre, ali bolje da ne pominjem prve utiske jer trenutno bas i nisu najbolji. Bas opasno bambusa i to je nesto cega sam se pribojavao od starta jer je zadnji bas drajver (za frekv. ispod 130 Hz) okrenut pravo prema zadnjem zidu... Videcu koliko ce se bas utegnuti posle usviravanja, verovatno i podloske mogu donekle da pomognu. Ostali deo spektra je za sada nezahvalno komentarisati jer su uredjaji potpuno novi. Pritom, Vividi su trenutno udaljeniji od zadnjeg zida u odnosu na prethodne zvucnike Avalon Indra koji btw imaju down-firing bas refleks kanal zbog cega su mogli blize da se pozicioniraju zadnjem zidu. Odstupnica po pitanju basa ako isti ostane je, makar u teoriji, najava Devialeta da ce u nekoj buducoj iteraciji softvera ubaciti i room correction...

21 sati ranije, sondek said:

Izgleda to sa devialetom zarazno za ljude sa velikim i moćnim pojacalima u A klasi.Drugar otisao u Bg sa zeljom da promeni zvucnike i doneo ih na probu.Kad je cuo kako rade s Devialetom izgleda da će da zavrsi sa novim devialet ampom i starim zvucnicima.On mislio da je to neka fensi polica, će da donesu neki amp :D

Ima toga sigurno, jer je dobar zvuk u A klasi do sada trazio masivan hardver, ali nove tehnologije donose pomak i po ovom pitanju pa tako D400 na papiru isporucuje 400W/6 Ohm iz kutija ovako malih gabarita koje su neki posprdno opisivali i kao "susac za ruke" (u varijanti kada su vertikalno postavljene na zid). Kad se Devialet usvira, videcemo kako se zvucno kotira u odnosu na Plinius u A klasi.

15 sati ranije, beatgoeson said:

Kablovi teži od pojačala. Kuda ide ovaj svet...B)

Beats, cekaj tek da mi stignu i Synergistic Research Element C.T.S. strujni kablovi (istog nivoa kao zvucnicki) pa kad ih utaknem, Devialetima polica nece ni trebati :D Znam da si po pitanju kablova potpuni nevernik, ali za sada se drzimo teorije (a bogami i prakse) da zvuk treba minimalno da se degradira na putu signala, pa ce tako i jedna ovako moderna sprava sa svicerskim napajanjem dobiti strujne kakve se nadam zasluzuje. Inace, zvanican stav Devialeta je da strujni kablovi nemaju nikakav ili makar ne neki znacajniji uticaj zbog pomenute prirode napajacke sekcije... OK, malo smo odrasli u medjuvremenu pa mozemo da razdvojimo nebuloze od ciljane marketinske price koju praktikuje vecina ozbiljnih proizvodjaca hifi opreme. Bogme ja probao pre kupovine, reaguje kao i bilo koje drugo pojacalo.

Link to comment
Share on other sites

hm,dobro bi ti dosao "space optimisation". :D obrni okreni multi amping i podesiva skretnica i mikrofon je najbolje resenje kod tih skupocenih sistema za ravnanje f.odziva i usklađenje sa sobom.Da imam para za skup aistem novije tehnologije ne bih razmisljao puno.Generalno barem bas bi po meni uvek trebao biti podesiv zbog usklđenja sa sobom,naravno proizvođace bas briga.Kod M.Logana postoji podesavanje bas na par db.Kod kompresionih kutija je to manji problem,jer je bas precizniji u većini slucajeva. baš proteklih par nedelja kod kolege menjajući 3 basreflex zvucnika vidim kakav to problem moze da bude kad soba "basira".Pozicioniranjem se moze dosta uraditi,pa eksperimentisi.Predlazem ti da probaš kempove podloske za zvučnike ispod siljaka koje su me potpuno iznenadile kako su učvrstile bass i promenile zvuk u visokim.Nabavio sam ih nedavno,bez nekog velikog ocekivanja,osim da lakse pomeram zvučnike koji su dosad bili zabodeni u parket,a neke druge podloge su samo kvarile zvuk.

edit. Naravno prvo pusti da se sistem dobro usvira,pa onda razmisljaj o bilo čemu i srećno!

Link to comment
Share on other sites

Ako je Acrolink strujni na sistemu, ne verujem da cete trebati bolji. Samo jedna opaska, kada ste kupovali kablove bila je opcija dva monobloka i kablovi su tako pravljeni. Ako koristite jedan na ampu a jedan na izvoru morate promeniti jedan konektor u posrebreni. To su Golum, Patason, Vlajo i SurokVl probali pa mogu preneti utiske.

edit: Sad videh na sajtu One-hifi da su monoblokovi u pitanju, tako da moj prethodni komentar nema znacaja

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Филип said:

Beats, cekaj tek da mi stignu i Synergistic Research Element C.T.S. strujni kablovi (istog nivoa kao zvucnicki) pa kad ih utaknem, Devialetima polica nece ni trebati :D Znam da si po pitanju kablova potpuni nevernik,

Opšti utisak me potakao na komentar. Nisu kablovi toliko neuobičajeni koliko cela, minimalistička, a toliko daleko od bezazlene, postavka. 

Što se kablova tiče, verovatno bih i ja eksperimentisao do neke cenovne mere. Međutim, u situaciji kada mi treba osam pari interkonekta i četiri para zvučničkih, mirne duše prihvatam jeftino i razumno rešenje.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Филип said:

 

Hvala Aleksandre, ali bolje da ne pominjem prve utiske jer trenutno bas i nisu najbolji. Bas opasno bambusa i to je nesto cega sam se pribojavao od starta jer je zadnji bas drajver (za frekv. ispod 130 Hz) okrenut pravo prema zadnjem zidu... Videcu koliko ce se bas utegnuti posle usviravanja, verovatno i podloske mogu donekle da pomognu. Ostali deo spektra je za sada nezahvalno komentarisati jer su uredjaji potpuno novi. Pritom, Vividi su trenutno udaljeniji od zadnjeg zida u odnosu na prethodne zvucnike Avalon Indra koji btw imaju down-firing bas refleks kanal zbog cega su mogli blize da se pozicioniraju zadnjem zidu. Odstupnica po pitanju basa ako isti ostane je, makar u teoriji, najava Devialeta da ce u nekoj buducoj iteraciji softvera ubaciti i room correction...

 

 

Prosvirace, prvo da se zaliju :)

 

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, sondek said:

hm,dobro bi ti dosao "space optimisation". :D obrni okreni multi amping i podesiva skretnica i mikrofon je najbolje resenje kod tih skupocenih sistema za ravnanje f.odziva i usklađenje sa sobom. baš proteklih par nedelja kod kolege menjajući 3 basreflex zvucnika vidim kakav to problem moze da bude kad soba "basira".Pozicioniranjem se moze dosta uraditi,pa eksperimentisi.Predlazem ti da probaš kempove podloske za zvučnike ispod siljaka koje su me potpuno iznenadile kako su učvrstile bass i promenile zvuk u visokim.Nabavio sam ih nedavno,bez nekog velikog ocekivanja,osim da lakse pomeram zvučnike koji su dosad bili zabodeni u parket,a neke druge podloge su samo kvarile zvuk.

edit. Naravno prvo pusti da se sistem dobro usvira,pa onda razmisljaj o bilo čemu i srećno!

Hvala Sondek, sada kada u najavi imam potencijalni problem sa, kao sto rece, basiranjem sobe, spajkovi i ravnanje fr. odziva pomocu room correction sistema zvuci mi kao krajnje spasonosno resenje. Nadam se da ce Devialet u neko skorije vreme nesto napraviti, naravno ako se po usviravanju zvucnika bas znacajno ne popravi.

Trenutno su zvucnici na fabrickim siljcima (5 komada po zvucniku) prilicno uronjenim u parket. Slican problem, ali u manjoj meri sam imao i sa Avalonima (manje boomy ali nedovoljno definisan bas), tada sam problem resio prostim postavljanjem metalnih novcica pod siljke. Secam se da se zvuk u visem srednjem i gornjem spektru lepo procistio. Kao sto kazes, sa takvim podloskama zvucnike je lakse pomerati u trazenju idealne pozicije i po potrebi ih je moguce vracati u poziciju gde ne smetaju.

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Link to comment
Share on other sites

na ove podloške sam mislio http://www.kemp.rs/srp_spike_footers.htm

Uvek sam mislio da je najbolje da su spajkovi zabodeni u parket,međutim ispalo je drugačije.Čitao sam dosta i o onim Mana čudima ali sam mislio je u pitanju preterivanje i placebo,al kad probaš tek onda znas.Ovo barem nije skupa igračka.Efekat je bio takav da sam zvucnicima morao i poziciju malo promeniti,a neka nova energija u visokim me cak u startu nervirala.Čovek uči u ovom hobiju dok je živ,a zbir tih sitnica daje krajnji finiš sistemu.Mali je to uticaj naspram pravih sistemskih promena ali ipak znači

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...