Jump to content


Filips' sistem


Филип

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Pridružio bih se čestitkama za novi sistem i poželeo dugo uživanje.

Pratim temu od poslednjih izmena u sistemu. Njegov razvoj zvučnog karaktera kroz usviravanje kao i komentare koji su opisivali pomake u zvuku. Lepo je znati da se uvek može dobiti više pažljivim pozicioniranjem uređaja u prostoru. Mišljenja sam da je odlično što ti sistem tako dramatično reaguje na promene kablova i ostala čačkanja oko dampiranja, pozicije ...

Verujem da će pravilno i pažljivo isprojektovana namenska polica sa nizom zgodnih rešenja, doneti dodatni "final touch" uz prethodno već usvirane nove strujaše.

Neka je sa srećom i dobro slušanje želim!

Link to comment
Share on other sites

@Father

Hvala na cestitkama i zeljama za dugo uzivanje, trenutni sistem zaista zelim da slusam mnogo duze od prethodnih, a za koje sam takodje govorio da ih necu nikada menjati... casna pionirska :D 

Kada stignu novi strujni kablovi koji bi trebalo da doprinesu jos otvorenijem zvuku od prethodne varijante sa Acrolinkom, kao i SAM profil za moj model zvucnika od strane Devialeta (DSP profil ugodjen prema karakteristikama zvucnika), ostaje jos pitanje namenske hifi police i nekog "tvikeraja" za dovodjenje akustike prostorije do nekog "optimalnog" nivoa.

Posto je pitanje kada ce (i da li ce uopste) Devialet implementirati room correction (pretpostavljam da nemaju trenutno neko user friendly resenje za prosecnog korisnika, jer zele da se predstave kao Apple u hifi svetu - sto definitivno nisu), ostaje da odgovor na ovo pitanje potrazim na nekom drugom mestu. Pri cemu zelim da zadrzim trenutnu jednostavnost sistema kako u tehnickom tako i u vizuelnom smislu...

Nazalost, u trazenju audio nirvane nema lakih ni brzih resenja. Dobra stvar je sto sada vise ne osecam potrebu za ishitrenim odlukama za taj neki final tuning.

Link to comment
Share on other sites

Nešto sam probao kod mene jer imam sličnu situaciju sa postavkom zvučnika. Naime, zvučnici se nalaze u uglovima, mada izbačeni nekih 130cm od zadnjeg zida I oko 70cm od bočnih. Obično takva pozicija ume da ubije definiciju basa I učini ga tromim Ili brundavim (prenaglašenim), pogotovo kada postoji driver otvoren prema tom istom uglu.

Iako nikako da nešto što je bila znatiželjna proba pretvorim u pravi difuzer od plemenitih materijala, rezultat nije izostao. Dobijeni napredak se upravo odnosio na osetno brži I definisaniji bas sa ozbiljno boljim zaokruženim I istaknutijim donjim frkfencijama. Utezanje basa je donekle oslobodilo lepršaviju i detaljniju sredinu I dodatno izoštrilo focus što je takođe pratio vazdušastiji visoki spektar. Sve je dobilo na oštrini I tzransparentnosti ali je zadržalo masu I toplinu sa poboljšanom brzinom I atakom.

Sve što sam uradio kao provizorni difuzer, bile su dve obične kartonske oblice prečnika 30cm I visine 100cm postavljene u same uglove levo I desno iza zvučnika. Karton od kutija velike površine umotan u rolnu spojen širokom pak trakom. Ja sam ih na svu sreću sakrio iza zavese pa sam time donekle odložio izradu pravih difuzera, ali je bilo krajnje jednostavno I izuzetno efikasno u smislu tretmana loših tačaka u prostirji.

Nije veliki posao da se proba, a I ako ne donese ništa u zvučnom smislu, nije greota ni baciti ih. Ne mora da znači da će završti posao u svakoj prostoriji. Meni su dobro došle kao priručno rešenje. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Mali update...

Strujni kablovi prilično usvirani. Pomalo čudno, ali od početka zvuk odličan bez uobičajenih promena "gore dole". Strujni Synergistic Research Atmosphere Devialet Spec su namenski pravljeni kablovi, zvučno ugođeni za ovaj uređaj. U poređenju sa Acrolinkom u svakom pogledu bolji zvuk, pre svega nešto otvoreniji od prethodnog kabla. Inače, za ovu seriju kablova je korišćen materijal grafen (graphen), navodno sa najvećom provodljivosti do sada u audio upotrebi (citiram "the highest conductive density").

Dalje, najzad aktivirana i isprobana Wi-Fi funkcija. Dakle bežično sa laptopa, Audirvana tera WAV fajlove. Posle par podešavanja i eksperimentisanja sa pozicijama rutera, AirPort Express završio uz sam Devialet (na slici).

Iako nisam pravio direktno poređenje, zvuk preko Wi-Fi odličan uz vrlo retke prekide signala, ja prezodovljan :) Puštanje hi-res fajlova za sada neuspešno, u međuvremenu ću probati da iz rutera ide direktno LAN kabl, možda tako proradi… Videćemo kako će se u praksi i na duže staze pokazati ova "lifestyle" varijanta. 

P.S. Trenutni sistem je nešto što sam podsvesno planirao još pre nekoliko godina, tj. pre ulaska u prethodni klasičan sistem (CD/DAC Cantata, preamp/amp Plinius)… Dakle, bilo je ili veliko ili nešto potpuno svedeno i minimalistički. Tada sam razmišljao o kupovini aktivnih zvučnika Adam Audio Tensor  Gamma uz koji bi eventualno išao neki preamp. IMG_7038.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Vratio se s puta umoran,pa samo da se na kratko i javno zahvalim Filipu na lepom druzenju sinoć i na prilici da čujemo i vidimo sistem koji bi svaki high end sajam trebao da poželi na "meniju".Kakav je brutalan dizajn pored odličnog zvuka i kakav waf faktor govori kratak komentar moje zene na fotku: Ti ćeš tako nesto savremeno i lepo da kupiš 2028. kad će muzika da se sluša tako sto je zamisliš" :D Baš sam jedna konzerva(iz Sdo).

P.S.Biće kad dođem sebi malo ozbiljniji osvrt

Link to comment
Share on other sites

Dogovor je bio da Beat prvi oplete jer je on jedini koristio psihoaktivne supstance (vopi) ali od njega ni traga ni glasa ... 

Ja sam bio u ulozi vozača, tako da ništa jače od kisele nisam konzumirao tako da znate na čemu ste kad sameravate moje utiske .

Zaista , želim pre svega  da se zahvalim domaćinu na gostoprimstvu i izdvojenom vremenu ...još jednom moram da naglasim pozitivnu stranu ovog našeg foruma koji je i zamišljen kao mesto za širenje pozitivnih vibracija a koji ovakvim susretima dobija jednu ličnu , ljudsku formu ...

Retko se dobija prilika dase  u kućnim uslovima , što bi mi rekli na tanane , detaljno  presluša jedan ovako ambiciozan sistem . Domaćin se potrudio da spremi  play listu , dovoljno široku i raznovrsnu tako da je svako od nas mogao da pronađe deo sebe u ponudi ...

Moram da odmah kažem da je ovo jedan od onih sistema u kome u potpunosti ne važi vremensko prostorni kontinum , jer vas bogastvo detalja i sveukupna živost izvuku iz normalnog protoka vremena i premeste u jednu novu dimenziju , posebno skrojenu za nas audiofile i ljubitelje muzike ...a muzika je od vajkada moćmo oružije ,, setite se Odiseja i njegovih avantura !

U jednom trenutku kad sam se premestio sa kraja scene u sredinu , došlo mi je da ustanem i rukujem se sa izvođačima ...

Imao sam neka iskustva od ranije sa nekim delovima ove priče ...ranije sam već slušao Devilaet 400 sa Harbethom  40.1 i sve to mi je zvučalo premekano i nerealno zaslađeno ali moram naglasiti da je kombinacija Vivid - Devilaet u potpunosti sva moja predubeđenje oduvala ...ovo zvuči tako kako treba i zna da pokaže sva lica muzike u pravom svetlu ...

Filipe , uživaj !

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Evo i mene. Moram reći da ima već neko vreme kako sam pretumbao svoj bioritam i zamenio dan za noć, pa mi je jučerašnja poseta pala kao da smo krenuli na put u tri ujutro, a da prethodno nismo oka sklopili.

Evo, sada sam potpuno oporavljen, od piva takođe. Naime, (zlo)upotrebio sam situaciju gde nisam bio vozač, a atmosfera i društvo prijatni, i , šta ćeš...:lol: 

Ovde bi trebalo da padne opis zvuka. Ali, em nisam vičan opisima zvučnih finesa, plus ne pamtim onih petnaestak tačaka i kriterijuma, em nema ni smisla trošiti reči na opisivanje. Dovoljno je reći - zvuk je na svetloj i transparentnoj strani i brz je, tačan, dopadljiv (atraktivan, čak), perfektan u svakom pogledu. Uprkos takvom karakteru, zvuk ni jednog momenta nije naporan, kada drmne rokčina, onda zaista drmne... meni je malo neobično da to dolazi iz ne baš preterano velikih kutija i od ne pretarano ubedljivih (vizuelno) drajvera , ali, nema sumnje da ima "drajva", ali baš.

Ne znam koliko ima (i da li ima) još rezerve, ali je glasnoća bila primerena prostoru i karakteru zvuka. Prostorija nije akustički tretirana, ali su zvučnici bili pomereni dosta napred, tako da nije bilo upadljivih problema sa basovima, možda samo mali boom na timpanima, kada grune kreščendo u simfoniji... nisam još narezao taj Reference Recordings album, da čujem kako zvuči kod mene, nije isključeno da i to treba baš tako - potreba za efektima nije mimoišla ni "ozbiljnu" muziku. 

Eto, od mene toliko, bilo je to slušanje kakvo bi trebalo da sebi priušti svaki audiofil. Pozdrav društvu od juče i hvala domaćinu na druženju. :)

Link to comment
Share on other sites

Eh, Beat ko neki tinejdžer, zamenio dan za noć  plus alkohol , plus muzika ....Šta ćeš , mladost , ludost :-)

Zanimlljivo je kako kompresorska družina (Sondek i Beat) uvek čuje neki boom ...evo ja moram da priznam da nisam čuo ni b od boom-a , zvuk je bio provetren i produvan taman kako treba ...onaj udar timpana  je bio stravičan , još jedno 4 sekunde posle njega vazduh se treznio od šoka , a mi smo mogli da osetimo povratni udar kao posle aktivacije atomske bombe :-)

Sve to je još upečatljivije kad ispred sebe vidite kutiju ovalnog oblika zapremine nešto veće nego poštena fritz-ovka iz doba sankacija (cca 25-30 l) i dva drajvera oko 5,5 " ...  mali ali tehničari !

Ime koje firma koja proizvodi zvučnike  nosi (VIVID) jako dobro pristaje karakteru zvuka ...

Link to comment
Share on other sites

On 3/18/2016 at 23:46, Филип said:

...kao i SAM profil za moj model zvucnika od strane Devialeta (DSP profil ugodjen prema karakteristikama zvucnika)...

Posto je pitanje kada ce (i da li ce uopste) Devialet implementirati room correction (pretpostavljam da nemaju trenutno neko user friendly resenje za prosecnog korisnika, jer zele da se predstave kao Apple u hifi svetu - sto definitivno nisu), ostaje da odgovor na ovo pitanje potrazim na nekom drugom mestu. Pri cemu zelim da zadrzim trenutnu jednostavnost sistema kako u tehnickom tako i u vizuelnom smislu...

Nešto nisam pohvatao, da li ti je Devialet isporučio SAM profil za zvučnike, i da li je implementran u pojačalo?

Ako jeste, koliko je uticalo na bolje?

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, lalelala said:

Eh, Beat ko neki tinejdžer, zamenio dan za noć  plus alkohol , plus muzika ....Šta ćeš , mladost , ludost :-)

Kriza srednjih godina (s malim zakašnjenjem).:ph34r:

3 sati ranije, lalelala said:

Zanimlljivo je kako kompresorska družina (Sondek i Beat) uvek čuje neki boom

Upravo sam kod sebe preslušao taj CD, da ne bih pričao napamet.

U startu sam cenio da, eventualno, postoji mali boom, ali da je čudo da toga nema više. Daklem, kod mene to zaista zvuči malo tvrđe, ali je evidentno u pitanju audiofilsko izdanje  onoga što ja zovem "klasika na steroidima". Što bi se reklo, ima tu u samom snimku dosta viška energije. Pa onda, kada grune najveći timpan, a i sami (kontra)basovi su malo "nagruvani", negde to mora da se utroši. 

Kod mene se taj višak energije utroši na drmanje troseda, a tamo na nešto viška sobnih rezonanci. Ni jedno ni drugo se neće nikada desiti u koncertnoj sali, ali, zašto simfonija ne bi zvučala bolje (:P) u sobi nego tamo?

 

Link to comment
Share on other sites

Drugari,

Hvala i vama na poseti i vise nego lepim recima i utiscima, bilo mi je zadovoljstvo da vam uz druzenje prezentujem moj sistemcic!

Nadam se da vam je bilo prijatno i da smo uz slusanje, koliko toliko, stigli i da prodiskutujemo ove nase hifi teme "bez kraja i konca" :)

Sto se tice Beats-a.. pa lepo sam pitao: Ko pise forumsku "recenziju", taj mora malo da popije da bi pero bolje klizilo, da ne bude suvoparno.. Takodje, drago mi je da ste svi po dolasku kod mene, i to svi bez pogovora, potpisali izjavu o nepominjanju (ovde na forumu) termina kao: sibilanti, suv zvuk, boomy bas i tome sl. :D

Sto rece Lale, hifi nije potpun bez druzenja i razmene misljenja, iskustava.

E sad, ovom i ovakvom zvuku je definitivno, u odnosu na ranije, doprinelo uvodjenje:

1. Novih strujnih kablova Synergistic Research Atmosphere Dev Spec koji su specijalno "ugodjeni" za Devialet. U odnosu na prethodni Acrolink dobijen je otvoreniji i nesto svetliji zvuk kao i drcniji bas, doduse poslednje i nije toliko nedostajalo..

2. Drugog digitalnog transporta Melco N1A koji je bio na probi (njihov osnovni model), a USB kablom povezan sa Devialet-om, odnosno DAC-om. U odnosu na MacBook Pro laptop (bilo u wired ili wireless varijanti) zvuk je sada artikulisaniji, "analogniji", sa boljom scenom i dinamikom. Ukratko, lepsi i muzikalniji.

Link to comment
Share on other sites

Na malo,ali ponavljam vrlo malo boomija vise utiče mesto za slusanje neg zvučnik i mislim da taj znacajno izvuceni polozaj zvucnika za ozbiljno slusanje mora biti takav bez ozira sta proizvođač navodio,ipak jedan bas gruva prema nazad.U suprotnom  tonske kontrole će morati da rade.Zahvaljujući tome uostalom je malo bolje slusanje rock muzike pa to i nije problem već prednost,allrounding ili kako god.Pomenuti snimak jeste prilično nabildan,ali cuo se i drugde i umanjivao se dosta kad se malo nagne napred a ne sedi na ugaonoj uza zid.Jedna sitnica naspram generalno odličnog zvuka koja po meni nije vredna previse osvrta.Devialet ima cak i tonske kontrole pa nikakav problem smanjiti malo basa kod neke numere koja produkcijom izaziva sobu malo previse.Mislim mozda na Morph the cat koji pravi zemljotres u sobi i mislim da je u stanju da sludi skoro svaki zvucnik/sobu.Donald producira uz Magneplanar timpani,freak potpuni.

Ono sto bih ja naveo kao najveću prednost sistema je odlična transparentnost,sjajni visoki tonovi  i nema zajebancije to sto treba da zvoni zvoni,odjekuje i činela je činela,truba je truba,to sto je trba da je resko resko je,gitara przi,reze,ne poltronise se atraktivnosću tamo gde je nema,zvuci traju koliko treba,a pritom je slušljivost izvanredna,nema sibilanata niti ''digitalitisa'' i generalno to je vrlo čist i tačan zvuk koji se moze dugo slusati,bas kao i muzika u prirodi.Fun faktor je odličan!Nisu svi highend sistemi bas takvi,nit se umire od dosade nit te napada sa svih strana ako me razumete.Mislim da u takvom sistemu ima mesta za dobar gramofon,ali bas dobar da se nebi loše proveo.Probaj Filipe obavezno onaj Acin,taj ima i odličnu glavu,mislim da nije previse komplikovan i zahtevan ni za nosenje ni za korisšćenje.U tako kvalitetnom sistemu na dlanu se vide razlike u izvorima,devialet je tu opasan izazov.Aca ima i odlične ploče.

Sa takvim nivoom digitalije moze da se zivi i bez gramofona,al bio bi bas kompletan uz gramofon.Dobiće se jedna dodatna nota emotivnosti u zvuku koja ne fali al moze da dodatno stimulise efedrin.Probaj pa javi.Ostalo ne menjaj narednih 20godina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...