Jump to content


Stereo @ InSides (dŵr & Friends).


InSides

Recommended Posts

Пуно посла прошле недеље + пут прошлог викенда резултирало томе да је систем данас укључен после скоро 10 дана.

Како се то ретко догађа, искључио сам аутоматско прилагођавање брзине ротације грамофона да видим колико вањски услови (температура, влага, неактивност) утичу на стабилност ротације. Закључак - аутоматско прилагођавање кључно у овом дизајну, али о томе у наредној поруци. Пре тога, пар речи о чистоћи плоча.

Део система је и машина за чишћење плоча. Због прилике лакше набавке у локалу, користим Pro-Ject VC-S MK2, зато што сматрам да је физичка интервенција над плочама, у току чишћења, незаменљива. Експериментирао сам и са ултразвучним чишћењем, али (1) нисам још спреман да инвестирам у структуру са којем бих био задовољан и (2) УЗ чишћење је, по мени, погодније за другу, крајну фазу када је већина прљавштине скинута са плоче.

Око машине

Нисам имао прилике користити пуно различитих модела машина за чишћење, али пар ствари које, по мени, рангирају Pro-Ject машину високо у њеној буџетској класи:

1. Мали ротациони тањир. Машина користи минималан "тањир" за поддршку плоче, покривајући само етикету, и тиме спречава контаминацуји чисте стране са нечистим тањиром. Кламп је заштићен филцом који спречава да вода оштети етикету.

yeVdfkv.jpg

2. Једноставна усисна ручица. Ово није оригинална карактеристика, али је ручица лако заменљива и релативно јефтина. Чак и филц за саму ручицу је лако и јефтино набавити.

3nHpYV1.jpg

3. Ротација тањира у оба правца. Ово је релативна реткост у буџет класи, и омогућава да се лакше покупи остатак течности.

Око периферија

Четка која се испоручује са машином за утрљавање течности се може одмах бацити. Чудо је како та четка траје више од пар плоча. Бацити одмах. Уместо те четке, одлична алтернатива је четка за бријање, по могућности са природним длакама. Ја користим неки модел који се лако може набавити локално (dm дрогерија), и долази са згодним сталаком за сушење.

Течност која се испоручује са машином, са друге стране, је изванредна. Стандардна дилуција 1:20, за прљавије плоче (које искрено и немам) дилуција 1:10. Користим пар лабораториских бочица које се могу набавити у свакој апотеци. Поред течности, користим и дејонизирану воду (опет, у свакој апотеци) и за дилуцију, и за испирање плоче у току циклусу чишћења.

Након сваког чишћења, свака плоча иде у нови унутрашњи омот. Комбинација MoFi Original Master Record Inner Sleeves (где могу физички да стану), SleeveCity polylined paper sleeves или Katta inner sleeves (за тање омоте или плоче са дуплим омотима). На срећу, не морам толико често чистити плоче, иначе би морао почети продавати плоче да купим омоте.

Око процеса

Процес укључује (1) утрљавање течности уз помоћ четке док плоча ротира, (2) усисавање течности, (3) испирање дејонизираном водом, (4) усисавање воде за испирање. Између фаза, прање филца четке за усисавање дејонизираном водом (ако има потребе). Са машине, право у нови унутрашњи омот. Интересантно је да, за разлику од других машина које сам користио, резидуалног статичког електрицитета на плочи скоро и да нема. Pro-Ject тврди да њихова течност има неке компоненте које спречавају развој статичког електрицитета током чишћења, али немам начина то потврдити.

Анегдотални докази показују да нечег има - било то сама течност или начин рада машине. На путу сет MoFi течности, па биће интересантно експериментирати.

Link to comment
Share on other sites

Прва промена у систему стигла мало раније него планирано.

AudioQuest Cougar грамофонски интерконекти (PSC+, DBS):

OVWCmCL.jpg

Замењују AudioQuest Wildcat на те позиције. Уколико не решим у следећих пар дана да радим још две ручице, Wildcat иду на добош.

И још, нова AudioQuest четка за суво чишћење плоча:

eDtuwOd.jpg

Израда изванредна.

Не би могао још да кажем је ли (и колико је) боља од раније Pro-Ject четке, али је бар боља на додир. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Данас, мала операција на SPU звучници.

Раније сам писао да је SPU, пар месеци након куповине, почео да показује знаке отказивања једног канала. Да не препричавам епопеју са Ортофоном и локалним дилером, утврдио сам да је проблем слаб контакт између пинова звучнице, и жицица које спајају звучницу са headshell конектором.

То сам привремено поправио кримповањем, и радило је. У међувремену, сетих се да сам добио са једном старијом Ортофон звучницом, Ортофонове жицице за спајање LW-7N. Промена је релативно лака, само треба мало пажљивости.

Пре промене (старе жичице):

HRlf00Q.jpg

Након промене (нове жичице):

kN1vtqF.jpg

Ради.

Импресије за пар дана.

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, InSides said:

У међувремену, сетих се да сам добио са једном старијом Ортофон звучницом, Ортофонове жицице за спајање LW-7N. Промена је релативно лака, само треба мало пажљивости.

Prosto je neverovatno da ih nisi ranije postavio i poslušao. Ja ne bih izdržao.

Koji su prethodni što ostvaruju loš stisak na kontaktima zvučnice? Ne izgledaju nešto posebno, dodatno što nemaju pozlaćene konektore.

Sasvim sam siguran da će prelazak na ortofonov komplet doneti izvesno poboljšanje. Svakako javi utiske.

Link to comment
Share on other sites

И старији су Ортофон. Стандардне жичице које долазе са SPU звучницом.

Ортофон има 4 нивоа жичица за headshell (они их зову lead wires):

  1. Ове стандардне (најгоре);
  2. LW-6N (99.999% чисти бакар);
  3. LW-7N (99.9999% чисти бакар) - ове моје;
  4. LW-800S (комбинација сребра и посребреног бакра).

Физичка разлика између "стандардних" (број #1) и ове које сам ја ставио је флексибилност, и бољи конектори. И ако има побољшања, сигурно би била (највећа веројатност) због бољег контакта са пиновима звучнице и бољег пријањања унутар headshell-a.

Остаје ми да експериментирам (некад) са интерним ожичењем ручица (тренутно користим бакар изолиран свилом).

Link to comment
Share on other sites

To sa ožičenjem ručke je vrlo intresantno za igranje. Signali su maleni i osetljivi, pa verujem da bi moglo biti zaista velikih razlika od seta ožičenja do seta. Kombinaciju sa srebrom kao provodnikom, neki smatraju kao vrlo zaniljivu. Nemam ličnih iskustava sa ožičenjem ručke, ali razlika je vrlo čujna kada sam zamenio pripadajuće ožičenja Analogis Headshell-a HS-13, na sva tri koja posedujem. Dokupio sam vrlo solidnu opciju Analogis OFC sa pozlaćenim konektorima.

Moglo bi biti interesantno za probu, a ne košta mnogo:

https://www.musicandvideo.it/en/cat0_10250_10281/audio-accessories/turntable-accessories/p495485-analogis-headshell-cable-silverline.php

https://www.thakker.eu/zubehoer/kabel/

Link to comment
Share on other sites

Сигнали звучница су толико ниски да су контакти ту најкритичнији.Треба избегавати клипове са кримп конекцијом . Кримп контакт је још један механички контакт на путу сигнала који се не може чистити.Аудио Техника уз своје боље звучнице увек испоручује хедшел жичице са залемљеним клиповима. Само лемни контакт пружа дуготрајну поуздану везу. Нису лоши клипови извучени из неког квалитетног  Д-суб конектора.

Link to comment
Share on other sites

Можда се нисам најјасније изразио када сам рекао "кримповање". Нисам кримповао конекторе на жицу.

Оригиналне Ортофонове жичице имају залемљене конекторе. Али сами конектори нису довољно чврсто прихваћали пинове звучнице унутар интегрираног headshell-а који имају све SPU звучнице. Уз помоћ клешта за кримповање, пристегао сам конекторе да боље пријањају на пинове.

Али, комбинација ниске флексибилности тих жичица и малог простора унутар headshell-a би опет, кад-тад, показао исти проблем. Размишљао сам да жичице залемим директно на пинове, али не да ми се експериментирати на звучницу која није баш (за мене бар) јефтина.

Edited by InSides
Погрешно написао Ортофон.
Link to comment
Share on other sites

Не бих могао да кажем. 

Оно што могу да кажем је да је сет који је био код мене на SPU-у је са лемљеним конекторима. Део конектора који је кримпован је само за прихват око изолације. 

Edited by InSides
Појео слова.
Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, InSides said:

Данас, мала операција на SPU звучници.

Раније сам писао да је SPU, пар месеци након куповине, почео да показује знаке отказивања једног канала. Да не препричавам епопеју са Ортофоном и локалним дилером, утврдио сам да је проблем слаб контакт између пинова звучнице, и жицица које спајају звучницу са headshell конектором.

То сам привремено поправио кримповањем, и радило је. У међувремену, сетих се да сам добио са једном старијом Ортофон звучницом, Ортофонове жицице за спајање LW-7N. Промена је релативно лака, само треба мало пажљивости.

Пре промене (старе жичице):

HRlf00Q.jpg

Након промене (нове жичице):

kN1vtqF.jpg

Ради.

Импресије за пар дана.

Ah, slatke muke :wub:

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Solderer said:

Ово вреди набавити. Клираудио клипови.За све дебљине пинова.

Немам искуство са том компанијом, мада делује као солидна имплементација идеје.

У својим дизајнима користим spring-type клипове фирме 1877Phono. Модел се зове FITclips, и у различитим варијацијама паковања сам га набављао скоро 10 година.

Не бих могао да кажем који су бољи, дапаче, мада једну од ових фирми никада не бих сматрао као иновативном. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Мала промена.

y4TPdrz.jpg

DL-103 на унипивот ручици замењен са Ortofon Rondo Red, који је потпуно репариран код Szalai-ја у Пешти. Нов кантелевер, нова игла. Потпуно сам изгубио комуникацију и нисам сигуран који је профил игле, али и након првих пар плоча могу да кажем:

  1. Звучи веома различито од оригиналног Rondo Red-a - још не знам дали је то добро или лоше;
  2. Ниво излазног сигнала је прилично ниже од оригиналне вредности од 0.5mV - зашто је то Szalai урадио тако, не бих могао да кажем.

VTA вредност је прилично слична оној за DL-103. Loading је, за почетак, на 140Ω. 

Више импресија након пар недеља, да се мало разради суспензија звучнице. 

Link to comment
Share on other sites

Sacekaj da se razradi,pa uopste onda razmisljaj ozbiljno o tome sto si dobio,odnosno izgubio retipom.Period razrađivanja nije za bilo kakve zakljucke.

Ja se razmisljam da uporedim dva tipa retipa,Goldring i Expert stylusov.Zvucnicu svakako ne planiram da menjam vise,ali bih voleo imati direktno poređenje sta je bolje...odnosno sta mi se vise svidi što se retip posla tice.Imao bi tako i rezervu dok se ceka servis,ja sam bolestan bez gramofona.I meni je ideal sto pribliznije originalu,ali nekad retip moze biti i apgrejd.U svakom slucaju pipave su to stvari.

Link to comment
Share on other sites

1. da ti ne objašnjavam, znaš bolje od mene da MC zvučnicama treba 2-3 nedelje da se razrade

2. nisam nikakav advokat Salai-a, pre svega jer je u prvom aktu ofrlje odradio moju Ortofon SL 15 MKII zvučnicu kojoj je strunuo suspenzor sistem pa je tek nakon veoma brze smrti te jebene čelične niti vadio kesten iz vrućeg pirea doduše na džentlmenski način zamenivši kompletno pokretne delove sa arhivskim direkt' iz Ortofona free of charge. Sada ta zvučnica usrećuje Milosava Groznog koji ju je dobio od mene za rođos napr.

3. Retip 1:1 se dobija IMHO jedino kod proizvođača u ovom slučaju kod Ortofona. Sve ostalo-uključujući i Salai-BP radove- je kompromis koji ne mora biti nužno loš ali ni dobar kao i svi ostali kompromisi.

...mojih 5 banija...

Link to comment
Share on other sites

Само мало, другари. Чини ми се да сам, у покушају да будем колико је могуће бити објективан, оставио утисак да је Szalai погрешио.

Rondo Red звучи веома различито, зато што:

  1. Има нову суспензију;
  2. Монтиран је на различиту ручицу од прије;
  3. Повезан је на различити phono (и цели систем) од прије.

Кад сам рекао, не знам дали је то добро или лоше, мислио сам на могућност да ми се ова верзија Rondo-a ултимативно свиђа више него што сам очекивао, па да то повуче више пара за друге звучнице. :D

1 sat ranije, RingeRaja said:

Svaka čast gosn. Salai-u, ali tako se ne radi.

Да будем јаснији, Rondo Red није уопште радио (један канал отказао потпуно, други скоро потпуно). Szalai-ју сам само рекао "do your magic" зато што нисам хтео уопште слати Ортофон-у (прича за друго место и време).

43 minuta ranije, sondek said:

I meni je ideal sto pribliznije originalu,ali nekad retip moze biti i apgrejd.U svakom slucaju pipave su to stvari.

Дуго размишљам о опцији слати DL-103 код SoundSmith-а за њихов cantilever + иглу. Свесан сам да је то потпуно другачија звучница, али опција ми не да мира.

37 minuta ranije, zflazar said:

...mojih 5 banija...

Све ово стоји. Жао ми је што нисам био јаснији у оригиналној поруци - нисам разочаран резултатом. Једино сам хтео да и себи потенцирам да, кад смо већ решили да трошимо LOMC звучнице, да је нека сигурност једино "нова" звучница.

А шта рећи о компанији Ортофон... волим њихове звучнице, мрзим њихов однос према купцима.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, zbrujic said:

Zar se i ovo menja "retipovanjem"? 

mislim da se -iz aspekta samog pojma retip- ne menja nešto drastično.

ako se gleda iz aspekta promena suspenzije onda ima određenog rezona u tom da se menja jer sistem igla-kantilever-suspenzija-damper ipak čini novu mehaničku celinu pod uslovom da nisu zamenjeni sa identičnim-fabričkim.

O odnosu Ortofona prema kikiriki-kupcima ne bih ni ja trošio dragoceno vreme i bajtove ovog foruma. Mogu samo dve svetle tačke u tom tunelu da izdvojim (a da nisu farovi brzog voza Brčko-Banovići) a to su

-Korato koji se bori sa njima umesto vas kad kupite zvučnicu kod njih

-zvuk-AH-ZVUK tih zvučnica!!! :)

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, zbrujic said:

Zar se i ovo menja "retipovanjem"? 

Зато сам и рекао да је потпуно репариран. Јурим комуникацију са Szalai-јем коју сам затурио да потврдим шта је све рађено на звучници.

3 sati ranije, zflazar said:

-Korato koji se bori sa njima umesto vas kad kupite zvučnicu kod njih

-zvuk-AH-ZVUK tih zvučnica!!! :)

Назовите ме слободно fanboy Ортофона. :) 

Мада, ни мој ниво мазохизма није толики да продужим да се трзам са локалним дилером. Чини ми се да је право време за једну посету Кората.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...