Jump to content


Stereo @ InSides (dŵr & Friends).


InSides

Recommended Posts

2 sati ranije, Solderer said:

Хвала. Верујем да су конвертери одлични, али то више нема везе са правом аналогном репродукцијом. Боље је и јефтиније слушати фајлове.

Ako zvuči bolje, koga briga šta je u pozadini.

Link to comment
Share on other sites

На самом почетку теме, писао сам који су моји разлози за компонирање оваквог система. Поред осталог, ти разлози укљућују (1) локацију, (2) минимизацију, (3) генерално упрошћавање. Devialet испуњава све ова захтеве, и још, звучи изванредно.

Да ли је то "права", "чиста", "неискварена" аналогија? По класичним параметрима - сигурно није. Нажалост, немам услове (финансиски, локациско, временски) за Rell-to-Reel склопове и мастер траке.

На крају крајева, и коришћење компјутерске контроле брзине окретања мог грамофона дисквалификује истог као "аналогно аналогну" компоненту. 

Link to comment
Share on other sites

Kao što je podela među ljudima na "pametne" i "glupe" (ništa: rasa, nacija, boja kože....) jedino bitna tako je i podela u HiFi na "dobre" i "loše" uređaje takođe jedino bitna; i naravno kako g. Milosav Grozni reče nepretenciozno i lepo, svako od nas može da napravi izbor hvala bogu.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Milosav Grozni said:

Solderer,

Jeste li slušali Devialet, kad tako hrabro izjavljujete ovako nešto, ili samo komentarišete   sa balkona.

Mislim da je ovako pisanje sve samo ne konstruktivno. Slušao sam Devialet. Kao i obično ( moj ukus, ništa više) kad se dobro podesi, a Insides to jeste dobro uradio, phono zvuči ( ponavljam meni) mnogo bolje od digitalije. Insidesov Devialet nijednog, ponavljam nijdnog momenta nije zvučao kao nešto što nije "prava analogna" reprodukcija. Niti jednog momenta se nije osetila ni najmanja primesa digitalije. Kad napišete onako nešto, naivniji čitaoc bi pomislio da kao košer ljubitelj gramofona cenite samo one sa trubom, na navijanje. Pa pobogu to su prvi, pravi i jedini... Siguran sam da nije tako, ili grešim.

U svetu se tokom zadnjih decenija, uprkos nama Srbima desilo nešto, izmišljene su neke nove stvari. Ovo je za neverovati, ali istina je.  Šeme od pre, koje nama još uvek lokalni gurui HI FI magije guraju, nisu jedine na svetu. Smislili su inžinjeri ( za neverovati, inžinjeri i dalje rade, uprkos nama) mnogo novih šema, a boga mi i pravaca kuda bi to HI FI u budućnosti mogao da krene. ( Devialet, Kii .....samo su neki od njih).

Slažem se samo u jednom sa Vama. Jeftinije je slušati digitaliju, ali jeftinije je i jesti samo hleb i paštetu , (nećete umreti od gladi), mada poželjno je i meso s vremena na vreme. Pri tome ne tvrdim da je digitalija lošija, samo kažem da je drugačija prezentacija, pa ko šta voli.

Нисам слушао, нити ме интересује. Само знам да када се континуирани ( аналогни ) сигнал једном конвертује у дискретни ( дигитални ) можеш рећи збогом правој аналогној репродукцији. Твоја тврдња да тај фоно звучи много боље од дигиталије је бесмислена. Јер ти јеси слушао дигиталију. Дигиталну реплику аналогног сигнала са власникове грамофонске звучнице. Слушао си дигитализовани винил. Тај винил је настао од неке аналогне мастер траке у процесу производње грамофонских плоча. Претпоставимо да је тај мастер дигитално конвертован конверторима као у Девиалету. Да ли би тај фајл звучао лошије од репродукције винила? Репродукцијом тог фајла елиминисао би се сваки утицај грамофона, ручице и самог процеса винил мастеринга. Елементарна логика.

Они који сматрају, са правом или не, да је винил добар медијум за репродукцију музике чине то због тога што је он аналогни. Теоретски са резолуцијом на нивоу најситније грануле винила. Исто као и магнетофонска трака. На нивоу честице оксида. Када се негде у ланцу убаци АДЦ тај основни мотив губи смисао. Осим код рипинга.

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, Srecko said:

Kao što je podela među ljudima na "pametne" i "glupe" (ništa: rasa, nacija, boja kože....) jedino bitna tako je i podela u HiFi na "dobre" i "loše" uređaje takođe jedino bitnaemoji3.png; i naravno kako g. Milosav Grozni reče nepretenciozno i lepo, svako od nas može da napravi izbor hvala bogu.

Тако је, свако може да направи свој избор. Али постоје неке ствари које би требало аргументовано разјаснити имајући у виду технички карактер хобија ако уопште за топостоји воља .

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Solderer said:

Они који сматрају, са правом или не, да је винил добар медијум за репродукцију музике чине то због тога што је он аналогни. 

Ne, mislim da preovlađuju drugi razlozi. Neki od njih su sentimentalnost, navika koju imamo iz mladosti da slušamo ploče i naravno želja da se  istaknemo na neki način svojim izborom zvuka koji je eto opet u modi... 

Da li je zvuk poreklom analogni ili digitalni nije tako bitno, mnogo je važnije da je to dobar, pravi zvuk, realan koliko god to može biti u našim uslovima slušanja. :)

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, džonibigud said:

Ne, mislim da preovlađuju drugi razlozi. Neki od njih su sentimentalnost, navika koju imamo iz mladosti da slušamo ploče i naravno želja da se  istaknemo na neki način svojim izborom zvuka koji je eto opet u modi... 

Da li je zvuk poreklom analogni ili digitalni nije tako bitno, mnogo je važnije da je to dobar, pravi zvuk, realan koliko god to može biti u našim uslovima slušanja. :)

Наравно, има и тога, као и помодарства. Али многи верују у супериорност аналогног снимања и репродукције од почетка до краја.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Solderer said:

Наравно, има и тога, као и помодарства. Али многи верују у супериорност аналогног снимања и репродукције од почетка до краја.

Niko im ne brani da veruju. Da se razumemo da imam dovoljno para moj izbor bi bilo ovako nešto. Uzevši u obzir i cenu traka od 300 do 400 evra i veoma malu ponudu muzičkog materijala na istim... 

19ade8bd0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ako krenemo sa " košer" argumentima, nema nas nigde. Slažem se da sam kako Vi kažete slušao samo " digitalni" zvuk...šta god to implikovalo na dalje. Ali sožićete se i Vi, da i sami slušate "digitalni" zvuk preko Vaše "košer" analogije, jer postoji gomila albuma koji su digitalno snimani, pa prebacivani na ploče. Vašom stazom ako krenemo, to nije analogni zvuk, ili jeste ali....Naravno, da je ovo sad vađenje sitnih crevaca, ali sam samo dao paralelu razmišljanja. Nemojte mi reći da takve ploče ne slušate, jer onda ste uskraćeni za mnoga zadovoljstva, nebitno od žanra koji preferirate. 

O pomodarstvu ne bih, jer onda " o jadu ćemo se zabaviti".  Ja pukoh  pare ( Iako imam dve fono sekcije odlične kući, al druge konstrukcije) na lampašku  fono sekciju, na SUT... po nekima to je košer, nemaju šta da traže op-i u phono sekcijama, opet slušah neke nadrkano dobre sa op-ima. Koliko pročitah, ni vaša nije od zakletve po pitanju stanovitog iznosa u domaćoj valuti.tj E. Pomodarstvo li je to il nešto drugo, tehnicizam pusti npr. al ne rekoh to. Jednostavno, nisam je slušao, nemam prava da sudim o njoj. Insides utuko pare u onaj ( ni ime mu nećemo izgovoriti, a i nebitno, pošto ga niste slušali, a imate čvrsto izgrađeno mišljenje i stav o njemu), i zvuk je ponavljam bio izvanredan, "analogno zvučeći", značajno različit od digitalnog izvora na istoj spravi. Nemojmo bez razloga diskvalifikovati sprave samo zbog topologije. Onda lampaši ne valjaju, Solid stejt ne valja, d klasa ne valja.... valja ono što mi posedujemo i ništa više. Još ako to što posedujemo košta X trećina od one grozne koncepcije onijeh drugijeh, e onda nam erekcija dostiže neslućene visine, al uprazno na žalost.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Woland said:


 

 


ako je tako onda komplekse leči na nekoj drugoj temi

Ух, не приличи човеку твојих година, и уз то љубитељу једне племените уметности такво понашање. Знам да би ти волео да у свом систему испробаш најбоље фоно појачало на свету, али нажалост просторно смо удаљени. Штета је да такав љубитељ винила и власник добрих грамофонских глава буде ускраћен за један врхунски ниво репродукције. Можда ћу направити још један примерак и послати ти поштом.

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, Milosav Grozni said:

Ali sožićete se i Vi, da i sami slušate "digitalni" zvuk preko Vaše "košer" analogije, jer postoji gomila albuma koji su digitalno snimani, pa prebacivani na ploče.

Драго ми је да се сада боље разумемо. Имам у колекцији само неколико плоча дигиталног порекла. Неколико реиздања на 180гр. звуче ужасно лоше у односу на оргинална. Сазнао сам да је једна од Род Стјуарта резана са компримованог ЦД-а. Ја волим да обилазим локални вашар где продавци из Аустрије доносе велике количине изванредно очуваних плоча из златног доба винила. Цене су смешне. Филипсови снимци из средине седамдесетих и нека холандска издања су невероватно добра.

Link to comment
Share on other sites

Ух, не приличи човеку твојих година, и уз то љубитељу једне племените уметности такво понашање. Знам да би ти волео да у свом систему испробаш најбоље фоно појачало на свету, али нажалост просторно смо удаљени. Штета је да такав љубитељ винила и власник добрих грамофонских глава буде ускраћен за један врхунски ниво репродукције. Можда ћу направити још један примерак и послати ти поштом.
iz tvoje ruke ni orah..
Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Woland said:
45 minuta ranije, Solderer said:
Ух, не приличи човеку твојих година, и уз то љубитељу једне племените уметности такво понашање. Знам да би ти волео да у свом систему испробаш најбоље фоно појачало на свету, али нажалост просторно смо удаљени. Штета је да такав љубитељ винила и власник добрих грамофонских глава буде ускраћен за један врхунски ниво репродукције. Можда ћу направити још један примерак и послати ти поштом.

iz tvoje ruke ni orah..

Штета. А ја већ почео да упарујем транзисторе.

Link to comment
Share on other sites

mir Braćo.

orasi su za reform tortu a ruke se nekad stvarno otmu kontroli razuma pa slobodno lupaju po tastaturi.

Sony je među prvima uveo digitalno snimanje u studija još 80'-tih godina, što je posle (p)ostalo zlatan standard u većini studija. Samo neki opskurni studiji namenjeni uglavnom pražnjenju novčanika audiofila prave snimke analogno od mikrofona do prese za ploču. Da li ću se odreći muzičkih bisera snimljenih u poslednjih 35-40 godina? Ne pada mi na pamet.

Link to comment
Share on other sites

58 minuta ranije, zflazar said:

mir Braćo.

orasi su za reform tortu a ruke se nekad stvarno otmu kontroli razuma pa slobodno lupaju po tastaturi.

Sony je među prvima uveo digitalno snimanje u studija još 80'-tih godina, što je posle (p)ostalo zlatan standard u većini studija. Samo neki opskurni studiji namenjeni uglavnom pražnjenju novčanika audiofila prave snimke analogno od mikrofona do prese za ploču. Da li ću se odreći muzičkih bisera snimljenih u poslednjih 35-40 godina? Ne pada mi na pamet.

То је добрим делом тачно, али током осамдесетих било је пуно независних издавача који су реиздавали плоче из претходног периода и које су биле аналогне. То нису била аудиофилска издања, али су итекако водили рачуна о квалитету производа. То су Едсел, Си фор мајлс, БГО , Ејс, Лин рикордс итд. Цене су биле као и код свих осталих издања.

Када се користи фоно са дигиталном еквализацијом, онда се све такве плоче дигитализују. Зашто не слушати изванредну плочу из 1959 год ( Хари Белафонте у Карнеџију или Марија Ланца из 1961 онако како је записана? И маса других плоча из средине седамдесетих? Изванредно снимани први албуми Раја Кудера нпр.

Шта ти значи када СПУ  репродукује веома лоше дигиталне снимке Дојч Грамофона? Можда их својим карактеристикама чини пријемчивијим?

Изнео сам свој став и више се нећу јављати по овом питању.

Link to comment
Share on other sites

On 25.4.2019. at 0:18, InSides said:

Devialet то лако покаже. Подешавање осетљивости phono улаза омогућава да се посредно утврди излазни напон звучнице. 

Odlično. Sad je jasno. Sve OK. Odlična alatka za rad.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Solderer said:

Хвала. Верујем да су конвертери одлични, али то више нема везе са правом аналогном репродукцијом. Боље је и јефтиније слушати фајлове.

Nije bolje. Nisi u pravu. Jeftinije jeste svakako.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Solderer said:

 Али многи верују у супериорност аналогног снимања и репродукције од почетка до краја.

Delim to mišljenje tj. verovanje, kao uostalom gotovo svi učesnici u temi. Što ne znači apriori da je to sa Devialetom loše. Naprotiv, veoma je visok nivo kvaliteta reprodukcije na taj način.

Ima bogami i odličnih digital recording vinila.

Link to comment
Share on other sites

Ja bih se vratio na Ortofon Rondo Red i jasno pitanje.

Da li ima smisla reparirati ovu MC zvucnicu ili ne ?

IMO - ne treba to raditi. Bilo, slusano, uzivalo se, gotovo, ende, u kutiju kao uspomena/trofej. 

Sa druge strane od Ortofona ako bi slucajno "pala" neka skrsena MC3000, Windfeld, nedajboze ( sarkazam, narafski :) ),  A-90, onda bidovanje "do koske" ili ako je dojava, momentalni pazar.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, prophet said:

Nije bolje. Nisi u pravu. Jeftinije jeste svakako.

Како? Узмимо нпр. да смо дошли до радне мастер траке другог албума Рибље Чорбе. На најбољи могући начин уз употрбу АДЦ -а истог нивоа квалитета као код Девиалета извршимо дигитализацију аналогне траке. Истовремено добар инжињер нареже плочу са истог мастера и та плоча се призведе на уобичајен начин. Добијени дигитални фајл ће бити репродукован са ДАЦ-ом као код Девиалета. За репродукцију грамофонске плоче користимо врхунску грамофонску комбинацију. Пошто ни један грамофон а ни плоча није савршен, донекле деградирани аналогни сигнал се конвертује у дигитални и касније у аналогни. Значи, између директне репродукције квалитетног фајла и овакве  грамофонске репродукције разлика је у донекле деградираном аналогном сигналу из грамофона. Са аналогним фоно пред. у описаном случају прескачемо дигитализацију сигнала са звучнице и ДАЦ.

 

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, Patolog said:

Ja bih se vratio na Ortofon Rondo Red i jasno pitanje.

Da li ima smisla reparirati ovu MC zvucnicu ili ne ?

IMO - ne treba to raditi. Bilo, slusano, uzivalo se, gotovo, ende, u kutiju kao uspomena/trofej. 

Sa druge strane od Ortofona ako bi slucajno "pala" neka skrsena MC3000, Windfeld, nedajboze ( sarkazam, narafski :) ),  A-90, onda bidovanje "do koske" ili ako je dojava, momentalni pazar.

 

 

 

Za svaku zvučnicu trebalo bi imati izmerene parametre, frekventni odziv i odstupanje između levog i desnog kanala. Bilo da je u pitanju nova fabrička ili reparirana zvučnica. 

U konkretnom slučaju nije rađen samo retiping, po svemu sudeći. Opet, teško je to valorizovati novcem. Stvar je lične odluke.

Link to comment
Share on other sites

@prophet

Delimicno si me razumeo. 

Ja sam govorio o nekim vrednim zvucnicama koje se sporadicno pojave kao potrosene, defektne.

Ako pazljivo procitas moj prethodni post, nisam pominjao neke druge uslovno receno skupe Ortofon MC glave. :)

Namerno nisam hteo napisati Ortofon Rohmann, memorijalnu, izuzetnu MC zvucnicu koju sam imao srece preko prijatelja pronaci, uzeti, poslati direkt u Ortofon fabriku na komplet remont.

Tu dolazimo do tvoje prve recenice o izmerenim parametrima, fr.odzivima , pmamtrnma . . . Dakle, to sve dobijes od Ortofona na belom papiru formata A4, sa sve potpisima dole.

Levo (potpis) dole  - ko je reparirao zvucnicu, desno (potpis) dole - ko je merio, testirao. 

Btw, kao i sa onog spota sto se vrti na YT, kao i u slucaju moje zvucnice, i levo i desno su bili potpisi zena. :thumbsup2

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...