Jump to content


Stereo @ InSides (dŵr & Friends).


InSides

Recommended Posts

16 sati ranije, InSides said:
  1. Ниво излазног сигнала је прилично ниже од оригиналне вредности од 0.5mV - зашто је то Szalai урадио тако, не бих могао да кажем.

 

14 sati ranije, InSides said:
  1. Повезан је на различити phono (и цели систем) од прије.

Da li si siguran vezano za izlazni nivo uzimajući u obzir citirano? Na koji način si to utvrdio kada kažeš da:

 

14 sati ranije, InSides said:

Да будем јаснији, Rondo Red није уопште радио (један канал отказао потпуно, други скоро потпуно). Szalai-ју сам само рекао "do your magic" зато што нисам хтео уопште слати Ортофон-у (прича за друго место и време).

Ako je tako, postoji mogućnost da je menjao i kalemove.  Mada čisto sumnjam.

Link to comment
Share on other sites

Salaj to radi do kraja. Sad o nivoima možemo da pričamo. Moj ( Zoltanov) primerak radi kao čudo. Slušali ga ZFLazar, Eci Zr ( njemu se doduše moj sistem  ne sviđa) Nixi, Father, Super Fi, Zoki FTA, Vladan, na koncu i Insides. Dal je 0,5, 0,2....nema veze, dok ga phono pp tera.  Mišljenje ( barem gorem navedenih) je  da Salaj to radi blago rečeno sjajno. 

Sad, šta gosn Salaj radi samoj glavi, apsolutno je nebitno. Nađeš adekvatni phono pp ( a Devialet sve to radi fantastično) i veselo ti bilo. Sumnje su u ovom slučaju nebitne.

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, Solderer said:

Нижи излазни наон указује на то да су калемови замењени или постојећи скраћени тако да то има и добрих страна у смислу мање ефективне покретне масе.

može biti i to kao i gomila drugih momenata koji mogu da utiču na promenu indukovane struje u kalemu zvučnice. Ajd da ne gledamo u pasulj Gradištanac, bolje da sačekamo konkretan podatak šta je rađeno. 

ako nekog zanima, na komšijskom forumu ima cela reportaža o reparaciji Ortofon SL 15 + slike sistema gosn Salai Lasla + maestro na delu:

https://www.diyaudio.rs/topic/7514-servis-mc-glava-audiencestudio/?page=3

Link to comment
Share on other sites

То је носач од бора? Телескопски начин монтаже повећава ефективну покретну масу, ако смем лаички да приметим. То је мана свих Џико игала. Могао је тело звучнице да учврсти попречно са плочицама од карбон фибера као што то ради Ванденхул.

Link to comment
Share on other sites

Reparacija zvucnica je jedna kranje skakljiva tema. Narocito kod drugih "izvodjaca radova", a da nisu izvorni.

@InSides - odlicne savete si dobio od kolega sa foruma.

Sacekaj nekih min. 70-80 h sa tim Rondo Red refurbish&retip by Salai, pa onda lagano sa utiscima.

Btw, imao Rondo Red, nije mi palo na pamet da ga retipujem, renoviram. Radio, super, sklonjen, cuva se kao trofej.

IMO - neke zaista kultne MC zvucnice aka gramofonske MC glave ima smisla reparirati.

No, da se razumemo, postujem ovu tvoju akciju sa Red-om i nestrpljivo cekam da prodje taj period "opgorevanja" pa da procitam tvoje zakljucke. 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Eh... ljubav je iracionalna. Potrebno je biti pravi zaljubljenik pa se upustiti u revitalizaciju iako to sa ekonomskog aspekta možda deluje i neopravdano. Sreća da postoje dobri majstori koji još uvek rade taj posao. Kako god, pozdravljam ovakvu posvećenost i istrajnost kolege [mention=11973]InSides[/mention]

Za mene još jedan dokaz da istinski daje celog sebe u stvaranju nečeg zaista posebnog. Znam koliki je put od idejne zamisli, izrade prototipova, korekcija do finalnog proizvoda. O dizajnu ne treba trošiti reči. Veliko odricanje i u materijalnom smislu a o vremenu da ne govorimo. Poznavanje i odabir odgovarajućih materijala, obrada istih, odabir mašina i majstora, dobar deo ručnog rada, slušanje...

Moram priznati da što se gramofona tiče ovako beskompromisan pristup još nigde nisam sreo. I taj iskren pristup daje izuzetan rezultat. Gramofon je fenomenalan. Ostavio sam sebi vremena da vidim koliko dugo će me držati pozitivan utisak. Naime bio sam u prilici da vidim i čujem ovaj sistem pre nekoliko meseci. Kako vreme prolazi, iz dana u dan u meni raste želja da ga ponovo čujem. Estetika prvoklasna. Fotografije sistema u ovoj temi su zaista izuzetne. Međutim to je ništa u odnosu na utisak uživo. Ali, na prvom mestu bih naglasio prijatnost ambijenta, zatim samog domaćina. Jedan zaista prijatan osećaj koji vas drži dugo vremena. Ukusno opremljen prostor, moderan ali sa puno topline. Ništa ne bode oči a komponente vrhunskog dizajna. Svedeno na pravu meru. Ne previše jednostavno, optimalno. 

Kolekcija ploča zavidna. Nove ploče, neotvorene. Retko se dešava da vam domaćin ukaže čast da otvorite novu ploču i zajedno je poslušate. I ne samo to, svaka ploča ide prvo na pranje pa tek onda na gramofon. 

Zvučnici - odličan dizajn, vrhunska izrada. Italijanska škola završne obrade drveta i kože. Dosta dobar zvuk.

Pojačavač - jako dobar. Mnogo mi se dopada phono deo. Zaista veoma upotrebljivo uz mogućnost setovanja prema svakoj zvučnici. Dizajn i zvuk odlični. Fenomelan daljinac.

I sada zamislite da vam od sve te lepote nešto drugo mami pogled. Ne samo da mami nego ne skidate oka sa njega. Kako lepo i skladno  izgleda gramofon. Elegantno. Perfektno. Fenomenalna izrada. Vrhunska obrada drveta, metalnih delova. Ni mermer ne videh lepše obrađen. O svemu se tu vodilo računa. Čak je i na optimalnoj visini za rukovanje. Ni premali ni prevelik, jako se jednostavno pristupa ručici, komotno za rad.  Jedan holistički pristup sa policom kao sastavnim delom. Podloške... Kablovi se vizuelno uklapaju u ambijent. Dobri kablovi btw., ne pitah koji su.

I onaj moment istine... kako to radi kao celina?

Radi tako da sam se od prvog tona  prepustio muzici i uživao. Vreme je tako brzo proletelo. 7-8 sati. Da smo stigli da poslušamo još koju stotinu ploča

Zvučnici i pojačavač su više nego odgovarajućeg kvaliteta za procenu urađenog na izvoru tj. gramofonu. Versatilnost pojačavača je po meni dodatni razlog da se odluči da ga uvede u sistem. To bi sa odvojenim pohono sekcijama, kablovima, trafoima itd. bio jedan pravi galimatijas. Ovako ima elegantno i jako kvalitetno rešenje za procenu urađenog. 

Procena je sledeća - gramofon je za nekoliko klasa iznad po kvalitetu od ostalih komponenata. I zvučno i estetski. I ne samo u odnosu na ove komponente, već i u apsolutnom smislu. Bolji gramofon nisam slušao. 

Čestitam kolega [mention=11973]InSides[/mention]. Pravi primer kako treba pristupiti izradi HiFi, ne samo na našem podneblju već i u svetskim okvirima. Bez kompromisa, sa puno ljubavi. Ljubav se može samo davati, ne može se otimati.

 

Zahvaljujem na gostoprimstvu i ukazanoj časti da se iz neposredne blizine divim lepoti ovog prefinjenog instrumenta.

Puno uspeha u daljem radu. U to ni najmanje ne sumnjam.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Морате ми опростити ако сам увео неку конфузију. Српски ми није матерњи језик, и јазична баријера је понекад таква да мале разлике у пар речи стварају потпуно различиту атмосферу.

Елем, да појасним пар ствари:

  1. Мислим да је Szalai одрадио одличан посао што се тиче механике. Ту нема сумње. Послао сам потпуно неисправну звучницу (а не само истрошену), добио функционално перфектну назад;
  2. Ово више није Rondo Red по фабричкој спецификацији, и то је више него јасно. Да сам ја хтео Rondo Red, купио бих неки NOS зато што га Ортофон више не производи него да репарирам;
  3. Мислим да никад не бих слао звучницу у Ортофон за репарацију, зато што (1) цена репарације је веома близу цене за нову и (2) не бих да губим време, нерве и паре у покушавајући да појасним царинској и/или пореској управи сервисни поступак;
  4. За крај, (мада не бих никад причао око новчаних разлога) само да кажем да је комбинација ситуација таква да је мени одговарало уложити у репарацију Rondo Red-a - што је свакако било једино изводљиво помоћу пар чланова овог Форума, који су несебично поклонили своје време и вољу да ми учине ову велику услугу (хвала момци, пиво ускоро).
9 sati ranije, prophet said:

Da li si siguran vezano za izlazni nivo uzimajući u obzir citirano? Na koji način si to utvrdio kada kažeš da:

Devialet то лако покаже. Подешавање осетљивости phono улаза омогућава да се посредно утврди излазни напон звучнице. Можда сам раније требао да кажем "декларирана вредност по Ортофону" уместо "оригиналне вредности".

8 sati ranije, Milosav Grozni said:

Sad, šta gosn Salaj radi samoj glavi, apsolutno je nebitno.

У основи, када је помак према бољем, апсолутно се слажем. Када сам поменуо "не знам зашто је Szalai смањио излазни напон" хтео сам да кажем баш то - да не знам који је разлог. Нисам очекивао да би се то променило, зато сам и то написао, да бих можда добио посредно појашњење.

7 sati ranije, zflazar said:

bolje da sačekamo konkretan podatak šta je rađeno. 

Свакако сам у плану да контактирам Szalai-ја, чисто да знам шта да очекујем, мада бих то најверојатније урадио након празника.

7 sati ranije, Patolog said:

No, da se razumemo, postujem ovu tvoju akciju sa Red-om i nestrpljivo cekam da prodje taj period "opgorevanja" pa da procitam tvoje zakljucke. 

Свакако - мада би то потрајало имајући у виду свакодневне обавезе. :(

15 minuta ranije, prophet said:

Čestitam kolega @InSides. Zahvaljujem na gostoprimstvu i ukazanoj časti da se iz neposredne blizine divim ovoj lepoti od prefinjenog instrumenta.

Puno uspeha u daljem radu.

Хвала! Увек ценим посете зато што су један веома леп аспект овог хобија. Нарочито када се може лепо испричати о музици и уживање у истој. Нажалост, све мање могућности таквих посета локално. :(

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, InSides said:

Мислим да никад не бих слао звучницу у Ортофон за репарацију, зато што (1) цена репарације је веома близу цене за нову и (2) не бих да губим време, нерве и паре у покушавајући да појасним царинској и/или пореској управи сервисни поступак;

skuplje zvučnice se "isplati" reparirati u Ortofonu, msm cena je naravno viša, ali u procentu ipak manja od cene reparacije za jeftine zvučnice.. Carinske formalnosti kod nas, a verujem i u Makedoniji mogu da se izbegnu tako što se zvučnica na retip šalje preko nekog od špeditera, po zakonu je moguće obaviti popravku u inostranstvu, bez dodatnih troškova za Carinu.. ali, normalno je da distributer to odrađuje.. Korato to radi za Ortofon, i BM za Benz Micro.. dva puta sam slao Benz zvučnice na reparaciju preko BM

ovo nema veze sa Salajijem, meni je on retipovao Koetsu Black, to je (za onoga ko ume) jednostavna operacija, i zvuk je veoma sličan originalnom, ali ne i identičan.. računao sam na to pa mi nije smetalo - retip Koetsu kertridža, kod proizvođača, se danas svodi na zamenu novim, uz mali popust na cenu, tako da nije isplativ.. Salaji je sjajno uradio posao, tako da i moja preporuka ide njemu

Link to comment
Share on other sites

Мали офф: колико се сећам, у филологији, када два језика имају више од 2000 заједничких речи, онда се они посматрају као један језик, тј један је дијалект другог :). То значи да доња тврдња није тачна :wave2.

8 sati ranije, InSides said:

Морате ми опростити ако сам увео неку конфузију. Српски ми није матерњи језик, и јазична баријера је понекад таква да мале разлике у пар речи стварају потпуно различиту атмосферу.

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da Salaj zna šta radi sa glavama iz Koetsu i Ortofon SPU ergele. Sa ostalim nisam siguran. Negde naslućujem da njegove intervencije ka ugradnji igala i kantilevera forenzičkog sazvučja prijaju ovim dvema DNK linijama iz prve rečenice. Ali me iritira njegova nepostojeca komunikacija sa musterijama, danas je nedopustivo da ti neko naplati 350-400e za servis a da ti ne da slike sta je uradjeno ni bilo kakav sertifikat kao što to radi bukvalno svaki drugi retip servis na planeti. Ja sam kod njega radio 2 glave i necu raditi trecu ako ne dobijem pisano obecanje da cu dobiti ove stvari. Potpuno je glupo da kada gradis imidz to radis preko slika na internetu a da te posle zabole da to uradis za musteriju, a 10 minuta posla je.

 

Moje nestrucno misljenje je da makedonski ne moze biti dijalekat srpskog nikada, prosto se previse razlikuje. Za razliku od bugarskog kog vrlo lako moze biti dijalekat jer su razlike na nivou onih iz srpkog i hrvatskog ali to je can of worms, bolje da ne idemo tamo, nit smo strucnjaci niti je mesto za tu raspravu.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, anubisgrau said:

Nestrucno misljenje je da makedonski ne moze biti dijalekat srpskog nikada, prosto se previse razlikuje. Za razliku od bugarskog kog vrlo lako moze biti dijalekat jer su razlike na nivou onih iz srpkog i hrvatskog ali to je can of worms, bolje da ne idemo tamo, nit smo strucnjaci niti je mesto za tu raspravu.

Hmmm. Engleski spada u germanske jezike, a razlike su još veće...

Ja bih rekao isto bih rekao i za Bugarski, ali bolje da ne idemo tamo...

Link to comment
Share on other sites

Заблуда је да су бугарски и македонски толико слични као српски и хрватски. Уствари, српски, хрватски, босански, црногорски итд. су један језик. Боље речено различита наречја истог језика. Најправилнији је био онај стари назив, српско-хрватски и хрватско-српски. По лингвистичким правилима разлике код ових језика су мање од 20% , и ти се језици сматрају истим. 

Link to comment
Share on other sites

Gospodo, a da se manemo malo jezičkih genealogija i da se vratimo temi.  Ajd bolje dal je Ortofonski sličan Salajevskom, a različit od Erotikona 6 gde živi Galumbita čije erogene zone počinju svetlosnim godinama ranije.... Ko Golgofridžani ste ( i to frizerski deo populacije)

Sjebaste po običaju temu.

Marvin ( samo zbog vas)

Link to comment
Share on other sites

Apropo retip zahvata...

Zar nije poenta da se posle zahvata dobije funkcionalan komad koji i dalje može da se zove kao što se zvao ili samo da se dobije upotrebljiva zvučnica po sistemu “kako ispadne”?

Mislim, može da bude i bolja (koliko vidim gosn Salai ne radi uopšte loše), ali to više nije ono što piše. Kod fabrike to ipak ne sme da bude tako (ili sam u žešćoj zabludi).

Link to comment
Share on other sites

iliti da zamolimo moderaciju da napravi anketu sa dva pitanja:

1) koliko bi bio spreman €€€ da izdvojiš za zvučnicu da imaš jedino nju kao nerešeno pitanje u životu?

2) koliko si zaista izdvojio za onu kojom kod kuće oreš po pločama?

-malo me počelo iritirati kao gaće-broj-manje ovo zapišavanje po Rondo Red servisu kao da svi učesnici u diskusiji imaju dva Sugano-Sana u kući umesto batlera koji im ujutru nameštaju gramofon u funkciji vremenske prognoze/vlage/mesečeve mene/solarnih vetrova. Sam servis sa zamenom kantilevera i dijamanta je u cenovnom razredu koji je na žalost veći od cene pojačala ili zvučnika prosečnog srpskog ljubitelja hajfaja. To što se snajka loše udala ne znači da je sve na pijaci papreno skupo. JBG :(

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, zflazar said:

zamisli bruke da šalješ braći Garrott (za života) zvučnicu i da zahtevaš da ona zvuči isto kao fabrička?

Vidi... ne znam otkud ovakav ton, ja sam samo postavio logično pitanje.

Ako se xx zvučnica retipuje, valjda je cilj da se dobije isto xx, eventualno Xx ili xX, a ne yz? Možda je yz čak i bolja, ali je to nešto sasvim drugačije.

Ili je važno da se neka legendarna vrati iz mrtvih, pa nije bitno što sa originalom nema blage veze.

I molim vas da neko ne pomisli da ovim napadam bilo koga...samo razmišljam naglas...

Link to comment
Share on other sites

Да покушамо мало очистити поље.

Пар ствари:

  1. Још од почетка, навео сам да је звучница комплетно репарирана. Рађено је доста на њој, зато сам и користиo термин који јесам. Никад нисам поменуо ретиповање;
  2. Био сам јасан да ово више није Ortofon Rondo Red - али у жељи да поједноставимо комуникацију, избегавао сам називе типа "звучница-која-је-некад-била-Рондо-Ред-па-је-репарирана-код-Szalai-ја". У интересу даље комуникације, зваћу је "црвена звучница";
  3. Нисам поменуо финансиску конструкцију, (1) зато што сам хтео избећи флоскуле типа "не вреди дати XXX паре за то зато што..." и (2) зато што сам хтео потенцирати вредност услуге који су ми пар чланова овог форума учинили да добијем ту звучницу у садашњом стању - та добра воља тих људи је мени пуно вреднија од пара.

Након свега тога:

  1. Не бих могао да кажем да црвена звучница свира боље или лоше од Rondo Red-а зато што немам фабрички Rondo Red за поређење. Било каква ламентација на основи аудио меморије би била крајно неозбиљна;
  2. Оно што могу да кажем је да црвена звучница (и још сада, релативно неусвирана) свира боље од stock DL-103ке. Без велелепних епитета за сада - једноставно боље;
  3. Такође, мање је осетљива на VTA, и идеални VTF je нешто мањи (нешто испод 2.0 грама, уместо оригинално декларираних за Rondo Red - 2.0 до 2.5 грама).

Нови апдејт звучних одлика ове компоненте система након додатних 50так албума.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Woland said:

^ signal se konvertuje u digitalni i ekvilizira se u digitalnom domenu, uz brojne mogućnosti podešavanja za MM i MC, pa se potom konvertuje u analogni.. AD / DA konverteri u Devialetu su odlični, to je osnovni preduslov njegovog dobrog zvuka.. 

Хвала. Верујем да су конвертери одлични, али то више нема везе са правом аналогном репродукцијом. Боље је и јефтиније слушати фајлове.

Link to comment
Share on other sites

Solderer,

Jeste li slušali Devialet, kad tako hrabro izjavljujete ovako nešto, ili samo komentarišete   sa balkona.

Mislim da je ovako pisanje sve samo ne konstruktivno. Slušao sam Devialet. Kao i obično ( moj ukus, ništa više) kad se dobro podesi, a Insides to jeste dobro uradio, phono zvuči ( ponavljam meni) mnogo bolje od digitalije. Insidesov Devialet nijednog, ponavljam nijdnog momenta nije zvučao kao nešto što nije "prava analogna" reprodukcija. Niti jednog momenta se nije osetila ni najmanja primesa digitalije. Kad napišete onako nešto, naivniji čitaoc bi pomislio da kao košer ljubitelj gramofona cenite samo one sa trubom, na navijanje. Pa pobogu to su prvi, pravi i jedini... Siguran sam da nije tako, ili grešim.

U svetu se tokom zadnjih decenija, uprkos nama Srbima desilo nešto, izmišljene su neke nove stvari. Ovo je za neverovati, ali istina je.  Šeme od pre, koje nama još uvek lokalni gurui HI FI magije guraju, nisu jedine na svetu. Smislili su inžinjeri ( za neverovati, inžinjeri i dalje rade, uprkos nama) mnogo novih šema, a boga mi i pravaca kuda bi to HI FI u budućnosti mogao da krene. ( Devialet, Kii .....samo su neki od njih).

Slažem se samo u jednom sa Vama. Jeftinije je slušati digitaliju, ali jeftinije je i jesti samo hleb i paštetu , (nećete umreti od gladi), mada poželjno je i meso s vremena na vreme. Pri tome ne tvrdim da je digitalija lošija, samo kažem da je drugačija prezentacija, pa ko šta voli.

Link to comment
Share on other sites

Хвала. Верујем да су конвертери одлични, али то више нема везе са правом аналогном репродукцијом. Боље је и јефтиније слушати фајлове.
prava analogija ili ne, Devialet svira odlično.. on je, posle mnogo decenija, istinski tehnološki prodor u kućnoj audio tehnici
Link to comment
Share on other sites

Da, svet hifi-a je napredovao,postao je vrlo praktican i pocinje da funcionise po sistemu japanskog kanistera.Pre neki dan sam slusao shoebox d klas amp od 700w koji zavija old skul high end amp od 20kg u crno.I poslednji mohikanac analogije Linn je takođe uradio svoju najskuplju ugradnu fono sekciju sa A/D konverzijom za Lp12 kako bi se signal u digitalnoj formi sproveo do zvucnika gde cekaju konverteri kojima se vrsi d/a konverzija i signal se raspoređuje na ugradne snagase za svaki zvucnik.Ima to i svojih prednosti,eliminisu se svi kablovi i snejk oil price o njima u sistemu.Normalno da postoji otpor gramofondžija,imam ga i ja prema svakoj novotariji-prema ovoj ponajvise,inace sam tezak na promene bilo kakve vrste,ali zasada me je slusanje tako necega demantovalo dosta puta.Mislio sam i da se iz digitalije ne moz' cuti dobar zvuk pa se zahebo i otpala mi vilica...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...