Jump to content


Špajz sistem


Delija

Recommended Posts

1 sat ranije, Delija said:

@Nomimasen bi zakonom zabranio DSP :D

Da se razumemo, @Nomimasen ce 99.99% opet reci da fullrange Dynaudio bolje zvuci :)

Ali sada i samo Dynaudio, po meni, osetno bolje zvuci od njegove prethodne posete.

Ne bih zabranjivao ništa. Ali se bunim protiv brzih rešenja.

U tvojim uslovima još uvek ne vidim objektivnu potrebu za bilo kakvim sub-ovima, za ne-filmski sadržaj.

Link to comment
Share on other sites

Napravi se lako neka platnena navlaka za TV...ja sam se te napasti(tv-a) fala bogu resio.Zavrsio na bocnom zidu,pa zvi gosti pitaju ''a kako vi gledate TV''.Jes da se malo usine vrat u retkom situacijama kad se gleda,al  bar ne zeza vise stereo dozivljaj tj akustiku.Inace 90% audiofila ga metnu bas tu gde najvise zvuku smeta ...metla im ga zena di najvise boli :order   

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Delija said:

 

A to je dnevna soba, tako da da bi me lepsa polovina trpela, ne smem bas da preterujem.  

Opa ...ti li bese onaj sto je zez'o druge  ...pa stigla agentica unutrasnje komunalne policije ...sad ce stanari da odahnu da galens više ne štuca zbog dobre zvučne izolacije...Inace pitam jednog Delijinog kolegu '' i kako je u zgradi ?'' a on kaze ''najteze je bilo dok je nesto podesavao'' :D 

Stigla snajka biće sad malo lakše :lol: 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Radilo se jos na optimizaciji subwoofer-a i integraciji sa front-ovima:

  • Kaskadna skretnica je dobrano procistila midbass. Low-pass filter na AVR-u/procesoru je i dalje na 80 Hz. Dodatni LR 24 dB/oct low-pass filter na sub-ovima je na 90 Hz.
  • Na 63 Hz je primenjen "boost" koji dodaje zvuku vrlo osetan "punch".

Do ovih promena se doslo analizom mana koje su uz sve pozitivne stvari sub-ovi unosili u sistem kada se koristila 2.1 konfiguracija u odnosu na full range Dynaudio C60:

  • Blago "prljanje" midbass podrucja, iako je bass podrucje dosta cistije.
  • Blagi manjak "punch"-a koji karakterise C60, a pogotovo u kombinaciji sa room mode-om u okolini 70 Hz.

Teoretski, kaskadna skretnica moze lako da kreira dip,  ali ovde se skoro savrseno uklapa uz kombinaciju pomenutog room mode-a u okolini 70 Hz i veceg gain-a sub-ova kojim se kreira FR  koji prati house/Harman krivu. Naravno, uz optimalno podesenu fazu i udaljenost sub-ova i front-ova od pozicije za slusanje i to sve uklopljeno sa PEQ-ovima. "Pipavo" je prilicno.

Ono sto je zanimljivo je da dodavanje pomenutog "boost"-a na desnom sub-u ima losiji uticaj na zvuk, iako grafik izgleda lepse - i FR i waterfall. I slabije se oseti "punch" i zvuk je manje cist.

S tim u vezi, generalno se dosta toga vezanog za nize frekvencije moze videti iz FR merenja (ukljucujuci waterfall, RTA, RT60 ...), ali ipak je vrlo bitno razumeti da neretko bolji grafik ne mora da zvuci bolje!

 

Trenutni FR bass/midbass podrucja i RTA sistema:

2019-05-08-00-19-40-Dynaudio-5x-2x-SB16-

 

RTA-Music-2.jpg

 

Poredjenje odziva 2.0 (full range C60) i 2.1 sistema:

(merenje C60 je malo starije, pa mikrofon nije na identicnom mestu - to je razlog za razliku u odzivu iznad ~100Hz)

2019-05-08-01-42-17-Dynaudio-Full-Range-

Link to comment
Share on other sites

Vise njih me je pitalo zasto konfiguraciju sa dva subwoofer-a deklarisem kao '2.1', a ne kao '2.2'.

 

'.1' je oznaka broja kanala, a ne broj sub-ova. Moja konkretna konfiguracija nema odvojene stereo sub-ove, vec se isti signal salje na oba sub-a. Svaki od njih ima svoja individualna podesenja, ali to je nesto drugo. Da su stereo, bilo bi '.2'. Ovako je "samo" '.1'.

Iliti, i kad u stereo sistemu postoji 20 sub-ova - to nije '2.20' sistem, vec i dalje ili '2.1' ili 2'.2' - zavisno od konkretne konfiguracije.

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu na brzinu da se setim do koliko Hz je sve mono.Hteo si da budu mono ili je moralo.Ja recimo najviše volim snimke iz 60-tih sa početka sterea gde kontrabas bude maltene potpuno iz jednog kanala,a i ostali instrumenti su vrlo jasno opredeljeni u prostoru.Nekom se to mozda ne sviđa ali meni je to ubedljivo najbolje za slusanje jazz-a na pr.Vrlo čudno uz svu savremenu tehniku snimanja do dan danas meni su to najbolje zvuceći snimci.Uglavnom RVG produkcija

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sondek said:

Ne mogu na brzinu da se setim do koliko Hz je sve mono.Hteo si da budu mono ili je moralo.Ja recimo najviše volim snimke iz 60-tih sa početka sterea gde kontrabas bude maltene potpuno iz jednog kanala,a i ostali instrumenti su vrlo jasno opredeljeni u prostoru.Nekom se to mozda ne sviđa ali meni je to ubedljivo najbolje za slusanje jazz-a na pr.Vrlo čudno uz svu savremenu tehniku snimanja do dan danas meni su to najbolje zvuceći snimci.Uglavnom RVG produkcija

Meni je Yesterday fenomenalno snimljen, svaki instrument posebno se čuje.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Engine said:

Meni je Yesterday fenomenalno snimljen, svaki instrument posebno se čuje.

Delija, imao bih pitanje za tebe, posto vidim da si duboko u toj materiji ....

Postoje dva satelita koji dole idu do 70 Hz na -3dB. I postoji subwoofer koji treba da bude odrezan na 110 Hz - kaze proizvodjac, u slucaju da se koriste pomenuti sateliti. E sad - na koju frekvenciju staviti reznu frekvenciju na AVRu, koji pokrece Sub i satelite?  Da li i tu staviti 110 Hz ili ici na vise ili na manje ?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Ne mogu na brzinu da se setim do koliko Hz je sve mono.Hteo si da budu mono ili je moralo.Ja recimo najviše volim snimke iz 60-tih sa početka sterea gde kontrabas bude maltene potpuno iz jednog kanala,a i ostali instrumenti su vrlo jasno opredeljeni u prostoru.Nekom se to mozda ne sviđa ali meni je to ubedljivo najbolje za slusanje jazz-a na pr.Vrlo čudno uz svu savremenu tehniku snimanja do dan danas meni su to najbolje zvuceći snimci.Uglavnom RVG produkcija

 

Takvi snimci definitivno zvuce u najmanju ruku zanimljivo.

Jel si 100% siguran da na njima najnizi frekventni opseg ne sviraju oba zvucnika - iako ono sto cujes deluje kao da svira iskljucivo na jednom zvucniku?

 

 

Konkretna frekvencija iznad koje zvuk moze da se lokalizuje zavisi od velicine prostorije i jos nekih faktora:

http://www.audiotechnology.com/demystifying-directional-bass/

U nasim sobama i sa nasim konfiguracijama sistema je ta frekvencija negde oko 150 Hz, odnosno 24 dB/oct low-pass filter na 80 Hz bi trebalo da garantuje da zvuk koji potice od sub-ova ne moze da se lokalizuje. To govori i THX svojim standardom. A u ovom konkretnom slucaju sa kaskadnim low-pass filterom je rec o mnogo jacem filteru, 48 dB/oct, sto znaci da je na 160 Hz zvuk subwoofer-a atenuiran 48 dB.

BTW, u prvom post-u sam pisao da je skretnica bila na 60 Hz, ali je u tom slucaju pomenuti room mode na ~70 Hz problematican. Ne vidi se toliko na merenju, ali se cuje. Naravno, on nikad ne moze da se totalno neutralise, ali moze dobrim delom da se smanji njegov negativan uticaj na zvuk.

 

Pored toga, u 99% slucajeva je na snimku bas podrucje mono, a cak i tamo gde nije, u slucaju stereo sub-ova bi svi benefiti multi-sub koncepta i ujednacenog odziva u sobi pali u vodu.

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, DejanM said:

Delija, imao bih pitanje za tebe, posto vidim da si duboko u toj materiji ....

Postoje dva satelita koji dole idu do 70 Hz na -3dB. I postoji subwoofer koji treba da bude odrezan na 110 Hz - kaze proizvodjac, u slucaju da se koriste pomenuti sateliti. E sad - na koju frekvenciju staviti reznu frekvenciju na AVRu, koji pokrece Sub i satelite?  Da li i tu staviti 110 Hz ili ici na vise ili na manje ?

Da bi se u idealnim uslovima bez uticaja prostorije odzivi subwoofer-a i "satelita" (u ovom slucaju su i floorstander-i od 50+ kg sateliti :) ) savrseno uklopili uz "ispeglan" odziv, trebalo bi da subwoofer moze da svira za oktavu iznad rezne frekvencije (iliti do duplo vece frekvencije od rezne), a da sateliti mogu da sviraju za oktavu ispod rezne frekvencije (iliti do duplo nize frekvencije od rezne).

To bi znacilo da u mom slucaju gde je rez na 80 Hz, SB16-Ultra moze da svira do 160 Hz, a C60 do 40 Hz. U ovom slucaju je to zadovoljeno. Taj preduslov ne mora bas toliko egzaktno da bude ispunjen jer u pricu ulazi i uticaj sobe i ne bas idealno ravan odziv i subwoofer-a i zvucnika., ali je i dalje vrlo pozeljno.

E sad, ni u slucaju da je to ispunjeno nije sve toliko jednostavno...

Na vecini AVR-ova je skretnica nesimetricna (high-pass filter za satelite je 12 dB/oct, a low-pass za subwoofer je 24 dB/oct), jer racunaju da ce to zajedno sa prirodnim padom odziva satelita dovesti do ciljanog pada od 24 dB/oct. To sa manjim zvucnicima koji imaju plici odziv manje-vise radi posao (a takve sisteme proizvodjaci AVR-ova primarno ciljaju, jer su najzastupljeniji na trzistu), ali sa vecim zvucnicima pravi problem, jer je njihov prirodni pad dosta nize, pa je filter previse blag. Pored toga, cesto se subwoofer podesava da bude "hot" - da bi se dobio zeljeni odziv koji prati house/Harman target krivu. Da ne pominjemo i uticaj sobe, odnosno room mode-ove.

 

U tvom konkretnom slucaju bi za satelite idealna rezna frekvencija "na papiru" bila 140 Hz, sto bi znacilo da subwoofer mora da bude prilicno sposoban za sviranje midbass-a - a tesko da je to slucaj. Dodatno, to je vec prilicno visoka frekvencija i lokalizovanje izvora zvuka ce vrlo verovatno biti problem.

Ali, zbog ovog navedenog iznad, i niza rezna frekvencija bi trebalo da radi posao uz malo srece. Bitno je da "na uvo" integracija zvuci ok, ali bilo bi lepo kad bi moglo i da se izmeri. Treba probati. Mozda bude ok bas 110 Hz, a mozda bude malo bolje i npr. 100 ili 120.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, DejanM said:

Delija, ako sam dobro razumeo, rezna frekvencija se onda namesta da bude ista i na subwooferu i u AVRu ?

Zaboravi ovo moje pitanje - sada sam pogledao sta znaci rezanje frekvencije u AVRu i shvatio da je to rezna frekvencija satelita a ne samog subwoofera. To bi znacilo da ona moze da se namesti na 80 Hz (ne moze nize) a subwoofer na 110 Hz i onda krenuti u isprobavanje na uvce frekvencija u okruzenju ...

Hvala na iscrpnom odgovoru ...

Link to comment
Share on other sites

Na AVR-u je to rezna frekvencija i satelita i subwoofer-a - klasicna "small" konfiguracija zvucnika.

Na nekim AVR-ovima je moguca kombinacija pri kojoj su zvucnici "large", sto znaci da na njih nije primenjen high-pass filter i da rade full-range, a da u isto vreme radi i subwoofer - na njega jeste primenjen low-pass filter od strane AVR-a. Najcesce se takva konfiguracija zove double bass, extra bass, both, main + sub... Naziv zavisi od proizvodjaca, ali i od generacije. Moj Anthem uopste i ne podrzava takvu konfiguraciju.

Mozda te buni LFE kanal na koji nije primenjen low-pass filter na AVR-u - on sadrzi materijal do 120 Hz. Treba razlikovati LFE (efekti kod surround materijala) i signal koji je nastao redirekcijom niskih frekvencija sa zvucnika. Oni se kod surround materijala u isto vreme reprodukuju na subwoofer-u.

Naravno, ako se low-pass filter primeni na sub-u, onda on utice na LFE kanal.

 

U 99% slucajeva na sub-ovima se iskljucuje low-pass filter i koristi se samo onaj na AVR-u. Ako nije moguce da se iskljuci (prilicno retko), onda se podize na sto vecu vrednost, tako da fazni pomeraj i ostale anomalije koje on unosi budu sto dalje od rezne frekvencije koja je podesena na AVR-u - time se minimizuje njegov uticaj.

Kao sto sam vec napisao u prethodnim post-ovima, sada kod sebe koristim oba iliti kaskadni low-pass filter (i to na razlicitim frekvencijama - 80 i 90 Hz) i imam ozbljne benefite od toga. Vrlo je zeznuto za podesavanje (bez merenja nema teoretske sanse) i uz to jako zavisi od konkretnog sistema da li je primenljivo i koliko uopste ima smisla.

Igrom slucaja, kaskadnu skretnicu koristim samo za stereo, tako da u surround modu ne diram LFE kanal - mada je taj opseg 90-120 Hz skoro potpuno nebitan za LFE. Uz ARC (Anthem Room Correction) koji koristim u surround modu, nisam uspeo da podesim kaskadnu skretnicu. Odustao sam posle dobrih sat-dva zezanja. Videcu kakva je situacija sada sa novim ARC Genesis-om, koji je Anthem pre par dana izbacio na trziste.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Na AVR-u je to rezna frekvencija i satelita i subwoofer-a - klasicna "small" konfiguracija zvucnika.

Na nekim AVR-ovima je moguca kombinacija pri kojoj su zvucnici "large", sto znaci da na njih nije primenjen high-pass filter i da rade full-range, a da u isto vreme radi i subwoofer - na njega jeste primenjen low-pass filter od strane AVR-a. Najcesce se takva konfiguracija zove double bass, extra bass, both, main + sub... Naziv zavisi od proizvodjaca, ali i od generacije. Moj Anthem uopste i ne podrzava takvu konfiguraciju.

 

Ni moj Denon ne podrzava takvu konfiguraciju. Pitam se onda da li ima smisla staviti Sub ako se imaju veliki zvucnici i ako AVR na njih salje samo srednje i visoke ? Doduse znam sta ces da kazes ... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Za sve one koji ne traze samo da bas sto jace gruva, ta konfiguracija se koristi vrlo retko - samo u vrlo specificnim slucajevima.

Ja sam je koristio u prethodnom sistemu u nedostatku parametarskog ekvilajzera i/ili dobrog room correction sistema (YPAO je los za bas podrucje) za "peglanje" odziva i to uklapanjem sub-a i zvucnika tako da budu u kontra-fazi tamo gde postoje peak-ovi, a u fazi tamo gde postoje dip-ovi. Bilo je vrlo zeznuto sve uklopiti (opet uz vise nego obavezno merenje) i bilo je dobro iskljucivo u sweet spot-u i blizoj okolini. Iole malo dalje je tutnjalo samo tako.

 

BTW, iznad 80 Hz ima mnogo toga sto bass driver-i treba da odsviraju i gde postoje znatni benefiti od mocnih bass driver-a i trosistemske topologije,

S druge strane, i kod tih velikih zvucnika postoji benefit od koriscenja sub-ova koji rasterecuju bas driver-e i pojacalo od sviranja najnizih frekvencija, a kao reziultat je celokupan odziv bolji. Jeste zeznuto to sve uklopiti, ali isplati se. Pogotovo ako si ljubitelj dobrog basa :)

Obrati paznju i na to da je high-pass filter na zvucnicima samo 12 dB/oct, sto znaci da oni sviraju jos dosta ispod 80 Hz i u 2.1 (ili 2.2) sistemu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...