Jump to content


Opisati ono što čujemo: audio terminologija


Nomimasen

Recommended Posts

11 hours ago, Toza said:

Što ne može da se poredi?

Svima vama kojima to ne može da se poredi džaba je i objašnjavati visoku vjernost i neutralnost.

Naravno da može i mora da se poredi.

U suprotnom, nabavite neku all in one spravu, da ne kažem mini liniju, i prestanite da bacate pare na nešto nedostižno. I uživajte u muzici.

Bio sam u Kolarcu na koncertima i bio sam na nekim intimnim svirkama sa malim brojem ljudi gde su radile emocije usled izvodjenja muzike i nisam nikad cuo sistem koji bi mogao da reprodukuje takve dogadjaje kao da sam opet na tim mestima.  To je razlog zasto sam napisao da ne moze da se poredi.

Sem toga ja nisam protiv neutralnosti i visoke vernosti, dozivljaj koji imam u kuci prilikom slusanja muzike bio bi znatno umanjen kad bih koristio neku mini liniju.

Zato je za mene poredjenje zivih instrumenata i koriscenje istih kao referencu za hi fi svojevrsni paradox, sigurno ne bi bilo napretka bez toga a opet nikad se nece desiti i da dodam bolja tehnika sigurno proizvodi vise uzivanja u muzici od nekakve all in one sprave.

Pozdrav od Krce   :)

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, Krca44 said:

Bio sam u Kolarcu na koncertima i bio sam na nekim intimnim svirkama sa malim brojem ljudi gde su radile emocije usled izvodjenja muzike i nisam nikad cuo sistem koji bi mogao da reprodukuje takve dogadjaje kao da sam opet na tim mestima.  To je razlog zasto sam napisao da ne moze da se poredi.

Sem toga ja nisam protiv neutralnosti i visoke vernosti, dozivljaj koji imam u kuci prilikom slusanja muzike bio bi znatno umanjen kad bih koristio neku mini liniju.

Zato je za mene poredjenje zivih instrumenata i koriscenje istih kao referencu za hi fi svojevrsni paradox, sigurno ne bi bilo napretka bez toga a opet nikad se nece desiti i da dodam bolja tehnika sigurno proizvodi vise uzivanja u muzici od nekakve all in one sprave.

Pozdrav od Krce   :)

Nemoj da se ljutiš. To što ti nisi čuo ne znači da ne postoji i da ne može da se dočara. Ne vrijeđam i ne omalovažavam, ali je činjenica da dosta ljudi diskutuje o ovome a da ni ne zna da je moguće dočarati sve to u kućnim uslovima.

I ne samo to, već i više od toga. Više od toga u smislu da se u kućnim uslovima doživi i ono nešto što nismo bili u mogućnosti na koncertu da čujemo.

Naravno, ograničeni smo na čulo sluha u kućnim uslovima i o njemu razgovaramo. Doživljaj koji imamo na koncertu nije ograničen samo na čulo sluha. Aktivno učestvuju i ostala čula. Ostala čula nisu tema u hi - fi.

Ta ostala čula nas ponekad i sprečavaju da na koncertu čujemo baš sve. I ranije su se vodile polemike šta se čuje na koncertu a šta ne. Realno, postavlja se pitanje zašto uopšte izlaze na scenu muzičari koji sviraju instrumente koji ne treba da se čuju. Koja je njihova uloga i svrha u orkestru? Statiraju? Prateći vokali koji služe samo za gledanje? 

E to je ono više što može da se doživi u kućnim uslovima a koje se na koncertu iz nekog razloga zapostavi ili promakne.

S druge strane, prava atmosfera može da se dočara samo ako su aktivno uključena i ostala čula. To ne može ni video ni audio u potpunosti da dočara što je i razumljivo.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Toza said:

Nemoj da se ljutiš.

Ma ne ljutim se  :),  ako je izgledalo da sam zustro reagovao, izvinjavam se.

Istina da sam ogranicen po pitanju iskustva sa ekstremno kvalitetnim sistemima,  od onoga sto jesam cuo a da je zvucalo realisticno, jesu bili veliki zvucnici u velikom prostoru i prenos simfonijskog orkestra gde je zaista realisticno delovala grupa muzicara koja bi sedela u polukrugu najblize dirigentu,  koliko znam i ovo uopste nije malo dostignuce s obzirom da su bili vrlo stvarni ( da tako kazem ).

Generalno se slazem sa ovim sto ste napisali pa zato kazem da je sve to za mene u izvesnoj meri paradox.... nije isto a opet moze da se dostigne mnogo, valjda se zato svi zanimamo za tehniku i Hi Fi uopsteno.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, microfarad said:

Prateći vokali se itekako čuju, ako tonac zna svoj posao i slušalac nema problema sa sluhom.:D

Ako se prisjetimo nekih ranijih sličnih diskusija, vidjećemo da se dosta ljudi ne slaže s tim. Ni sa pratećim vokalima, ni sa ponekim perkusijama, a ponekad su u pitanje dovedeni i ozbiljno veliki instrumenti a ne samo nekakve zvečke i čegrtaljke, triangli i takve neke kerefeke.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Father said:

Jao brate! :rolleyes: Ako ovo ne shvatiš kao važno, džabe ti sistem neutralan kao ass hole!

Paralela je bila da, pravi neutralno zvučeći sistem treba da dočara te razlike, negde suptilnije negde očiglednije, jer sistem samo posreduje u telepotraciji slušaoca na mesto gde je taj instrument sniman. Isto kao i mikrofon i ostalo u lancu elektronike do našeg uveta.

A što se tiče našeg sviđanja tuđeg smisla za neutralnost sistema je isto kao i iritirajući ili prijatan glas ili izgled naših supruga. Možda neki naš prijatelj ili poznanik nas smatra budalom, ako iz njegovog ugla, za nas prijatna i lepa supruga, njemu deluje kao iritantna i ružna. Ili ako neko sa čežnjom gleda u našu suprugu dok uživa u njenom umilno prijatnom glasu i mašta "kako bi ja ubacio disk" i malo u osami  .... khm, poslušao naš sistem. :P

Subjektivno je vrlo izraženo i tu nema dileme pa je i ass hole teorija na mestu. Čuli smo i profesionalce kako govore da vole ovakav ili onakav zvuk. Niko nije istakao Spartansku neutralnost kao imperativ. Naši izbori sistema su kao izbor žena, neki ih doživljavaju kao sjajne i srećni su što baš tako zvuče i dodatno ulažu i nadograđuju tu lepotu i zanesenost, drugi se pate sa njima i stalno im nešto smeta pa se švalerišu sa drugim kako bi videli kakvi su visoki i basovi kod tih drugih, a treći samo slušaju muziku i nije im bitno ni kako zvuči ni koliko je sve to neutralno po principu "od birača nema je..ča" i tako ja to vidim.

Znam da nije pametno uvlačiti žene u HiFi, ali malo malo pa ih neko pomene kao ograničavajući faktor u HiFi prosperitetu. Isto tako i instrumenti igraju vrlo bitnu ulogu u proceni neutralnosti nekog sistema i treba raditi na sopstvenoj edukaciji u tom pravcu, a ne samo bubati napamet Brandove i rekla kazala o njima iz HiFi časopisa, klanjajući im se kao paganskom teletu ...

au brate!

ti kao i uvek od drveta ne vidis sumu pa se na tom drvetu zakacis za neku grancicu i elaboriras o njoj do besvesti....besvesti svih koji ucestvuju na temi(osim krce i ab-a).

 

recimo tvoj sistem sa narandzastim ozicenjem jasnom distinkcijom(razlikom) reprodukuje sviranje ta tri razlicita klavir,samo ni jedna reprodukcija ne zvuci kao ti klaviri uzivo.....jezi ti se koza,dlake i ostalo ali.......da li je tvoj sistem neutralan?

 

problem neutralnosti u hi fiju nije na niviou muzickog instrumenta (to sto ti pises je cinjenica koju nikome ne treba objhasnjavati),vec od trenutka kad zvuk napusti instrument pa prodje kroz sto q..ca pa dok se ponovo ne rodi kao ton koji izadje iz nasih zvucnika.

tu leze mnogi problemi i ima toliko varijabila da je svaka prica o neutralnosti .....mlacenje prazne slame.

i ako nisi bio prisutan na snimanju doticnog dela i cuo ga preskocivsi taj deo puta,tj.  zvuk napusti instrument i direktno u tvoje uho....ovako se uzdamo u znanje i uvo ton majstora,producenta,njihove opreme.........kad bi sve to bilo idealno svi diskovi bi zvucali dobro,ne losije i ne bolje nego sto treba i ne bi postojali bandovi koji na koncertu razvaljuju a sutdijski albumi su im bulja.....itd itd itd

 

a zenu ne mozes odabrati vec samo potrefiti (kao i lubenicu) ,kao sto kaze mudri prodavac lubenica :nono

da ne sirimo temu o zenama prema kojima je hi fi jednocelijski organizam-ameba!!!

Link to comment
Share on other sites

On 1/17/2018 at 11:33, ab said:

Cestom pojavom na forumu (ne samo na ovom) da se za neki uredjaj tvrdi da je brutalno neutralan, a taj termin kolege koje se sluze njim opravdavaju da to istovremeno znaci da zvuk nije ofarban i da je manje zanimljiv tj.privlacan mnogima koji vole ofarban zvuk...

...moje pitanje, svima koji jure neutralan zvuk koji nije interesantan kao zvuk koji je ofarban, je:

1. da li je neki instrument u prirodi neutralan,

2. da li neki instrument nema svoju farbu u zvuku,

3. da li je neki instrument dosadan u prirodi, sa strane to da li nam se neki ne svidja...

Moze da se izvuce iz svega jos mnogo pitanja, ali sustina je tu.

@patason

Sve se slazem sa tobom brate! Ono oko grane i sume bas i ne, ali more biti i da vecina nije shvatila temu pitanja pa rekoh da citiram ponovo. 

Pitanja su se odnosila na postojanje ofarbanosti instrumenata u prirodi, a to sve u kontekstu neutralnosti sistema koja je bila tema u pozadini.

Ok ja sam rekao sta sam imao i kome je sve to glupo ili dosadno neka me stavi na ignore listu pa nece da se smara sa mojim trabunjanjem o nebitnim stvarima. 

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, microfarad said:

Ne bih se složio sa tim, uz malu ogradu da zadnjih godina sam posećivao koncerte u inostranstvu. Skoro uvek je zvuk bio podešen do savšenstva, gde se svaki instrument i glas čuo. Očigledno da nismo bili na istim koncertima;)

Hajde molim te makar pročitaj šta sam napisao. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, patason said:

...  ako nisi bio prisutan na snimanju doticnog dela i cuo ga preskocivsi taj deo puta,tj.  zvuk napusti instrument i direktno u tvoje uho....ovako se uzdamo u znanje i uvo ton majstora,producenta,njihove opreme........

Podseti me na anegdotu sa sajma sa producentom ili vec inzenjerom tona koji je posetio solajin i beat-ov setup i rekao...  To je to bas kako sam upamtio. 

A opet bilo je i blago negativnih komentara tog zvuka. Tu se zavrsava rasprava o neutralnosti jer je subjektivna, a prirodna boja nekog instrumenta je opet nalik tome jer se nekome bas tako dopada da je ton kraci i brzi, a ne trom i mekan...... 

Dakle neutralno je zabluda, ima samo svidjanje i ne svidjanje, u ostalom isto kao i sa muzikom ovom ili onom. 

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, Father said:

@patason

Sve se slazem sa tobom brate! Ono oko grane i sume bas i ne, ali more biti i da vecina nije shvatila temu pitanja pa rekoh da citiram ponovo. 

Pitanja su se odnosila na postojanje ofarbanosti instrumenata u prirodi, a to sve u kontekstu neutralnosti sistema koja je bila tema u pozadini.

Ok ja sam rekao sta sam imao i kome je sve to glupo ili dosadno neka me stavi na ignore listu pa nece da se smara sa mojim trabunjanjem o nebitnim stvarima. 

mislis sistem je neutralan a instrument ofarban u prirodi :D....to je pravi audiofil,uvek na liniji!

 

pitanja su opet kao i uvek za filozofiranje u nedogled bez ikakvog rezultat tj. trla baba praznu slamu.....pomognes sa vracanjem na neku smislenu temu ne gurnes  dublje u ponor.

 

evo i moj "doprinos" temi:

1.dali je priroda neutralna?

2.da li instrument nema nedostatak vestacke farbe u zvuku?

(obratiti paznju na duplu negaciju,nemoj da pisete u kontra fazi)

3.da li su poplave dosadne,zanemarujuci licni afinitet da li ih volimo ili ne?

 

namecu se tu jos dosta vazna pitanja ali "smisao" je ne bitan!

Link to comment
Share on other sites

Neutralna reprodukcija je ona koja nijedan aspekt zvuka ne izmešta iz celine, u bilo kom smislu. Ako bi se napravila nekakva skala neutralnog zvuka, na vrhu bi bilo savršenstvo, ispod savršenstva pojas neutralnosti (kako je većina verovatno zamišlja), a kako opšti nivo pada slede neubedljivo, bledo, bezlično i na dnu ravna linija.

Neutralnost je afirmativni atribut samo kod, u najmanju ruku, vrlo dobro zvučećih sistema. U suprotnom, bolje da postoji poneki individualni adut, inače je dosada zagarantovana.

Lično, težim muzikalnosti. Ako ispadne i neutralno, što je svakako subjektivna procena (drugačije ne može ni da bude), nemam ništa protiv.

Link to comment
Share on other sites

Iz mog iskustva dok sam bio dj i u radu na radiju jeste da svaka mikseta, mikrofon, studijski trakaš, kabal, akustika u radijskoj režiji ... ima svoj tonski pečat. Ubeđen sam da to važi i za studijsku opremu. To čujemo i u različitim snimcima - te je svaka priča o neutralnosti i prirodnosti sistema bespredmetna.

Mislim da je to samo marketinški trik za što bolju prodaju hi fi uređaja.

Link to comment
Share on other sites

On 18.1.2018. at 1:00, Krca44 said:

Gospodin Dubwise bi eventulano mogao da odsvira nesto sto bi se snimilo, pa ako imate veliku srecu da cujete njega kako svira i da potom poslusate snimak na izuzetno dobrom sistemu, videcete da snimak ne moze da se poredi sa dozivljajem zive muzike.

Ne bi Vam se svidelo moje muziciranje na klaviru, nisam aktivno svirao 10 tak godina, sada aktivno samo slusam :) 

Da pokusate Vi?

Upravo razlicitost u boji svakog instrumenta (modela, vrste instrumenta) je ono sto sam apostrofirao, isticuci da su te razlicitosti jasno cujne. Spomenuh klavir ali smatram da je isto i sa ostalim instrumentima, neamplifikovanim ali i amplifikovanim.  Npr. jasno cujem razliku u karakteru tona koju daju Fenderovi modeli bass gitara Jazz i Precision i imam stav  - vise mi se svidja zvuk modela Jazz.

U pravu ste, slazem se da ton formiran u telu instrumenta, prolazi kroz mnostvo nepoznatih i krajnji "zvucni proizvod" nikada ne moze doneti uzbudjenje koje formira taj instrument uzivo.

Ponovicu, sustina je da tako obradjen ton ne moze da zvuci ali bi trebalo da zvuci sto pribliznije zvuku instrumenta u prirodi da bi sistem/uredjaj mogao da dobije epitet referentni. Tu se objektivizam i subjektivizam kose u hi-fi, @Aleksandar75 je taj detalj spomenuo da neki sistemi objektivno zvuce bolje od drugih. Dodao bih da su ti sistemi u stanju su da vernije prenose zvucni dozivljaj zivog izvodjenja te je taj detalj uvek bio moj licni reper pri formiranju sistema. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Šta reći, kakv HiEnd i kakvi bakrači. Bleda slika i zavaravanje. Sistem te laže! ;) kako reče neko ranije.

 

 

Moj omiljeni brend je to odavno radio, pre više od 50 godina. Jedno vreme slogan im je bio "Truth in listening".

Obratiti pažnju na boldovani deo teksta na kraju, pogotovo o tehnici snimanja kojom su se izbegavale duple reverbacije:

http://www.audiocircle.com/index.php?topic=82842.0

During the early 1960s, Acoustic Research, Inc conducted more than 75 live-vs.-recorded concerts around the country (Chicago, New York, Los Angeles, San Francisco, Washington and other cities) featuring The Fine Arts Quartet and unequalized, commercial AR-3 loudspeakers.  Additional concerts were subsequently performed with guitarist Gustavo Lopéz, and also live-vs.-recorded demonstrations were done with a 1910 Seaburg Nickelodeon during one of the New York High Fidelity Music Shows.  Over time, the AR-3/Fine Arts Quartet concerts were attended by over 15,000 music lovers, music critics, audio- magazine editors, newspaper editors and the like, and the overall impression was that the "switchovers" between live and recorded music were nearly always indistinguishable, a testament to the rigorous method of recording in anechoic space to avoid double reverberation, the scourge of live-vs.-recorded concerts.  Recordings were done outdoors to avoid unwanted reflections.

5a61efab9d51c_image(2).jpeg.312b3d9d66f6ff7f16e1233036d0227b.jpeg

image.jpeg.10601eb17b0b2fd6e7be2a3dabc94fa3.jpeg

5a61efee08027_image(1).jpeg.62436267f5b6696df4b5b5d52a78399d.jpeg

5a61effbedfa2_image(3).jpeg.e12c6c808af323bc4aa272a714ce0de7.jpeg

Link to comment
Share on other sites

http://www.classicspeakerpages.net/IP.Board/index.php?/topic/9861-c-victor-campos/

In the mid 1970s, Victor produced the excellent Neil Grover (drums)/AR-10π live-vs.-recorded demonstrations that showed the extremely capable and accurate reproduction of the AR-10π, especially reproducing the bass drum at high levels.  This was a very difficult demonstration—in ways more difficult than the Fine Arts or Gustavo Lopez demonstrations—requiring enormous amplifier peak levels of over 800 watts per channel to reproduce the peak acoustic levels.  Steve F on this site attended at least one of those demonstrations and can elaborate on the effectiveness of that demonstration.  Much of the credit for the success was due to Victor Campos' understanding of amplifiers, loudspeakers and tape recorders, and he was able to produce excellent results during these LvR demonstrations.

 

AR-10Pi-Neil-Grover_LvR_002_A6639-6645.t

AR-10Pi-Neil-Grover_LvR_004.thumb.jpg.9a

Link to comment
Share on other sites

Momci dajete demonstracije zivog benda koje onda u istom prostoru prenosi ili reprodukuje Hi Fi sistem kao dokaz da je nesto mmoguce.

Gresite u jednoj stvari

Nasi sistemi su u nasim kucama a ne na binama sa bendovima, pa prema tome meni licni ta vrsta poredjenja nema smisla jer na bini mogu zvucati isto ali kad udju u moj stan... zaboravite, dakle u pitanju je fora a ne dokaz

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Krca44 said:

Nasi sistemi su u nasim kucama a ne na binama sa bendovima, pa prema tome meni licni ta vrsta poredjenja nema smisla jer na bini mogu zvucati isto ali kad udju u moj stan... zaboravite, dakle u pitanju je fora a ne dokaz

 

Evo samo za tebe, sobna varijanta! :)

5a62170bcbff8_!!image.jpeg.f4404e7532d44f17125768adbb07c7eb.jpeg

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...