Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

2 minuta ranije, sondek said:

Može da prođe 10 cm, i kod mene nije idealno (imam i ja radijator), rade i na 20-30 cm. Oni su i aktivni pa kad imaju aktivnu skretnicu dotera se to lako. Mk2 je dosta bolji sa basem (a i ostalim), pa bi mk1 ipak bolje bilo drzati sto blize zidu. Btw. zvuk im jako varira od svake sitnice u sistemu, a i par cm tamo ovamo mnogo menja stvar. Dosta komplikovan zvučnik.

To me zanimalo, jer sam viđao (ali nisam čuo) čak i da nisu uz zid, a to radi! Hvala na odgovoru!

Slušao sam te kutije, ali sa oštećenim mid basom i u jako lošim prostornim uslovima, pre nekoliko godina. I nisam mogao nikakvu sliku da steknem.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, den!s said:

Kao polaznom osnovom, uvek se vodim onim što Cardas preporučuje…

http://www.cardas.com/room_setup_main.php

I ja isto ,  ali intersantno je i ono sto kaze VDH.  Gledao sam i Audio Physic  sablone i kod njih kao i kod Cardasa zvucnici su u paraleli sa "zadnjim zidom" pre nego sto sam kutije usmeris pod uglom ako je potrebno.  Kod ovoga je pristup drugaciji, u startu su zvucnici ukoso u odnosu na zadnji zid, pod blagom dijagonalom.  Pretpostavljam ( posto jos nisam probao ) da se akusticni odziv prostora znatno menja u odnosu na standardne sablone...

Link to comment
Share on other sites

Dosta, baš dosta se smanjio taj problem smanjenog basa kada sam izvukao kutije napred još 25 cm, i kada sam ih još raširio za ~20 cm…
Sada je to na nivou gde se ne može sto posto reći da li ima promene ili ne.

Očigledno je problem u prostoriji, a ne u poziciji otvora TL tunela!

Zahvaljujem :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Treba mi mala pomoć. Pominjala se kroz temu ona farba sa komadićima neke tkanine valjda, što kada se njom ofarbaju zidovi ima sličan efekat kao azmafon. Ne mogu sada da nađem gde je to bilo i kako se zove,  a prijatelj sređuje stan i želeo bi da kupi pa je neku link ili bilo kakva informacija dobrodošla. 

Link to comment
Share on other sites

Neki autori smatraju da je idealna akustična soba pola u refleksijama pola u difuziji. Stime da je materijal difuzora netretirano drvo, dok refleksije sa što manje stakla.

Ime materijala je dekoteks ali bi ti savetovao da to ne radiš. Taj materijal upija u jednom malom delu gornjeg spektra zvuk stvarajući rupu, neka vrsta mrtve sobe za taj tonski deo. Soba bude dosta mrtvija, mada ako uređaju stvaraju veliki pik u tom delu može da se desi da se stvori nekakav balans.

Treba ići postupno prema idealu. Uvek je bolje staviti difuzore tamo gde se preporučuje, ali ako ne može onda kao nužno zlo apsorbere. Obavezno je uvek uraditi nešto po pitanju prvih refleksija, bolja je to rešiti difuzorima ali ako su zvučnici dosta blizu zida sa strane onda apsorberima.

Ima i onih kojih smatraju da ne treba ništa uraditi po pitanju akustike, po njima je to prirodno stanje stvari. Oni će se sigruno javiti.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam imao u 2 prostorije, od 3 oblozene dekoteksom u kojoma sam imao muziku. Ne pravi to nikakve rupe, odlicno je da smiri odjek. Zaboravljate da je debljina dekoteksa kod najdebljih modela 3-5mm. Svakako bi trebalo minimalno makar na dva zida staviti.

Moje iskustvo...i polako se spremam da i ovu 3cu prostoriju uradim istom metodom, ali ce to definitivno biti za pocetak 2 zida.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, vdzele said:

Neki autori smatraju da je idealna akustična soba pola u refleksijama pola u difuziji. Stime da je materijal difuzora netretirano drvo, dok refleksije sa što manje stakla.

Ime materijala je dekoteks ali bi ti savetovao da to ne radiš. Taj materijal upija u jednom malom delu gornjeg spektra zvuk stvarajući rupu, neka vrsta mrtve sobe za taj tonski deo. Soba bude dosta mrtvija, mada ako uređaju stvaraju veliki pik u tom delu može da se desi da se stvori nekakav balans.

Treba ići postupno prema idealu. Uvek je bolje staviti difuzore tamo gde se preporučuje, ali ako ne može onda kao nužno zlo apsorbere. Obavezno je uvek uraditi nešto po pitanju prvih refleksija, bolja je to rešiti difuzorima ali ako su zvučnici dosta blizu zida sa strane onda apsorberima.

Ima i onih kojih smatraju da ne treba ništa uraditi po pitanju akustike, po njima je to prirodno stanje stvari. Oni će se sigruno javiti.

dekozid?

http://dekozid.co.rs/sr/dekoracija_zidova/uredjenje_stana/dekoracija_zidova_radovi_kupaca_zidni_murali_eko_dizajn.html

Link to comment
Share on other sites

Hvala za ime. Nije za mene, za poznanika je koji nešto snima kući u amaterskim uslovima pa kaže ječi mu soba jer je praznjikava pa se raspituje za ovu farbu. Preneću mu i ove stavove pa neka sam veća šta će sa informacijama.

 

 

 

Najgore što može da uradi je ulaženje u brzopotezno suzbijanje ječanja ovakvim dampiranjem.

 

Ode muzika dok trepneš.

 

Link to comment
Share on other sites

On 31.1.2018. at 20:45, vdzele said:

@uzvarb - Pa i ova soba je smirena, toliko je smirena da je užasno slušati muziku u njoj. To što ti nisi primetio da upija ne mora da znači da profesionalci nisu. Nema ni na jednom stranom sajtu za akustiku koji daje takve savete da se stavljaju upijajući zidovi.

No hard feelings :)

mrtva soba.jpg

Ovo poredis sa dekoteksom...bravo. sta drugo da kazem. Jesi li ikad video, pipnuo, slusao muziku u sobi sa dekoteksom, ili si samo cuo da kazu?!

Ja sam cuo da kazu da ponajlepse prste visoki u kupatilu sa plocicama od zida do zida..jedino akustika mora da se utrefi pomeranjem wc solje..

No hard feelings :-)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pozdrav svima!

Krenuo sam sa citanjem ove teme, procitah 35 strana, sto nije bilo bas lako sto zbog cudnih slova sto zbog amaterima konfuznih objasnjenja. Resih da pitam nesto onako laicki.

Absorberi i difuzori? Koji su to materijali, tj. sta vec postoji u kuci sto bi moglo da ima ulogu jednih i drugih?

Ako posmatramo zid iza zvucnika, ispred zvucnika i bocne zidove, gde bi trebalo da budu absorberi a gde difuzori?

Pitanja su prosta, ne i nepristojna :), pa bih zamolio za jednostavan, razumljiv odgovor. Hvala.

Link to comment
Share on other sites

Za početak, ali i za kraj, možda nije potrebno ništa.

Svaki materijal i objekat je i apsorber i difuzor. Razlikuju se međusobnim odnosom tih svojstava. Apsorpciju treba izbegavati, difuziju dozirati.

Akustički tretman započinje eksperimentima sa zatečenim kućnim mobilijarom. Na bočnim zidovima dobro dođe nešto za razbijanje prvih refleksija (difuzija). Treba izbegavati kutijasti nameštaj, mada odškrinuta vratanca i fioke mogu da donesu zanimljive rezultate.

Manji, tanji tepih od prirodnih materijala, uklopiće se u uobičajena slušna očekivanja. Naime, zvuk iz donje sfere je u realnosti obično donekle prigušen (sedišta auditorijuma npr.). Debeli preveliki tepih će ubiti zvuk.

Između (u liniji) zvučnika ne treba ništa da stoji. Iza, a između, može, ali najbolje je da je visine do ušiju (difuzija i fokusiranje). Između zvučnika i slušaoca ne treba da stoji ništa. Iza glave, možda, difuzor.

Navedeno je najčešće dovoljno da svede akustiku u normalu. Ozbiljnija rešenja pate od predvidivog problema - rezultati nisu sasvim predvidivi. Ali, neće biti mnogo vajde od ovoga ako zvučnici ostanu uz zid, a uređaji na konfekcijskom nameštaju opšte namene. Kablovi uživaju nešto solidniji opšteprihvaćen status.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Knjige na policama, raznih dimenzija, bocno,   ili nesto slicno, bila nekad standardna preporuka.

On 4/11/2018 at 6:53 PM, TurboMaximus said:

Između (u liniji) zvučnika ne treba ništa da stoji. Iza, a između, može, ali najbolje je da je visine do ušiju (difuzija i fokusiranje). Između zvučnika i slušaoca ne treba da stoji ništa. Iza glave, možda, difuzor.

Zar nije uobicajeno da se trazi prva refleksija ogledalom ( kao prirucnim sredstvom ) izmedju visokotonca i polozaja slusanja u visini ushiju ?

Pitam, posto trenutno, za razliku od ranijih godina, ovde nemam nista. 

Kod mene, primetio sam da tehnika koja stoji izmedju zvucnika, narocito u liniji prednje ploce, hoce da razbija zvucni sliku.   To sam resio pomeranjem tehnike iza, sto je dalo poboljsanje ( mada nesto mislim da idealno ne bi trebalo stavljati nista izmedju zvucnika ali shvatam da je ovo retko izvodljivo ).

Link to comment
Share on other sites

Knjige mogu ali kako? Pa nikako jedna do druge, jer onda nema difuzije. Treba ih ređati tako da se naslanjaju jedna na drugu u zik-zak. Osnova trougla treba da bude barem 7cm.

Tako se traži prva refleksija. Treba uraditi apsorpciju / difuziju na bočni zid i za drugi zvučnik.

Ako zvučnik stoji na manje od 1m od bočnog zida onda difuzor ne može da izvrši difuziju, treba onda staviti apsorpciju. Za drugi zvučnik treba staviti uvek difuziju na bočni zid.

Police sa bočnim stranicama su veoma loše. Držati ploče između zvučnika takođe veoma loše.

Difuzija ide do visine koliko si visok. Gledati da igra ulogu i za nekog ko je visok a dođe ti u goste - znači jedno 2m. Difuzija ide dole do donjeg dela bas drajvera. Ispod toga se ništa ne dešava.

Difuzori treba da su od drveta koji nije tretiran nikakvim lakovima, farbama,...čisto drvo.

Treba neki tepih na sredini između zvučnika i gde sediš. Isto tako i na plafonu treba neka drvena difuzija..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...