Jump to content


Tozin sistem


Toza

Recommended Posts

11 minuta ranije, sondek said:

Spajkovi i njihov pozitivan uticaj po zvuk...pa opisivani su dosta,zapravo preporučivani s moje strane kad se kod pomenu,naravno i od drugih, al po običaju sve se na ovom forumu izvrgne ruglu pa ljudi dignu ruke od neke priče,neko proglasi ludim,prave dijagnoze,izvuce se iz kontesta nesto pa onda iz zasede ....mesecima.Zato i pisem drago mi je kad neko prenese iskreno,a i opšte pozitivan si lik pa nemaš "pratioce".Te lezajeve ćeš naći i na Naim fraim polici,pa pogledaj i oko podloski.Sto se zvučnika tiče ipak sam za spajkove i to ekstremno ostre i tvrde.Moji su na vrhu kao igla,a sredja kutija u kojoj je bas je dodatno izolovana spajkovima ka njoj.

Podloške dodatno prave promenu zvuka.Meni su dodatno pravili promenu u visokim tonovima koja mi je prijala u proslom set up-u,a sad su spajkovi opet u parketu jer se zvuk okrenuo malo ka hladnijem pa prija ovako,organskije je u srednjim.Te Kempove podloske su odozdo jako lepo obrađene pa dozvoljavaju lako klizanje po parketu bez grebanja sto je fino za pozicioniranje.Imaju fino odrađenu konusnu rupicu gde kad spajk upadne nema mrdanja kad pomeraš zvučnike.

Ovo boldirano može da bude problem na bas potentnim zvučnicima pogotovo ako su teški. 
Razlog je što šiljci probiju parket i prave kontakt daleko većeg prečnika od idealnog.

Dok sam imao Avalone, imali su tako oštre šiljke da su sa lakoćom pravili rupe na parketu, pa mi sad pod kod hife izgleda kao tabla za pikado :D

Link to comment
Share on other sites

@sondek znao sam i ja da opletem i da izvrnem ruglu dok još nisam ništa znao.

Sad mi bude krivo i jako mi je žao što sam ponekad suviše impulsivan pa izlete riječi bez razmišljanja.

Et9, ako je forum napravio boljeg čovjeka od mene, ja prezadovoljan. :)

U svakom slučaju praštaj!

Link to comment
Share on other sites

Moje iskustvo sa dodatnim (nefabričkim) podloškama od metala je uglavnom ovakvo - atraktivan vazduh, kontrola, zvonkost.

Međutim, u većini slučajeva te odlike je pratilo istanjivanje u basu, pražnjenje srednjih i unošenje neke opšte bledunjave svetline. 

Postoje okolnosti gde takvi rezultati mogu da deluju načelno prihvatljivo. Dešavalo mi se. Na duže staze bi shvatao o čemu se radi. Ne umem da objasnim.

Sasvim izvesno kod Toze nastao pomak, sistem je u tom stanju da sve dolazi do izražaja. Ono što mi je pomenuo da je nestalo nije baš zanemarljivo, kako mi reče - sočnost tona.

Savetujem oprez.

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, Nomimasen said:

Moje iskustvo sa dodatnim (nefabričkim) podloškama od metala je uglavnom ovakvo - atraktivan vazduh, kontrola, zvonkost.

Međutim, u većini slučajeva te odlike je pratilo istanjivanje u basu, pražnjenje srednjih i unošenje neke opšte bledunjave svetline. 

Postoje okolnosti gde takvi rezultati mogu da deluju načelno prihvatljivo. Dešavalo mi se. Na duže staze bi shvatao o čemu se radi. Ne umem da objasnim.

Sasvim izvesno kod Toze nastao pomak, sistem je u tom stanju da sve dolazi do izražaja. Ono što mi je pomenuo da je nestalo nije baš zanemarljivo, kako mi reče - sočnost tona.

Savetujem oprez.

Mislim da se nešto slično dešava i kod mene. Nisam siguran kako da opišem. Recimo da je neka količina zvuka kojom sistem raspolaže sad jednostavno prešla u mnogo veći prostor i kao gas se razrijedila u toj novoj zapremini.

E sad, nije da nema sočnosti i punoće, ima je ali nekako drugačije...

Link to comment
Share on other sites

Rekao sam ti šta mislim da je u ovom momentu najvažnije. Samo nemoj uletati u maniju dnevnih promena jer će ti se sručiti na glavu.

Ono što je Nomimasen napisao je vrlo čest slučaj, ali sve je funkcija konteksta.

 

@sondek, apsolutno sam za podloške, Kontakt šiljak-parket nije ni kontrolisan ni konzistentan. To ne znači da u svom konkretnom slučaju nisi u pravu. Meni još nije uspelo da za svoje stalke napravim bolju podlošku od više nepostojećih kovanica od jedne pare. Doduše, s donje strane zalepio sam i teflonsko platno. Ispod polica to ne funkcioniše. Svakako treba biti otvoren za sulude mogućnosti (javljanje iz dijagnoze). Izbor materijala je od velike važnosti, kao i površina kontakta i oblik. Postoje i naprednija, kompleksnija i bolja rešenja, za koja jednako važi da nisu univerzalna.

Link to comment
Share on other sites

Šta sad tripujem?

Kažite mi da sam lud, da sam blesav, da imam dijagnozu... kažite mi šta hoćete, ali ja ću vama reći da se ovo "usvirava"!!!

Kako i zašto nemam pojma, ali definitivno sve dolazi na svoje. 

Punoća i sočnost tona dolaze na svoje, a prostor i zapremina su se zadržali.

Uz rezoluciju i transparentnost nekako se i zvučni pritisak povećava kako vrijeme prolazi pa valjda to doprinosi utisku povratka karakteristika tona.

Da li je moguće da komponentama treba neko prilagodno vrijeme na nove uslove?

Boles' definitivno! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ove moje opise u zadnjim postovima treba uzeti s velikom rezervom jer je to samo pokušaj da svojim riječima opišem događanja. Tako i "zvučni pritisak". To je samo opis kako se stvari slažu i vraćaju, zapravo ne vraćaju nego "prepakuju" i zauzimaju pravilne obrise. 

Da mi je neko rekao da će da mi prihvali riječi za opis tehnikalija... 

Link to comment
Share on other sites

Nisam zaboravio. Upravo mi je i to palo na pamet. Naravno da se i ja prilagođavam novonastaloj situaciji.

Prosto mi je neobično jer do sad nisam imao priliku da doživim ovako nešto. Ne samo u svom okruženju nego bilo gdje, a mislio sam da sam čuo neke Bog zna kako dobre sisteme. Sad shvatam da su bili samo skupi i sa manjkom entuzijazma vlasnika da ih dovedu na nivo na koji zaslužuju.

Imaju oni nešto u zvuku što ja nikad neću dobiti sa ovim komponentama i to se čuje i svjestan sam itekako toga.

Još ne mogu da se prepustim i uživam u potpunosti već osluškujem i pratim dešavanja iako na momente muzika toliko snažno uvuče u dešavanja da mi je potreban mentalni napor da se iskoprcam i distanciram.

Link to comment
Share on other sites

Dok sam imao visatonove kutije odličan upgrade je bio ugradnja spajkova ( čini mi se da sam ih tad platio 40 evrića ) utegnut i bolje kontrolisan bas što je odma doprinijelo da se i kompletna zvučna slika popravi ... nego mi se nešto javlja da bi moglo tu kod tebe u skorije vrijeme da se predje i na neki konkretan bookshelf :D Ja sam se smirio od kad je emit u sistemu ;)

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Woland said:

Najčešći boljitak dizanja zvučnika na spajkove je bolja definicija prvenstveno basa, a i ostalih područja.. ovo važi za obične smrtnike, za imbus teoretičare vrede neka druga pravila.

Obicnim smrtnicima ćeš bilo sta u vezi gramofona tesko objasniti.Na pr.razlicit zvuk u odnosu na promene u materijalima, podlogu,mat, tanjir...promenu materijala armboarda,da ne oricam headshell-a,da svira razlicito sa i bez poklopca....Ja bih ti recimo rado dao podloske na probu.Probao sam ih skinuti u sred slusanja kad su mi bili Lale i Igor ...i odmah je usledilo "pa bolje je ovako".

Btw.Nomi je perfektno opisao promenu od podloski.Bas jeste istanjen i to mi je perfektno prijalo jer Naim ima u opisu zvuka taj pomalo cudan m(i)(u)d bass.Njega sam se resio dobrim delom sa Teddy napajanjem,promena je bila dosta velika pa sam cak zvucnike pomerio blize zidu da "vratim" bass na kolicinu na koju sam navikao,ali je karakter po meni bolji,jasniji je ,bolje se prati bassista u svakom momentu svirke.Visoki i gornji srednji su takođe dobili svoje prosirenje i analitičnost i sve ukupno podloske su pravile neko dodatno pojacanje gornjih srednjih i nesto metalnije visoke narocito iritantne uz cd pa sam ih eliminisao.Sa proslim setupom tj. Preampom dosle su kao spas jer je bio dosta tamniji.Tako da,kao i u svemu...samo experiment i nema univerzalnih resenja.Mslm da se razumemo mož da se sve slusa i vako i nako,al bolje da je "lepšije" :-)

Link to comment
Share on other sites

ja ne sporim uticaj spajkova ili podloški na zvučne kutije, pogotovu na gramofon.. koristim ih, to je esencijalna stvar, nema mesta ispraznom teoretisanju ni parapsihopatologiji tipa loš imbus vijak na polici mi se (da prostiš) usro u zvuk, pa ne znam dal' da se umijem il' da se ubijem, to je esencijalni bulšit, koji nisam mogao da ne primetim, akomerazumeš :)

Link to comment
Share on other sites

On 17.5.2017. at 22:42, Aleksandar75 said:

@Toza  

Očigledno je da ne možemo da se razumemo.

Paralelne linije ne mogu da imaju zajedničku tačku preseka.

Ne bih ti više kvario temu.

Poz

O Aleksandre!!!

Ne možeš da odoliš zar ne? Otkud tebe?

Vazda mi te milo viđet na temi :lol:

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, Woland said:

ovo ima jednaku težinu kao reklama za kosmodisk - "izgleda šašavo, al mene leđa više ne bole"

ti naravno znaš da ja tvoju temu samo oplemenjujem :D

 

Naravno. B)

Ček saće Aleksandar... malo se uspavao poslije vikenda... nije valjda samo u prolazu... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...