Jump to content


Tozin sistem


Toza

Recommended Posts

Eh Lale, mislim, jesam ja zaslužan za zvuk sadašnji, ali nekako stičem utisak i da nisam. :)

Trebalo je, izvjesno, da prođe vremena da stvari dođu na svoje. Da se ideje razrade i uobliče, da sve sazrije, pa i ja :), da se sve slegne, poklopi, uklopi ... i pravo da kažem, taj trenutak koji sam tako željno iščekivao da sve prosvira kako sam zamislio, na kraju me malo i iznenadio.

Sve je nekako lagano i opušteno došlo na svoje pa mi se čini da sam taj sam trenutak nekako propustio :).

Naravno, već sam se naoštrio da tražim mane i da smišljam kako i kuda dalje. Stvarno smo mi ljudi prokleti. Dobiješ nešto što dugo sanjariš i iščekuješ i ništa. Cilj dostignut, a ja prazan i tražim novu metu umjesto da se opustim i uživam.

Srećom idem na odmor pa ću valjda da odmorim i od hife. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Skoro sam slušao od drugara  ( koji ima identične zv kutije kao tvoje sa promjenjenim visokotoncem ) sa izvorom cdp 930qs i pojačalom marantz iz neke starije serije u gluvoj sobi tv rcg-a i utisci su toliko dobri da sam zaista iznenadjen kako se to DOBRO čulo ... Starlet je pokazao da nije nimalo naivan zvučnik a okruženje je definitivno krivac za ovakav zvuk koji se pamti ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bio sam u sredu kod Toze na slušanju.

Moj prvi susret sa njegovim sistemom je u ovoj temi pomenut, negde jesenas.

Naglašena definisanost i postojanost kriterijuma vlasnika, koji iz sistema izvlači ono što je zamislio je višestruko urodila plodom. Pomak u odnosu na jesenje izdanje je izrazito krupan. Tada sam čuo mnoštvo stvari koje su me obradovale, i naznake onoga što je (ispostavlja se) bilo moguće unaprediti.

Toza je ovde detaljno pojasnio na čemu je radio i kroz koje je izmene sistem prošao, ja ću samo o onome što sam čuo.

Seansa je trajala više od tri sata, sa pauzama za klimatizovanje sobe. Materijal raznolik, stvari koje nisam dugo slušao, uz diskove koji, tradicionalno, dobroj većini sistema zadaju prilične probleme. Slušali smo CD, na početku i samom kraju i MiniDisc, koji se pokazao daleko inferiornijim. Podsećam, sve sudove iznosim ne obraćajući pažnju na načelni kvalitet i cenu komponenata u ovom sistemu. Zanima me celina. 

Ovde je stvar tekla - nesputano. Ovaj sistem prenosi u celosti najesencijalnije odlike svih muzičkih izvedbi koje smo stavili pred njega. Srednji su se očistili, dinamika upadljivo popravila. Do te mere da je bilo i impresivnih trenutaka, na jednom klaviru. Scena kod Toze jeste nešto ograničenija, što bi on rado promenio, ali mi se čini da bi u tom slučaju nastala kolizija životni prostor - soba za slušanje. Ipak, to ograničenje mi nije smetao, nimalo. Tonalno bogatstvo i struktura tona su me u potpunosti zaokupili, pokazujući na šta je spreman jedan ovakav sistemčić kome se posveti puna pažnja. 

 

Muzički nadasve tačna rekreacija onoga što smatram najbitnijim - težina tona, trajanje, kontura, boja, karakter, finoća. Ovo sam čuo iz svega nekoliko sistema u životu. Iz nekih i pedeset puta skupljih (pritom loše podešenih, što je gotovo aksiom) od Tozinog, to čuo nisam. Bez obzira na rang sistema, ovih dana baš izrazito retko nailazim na ove kvalitete. 

Postoje nečistoće negde oko mid-basa, koje su možda rešive promenom vešanja zvučnika, što Toza spominje kao sledeći pothvat. Stvar, zapravo, nije najčistija po celom spektru, ima i nešto farbanja tu i tamo. Međutim, ništa od toga nije stajalo na putu ili devalviralo ono što ovaj sistemčić radi prokleto dobro, iznoseći karakter izvedbe i muzičkog tona.

Sjajan pokazatelj šta je moguće. 

 

Link to comment
Share on other sites

Da malo dopunim i pojasnim...

Druženje nije bilo zamišljeno za jedno ozbiljno slušanje već više da se pokaže koliko je sistem napokon usviran i šta se ukupno dobilo sa svim promjenama. Definitivno nije još usviran.

Cd je od početka do kraja služio isključivo kao transport i to sa kompjuterskim kablom kao napojnim i digitalnim koaksijalnim koji nije najbolji što imam. Mini disk je izigravao dac a samo na kraju smo poslušali nelke snimke sa mini disketa koji su snimljeni sa kompa preko optičkog kabla. :)

Link to comment
Share on other sites

Danas sam kolegi sa foruma dem9mstrirao promjene u zvuku koje se dešavaju sa promjenom kablova i to na dac u koji mi je donio na slušanjac od par dana.

Prvo smo isprobali jedan brendirani i prilično etablirani na našim prostorima usb kabl koji je nevjerovatno gušio i davio muziku. Ubijao sve na svom putu. Zamijenio ga je potpuno nov i neusviran analajsis. Oduvao ga je analajsis u nepovrat. I to potpuno nov.

Sledeći je na red došao kimber ic i to timber. Čuo sam da je dobar i da ga hvale, ali dosad nisam imao prilike da ga poslušam. Ma moju konstataciju da je ograničen dinamički i da je ozbiljno ograničen na ekstremima u basu i visokim kolega se samo nasmijao. Čim sam prikačio moje ic sve je bilo jasno kao dan. Na prve taktove je i kolega počeo da klima glavom.

Sledeći je pao i napojni. 

Sve promjene su izvršene na dac u koji uopšte nema ozbiljno odrađeno napajanje, ali je svaka promjena kabla bila jasno, brzo i vrlo precizno prikazana.

Biće kasnije riječi i o dac u. Bur braun čip i vrlo mi se dopada ono što čujem. Još je rano za ozbiljan komentar sve dok se usb analajsis ne usvira.

Link to comment
Share on other sites

Kakvi gosti, takvo slušanje.

Da ne bih habao prste, složiću se s Nomimasenom, jer se slažem. Tozin sistem isporučuje muziku u neoštećenom formatu. Naglašavam - muziku. Bio je nekad kviz u kome se odgovaralo sa da ili ne, uz opciju da (ne), ali nije bitno. Zvuk Tuzinog sistema ima mana za spisak, ali nije bitno. Zamoliću ga da dokumentuje tekuću konfiguraciju, da ima čemu da se vrati, ako nakom 76 korekcija na kablovima usere zvuk. Ovo govori iskustvo.

Komentarisali smo situaciju on d flaj, tako da Tozi nemam da saopštim ništa novo, ali zbog publike ću da obznanim zadovoljstvo što sam čuo jedan nepretenciozan sistem koji šije debelu većinu svih ostalih u najbitnijem elementu reprodukcije, muzikalnosti. Ne sećam se više ko, na forumu je označio kao donju granicu za ozbiljan uređaj, recimo 2000E. E pa obaveštavam zainteresovane da se ozbiljan zvuk može dobiti za manje pare, đuture.

Intersantna mi je bila znatna razlika između centralne slušne pozicije i bočne, smeštene ispred zidanog šanka, koji delimično deli prostoriju, u korist ove druge. Mislim da bi drugačiji raspored zvučnika, nekakva postolja i do 43 izmene na kablovima znatno skratili onaj spisak.

Toza se hvali da je ogluveo, mada ne znam na šta misli, jer sve čuje. Zato bi trebalo da konsoliduje koncept izvora. Ako je to CD plejer, bugari i rezanci otpadaju, bar dok smo u zoni ozbiljnog slušanja.

Link to comment
Share on other sites

Da, nekonzistentnost u "boji" zvuka po vertikali... zasluga internog ožičenja u kutijama. Na visokotoncima su posrebrene žice u teflonu dok su na ostalim drajverima bakarne u poliolefinu. Sa monokristalnim bakrom u teflonu lako rešivo.

Bas... eh... u jednom momentu, nekom kombinacijom žica sa skretnice do bas drajvera sam dobio onaj čuveni utisak kad pojačalce uhvati za 00 kutije. I to je rešivo samo da da se sjetim šta sam raspetljao kad sam nešto drugo probavao.

Koloracije, tj. uplitanje vibracija kabineta na određenim frekvencijama... rešivo sa spajkovima i nekim postoljima, ili bez njih... biće igranke oko toga... treba i dodatno učvrstiti bočne strane. Idealno bi bilo napraviti nove kabinete i na njima riješiti nosač visokotonca da se umanje vibracije kabineta na njega. U tom slučaju to više ne bi bio starlet.

Trenutno su na kutijama gumene (plastične) okrugle nogice za one velike kofere i sanduke. Liče na distancere za vrata. 

Šta još? Ne mogu da se sjetim...

Uglavnom, u planu je monokristalni bakar za interno ožičenje, spajkovi za prvu ruku, dva nova napojna kabla, sređivanje produžne letve i kabla na njoj i novi konektori za napojne kablove. I još jedan digitalni koaksijalni. To je nešto kratkoročno što bi trebalo da bude do sredine avgusta, a onda ozbiljna potraga za izvorom. Nekim DAC om...

Link to comment
Share on other sites

Daaaa, zaboravih 3D... potpuno nerešivo obzirom na životni prostor. Kompjuterski sto trenutno ne može nikud i ostaje između zvučnika, šank je već skraćen i on ostaje tu gdje je, a ni povlačenje zvučnika na drugi zid (zid na kome je fenomenalan 3D) nije moguć jer bi ozbiljno bio narušen svakodnevni život.

Kompromisi, pih...

Link to comment
Share on other sites

Na tom zidu gdje su ulazna vrata u dnevni boravak nije samo 3D fenomenalan već i nevjerovatna živost muzike. Taj dio stana je izuzetno akustički pogodan da se bez bilo kakvih dodatnih angažmana na akustici dobija sve što audiofili vole. Jedino što zbog "skučenosti" traži manje gabaritne zvučne kutije. Ormarčići od metar visine nisu idealno rešenje.

Link to comment
Share on other sites

I za kraj, suštinu koju sam tražio sam i dobio. Sve ostalo su sitnice koje mogu i u hodu da se rešavaju jer je sad prilično lako da se čuje i da se lociraju "problemi" i koriguju po potrebi.

Neko jednom reče da ovaj naš hobi nije trka na sto metara... u duhu tog stava, veliko mi je zadovoljstvo da istražujem mogućnosti sistema i jedno lagano i opušteno kretanje ka što boljem zvuku.

Obzirom da se žice i kondenzatori dugo usviravaju, to nije put za brzoplete i one bez strpljenja... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ne ide to baš tako Lale.

Ono čime se ja zamajavam su granična područja nauke. Za mnogo stvari postoji mjerna oprema, a za neke još nije izmišljena, a nije izmišljena jer same pojave nisu dovoljno istražene i teoretski objašnjene.

Kad se priča o tome, stručni ljudi su vrlo skeptični (oni kulturniji), a oni manje tolerantni te očas posla proglase ludakom i šarlatanom.

Rezultati pokazuju da tu itekako ima prostora za ozbiljno istraživanje, ali je sve to skopčano sa finansijama koje ni malo nisu naivne, a mjerna oprema je tek kapital.

Tako da sve ostaje na nivou hobija i ličnog zadovoljstva. 

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Zapatio sam jedino pivski stomačić :lol:

I audiofilsku damp prašinu... sa svega ostalog sam se skinuo ili se pripremam, uredno, za skidanje.

Ima l' neko radpoložen za druženje da mu demonstriram uticaj visine police na "boju" zvuka? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Sinoć smo iz znatiželje prikopčali Nomimasenov Karan DAC u moj sistem čisto da vidimo šta se dešava...

Brrrr....

Još sam pod utiskom!

Nisam siguran da li je riječ "bez problema" adekvatna, ali je utisak bio, makar meni, da je sistem bez problema ispratio ovako kvalitetan izvor.

Bilo je kratko, ali slatko!!!

Hvala Nomimasenu na izdvojenom vremenu i trudu da dovuče teškaša!

Link to comment
Share on other sites

Uf, nije lako opisati ono što smo čuli, ali obzirom da nisu korišćeni xlr (nemam ih na pojačalu) i da je dac dao nekih 70% svojih mogućnosti preko rca, bilo je sjajno.

Scena se raširila po svim osama, a kako se dac zagrijavao, tako su zvukovi počeli da se " slivaju" sa zidova i plafona. Full body, izuzetna dinamika i scena su me na momente ostavljali bez daha. 

Eto toliko.

Link to comment
Share on other sites

Veoma mi je drago da je Toza otklonio neke sumnje po pitanju spremnosti njegovog sistema da isprati komponente više cenovne klase.

Ovim se nekako i nametnuo odgovor na pitanje da li ima smisla uzimati neki zaista dobar DAC za ovaj sistem.

Situacija kod Toze u sistemu je dovoljno sređena i dovoljno izbalansirana da su svi bitni aspekti višeg stepena reprodukcije došli prilično lako do izražaja i odveli celinu na sledeći nivo.

Izvlačenjem maksimuma iz postojećih komponenata, omogućio je zavidan stepen sinergije u sistemu koja je kao zapeta dočekala kvalitetnu komponentu i pustila je da propeva. Ovo nije nešto što se podrazumeva.

Rezolucija se podigla, dinamika podcrtala, volumen narastao, ali sistem nije ostao nespreman pred tim. Naprotiv.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Toza said:

Sinoć smo iz znatiželje prikopčali Nomimasenov Karan DAC u moj sistem čisto da vidimo šta se dešava...

Brrrr....

Još sam pod utiskom!

Nisam siguran da li je riječ "bez problema" adekvatna, ali je utisak bio, makar meni, da je sistem bez problema ispratio ovako kvalitetan izvor.

Bilo je kratko, ali slatko!!!

Hvala Nomimasenu na izdvojenom vremenu i trudu da dovuče teškaša!

Baš lepo kada kvalitetan izvor dođe do izražaja i na ovakvom "skromnijem" sistemu, svakako nije običajena pojava. Koncepcijiski jednostavni i zvučno izbalansirani sistemi lakše "vide" kvalitetan izvor.

A ja koliko vidim, Toza je daleko od hifi penzije :D.

Link to comment
Share on other sites

Sondek, ako se dobar izvor ne vidi tj. ne čuje to ne znači da je izvor loš.

Već da u sistemu postoji neko "zagušenje" koje izvoru jednostavno rečeno ne dozvoljava da dovoljno dođe do izražaja.
Pretpostavljam da razlog tome može biti neusklađenost komponenti/uređaja u lancu, kablova itd..

Bio, pio, jeo, čuo :crno-na-belo

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Филип said:

Sondek, ako se dobar izvor ne vidi tj. ne čuje to ne znači da je izvor loš.

Već da u sistemu postoji neko "zagušenje" koje izvoru jednostavno rečeno ne dozvoljava da dovoljno dođe do izražaja.
Pretpostavljam da razlog tome može biti neusklađenost komponenti/uređaja u lancu, kablova itd..

Bio, pio, jeo, čuo :crno-na-belo

Odlično rečeno. Zagušenja mogu biti različite prirode. Jedno od njih je i akustičko.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Nomimasen said:

Odlično rečeno. Zagušenja mogu biti različite prirode. Jedno od njih je i akustičko.

Svaki dan kad sednem u kola i pustim muziku dođe mi da plačem kada vidim šta znači sistem ugođen prema konkretnom akustičkom prostoru - jednačina sa 0 nepoznatih

Drajveri i elektronika u kolima ništa posebno (u mom slučaju fabrički BOSE), ali ipak projektovani za konkretan prostor. Car hifi jasno nema tu finesu koju poseduje kućna hifa, ali sa kakvom lakoćom postiže ajde da kažem tih 85% dobrog zvuka!

Što sam stariji, sve više uočavam problem na relaciji soba : sistem. Ustvari, soba i ne mora da bude neprijatelj, ali opet sa druge strane... onda su to ukućani kojima je teško da preskoče zvučnike na putu do terase :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...