Jump to content


Čišćenje ploča lepkom


zbrujic

Recommended Posts

Da li je vata pouzdana za chiscenje u kombinaciji sa 3% hidrogenom? msm jel moze da osteti plochu?

Vata u kombinaciji sa destilovanom vodom i vrlo malo teÄnosti za Äišćenje stakla sigurno neće oÅ¡tetiti ploÄu.

Tako sam ja do pre par godina prao ploÄe (a onda se najzad dokopao Knosti-ja).

Naravno, posle tretmana vatom i destilovanom vodom sledilo je dobro ispiranje mlakom Äesmaricom.

Za hidrogen ne bih znao kakav će efekat imati.

Najjednostavniji naÄin - kupi neku nevažnu i jeftinu polovnu ploÄu pa probaj, niÅ¡ta nije bolje od direktnog iskustva...

Link to comment
Share on other sites

Najjednostavniji naÄin - kupi neku nevažnu i jeftinu polovnu ploÄu pa probaj, niÅ¡ta nije bolje od direktnog iskustva...

Uz mali dodatak: nisu sve ploÄe od istog materijala. Treba biti obazriv u tretmanu ovih drugih i drugaÄijih ploÄa. Dodatan problem leži u tome da postoje materijali koji liÄe na vinil, ali to nisu.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Evo da prijavim da sam i ja odlepio.Ovaj metod ciscenja ploca je apsolutno najbolji koji sam probao i ko je neverni Toma (poput mene) treba da proba.Osim dobrog ajvara drvofix je nesto sto bi svaka domacinska kuca morala uvek da ima.Ploce nakon ciscenja lepkom sijaju kao nove i znacajno manje puckaju.Nedavno sam dobio nekoliko relativno dobro sacuvanih ali prasnjavih sa kumovog tavana-bile su spremne za kontejner zbog prasine i nepodnosljivog puckanja,ali Drvofix ih je spasao.Uz pomoc vizitkarte sam uspeo iz prve da obavim posao sasvim solidno,sasuseni lepak se u komadu skinuo bez ostataka na ploci.Uspeo sam to obavim bez prosipanja i sl.,cega sam se pribojavao-lepak je dovoljno gust da za to i nije potrebna neka posebna spretnost.Iako kupujem ploce skoro iskljucivo u mint stanju nacice se 20-tak za lepak,a pomocice da se nesto ponekad kupi i sto nije "mint".

Sta reci, Drvofix i LN republika Republika u to ime moraju da nazdrave :cheers

post-11818-0-42524900-1294219967_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Evo da prijavim da sam i ja odlepio.

...

Iako kupujem ploce skoro iskljucivo u mint stanju nacice se 20-tak za lepak,a pomocice da se nesto ponekad kupi i sto nije "mint".

:thumbsup2

U mom sluÄaju, po otkriću lepka, znaÄajno sam spustio kriterijume stanja ploÄa koje kao polovne "mogu da proÄ‘u".

PS Predlažem, ipak, nanošenje lepka uz pomoć neke stare "vrtilice".

Link to comment
Share on other sites

PS Predlažem, ipak, nanošenje lepka uz pomoć neke stare "vrtilice".

Može li da se stara vrtilica zadrži za ono što dobro radi, a da se za nanošenje lepka ipak pazari nova mašina?

Offtopic: mora da probam lepak, al' na proleće

Link to comment
Share on other sites

ObiÄna farbarska Äetka je skroz dovoljna.Btw, probao sam Äetku na glanc novoj, jednom sluÅ¡anoj ploÄi, nisam Å¡tedeo snagu pri mazanju i nikakvih problema niti Å¡umova nije bilo.

Valjda ti se dosad izbrusio dijamant na AT-u - ne bi smelo ništa više da krcka :)

Link to comment
Share on other sites

Valjda ti se dosad izbrusio dijamant na AT-u - ne bi smelo ništa više da krcka :)

IzbruÅ¡en ili ne, AT radi sve-u-Å¡esnaest(16)!No, mislio sam na VU-metrovu zabrinutost zbog korišćenja Äetke pri apliciranju lepka, a zbog eventualnih ogrebotina koje bi Äetka mogla da ostavi na ploÄi.

Link to comment
Share on other sites

Vata u kombinaciji sa destilovanom vodom i vrlo malo tečnosti za čišćenje stakla sigurno neće oštetiti ploču.

Tako sam ja do pre par godina prao ploče (a onda se najzad dokopao Knosti-ja).

Naravno, posle tretmana vatom i destilovanom vodom sledilo je dobro ispiranje mlakom česmaricom.

A čemu voda iz česme posle destilovane vode? Nije li to štetno, budući da voda iz česme posle sušenja za sobom ostavlja krečnjak u brazdama?

Link to comment
Share on other sites

..kako `krckanja` odstraniti?? Vecito pitanje????? Na takav sam legendarni 12`` naleteo ali me kolje to sto napocetku krcka pa ubija. Stvarno sam vecinu toga pokusao ali..... Jbt odlepicu totalno

Ako krckanje ostaje primetno i posle Äišćenja lepkom onda nema spasa.Osim, možda, mokre reprodukcije, ako sam dobro razumeo Froggy-eve opise (sam je nisam probao).No, tu je problem:jednom mokro-uvek mokro.

@Froggy,

Koliko sam shvatio, ploÄa koja je redovno mokro reprodukovana će na obiÄnom, suvom, sistemu primetno loÅ¡ije zvuÄati, tj Å¡uÅ¡tati i krckati primetno viÅ¡e nego da nikad nije mokro sluÅ¡ana?

Ako je tako, onda me zanima da li bi lepak tu mogao da pomogne.Ako te ne bude mrzelo, probaj da lepkom oÄistiÅ¡ neku takvu ploÄu.OÄi nauÄne zajednice su uprte u tebe. :rolleyes:

Ili, ako te mrzi, poÅ¡alji neku nebitnu mokro reprodukovanu ploÄu meni ili zbrujiću, da malo eksperimentiÅ¡emo.Na jednoj ploÄi sam imao sivkaste tragove nastale od osuÅ¡ene vode.Nisu smetali zvuku, Äini mi se, ali, lepak je odstranio te tragove.

Svidja mi se koncept mokre reprodukcije ali me odbija "jednom mokro-uvek mokro" deo.

Link to comment
Share on other sites

Imao sam priliku videti kako takvo "mokro"reprodukovanje unistava solidno ocuvanu plocu za sva vremena.Posle toga te ploce puckaju kao da im je 100 godina slusanja i jedini nacin je se slusa ponovo je na mokro.Za neke vec unistene ok,ali za bilo sta drugo-njet.

edit: To je mozda dobar nacin da se neka dobrano unistena,a retka ploca presnimi na drugi medij.

Link to comment
Share on other sites

Imao sam priliku videti kako takvo "mokro"reprodukovanje unistava solidno ocuvanu plocu za sva vremena.Posle toga te ploce puckaju kao da im je 100 godina slusanja i jedini nacin je se slusa ponovo je na mokro.Za neke vec unistene ok,ali za bilo sta drugo-njet.

edit: To je mozda dobar nacin da se neka dobrano unistena,a retka ploca presnimi na drugi medij.

Voda neće mehaniÄki ili hemijski oÅ¡tetiti ploÄu.Dakle, razlog Å¡uÅ¡tanju je taloženje naslaga, residue.Pitam se da li bi lepak to mogao da oÄisti?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Probao sam ovaj Tigrov Drvostik.

Radi posao i lepo se skida, istina, ali je od svih do sada najneprijatnijeg mirisa i suviÅ¡e teÄan (moram ga mnogo naneti na ploÄu i onda se dugo suÅ¡i).

Ajde ako neko u nekoj radnji (BG, NS) ugleda Mekol Special (slika) lepak da javi ovde.

Mislim da ga u NS nema baš nigde (nemate pojma koliko farbara ima u NS :) ).

U Merkuru su u meÄ‘uvremenu dobili Mekol D3, ali samo u kanti od 5 litara, a ovaj je i vodootporan, Å¡to mi se, verovatno bezrazložno, ne sviÄ‘a. InaÄe i ovaj D3 lepo radi.

Link to comment
Share on other sites

Hm.

Drvostik koji koristim razblažujem vodom jer je gust.Nema izraženo neprijatan miris.Brzo se suši.

Rekao bih da je bolji od Mekol-a (al', možda sam samo zaboravan)

Ne mi je jasno. :mellow:

Btw, u izvornom AudioSarma tredu su napomenuli da ploÄe ne valja jako dugo držati u lepku jer dolazi "curenja plasticida".Oni su mislili na vrlo duge periode a ja sam držao par ploÄa 10 dana ulepljene sa obe strane i iÄ im ne fali.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...