Jump to content

Čišćenje ploča lepkom

zbrujic

Recommended Posts

Kupujem ga u old school farbari u Maksima Gorkog, preko puta Kalenić pijace.Poskupeo je na nekih 350 dinara.

Neko je spominjao joÅ¡ jedno mesto, Äini mi se, u ovom topiku.Pogledaj i Tigar sajt.

Ево га Бујодраг :bounce

:wave2

Svratim do Merkura i vidim ima ponovo "žutog" Mekola. Kupim godišnju zalihu.

post-9577-0-61831700-1311413651_thumb.jp

Izlepim 5-6 ploÄa. Bilo mi Äudno da mi miris smeta (baÅ¡ sam ga hvalio kako je neutralnog mirisa).

Danas, kad sam skidao osuÅ¡en lepak, primetim da skidanje ne ide onako lepo kako pamtim. Tu-i-tamo lepak pukne. No, pažljivo ga skinem s svih ploÄa, osim s jedne strane, s koje baÅ¡ neće.

U strahu sam da je ploÄa trajno izgubljena (naneo sam već centimetar debeo sloj lepka preko lepka i strepim Äekajući da se osuÅ¡i).

post-9577-0-75187500-1311413650_thumb.jp

Ni skinuta folija osušenog lepka nije onakva kakva je bila. Ova ima žućkastu boju (ne znam koliko se primeti na fotki).

post-9577-0-68367600-1311413649_thumb.jp

Ljut se nameraÄih urlati o nestalnosti kvaliteta, fuÅ¡eraju... kad... primetim da ovaj "žuti" nije onaj "žuti".

Onaj se zvao "Specijal".

http://img842.images...90920103846.jpg

:(

Dakle:

post-9577-0-10142800-1311414538_thumb.jp

@zbrujic, na ovu ploÄu na kojoj ti je ostao Mekol sipaj Drvostik, povući će i kruti Mekol.Imam gomilu ploÄa u lepku koje mi stoje već desetak dana po ovoj vrućini i odlepak je i dalje elastiÄan i lako se skida.

Imao sam sliÄan problem sa nekim Hankel Moment wood standard-om, ali sam ostatke tog lepka lako odstranio Drvostikom (ili sam tad joÅ¡ imao "onaj" Mekol).

Ma, znam to s tim henkelom, lomio se poput ovoga, ali sam ga bar mogao onim selotejpom odlepiti. Ovaj se ne da.

Videćemo kad se u septembru osuši ovaj centimetar drvofixa preko njega.

@zbrujic, na ovu ploÄu na kojoj ti je ostao Mekol sipaj Drvostik, povući će i kruti Mekol.Imam gomilu ploÄa u lepku koje mi stoje već desetak dana po ovoj vrućini i odlepak je i dalje elastiÄan i lako se skida.

Imao sam sliÄan problem sa nekim Hankel Moment wood standard-om, ali sam ostatke tog lepka lako odstranio Drvostikom (ili sam tad joÅ¡ imao "onaj" Mekol).

Ja se od starta drzim drvofiksa (ima ovde slika koji http://www.hi-files....m/page__st__180 ),dosta se brzo i osusi po ovoj vrucini i skine iz jednog komada.Progledale dve pgp domacice pre neki dan,a bas su puckale jako u startu.Palo mi napamet da nije predugo ostao lepak nanesen.

Brat mi je svojevremeno koristio vlaznu reprodukciju sa nekom tecnoscu,unistene ploce trajno -koje su bile slusljive posle samo tako,mislim da je bila u pitanju tecnost,ali da je rasturala ploce rasturala je,i neverovatno koja potrosacka navlaka posle opet stavis sa tim shitom i ona ne pucka.Odtad se i vode bojim,ako nije destilovana.Lepak rules!!!

Palo mi napamet da nije predugo ostao lepak nanesen.

Ne verujem.Meni je dosta ploÄa stajalo u Drvostiku po dve, tri nedelje.

BaÅ¡ ću da iskopam par ploÄa pa da ih ulepkiram na godinu dana, da vidim Å¡ta će da bude, ako ih ne zaboravim.

InaÄe, Froogy koristi destilovanu vodu za mokru reprodukciju.

Mislio sam zbog razlicitog hemiskog sastava mozda.

Ni jedan lepak za drvo (probao sam ih sigurno 15ak) do sada nije ni na koji naÄin oÅ¡tetio ploÄu.

Razlike su u finoći/granulaciji, komforu korišćenja, mirisu, naelektrisanju i lakoći skidanja.

Manje-viÅ¡e svi su sliÄnih rezultata kad je uklanjanje prljavÅ¡tine u pitanju.

Već viÅ¡e vremena se bakćem sa lepkom, pratio sam kako ovde na forumu tako i na internetu. Moram da priznam razliÄite su priÄe, svako ima svoje viÄ‘enje Å¡ta i kako. Proceduru koju ja primenjujem je sledeća:

1. Uvek ploÄu pre lepkiranja operem koristim obiÄan deterdzent za sudove koji je razblažen sa destilovanom vodom odnos deterdzenta/des.vode je 40%-60%, deterdzent koristim bilo koji, ustvari koji otmem od žene.

2. Naravno ploÄu osuÅ¡im i koristim lepak Henkel Moment Wood, a koristio sam i obiÄan oću reći koji nije ''Moment'', slika lepka koji trenutno koristim:

post-11425-0-79472800-1311503055_thumb.j

3. Posle suÅ¡enja lepka jedno pet do Å¡est sati uklanjam lepak, meni je jedino problem da zapoÄnem ljuÅ¡tenje lepka probao sam da stavim i izolir traku i selotejp i malo jaÄi papir ma svaÅ¡ta i nije mi uvek uspevalo da krene.

4. Posle skidanja lepka ploÄu ponovo operem kao Å¡to sam opisao u taÄki jedan, smanji naelektrisanje ploÄe.

Generalno probao sam i drvofix on isto lepe rezultate daje mada i Henkel nije za bacanje, eto to su moja iskustva u pogledu lepkiranja i zadovoljan sam sa rezultatima.

POZDRAV :wave2

@tobra

Ne moraÅ¡ svaku ploÄu prati pre lepkiranja, samo one koje izgledaju masno.

Ne moraš je ni sušiti pre lepkiranja, dovoljno je da je, eventualno, obrišeš - malo vode ništa ne smeta, lepak će još lakše da se razlije.

Odlepak skidam ovim:

post-15447-0-19513200-1311504308_thumb.j

Vrhom makazica gurnem rub lepka, ploÄu ni ne dodirnem.Lako ide.

Taj Henkel se sporo suši i teško skida a sigurno je skuplji od Drvostika/fiksa.

Nemoj prati ploÄu posle lepkiranja.Naelektrisanje će otići samo a Äestice praÅ¡ine koje su se zalepile tokom suÅ¡enja neće.

Već viÅ¡e vremena se bakćem sa lepkom, pratio sam kako ovde na forumu tako i na internetu. Moram da priznam razliÄite su priÄe, svako ima svoje viÄ‘enje Å¡ta i kako. Proceduru koju ja primenjujem je sledeća:

1. Uvek ploÄu pre lepkiranja operem koristim obiÄan deterdzent za sudove koji je razblažen sa destilovanom vodom odnos deterdzenta/des.vode je 40%-60%, deterdzent koristim bilo koji, ustvari koji otmem od žene.

2. Naravno ploÄu osuÅ¡im i koristim lepak Henkel Moment Wood, a koristio sam i obiÄan oću reći koji nije ''Moment'', slika lepka koji trenutno koristim:

post-11425-0-79472800-1311503055_thumb.j

3. Posle suÅ¡enja lepka jedno pet do Å¡est sati uklanjam lepak, meni je jedino problem da zapoÄnem ljuÅ¡tenje lepka probao sam da stavim i izolir traku i selotejp i malo jaÄi papir ma svaÅ¡ta i nije mi uvek uspevalo da krene.

4. Posle skidanja lepka ploÄu ponovo operem kao Å¡to sam opisao u taÄki jedan, smanji naelektrisanje ploÄe.

Generalno probao sam i drvofix on isto lepe rezultate daje mada i Henkel nije za bacanje, eto to su moja iskustva u pogledu lepkiranja i zadovoljan sam sa rezultatima.

POZDRAV :wave2

Izbor lepka:

Taj henkel koji koristiš je, od svih do sada isprobanih, najskloniji pucanju prilikom skidanja. Ako se ne varam (brkam dva henkela) baš taj ume da ostavi "dlaku" lepka poduž brazde. Predlažem da probaš bilo koji drugi, non-henkel. Drvostik i Drvofix su jeftine preporuke.

Naknadno pranje:

Pa, s ovim se ni Froggy ne bi složio! I to da bi skinuo naelektrisanje!? Nipošto!

Naelektrisanje:

Probaj naelektrisanu ploÄu ubaciti u papirni omot, dok je u omotu odvoj papir od ploÄe prvo s jedne, zatim s druge strane. Izvadi ploÄu i neće biti naelektrisana.

Ili, stavi naelektrisanu ploÄu na tanjir, podigni je i spusti polako par puta. Okreni stranu pa isto. Anti-statik Äetkica posle toga i nema naelektrisanja. Mnogo je lakÅ¡e i brže od pranja, a, važnije, ne ostavlja tragove vode/deterdženta.

Bujodrag je patentirao i nešto s podlogom (tepih/parket). Pogledaj stranicu-dve ispred.

Taj Henkel se sporo suši i teško skida a sigurno je skuplji od Drvostika/fiksa.

Da li postoji mogućnost da su lepkovi nestandardnog kvaliteta, tj. da se svaka sledeća serija razlikuje od prethodne? Ja sam prekjuÄe uzeo treću bocu od 450g Henkel Moment Wood (standard, sa crnim Äepom, ima verzija sa plavim i crvenim) i dosad je uvek postizao odliÄne rezultate. SuÅ¡enje mi u proseku traje 4/5 sati, Å¡to mi je jako Äudno u odnosu na vremena navedena u temi. Odlepak se malo teže naÄinje ali kada uspem da ga naÄnem (koristim isti instrument ko i Bujodrag ;) ) ide sasvim lepo, elastiÄan je i uvek ga skinem u jednom komadu.

Koristio sam i drvofix, ali mi je lepak mnogo praktiÄniji, dok se motam po kući samo Å¡acnem ploÄe i ako su providne skidam lepak, nemoram uopÅ¡te da pratim kolko je vremena proÅ¡lo.

Da li postoji mogućnost da su lepkovi nestandardnog kvaliteta, tj. da se svaka sledeća serija razlikuje od prethodne?

Mislim da je, pre, stvar u debljini nanetog sloja. I henkel se (relativno) lako skida ako nije tanak.

MeÄ‘utim, problemi mogu nastati i tada ukoliko je na nekom delu ploÄe tanji nanos (spoljaÅ¡nji rub ploÄe je kritiÄan ukoliko se lepak razmazuje karticom).

Uzeh juce Drvostik u pomenutoj farbari kod Kalenica, i napravih probu sa jednom starom izandjalom plocom. Naneo nekakav sloj,(cini mi se jako tanak), prstom razmazao, ostavio preko noci, jutros skinuo sve u komadu bez ikakavih problema, ali mi se ne cini da je neka ozbiljna razlika izmedju ciscene i neciscene strane(govorim samo vizuelno, zvucno nisam probao jer je ploca bas losa). Verovatno je ploca prilicno masna pa lepak ne moze to da skine. Stavio sam jos jednu plocu, ovoga puta malo deblji sloj pa cemo videti veceras o cemu se radi.

Do tada, kako i cime da nanesem neku mesavinu tipa gorepomenute(dest voda i deterdzent), kako da operem i kako da izbegnem kvasenje sredine gde je nalepnica?

Rizzen, pitaÅ¡ nas, ovde u srediÅ¡tu Lepak Sekte, kako da opereÅ¡ ploÄu?Iako si jednu već izlepkirao!

Nemamo pojma.

Koristi neku olovku na koju ćeÅ¡ staviti ploÄu tako da možeÅ¡ da je okrećeÅ¡ jednom rukom dok je držiÅ¡ u drugoj.Onda pod Äesmu pa onda deterdžent i ribanje(sundjer) pa opet pod Äesmu pa je, dok je na olovci, dobro zavrti da voda ode sa ploÄe pa onda brisanje i suÅ¡enje.A ima joÅ¡ hiljadu tisuća naÄina.Pogledaj na Jutjubetu, a pre svega

ovde.