Jump to content


Domaca Radinost


Krca44

Recommended Posts

48 minuta ranije, 空也 said:

A ako baš postoji strah, možda bi se mogle i te dve rupice za šrafove proširiti po širini, kako bi omogućile veće rotacije bajoneta?

Nisam 100% siguran, ali na oko, laički, deluje kao moguć poduhvat.

Nešto slično fabričkom rešenju kakvo imam na mojim SME ručicama:

SME_3009_tonearm_rewire_0011.jpg

 

Siguran sam da bi se lako našla dobra duša sa potrebnim sofisticiranim alatom, koja bi to završila uz simboličnu nadoknadu. ;)

Verovatno bi bilo jeftinije od kupovine skupog headshell-a samo zbog mogućnosti korekcije azimuta?

Ok, za mene je to zadnja opcija pre promene, jer ne volem ireverzibilne modifikacije.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Krca44 said:

Revox...Tangentna rucka... 

Offtopic, ali pošto te interesuje, da te malo ispravim...Revox B790/791/795/291/291S/H9 i jesu i nisu tangencijalci/linearci. Ručka je u stvari unipivot a baza ručke se motorom pokreče linearno po vodilicama.

1 sat ranije, microfarad said:

Automatika na Revoxu je veoma problematična. Negde sam pročitao, da kada otkaže, je nepopravljiva:rolleyes:. Tako da Revox treba zaobići.

Možda ga treba zaobići, ali ne zbog razloga, kojeg navodiš - barem za B790 mogu iz osobnog , kako i pročitanog, iskustva tvrditi, da automatika ne pravi probleme...prosto zato što nije automatik.

Link to comment
Share on other sites

OK.

Maltene svi problemi svode se na:

- osabljele/istekle kondenzatore

- loše kontakte nožica IC-ja u podnožju istih

- zaprljane vodilice, sajlicu i točkiće za vodenje/pokretanje nosača ručke

te:

- istegnutu oprugu na sajlici

- zaprljane optičke senzore i diodu

- tu i tamo...loše kontakte u trimerima, crknute regulatore napona, naprsle termistore, crknute diode, crknute IC-je, slepe/gluhe/bez kontakta (ne znam sprski izraz) lemljene tačke, loše kontakte u Mute-releju...itd.

Nađe se i koji čisto mehanički problem, npr. klackanje motora, čudna putanja spuštanja ručke...

Sve u svemu, problemi sa skoro svakim delom, moglo bi se pomisliti. Ali nije tako strašno...večina je njih standardnih iako bi se za neki IC možda već trebalo obratiti Revox-u (ne znam, zasad još nisam morao) - pa je te starudije moguće popraviti/osvežiti za male pare.

Nažalost nije snimljeno toliko videa kao za Tehniksa ali postoji servisno uputstvo i prilično dobra baza znanja...i dobri domaći majstori bi trebali biti u stanju srediti ga, samo da ne čeprkaju bez preke potrebe po spiralnim signalnim žičicama za glavu (usput, one ne služe kao opruge koje nose/stabiliziraju ručku).

Eto, toliko o Revoxu - da ne zagađujemo više Krcinu temu.

Pozdrav

Borut

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, borchee said:

Maltene svi problemi svode se na:

- osabljele/istekle kondenzatore

- loše kontakte nožica IC-ja u podnožju istih

- zaprljane vodilice, sajlicu i točkiće za vodenje/pokretanje nosača ručke

te:

- istegnutu oprugu na sajlici

- zaprljane optičke senzore i diodu

- tu i tamo...loše kontakte u trimerima, crknute regulatore napona, naprsle termistore, crknute diode, crknute IC-je, slepe/gluhe/bez kontakta (ne znam sprski izraz) lemljene tačke, loše kontakte u Mute-releju...itd.

Nađe se i koji čisto mehanički problem, npr. klackanje motora, čudna putanja spuštanja ručke...

Добро је да је плинт ок. B) а и поклопац приде.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, 空也 said:

Kako god, ja sam posao završio uspešno...

Evo videa i za to o čemu si govorio: 

 

Just now, vaN_Helsing said:

Добро је да је плинт ок.

Hahahaha...ta ti je dobra! Pa naravno da nije - Nextel je kao napola prežvakana žvaka.

Just now, vaN_Helsing said:

B) а и поклопац приде.

Izvini, to ne razumem, možda sam pobrkao slova?: B) a i poklopac pride.

Link to comment
Share on other sites

Kolege sa foruma veceras sam ponovo pokusao da namesting iglu prema protraktoru koji koristim, model skinut sa Vinyl Engine-a. Imao sam nekih problema u pocetku,, u sredini i na kraju pa sam malo detaljnije proucio sta se desava i naravno procitao uputstvo za koriscenje doticnog protraktora.

Protraktor koji posedujem nije pripremljen za uobicajenu Baerwald geometriju , kako je to Technics predvideo, i kako to Ortofon radi sa DJ serijom glava/igala vec za malo drugaciju varijantu Baerwald geometrije koja bi trebala da daje nizu distorziju od geometrije koja je originalno predvidjena.

Da mi bude jasno sta se tacno desava koristio sam DJ Pro kao stih test jer je ta glava definitivno pravljena bas za Technics gramofone u klupskoj upotrebi ( ovde ne treba da dodajem koliko je u klubu znacajno da igle ne iskacu iz brazda zbog lose geometrije ? ).

Ukratko uputstvo kaze da data geometrija nije moguca sa svim glava i  shellovima, potrebno je da shell bude sposoban za dodatni overhang i offset. 

Trenutno sam podesio Ort OMB10 da prati identicnu geometriju kao DJ Pro glava/igla a narednih par dana odvajam da vidim da li je moguce podesiti sve kako treba sa kopijom Technics shella.

Ono sto takodje proizlazi kao dodatni problem jeste da se ovaj protraktor ne moze definitivno koristiti za utvrdjivanje ili pobijanje geometrije koju ima Ortofon 2M Blue PnP glava... znaci glava u integrisanom shellu.

Pitanje je koju geometriju je koristio Ortofon za DJ Pro glave, Baerwald "standardnu" varijantu ili Stevenson.... ?   Jedini podatak na koji sam negde naleteo u proslosti jeste da je Technics navodno podesavao glave isporucivane sa gramofonom ( EPS-207D ) za Baerwald geometriju koja daje minimalnu distorziju na unutrasnjoj trecini ploce.

Drugi podatak na koji sam naisao na kraju User Manual-a jeste da je sam Technics dao efektivnu masu rucke sa headshell-om : 17gr  i time je smatrao ruckom male mase.  Ako je rucka male mase ovo bi trebalo da ima veze sa komplijansom izrazenom u visim brojevima ( 20...25 ) .... da li sam ovaj deo dobro razumeo znace kolege koje su se bavile proracunima komplijanse na temi  AT/Ort.

Pozdrav od Krce  :)

 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Krca44 said:

Kolege sa foruma veceras sam ponovo pokusao da namesting iglu prema protraktoru koji koristim, model skinut sa Vinyl Engine-a. Imao sam nekih problema u pocetku,, u sredini i na kraju pa sam malo detaljnije proucio sta se desava i naravno procitao uputstvo za koriscenje doticnog protraktora.

Protraktor koji posedujem nije pripremljen za uobicajenu Baerwald geometriju , kako je to Technics predvideo, i kako to Ortofon radi sa DJ serijom glava/igala vec za malo drugaciju varijantu Baerwald geometrije koja bi trebala da daje nizu distorziju od geometrije koja je originalno predvidjena.

Da mi bude jasno sta se tacno desava koristio sam DJ Pro kao stih test jer je ta glava definitivno pravljena bas za Technics gramofone u klupskoj upotrebi ( ovde ne treba da dodajem koliko je u klubu znacajno da igle ne iskacu iz brazda zbog lose geometrije ? ).

Ukratko uputstvo kaze da data geometrija nije moguca sa svim glava i  shellovima, potrebno je da shell bude sposoban za dodatni overhang i offset. 

Trenutno sam podesio Ort OMB10 da prati identicnu geometriju kao DJ Pro glava/igla a narednih par dana odvajam da vidim da li je moguce podesiti sve kako treba sa kopijom Technics shella.

Ono sto takodje proizlazi kao dodatni problem jeste da se ovaj protraktor ne moze definitivno koristiti za utvrdjivanje ili pobijanje geometrije koju ima Ortofon 2M Blue PnP glava... znaci glava u integrisanom shellu.

Pitanje je koju geometriju je koristio Ortofon za DJ Pro glave, Baerwald "standardnu" varijantu ili Stevenson.... ?   Jedini podatak na koji sam negde naleteo u proslosti jeste da je Technics navodno podesavao glave isporucivane sa gramofonom ( EPS-207D ) za Baerwald geometriju koja daje minimalnu distorziju na unutrasnjoj trecini ploce.

Drugi podatak na koji sam naisao na kraju User Manual-a jeste da je sam Technics dao efektivnu masu rucke sa headshell-om : 17gr  i time je smatrao ruckom male mase.  Ako je rucka male mase ovo bi trebalo da ima veze sa komplijansom izrazenom u visim brojevima ( 20...25 ) .... da li sam ovaj deo dobro razumeo znace kolege koje su se bavile proracunima komplijanse na temi  AT/Ort.

Pozdrav od Krce  :)

 

Gde si našao podatak o ef masi ruke od 17g?

Lapo piše: 12g.

 

Druga stvar, priču o efektivnim masama, silama, gramima, rukama, šelovima i svemu ostalom ste toliko zakomplikovali da vas treba predložiti Nobelovom fondu za neku od nagrada.

Prijateljski savet i tebi i drugima koji čitaju ovu temu: držite stvari jednostavnim i koristite ih baš onako kako je predviđeno.

Prvo: kupite Technics headshell koji košta 25 € nov, konstruisan je za tu ruku i odličan je! Bacite ostale i ne pomišljajte na kupovinu nekog drugog.

Drugo: Postavite gramofon u horizontalni položaj.

Treće: Montirajte kertridž po izboru po na hiljadu mesta opisanoj jasnoj i relativno jednostavnoj proceduri. Tvrdim da se ovo može uraditi bez vagice, mikroskopa i ostalih instrumenata iz CERNA!!!! Ako ne ide, uvek će se naći neko da pomogne.

Četvrto: kada istrošite iglu, kupite zamensku, onu koju je predvideo proizvođač, ili kupite novi kertridž.

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, ras said:

Druga stvar, priču o efektivnim masama, silama, gramima, rukama, šelovima i svemu ostalom ste toliko zakomplikovali da vas treba predložiti Nobelovom fondu za neku od nagrada.

Вала баш, питам се одакле им толика енергија да се натежу око пола грама и пола милиметра и наравно када слушају музику?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaN_Helsing said:

Вала баш, питам се одакле им толика енергија да се натежу у пола грама и пола милиметра.

Niko im ne brani da se zanimaju, samo ukazujem na to da se u startu načine pogrešni odabiri, a onda se na 5000 stranica računa u milimetre i miligrame, koji su svi odreda (očekivano) pogrešni jer su baš osnovna podešavanja izvedena loše.

RESET!

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, ras said:

Niko im ne brani da se zanimaju, samo ukazujem na to da se u startu načine pogrešni odabiri, a onda se na 5000 stranica računa u milimetre i miligrame, koji su svi odreda (očekivano) pogrešni jer su baš osnovna podešavanja izvedena loše.

RESET!

Napravili Twitter od foruma...:lol:

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ras said:

Niko im ne brani da se zanimaju, samo ukazujem na to da se u startu načine pogrešni odabiri, a onda se na 5000 stranica računa u milimetre i miligrame, koji su svi odreda (očekivano) pogrešni jer su baš osnovna podešavanja izvedena loše.

RESET!

 

Jbg, mi nekako pokušavali da pomognemo čoveku koji od znanja i opreme ima ono što ima.

Iskrenu želju ima, pa ako nešto novo nauči, osnovne principe, u budućnosti neće praviti greške u izboru i neke stvari će mu biti jasnije.

Što kažu, kuća se gradi od temelja.

Ako reset podrazumeva i plastični Technics 52 mm šablon, to je nonšalantno kul, ali na duži rok slaba vajda.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, vaN_Helsing said:

Вала баш, питам се одакле им толика енергија да се натежу око пола грама и пола милиметра и наравно када слушају музику?

 

Ako uporedimo brojeve postova i vreme provedeno na forumu, izgleda da slušamo muziku više od tebe! :-P:D

 

Link to comment
Share on other sites

Povrsno slusanje muzike se ne racuna, pogotovo kada je sistem u drugoj sobi slusan kroz dvoje otvorenih vrata. :rolleyes:

Ako cemo tako onda se svi ubismo od slusanja muzike. :-o

U svakom slucaju, covek ima problem i neki od nas su voljni da mu izadju u susret i pomognu. Malo sporije prihvata da mu je rucka u ozbiljnom problemu, nista kriticno i neresivo i da je ortofon obmanuo ceo svet, pa i za to postoji resenje, da ne dolivam ulja sa mozda izvesnim ostecenjem vrha zbog svega pomenutog ispred. Covek prosto od soka ne moze da pridje racionalno svim problemima kojih postaje svestan pa je razumevanje i tolerancija dobra preporuka i za nas koji stojimo sa ove strane i dajemo savete i navodjenja kako i sta. Mnogo problema, mnogo i saveta pa je haos u glavi vrlo ocekivan kod Krce. 

Ja mu ne zameram jer potpuno shvatam da je mozda sve previse za progutati odjednom... :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, VU metar said:

12 SA hedšelom od 7.5. Retka informacija plasirana u Technics brošuri.

Ruka se upotrebljava sa hedšelom, a efektivna masa je karakteristika ruke koju vidi zvučnica.

Dalje, efektivna masa nije isto što i masa i preračunavanje koja su vršena u ovoj temi tipa od efektivne mase ruke oduzmem masu jednog šela, pa dodam masu drugog šela i dobijem novu efektivnu masu (sa tim drugim šelom) su neispravna!

Pitao sam gde je za Technicsovu ruku dat podatak o efektivnoj masi od 17grama? VU, da li sugerišeš da 12 g bez šela sa šelom od 7,5 grama je 17 g efektivne mase?

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, ras said:

Pitao sam gde je za Technicsovu ruku dat podatak o efektivnoj masi od 17grama? VU, da li sugerišeš da 12 g bez šela sa šelom od 7,5 grama je 17 g efektivne mase?

Njet, samo pojašnjavam ovih 12 gr. 

24 minuta ranije, ras said:

Dalje, efektivna masa nije isto što i masa i preračunavanje koja su vršena u ovoj temi tipa od efektivne mase ruke oduzmem masu jednog šela, pa dodam masu drugog šela i dobijem novu efektivnu masu (sa tim drugim šelom) su neispravna!

Kako onda izračunati ef. masu sa drugim šelom te bez šela? I pazi šta kaže Ortofon ovde M - Total tonearm system mass which is a sum of Mass of cartridge, Mass of headshell and screws and Effective mass of tone arm (all values in gram).

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, VU metar said:

Njet, samo pojašnjavam ovih 12 gr. 

Kako onda izračunati ef. masu sa drugim šelom te bez šela? I pazi šta kaže Ortofon ovde M - Total tonearm system mass which is a sum of Mass of cartridge, Mass of headshell and screws and Effective mass of tone arm (all values in gram).

Pojašnjenje nije dobro.

Jedini podatak za koji znam o efektivnoj masi ruke je 12g i dao je Technics i u uputstvu za korisnike i u servisnom uputstvu.

Efektivnu masu će nam izračunati zbrujic, kada bude imao vremena da održi čas.

Ortofon je sve napisao, osim što ti u slučaju 1210 o kome ovde pričamo taj treći podatak nemaš!!!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ras said:

Gde si našao podatak o ef masi ruke od 17g?

Lapo piše: 12g.

MOJA GRESKA,  ponovo pogledao manual, pise 12gr sa shellom..i umesto da ispravim... ode text,  zablokirao od umora.

Znao sam da gramofon ima probleme, neke sam resio, a neki su ostali dok sam ja mislio da je stanje rucke relativno "pristojno".  Najveci problem je bilo identifikovati sta je tacno pravi problem i da li je jedan ili ih ima vise.  Do identifikacije sam se mucio i snalazio, usput kupio i koristio 2M Blue Pnp kao gotovo resenje.

Trenutno ce cini da ima dva problema : Anti skate se na testu koji mozete videti na internetu ponasa kao da je sve u redu ali ja mislim da se u dinamickim uslovima , kada je igla u brazdi , mozda ne ponasa potpuno ako treba.

Drugi problem su lageri koje je neko pre mene, vlasnik ili shatro majstor zestoko pretegao pa sam ja odneo da se to ispravi koliko je moguce. To je uradjeno do neke granice , covek koji je to radio ( kad vratim film sta je rekao ) napomenuo je da je uradio koliko je mogao... i da mozda dalje ne moze ili nije moguce, kako god.   

Treci problem je ponasanje tog mehanizma sa lezajevima u odnosu na vertikalu ( mislim, nisam strucnjak ), i kako se ponasa teg prilikom balansiranja na nulu i potom nanosenja gazne sile.

Do sada sam koristio DJ Pro i 2M Pnp, pa su ti problemi naizgled bili manji nego sto jesu, sa podesavanjem parametara rada sam uspeo da napravim slusanje ploca od pocetka do kraja bez problema ( naizgled ).  

Ono sto sam u praksi primetio jeste bilo brzo trosenje igala, za DJ Pro nisu skupe, 50Eu je nightclub elipsa, svira malo cistije od obicnog konus/sfera vrha.  Sta se desavalo sa Nude Eliptic na 2M Blue nisam ni znao dok nismo pogledali kroz mikroskop,  i dalje izgleda jako cudno posle ciscenja koje je izveo kolega sa foruma ( moje ciscenje se pokazalo kao nedovoljno a i od pocetka do sada , godinu dana , koristio sam samo cetkicu ).   2M vrh do sada ima nakupljenih 420 sati rada.

Ploce nisu stradale kao sto bi se moglo pomisiti posle gore napisanog, a primetio sam i da vlada veliko neslaganje oko trajnosti vrha,  od 500h do 800/1,000h pod uslovom da igla podesena iole dobro,  i to je jedan od razloga zasto nisam obratio previse paznje na brzu potrosnju vrhova i sta bi to moglo da znaci,  da li je to normalno ili je to indikacija da nesto nije u redu sa mojim podesavanje ili nesto nije u redu sa ruckom...

Radim osnovno podesavanje za Ort OMB10, 2m ce ici u original shell, u planu je zamena rucke, da vise ne razmisljam sta to nije u redu, pod uslovom da neko to moze da izvede, samo gornji deo.. cev sa kucistem za lezajeve.

Neko moze da kaze prodaj gramofon i kupi novi ali ja nisam tip koji ce traziti viskou cifru aprecutati probleme koji postoje.

Saveti i komentari su dobrodsli,  HVALA SVIMA,  Krca

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ras said:

Jedini podatak za koji znam o efektivnoj masi ruke je 12g i dao je Technics i u uputstvu za korisnike i u servisnom uputstvu.

Efektivnu masu će nam izračunati zbrujic, kada bude imao vremena da održi čas.

Ortofon je sve napisao, osim što ti u slučaju 1210 o kome ovde pričamo taj treći podatak nemaš!!!

Kupiti vrlo preciznu vagu, cca 150 Eu i sve meriti, srafove, shell, itd  :)

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, Krca44 said:

Kupiti vrlo preciznu vagu, cca 150 Eu i sve meriti, srafove, shell, itd

Ne koristi ti vagica, ma koliko bila precizna, ništa za saznanje efektivne mase - i zbrujic je neće moći izračunati , ako ne zna tačne dimenzije/oblik/specifičnu masu/udaljenost od tačke rotacije elementa kojega efektivna masa nas zanima...kružna inercija je nešto sasvim drugo, nego podešavanje gazne sile, t.j. vaganje.

I da budemo precizni...mjerna jedinica za silu (gaznu ili bilo koju drugu) je Newton a ne (kilo)gram, koji je jedinica za količinu mase i nepromenjiva je.

Dobro, nećemo se upuštati u to bez potrebe - ali vrlo bih volio biti prisutan na zbrujicevom času.

Krca, pokušavam, da ponovo nađem UK-sajt na kome nude nove i originalne delove ručke sa lagerima...cena je bila okej - po mom mišljenju -  kompletna ručka  79,- funti, a deo sa lagerima 32,- funte svaki, ako se dobro sečam. Postovaću link, ako ga nađem.

Link to comment
Share on other sites

Hvala, narucio vec rucku.

Mislio sam vagica za shell, glava/igla, srafove a ostala matematika .... je van mog opsega... kad se nisam upustao u nju.

Ako nadjes link postuj ga molim te, nema veze sto sam narucio, zanimalo bi me da vidim sta jos imaju, sestra mi zivi u Londonu pa takvu kupovinu mogu preko nje uraditi.

Sad sa ovim sto mi se desava vidim kolika je razlika citati informacije i imati tako steceno znanje a da je prakticna primena sasvim drugi nivo znanja  :)

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim, da je bio ovaj sajt, ali nisam siguran, pošto više ne mogu naći sve delove koje sam gledao a i ručka je skuplja (možda sam pobrkao model SL1200 mk2 /  SL120 mk2 ili je bila možda navedena kao B-Stock): https://www.bopdj.com/catalogsearch/result/index/?p=3&q=technics

...nešto malo i ovde: https://www.juno.co.uk/labels/Technics

Nizozemci koji ponešto drže: http://www.green-vinyl.com/en/technics/spare-parts/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...