Jump to content


Domaca Radinost


Krca44

Recommended Posts

Ah zamalo da zaboravim vezano za geometriju.  Igla se pomocu anti skate-a moze bez problema podesiti da jednako ocitava prve dve mono trake na RTB test ploci,  1Khz mono signali u trajanju od 30s, ne znam da li su namenjeni bas ovome ali uz pomoc kaset deka lepo se vidi razlika kad anti skate vuce vise iglu ka unutrasnjoj strani brazde, razlika u dB je jasno vidljiva.  

Na traci namenjenoj faznoj proveri , kada je sistem u fazi, glas spikera je tacno na sredini izmedju zvucnika, cuje se potpuno jasno, pa mislim da je i to jos jedan indikator da je ocitavanje brazdi pravilno s obzirom da ovo je ovo stereo traka i nalazi podalje iza sredine.

Mislim da sve zajedno bez obzira na date brojke funkcionise i da to i nije glavno pitanje nego je stvar u tome da li je optimizovano ili nije i posto vrlo moguce nije optimizovano krajnji rezultat moze biti povecana potrosnja vrha i samih ploca.

Jedna vrste zaostavstine iz vremena kad su Dj-ejevi svi odreda na glave & shell-ove stavljali dodatnu masu jer glave koje su koristili i originalni shell nisu imali ni blizu potrebnu masu za normalan rad u klubu ( zato je Ortofon napravio onaj Concorde od 18 gr ),  naravno da to stavljanje dodatne mase na shell nije problem kad se ploce koristi 10-15 puta i ide u policu... sad malo filozofiram ali tako je mozda i Ortofon razmisljao da nije bitno kako se cifre uklapaju u realno stanje i koliko je dobra cela ta PnP kombinacija, bitno je da radi a igle svakako moras da menjas pre ili kasnije, a za njih je bolje pre s obzirom da su oni proizvodjaci istih.

Prava enigma sto vise posmatras razne informacije koje daju Technics i Ortofon... zar ne ?

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Krca44 said:

Ah zamalo da zaboravim vezano za geometriju.  Igla se pomocu anti skate-a moze bez problema podesiti da jednako ocitava prve dve mono trake na RTB test ploci,  1Khz mono signali u trajanju od 30s, ne znam da li su namenjeni bas ovome ali uz pomoc kaset deka lepo se vidi razlika kad anti skate vuce vise iglu ka unutrasnjoj strani brazde, razlika u dB je jasno vidljiva.  

Na traci namenjenoj faznoj proveri , kada je sistem u fazi, glas spikera je tacno na sredini izmedju zvucnika, cuje se potpuno jasno, pa mislim da je i to jos jedan indikator da je ocitavanje brazdi pravilno s obzirom da ovo je ovo stereo traka i nalazi podalje iza sredine.

Mislim da sve zajedno bez obzira na date brojke funkcionise i da to i nije glavno pitanje nego je stvar u tome da li je optimizovano ili nije i posto vrlo moguce nije optimizovano krajnji rezultat moze biti povecana potrosnja vrha i samih ploca.

Jedna vrste zaostavstine iz vremena kad su Dj-ejevi svi odreda na glave & shell-ove stavljali dodatnu masu jer glave koje su koristili i originalni shell nisu imali ni blizu potrebnu masu za normalan rad u klubu ( zato je Ortofon napravio onaj Concorde od 18 gr ),  naravno da to stavljanje dodatne mase na shell nije problem kad se ploce koristi 10-15 puta i ide u policu... sad malo filozofiram ali tako je mozda i Ortofon razmisljao da nije bitno kako se cifre uklapaju u realno stanje i koliko je dobra cela ta PnP kombinacija, bitno je da radi a igle svakako moras da menjas pre ili kasnije, a za njih je bolje pre s obzirom da su oni proizvodjaci istih.

Prava enigma sto vise posmatras razne informacije koje daju Technics i Ortofon... zar ne ?

Biti će igala , al ploća ? :(

Link to comment
Share on other sites

On 10/26/2017 at 11:49 AM, Father said:

TA110 spindle to pivot je 213.0 mm, Offset angle: 23.9 degrees

TA 210 spindle to pivot je 316.6 mm, Offset angle: 16.5 degrees

a kod Tchnics 1210 ručke je 215 mm, Offset angle: 22.0 degrees

Ajde da kažemo da se geometrije u nekom ludilu poklapaju kod ortofonovih ručki, ali da se 2 mm duža ručka kod Technicsa, protraktorski uklopi u ovaj headshell šablon je prosto naučna fantastika.

Ja mislim da za ovo imas jednostavno resenje : Spindle & Pivot & Ptanja Igle cine nepravilni trougai cije je teme Pivot Rucke a on nije na istom mestu za Tecthnics i Ort TA110.   Ort TA210 je 12" rucka

Link to comment
Share on other sites

On 10/26/2017 at 10:37 AM, Father said:

Čini mi se, a Ortofon ne naglašava za 2M red i blue kvalitet bakra već samo kaže ..."Both the Bronze and Black also use silver-plated wire internally instead of copper." u trećem pasusu teksta poređenja između 2M glava.

Citao sam i stekao sam utisak da suprotno od Red & Blue onaj gornji par Bronze & Black ima srebro. Znaci ovaj donji par bi imao Bakar... malo dvosmisleno... pogledao sam glavu i vidi se samo mali komadi zice koji su cini mi se zakalajisani, tako mi bar izgleda... nesto ne verujem da bi stavljali srebro  ???

Ortofon ne kaze nista...

Link to comment
Share on other sites

Ploce i igle se zajedno polako trose na takav nacin da sluh to nesvesno prati... navikavaju se usi da cuju ono sto slusamo i tako neprimetno igla odlazi... meni ne smeta :)

Vazno je samo znati kad je igla otisla / istrosila se do one tacke kad pocne da znatno vise steti plocama, zameniti na vreme.

Meni je vinil primarni izvor ali nisam odustao od digitalije,  samo nemam DAC,  zvuk ide sa zvucne karte i koliko god da Lampasko pojacalo pomaze ipak prolazi ponekad mrtvilo od loseg snimka... nazalost koristim i takve kad nema boljeg.

Muzika je ipak najbitnija u svemu ovome iz bilo kog izvora  :)

Link to comment
Share on other sites

Sve je nakako otišlo "k Vragu" da se tako izrazim!?

Dobra produkcija može i na vinilu da ima loš press ili očajan master ili očajan kvalitet vinila, pa da se smoriš od lošeg zvuka. Isto je i sa CD-ima ima loših prvih digitalizacija, pa nakon toga loših prvih remastera i ako si baš baksuz da naletiš na digitalizovani master presovan na vinil. E onda kada sve to saberteš i oduzmeš počne malo i bedak da radi.

Naravno, lekovito dejstvo dobre produkcije bogate harmonijom izgura loše Šejtane, pa se opet vratimo na pravi put.

Od kako sam uveo tri glave ali zanimljivih zvučnih razlika, uspevam njihovim karakterom da neke vinile vratim sa police za odstrel i menjažu, na policu sa pločama koje rado slušam. Upravo te neke lošije produkcije su me i naterale da uložim dodatni napor u preradu phono preampa, preciznija podešavanja i izvučem respektabilan zvuk iz vrlo skromnog phono setupa.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Father said:

Dobra produkcija može i na vinilu da ima loš press ili očajan master ili očajan kvalitet vinila, pa da se smoriš od lošeg zvuka. Isto je i sa CD-ima ima loših prvih digitalizacija, pa nakon toga loših prvih remastera i ako si baš baksuz da naletiš na digitalizovani master presovan na vinil.

U pravu si, sve sto si naveo imam.  Skoro sam radio drugaru Led Zeppelin albume i cula se razlika izmedju prvih digitalnih transfera ( cca '87 ) i sledece generacije iz devedesetih a sve je radio Jimmy Plant licno kao glavni producent i inzinjer... covek koji zna posao ali jasno vidis koliko je u pocetku bilo ne poznavanja digitalne tehnologije... nije dovoljno samo presnimiti sa trake i spakovati na cd.

Blue Note nova produkcija mi je malo problematicna... oni pokusavaju da dobiju specifican zvuk sa puno niskih frekvencija i muzicarima u prostoru ...  za digitalni medijum sasvim dobro ali "manje dobra tehnika" ima problem da se izbori sa takvom produkcijom...a dodatno nisam potpuno zadovoljan vinyl izdanjima koja su maltene preslikana digitalna izdanja.   Cini mi se kao da neko ko radi inzinjering snima u visokoj rezoluciji pa onda misli da nije potreban poseban master za vinyl... doduse ni blizu tako losa situacija kao kad provalis da nije radjeno nikakvo prilagodjenje za ploce, snimak sa diska sa analognim artefaktima... tako to cujem i zovem.

Tri glave su ti jako dobra ideja, ja sad imam tri razlicite a posto je podesavanje anti skate-a smor ne menjam ih tako cesto i lako kako bih trebao.

Cesto u zadnje vreme pomisljam na ljude koji imaju dve rucke pa im je lakse, prave stereo & mono ili razlicite stereo kombinacije , jedna za svaki dan a druga za posebne ploce...  kad se moze sjajna ideja umesto vise gramofona mada bih i to voleo  :)

P.S. domace licence mi jako dobro zavrsavaju posao, zadovoljstvo je slusati ih, kad nema primerka sa zapada, cesto bolje od novih jeftinih reizdanja.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Father said:

Moj troglavi gramofon je plug and play. Samo ubodes i teras. Isti head shell, isti kablici, iste mase glava, isti srafcici,  jedino razliciti zvuk za razne potrebe. :D

Da to ti kazem, jako dobra ideja, nema zezanja sa podesavanjima koja mogu da potraju :)

Link to comment
Share on other sites

Vidi kada sam ih sve tri nastelovao, palo mi je na pamet da proverim preciznost bajoneta i ispostavilo se da se mora jako voditi racuna kada se navrce headshell. Svako trece uobicajno kacenje je bilo na protraktoru a ostala dva su masila luk protraktora. Onda sam utvrdio gde je pocetak kanala na prstenu za stezanje na rucki i isproveravao kako headshell treba da poguram dok ne krene kanalom u zakljucan polozaj. Istrenirao rutinu kacenja headshella tako da je svaki put igla nakon stezanja padala na luk na protraktoru "u mikron" precizno. 

Nisam verovao da i o tome treba da se vodi racuna, tj. Da se zubic obavezno postavi na pocetak ulaza kanala bajoneta i tek onda krene sa navijanjem. Ako se o tome ne povede racuna vrh igle pada nekad iza nekad ispred luka za ceo milimetar.

Do sada sam verovao da je dovoljno da poguram headshell dok ne osetim da sam pritisao oprugu u bajonetu i onda pocnem da navrcem prsten dok se ne zategne. Kako sam bio u krivu. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Father said:

Nisam verovao da i o tome treba da se vodi racuna, tj. Da se zubic obavezno postavi na pocetak ulaza kanala bajoneta i tek onda krene sa navijanjem. Ako se o tome ne povede racuna vrh igle pada nekad iza nekad ispred luka za ceo milimetar.

Sad si me malo zbunio... Kod mene Zubic mora da udje u rucku/ulaz kanala, ja ga malo gurnem napred da nalegne i onda vrtim.  Headshell ne moze da udje ako zubic u startu nije usao u kanal.

Da li ti ovo deluje kao pravilan postupak ?  Ja sam tako uvek radio bez razmisljanja.

Ponovio sam postupak par puta gledajuci tacno sta se desava :

Zubic ulazi ukanal ( drugacije ne moze ni da udje ), malo gurnem dok ne nalegne, krenem da vrtim navoj na strani rucke i onda vidim da u jednom trenu navoj i glava zajedno krecu jedan ka drugom, do zadneg navrta.   Da li je to normalno ili glava ne sme da se krece uopste dok ja navrcem navoj ?

U Petak idem na TMF, kopirnica je blizu spremio sam Technics protraktor da ga odstampam.

Link to comment
Share on other sites

Da budem jos precizniji :

Glava udje ( zubic udje u kanal do jedne odredjene tacke / naleganja ).

Glava je nalegla ali nije otisla do kraja, ne moze dalje od tog odredjenog mesta ( krajnjeg naleganja )

Vrtim Navoj, navoj ide,  I SADA u jednom trenu navoj hvata glavu i povlaci je ka sebi dok glava ne nalegne potpuno na spoj sa ruckom / to je i krajnji momenat zakljucavanja.

Vidi molim te da li sam ti dobro napisao i kako to izgleda u odnosu na tvoje namestanje, da li nam se postupak poklapa ile se ne poklapa.

Iskreno zbog tog bajonet sistema ni ja nisam razmisljao dalje o preciznosti ali sada ima da odstampam protraktor i da proveravam svaki put.  Uradio bih to vec sutra ali u TC Piramidi ima jedna kopirnica i oni imaju problem da odstampaju na meru ( Kad sam nosio omot za CD, prednja strana 12,1x12,1cm oni mi izbace nesto 10x10cm i ne umeju da nameste.. kao software i masina se ne kapiraju )

Link to comment
Share on other sites

Gledao sam brazdu u rucki ... zubic je gore a dole je brazda.  Pod lupom izgleda kao da plitka brazda ima 2 brane i rupu na kraju.  Pretpostavljam kad gurnes Glavu, ona i Zubic odu negde do prve male brane a onda pocinje navrtanje.  Kako se dalje uklapa druga brana... mozda na tom mestu navoj pocinje da privlaci glavu ka rupi pozadi... pa kad legne u rupu do je zakljucan i ujedno i poslednji polozaj / glava navijena potpuno na rucku.

Ovo je samo teorija za sada...

Probao sam sledece : Glava i Zubic su usli dok nisu legli, poceo sam da navrcem ali nisam dozvolio privlacenje Glave na unutra, samo sam nastavio sa navrtanjem dok nisam stigao do kraja.  Miles Davis mi je na gramofonu, ploca koju sam slusao veceras par puta.

Miles Davis - Ascenseur pour L'echafaud,  Fontana 1958 /  SAM 2016

Ovo je u originalu MONO snimak , reizdanje je sjajno, slusao prvu traku za test sa malopre pomenutim podesavanjem.

Rezultat :  Nisam imao punu centralnu sliku, vise levo desno i centar, cinele nisu bas najjasnije, nema buke iz brazde.

Drugi Test : Usrafio glavu kao u ranijim postovima, klasicno, glava ide i nalegne, krenem sa navojem, on prihvati glavu i povuce je ka sebi do kraja ( nadajmo se uzljebi ).

Rezultat, iste ploce i prve pesme :

Sad imam jasnu centralnu sliku, bez levog i desnog zvucnika, cinele su cistije i nekako jasnije ( ovo je mala razlika ), cuje malo brazda... sum i krc iz brazde ... ne mnogo jer je ploca relativno nova.

Nekako mi je ovo drugo delovalo prirodnije ali bez protraktora nema sigurne potvrde.

Pokusacu sutra da vidim ako u lokalu mogu da odstampaju protraktor i da ti javim. Slusao sam u 4h ujutru, nedovoljno glasno za pravi test, videcemo kad svane dan, Majka mi spava u sobi pored pa ne smem nocu da ludujem.  :ph34r:

Sem ovoga pocinjem da menjam stav o anti skate mehanizmu , kad sam video kako tacno izgleda i procitao u Service Manualu kako se podesava kad menjas rucku, plus dodatno razmisljanje... jasno je da se feder mnogo vise napinje ako radim AS dok ploca ide... Ipak izgleda da je pravilno podesiti ga u staticnoj poziciji kad rucka miruje..mislim da se tako nanosi ujednacena sila koja posle moze da radi preciznije.   Probao sinoc i izgleda ok.   Sledi jos eksperimenata.

Laku Noc,  Krca  :)

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Krca44 said:

Glava je nalegla ali nije otisla do kraja, ne moze dalje od tog odredjenog mesta ( krajnjeg naleganja )

Vrtim Navoj, navoj ide,  I SADA u jednom trenu navoj hvata glavu i povlaci je ka sebi dok glava ne nalegne potpuno na spoj sa ruckom / to je i krajnji momenat zakljucavanja.

"U JEDNOM TRENUTKU NAVOJ HVATA"

To je ono što sam primetio da napravi nepreciznost u fiksiranju headshell-a.

Postigao sam da mi uvek pri montaži headshell-a na bajonet igla pada na luk protraktora samo ako poravnam zubić i početak kanala na prstenu u gornjoj zoni i malo poguram headshell u njega sinhronizovano početkom navrtanja bajoneta da ugrabi zubić (kormilo) na headshell-u. Headshell treba trenutno da krene da ulazi i u tom momentu prestajem da guram headshell da potiskuje taj neki elastični prihvat u bajonetu, već samo navrćem bajonet i on sam uvlači headshell do konačnog zategnutog položaja.

Probao po 4 puta sa svakom glavom (3 komada), dakle 12 pokušaja za redom i uvek sa ohrabrujuće potvrdnim rezultatom idealnog naleganja igle na luk. Proveravao sam naleganje i na početak i kraj luka i nema odstupanja. :-o

Moja ručka je Jelco SA-50 pravljena za proizvođače gramofona iz tog vremena nešto kraće efektivne dužine od specifikacija za ovu ručku i moguće je da taj bajonet nije kao pre 30 godina pa da ipak moram da povedem računa da mi ne povuče headshell napred ili nazad, i ako on deluje potpuno stegnut u ležištu.

Mislim, ja primetio i našao sistem prevazilaženja, verovatno to nije opšti slučaj, ali je ok da pomenem, pa sad ko može ili želi može da proveri i kod sebe.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Father said:

amo ako poravnam zubić i početak kanala na prstenu u gornjoj zoni i malo poguram headshell u njega sinhronizovano početkom navrtanja bajoneta da ugrabi zubić (kormilo) na headshell-u. Headshell treba trenutno da krene da ulazi i u tom momentu prestajem da guram headshell da potiskuje taj neki elastični prihvat u bajonetu, već samo navrćem bajonet i on sam uvlači headshell do konačnog zategnutog položaja.

Hmmmm slicno sa malom razlikom, zubic i kanal su poravnati , glava nalegla, ja je drzim mirno da ne bi setala, pocinjem da srafim, glava jos uvek miruje i onda navoj pocinje da je hvata i privlaci.  Kad pocnem na navrcem nema odmah prihvata, glava je nalegnuta, onda sledi prihvat i privlacenje...  Nego da ti ne pisem ....  idem da nadjem u lokalu ko ce da mi odstampa Protraktor :)

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, Krca44 said:

Nego da ti ne pisem ....  idem da nadjem u lokalu ko ce da mi odstampa Protraktor :)

Upravo tako je najbolje. Postaviti protraktor fiksno da se ne pomera i onda skineš i ponovo vratiš headshell pa proveriš da li prati liniju luka na početku i na kraju. Pa ponoviš opet nekoliko puta na uobičajan način kako montiraš headshell.

Ako ima razlika onda pokušaj nekoliko puta kao ja pa isprati luk ...

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, Krca44 said:

 ....  idem da nadjem u lokalu ko ce da mi odstampa Protraktor :)

Na protraktor uz ivice obavezno ubaci i kontrolne mere! Linije sa tačno određenim dužinama po visini i širini fajla, koje precizno možeš da izmeriš posle štampe.

Neki štampači nisu sto posto precizni prilikom štampe, tako da može doći do neispravnih proporcija/dimenzija protraktora.

Ja sam moje protraktore na HP laseru štampao više puta, uz manuelne korekcije visine i širine fajla u Fotošopu, dok ih nisam precizno ubo.

Link to comment
Share on other sites

Ovo ce zvucati cudno ali sada po prvi put u zivotu radim sa protraktorom.  Do sada nikad niasm imao potrebu, uvek je bilo nesto premontirano fabricki, neizmenjivo ( Technics SL DD 33  T4P sistem,  Garrard SP25 mkIV sa Shure 75, AT glava fabricki premontirana i ne proveravana od mene na ITT, DJ Pro ).

Dakle dve stvari me zanimaju :

1.  Igla treba da bude idealno namestena kada je na preecima vise linija na 2 referentne tacke ?

2. Igla treba da precizno prati eklipsu iscrtanu na Protraktoru ?

Ovo Pitam zato sto imam poklapanje na prvoj referentnoj tachci/tacki

Na drugoj Ref. tacki imam poklapanje ali ne na preseku svih linija nego mali kvadrat iza.

Sem ovoga prateci elipsu ( igla malo iznad papira ) vidim da u zadnjem delu iza druge tacke igla vise ne prati iscrtanu elipsu, ima putanju malo iza.

Probao sam 2 puta sa sledecim glavama : Ortofon 2M Blue i Ortofon OMB10.

Kod obe glave/igle imam situaciju identicnu na drugoj Ref. tacki,  s tim da OMB10 cini mi se iza druge ref. tacke blize prati iscrtanu liniju.

Za svo vreme podesavanja Protraktor je u startu podesen i nije vise pomeran, na to sam pazio, dakle kad sam nasao uklapanje na prvoj ref. tacki,  to je to,  papir protraktor se nije pomerao, jako sam pazio.

Slikao sam sve, obradjujem slike, dacu ih za nekih sat vremena.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...