Jump to content


Naponski/strujni kabl ?


Dr Roadstar

Recommended Posts

1 sat ranije, gvlada said:

@aaa zmaju!   Да, то је мушки конектор али делује ми слично као и ови обични за 100ак дин. Имаш неки? Какав је изнутра? Коју дебљину жице прихвата? Мени би у принципу требала два комада.

Nije nista hi end, nemam pojma... imam dva kom. ovih Kaiser 749(kao sa tog linka(Conrad)) voljan sam da poklonim, ako platis postarinu, jbg. kad si iz Nis:D.

Ako si zainteresovan javi detalje pp.WP_20160227_062.jpg.2ad60ee5824a2775d612WP_20160227_065.thumb.jpg.b59b72e1cf788b

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 205
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

12 sati ranije, zoranzu said:

Možda  voda nece biti mirnija,ali sigurno će lakše da curi iz burića.

Ne preterivati sa burićima,jer u nekom trenutku žice koje povezuju buriće,mogu da ponište efekat burića.

Pratim temu pa mi se čisto laički stalno nameće pitanje, da li je bolje da uređaj ima ''predimenzionisano napajanje'' ili treba da postoji neki proračun šta bi bila bar približno ''idealna'' mera.

Isto pitanje važi i za kondove...

Ili u HiFi-ju važi maksima ''od viška glava na boli'' ?

Link to comment
Share on other sites

Posle krenu da maksimiziraju profit, stave jeftinije kondove, konektore, zamene alu frontove pleksijem, motore u potovima zamene elektronikom, redukuju broj LE dioda, redukuju im i kvalitet (nešto mislim da su tu u dosluhu sa oftamolozima), i te novce plasiraju u PR brenda, pokupuju novinare za sitnu kintu (ekskluzivni Mk III model, čiji je razvoj otplaćen još u prošlom veku), da pišu o prostoru, atmosferi, svilenim visokim, energičnim srednjim, širini pozornice (i dubini - se izvinjavam) itd..

Zna se kako se dimenzioniše i kako i zašto se predimenzioniše napajanje, ovde kod nas zbog čestih variranja napona pogotovu, ali toga nema (čast izuzecima koji potvrđuju pravilo) u konfekcijskim uređajima, već samo u odabranim diy radovima.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Pratim temu pa mi se čisto laički stalno nameće pitanje, da li je bolje da uređaj ima ''predimenzionisano napajanje'' ili treba da postoji neki proračun šta bi bila bar približno ''idealna'' mera.

Рачунај да је за појачавач у АБ класи по каналу потребна снага трансформатора бар 2-2,5 пута већа од називне снаге, капацитет кондезатора минимум 10000µF по грани напајања једног канала.

 

16 minuta ranije, lalelala said:

onda dođu project manageri i kažu seci ovo seci ono jerbo profit margina nam je tanka 

И то веома добро раде.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, jagermeister said:

Al kad vidim dva trafoa .. to mi već uliva neko povjerenje .. .

Има и ту штедње. Поједине фирме због употребе за различита тржишта користе два трансформатора са примарима за 110/120 В те их повезују на ред или паралелно, а сами трансформатори су мањих димензија.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Aleksandar75 said:

Pratim temu pa mi se čisto laički stalno nameće pitanje, da li je bolje da uređaj ima ''predimenzionisano napajanje'' ili treba da postoji neki proračun šta bi bila bar približno ''idealna'' mera.

Isto pitanje važi i za kondove...

Ili u HiFi-ju važi maksima ''od viška glava na boli'' ?

 

bolje je da ima ali ga i treba znati napraviti. Cesto se stavi ogroman trafo i mnogo kondova i njihov radi sipa u prostor visde smetnji i kvari zvuk vise nego sto bi slabije napajanje uradilo. Idealno bi bilo kada bi napajanje bilo u drugom kucistu a u kutiji sa ampom samo gomila kondova koji bi dobijali isfiltriran napon

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, zoranzu said:

Možda  voda nece biti mirnija,ali sigurno će lakše da curi iz burića.

Ne preterivati sa burićima,jer u nekom trenutku žice koje povezuju buriće,mogu da ponište efekat burića.

Gledam da,

ako za AB klasu npr.imam 25A grec, postavim npr. 3 kom po kanalu 4700uf 100V (ripple curent 7,5A na 100Hz) - dakle 14100uf i 22,5A po kanalu, uz oklopljeni trafo od 500VA,

bih tada bio zadovoljan. :)

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče preseka strujnih kablova, često nalazim na netu da su kvalitetniji (skuplji) strujni 3x4,5; 3x5 pa i 3x7mm2. Da li ima smisla stavljati deblje strujne npr 3x5mm2 na izvore, pretpojačala i sl ili su tu dosta i manjeg preseka? 3x5mm2 bi verovatno odgovaralo pojačalima i snagašima.

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, gvlada said:

Što se tiče preseka strujnih kablova, često nalazim na netu da su kvalitetniji (skuplji) strujni 3x4,5; 3x5 pa i 3x7mm2. Da li ima smisla stavljati deblje strujne npr 3x5mm2 na izvore, pretpojačala i sl ili su tu dosta i manjeg preseka? 3x5mm2 bi verovatno odgovaralo pojačalima i snagašima.

Nije ustanovljena direktna zavisnost između debljine kabla i njegovog kvaliteta, tj, deblji ne znači nužno i bolji!

Link to comment
Share on other sites

Svakakvih gluposti sam imao prilike da pročitam na ovom forumu, često od ljudi čije je iskustvo stečeno listanjem komercijalnih Hi-Fi časopisa ili foruma. Mnogi imaju svoje ,,tvrde stavove,, po raznim pitanjima ali nije bilo tako oštrih reakcija kao na nekoliko postova koje je Sondek ovih dana objavio. Ne slažem se uvek sa njegovim razmišljanjem ali uvek volim da čujem mišljenje nekog ko ima toliko stečenog iskustva u Hi-Fi svetu. Zasmetala je priča o Naimu i Linn-u a nije zasmetalo neprestano ,,friziranje,, Exposure, Hegel, Devialet.. Morao sam da primetim :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče preseka strujnih kablova, često nalazim na netu da su kvalitetniji (skuplji) strujni 3x4,5; 3x5 pa i 3x7mm2. Da li ima smisla stavljati deblje strujne npr 3x5mm2 na izvore, pretpojačala i sl ili su tu dosta i manjeg preseka? 3x5mm2 bi verovatno odgovaralo pojačalima i snagašima.

Nisam suguran za direktan uticaj preseka (sto neko rece ti kablovi mogu i na TA pec).

Moji Furutech imaju presek 1.82 i rade fantasticno.

Empirijski.... treba obavezno obratiti paznju na konektore jer igraju ogromnu ulogu!

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Toza said:

I? Ne čuje se kako je lagao sa slike :lol:

 

U svakom slučaju daj mu par dana da se "usvira" pa nam ondak reci...

U pravu si :D   Stvar je u tome što sada preko optike ide signal iz zvučne kartice i dosta toga probam...16/44, 16/48, 24/96kHz i za sada sam tu stao i više ne znam ni kako se čuo sa stock kablom :???:  Sve u svemu ne menjam, idu 2 kanala stereo trenutno + woofer. Gomila settings-a je na 0 i sada polako dodajem dok ne bude ok. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...