Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

1 sat ranije, sondek said:

Ne postoji prava visina za zvucnike,preracuna to proizvođač odlicno zavisno kakva je disperzija zvuka.Moji su relativno niski i zvucnik je ispod nivoa uha,ali su zvucnici zakoseni i sviraju prema gore.Dodatno se jos taj ugao moze podesavati.

Upravo tako, jednostavno i efikasno.

 

Link to comment
Share on other sites

Samo napomena da su Sondek i vdzele naleteli na potpuno različte okolnosti.

Sondek je jedan od retkih koji su u prethodnih nekoliko godina kod mene slušali gramofon, plus u sistemu koji u tom trenutku, začudo, nije demonstrirao probleme koji se već dugo latentno šunjaju i iskaču kad im dune. Vdzele zna da sam jedva pristao na slušanje u datom trenutku, zbog nejasne situacije u sistemu i da sam sve vreme bio gotovo besan želeći da se sakrijem iza naslona. Negde tih dana pojavio se i Toza. Seansu sam prekinuo posle pet minuta, sa srećnim ishodom po obojicu.

Vdzele je u pravu za osetljivost Sonusa na visinu. Svim malo izraslijim gostima predložim da se srozaju u fotelji do potrebne visine. Činjenica je da postavka koju koristim favorizuje jednu slušnu tačku, ali ja tako slušam i zaista mi je lakše da se udubim u muziku u okolnostima koje otkrivaju zvučne i muzičke slojeve nedostupne u fleksibilnijim postavkama. Potpuno razumem drugačije izbore, ali ako govorimo o kvalitetu reprodukcije, stvari su jasne.

@vdzele, zvuk sa Yamahama ne zavređuje nijedan afirmativni atribut. NN malci, mada u potpuno improvizovanom setapu, spasli su seansu. Tvoj sistem je očito dobar, ali s Yamahama ne radi nikako. Teško mi je da zamislim da autor malaca toliko omane s modifikacijom drugog zvučnika, mada... Rekao bih da je problem u stalcima. Probaj neke metalne.

Link to comment
Share on other sites

@Sondek - Korporacije imaju svaki interes da na svakom mestu štede kada nešto proizvodu. Kao mašinski inženjer mi je poznato da razvojni centri imaju odeljenje za razvoj ali i odeljenje za testiranje izdržljivosti i optimizaciju pojedinih komponenti. Ovaj naziv je eufemizam, ovo odeljenje se zapravo bavi da uređaji rade sa minimumom kvaliteta, da ispunjavaju garantni rok i nemaju dug životni vek. Za korporacije su oba odeljenja podjednako bitna i rade u tesnoj sprezi. Ni jedan se danas proizvod ne pušta u prodaju dok ovo drugo odeljenje ne opitimizuje proizvod.

U našem slučaju, pod optimizacijom bi se moglo podvesti i da se uvedu standardi koji će naterati potrošače na druge slušalačke običaje. Ja se recimo ne sećam da su nekad postojali takvi zvučnici sa tom visinom, mislim naravno na 70e i 80e. Za tebe kao pravnika koji radi u nekretninama, koji nema dodira sa industrijom, ovo predstavlja teoriju zavere. Ali da si ikad radio u razvoju nekog proizvoda, kao ja, video bi da i tih bednih 5-10cm zapravo predstavlja značajnu uštedu u serijskoj proizvodnji. Mada bi ja njih digao dosta više nego većina ovde - tako da bi njihova cena bila dosta viša nego tih tvojih tričavih par eura.

Ja radim u servisu jedne firme koja ima preko 4500 televizora, duplo manje monitora, hiljade i hiljade drugih električnih i elektronskih uređaja. Pored mene radi osmoro veoma iskusnih servisera. Svi skupa smo složni da je današnji kvalitet uređaja koji se proizvodi veoma loš. Oni jesu moderni, ali su loši po kvalitetu, to jest, životni vek im je veoma mali. Dosta manji nego što su ranije bili. Mali životni vek je posledica smislene politike borda neke korporacije, ne teorije zavere. Na svemu se štedi i tako se polako teraju potrošači na niži kvalitet.

O tome da se sve radi danas u lošijem kvalitetu ima bezbroj knjiga napisanih i dokumentaraca napravljenih. Ja recimo znam da se u naše uređaje u većini slučajeva stavljaju komponente lošijeg kvaliteta. Ti kad bi otvorio tvoje zvučnike mogao bi u svojoj skretnici da zameniš dosta toga bolje za cenu koja nije neka visoka. Recimo par eura skupljih elektroliti bi sigurno donelo dosta bolji zvuk. Ali takvi elektroliti se već ugrađuju u dosta skuplje modele iste firme. Ti ovo ne bi nazvao teorijom zavere? Za tebe je teorija zavere samo to što ja mislim da se štedelo na visini stalaka.

Što se tiče zatvorenog društva, ja sam baš dosta proputovao svet i živeo godinama u inostranstvu. Iz te tvoje rečenice provejava kompleks malog društva, dosta vas ovde želi da postanu mundijalisti. Ali ja sam obišao svet i stalno sam na stranim forumima i mogu ti reći da te teorije zavere zapravo dolaze od njih. Kod njih je to mnogo više zastupljeno. Da to znaš – to ne bi ni napisao ( ,"stvarno zivimo u dugogodisnje zatvorenom drustvu sa velikim posledicama po nacin razmisljanja"). Evo jedan dokumentarac iz belog sveta o tome kako se projektuje sve danas.

https://www.youtube.com/watch?v=l5Hlf6nLvV4

Link to comment
Share on other sites

Turbomaximus, 

Bio sam kod VDzele-a i slusao te Yamahe. Nije to toliko lose, naprotiv. Lepo to radi. Imaju odlicnu dinamiku, prostor im je OK ( doduse ja volim kad mi se sve desava u ravni i iza zvucnika), Yamahe su bile  blago ''nosate'' kako ja to kazem ( pocinju sa formiranjem prostora ispred(....Ameri vole taj fazon), ali su meni one zaista radile dobro. Pricali smo na kraju koji bih sistem pre slusao, ja sam mu reko da bih klasiku, jazz, ipak na mom sistemu, ali przenje, disko, fank pre na njegovom. Na koncu moj sistem je koncipiran za drukciju muziku, F3 tera velike  i visokoefikasne kutije, Vladin je razlicit, ali zaista lepo radi. Mislim da si bio malo prestrog. NS Yamahe  nisu moj prvi izbor kutija, naprotiv, ali NN kastomizacija je meni zvucala sasvim ok. Kod Vlade je zvuk u najmanju ruku posten. Ne dodaje sta nema, ne svira sta ne moze. Dobro je to....meni.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Jeftino i nekvalitetno je zivotni moto KAPITALA ....

Zasto ?

Pakad je nesto jeftino , lakse i vise se kupuje ...KAPITAL zaradjuje  na proizvodu , na kamatama ...

Kad je nesto nekvalitetno , brze dodje vreme da se taj proizvod  zameni , tj opet se kupuje ...KAPITAL opet zaradjuje ...

KAPITAL voli da se pare vrte !

 

Da li se iko zapitao zasto u USA svi imaju drvene kuce ? Pa sigurno ne zato sto su dobre i jeftine , nego upravo obrnuto ...velikom kapitalu odgovara da svaka generacija treba sebi da napravi novu kucu , da svako dete podigne novi kredit i onda ce oni na tome da zaradjuju ...nema nista da se nasledjuje !

Zbog toga je danas jako tesko naci kvalitet u nekadasnjem smislu te reci ...

 

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, vdzele said:

@Sondek - Korporacije imaju svaki interes da na svakom mestu štede kada nešto proizvodu. Kao mašinski inženjer mi je poznato da razvojni centri imaju odeljenje za razvoj ali i odeljenje za testiranje izdržljivosti i optimizaciju pojedinih komponenti. Ovaj naziv je eufemizam, ovo odeljenje se zapravo bavi da uređaji rade sa minimumom kvaliteta, da ispunjavaju garantni rok i nemaju dug životni vek. Za korporacije su oba odeljenja podjednako bitna i rade u tesnoj sprezi. Ni jedan se danas proizvod ne pušta u prodaju dok ovo drugo odeljenje ne opitimizuje proizvod.

U našem slučaju, pod optimizacijom bi se moglo podvesti i da se uvedu standardi koji će naterati potrošače na druge slušalačke običaje. Ja se recimo ne sećam da su nekad postojali takvi zvučnici sa tom visinom, mislim naravno na 70e i 80e. Za tebe kao pravnika koji radi u nekretninama, koji nema dodira sa industrijom, ovo predstavlja teoriju zavere. Ali da si ikad radio u razvoju nekog proizvoda, kao ja, video bi da i tih bednih 5-10cm zapravo predstavlja značajnu uštedu u serijskoj proizvodnji. Mada bi ja njih digao dosta više nego većina ovde - tako da bi njihova cena bila dosta viša nego tih tvojih tričavih par eura.

Ja radim u servisu jedne firme koja ima preko 4500 televizora, duplo manje monitora, hiljade i hiljade drugih električnih i elektronskih uređaja. Pored mene radi osmoro veoma iskusnih servisera. Svi skupa smo složni da je današnji kvalitet uređaja koji se proizvodi veoma loš. Oni jesu moderni, ali su loši po kvalitetu, to jest, životni vek im je veoma mali. Dosta manji nego što su ranije bili. Mali životni vek je posledica smislene politike borda neke korporacije, ne teorije zavere. Na svemu se štedi i tako se polako teraju potrošači na niži kvalitet.

O tome da se sve radi danas u lošijem kvalitetu ima bezbroj knjiga napisanih i dokumentaraca napravljenih. Ja recimo znam da se u naše uređaje u većini slučajeva stavljaju komponente lošijeg kvaliteta. Ti kad bi otvorio tvoje zvučnike mogao bi u svojoj skretnici da zameniš dosta toga bolje za cenu koja nije neka visoka. Recimo par eura skupljih elektroliti bi sigurno donelo dosta bolji zvuk. Ali takvi elektroliti se već ugrađuju u dosta skuplje modele iste firme. Ti ovo ne bi nazvao teorijom zavere? Za tebe je teorija zavere samo to što ja mislim da se štedelo na visini stalaka.

Što se tiče zatvorenog društva, ja sam baš dosta proputovao svet i živeo godinama u inostranstvu. Iz te tvoje rečenice provejava kompleks malog društva, dosta vas ovde želi da postanu mundijalisti. Ali ja sam obišao svet i stalno sam na stranim forumima i mogu ti reći da te teorije zavere zapravo dolaze od njih. Kod njih je to mnogo više zastupljeno. Da to znaš – to ne bi ni napisao ( ,"stvarno zivimo u dugogodisnje zatvorenom drustvu sa velikim posledicama po nacin razmisljanja"). Evo jedan dokumentarac iz belog sveta o tome kako se projektuje sve danas.

https://www.youtube.com/watch?v=l5Hlf6nLvV4

Hajde na tom nekom stranom, uglednom forumu prospi ovu teoriju da je Sonus uštedeo pare na kraćim stalcima i daj link na taj tvoj post, živo me zanimaju reakcije.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Zexx - Nigde nisam napisao da su ti strani forumi ugledni. Pitanje možeš i sam da postaviš negde. Možeš slobodno upotrebiti moj nick pa nek se smeju.

Cenim da je bilo i onih koji su takva skeptična pitanja postavljali i za automobilsku industriju ranije, verovatno su i oni bili ismejani. Čuj da jedan VW vara kupce !! To je nemac i tu nema....

Nemam nikakvo poverenje u korporacije i njihove brendove. Mogu da saslušam njihov marketing ali im ništa ne verujem. Ja sam potpuno suprotnog stava od nekih ovde čiji je interes da pišu: brend je brend.

Inače uglavnom obitavam na ekonomsko političkim forumima.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Vdzele ne prosipaj pored gluposti i dezinformacije.Nisam pravnik vec tehnolog.Samim tim znam sta je usteda u proizvodnji vrlo dobro,verovatno mnogo bolje od tebe.Ono sto je smesno sa tvoje strane nije kako navodis da neko vodi racuna o tome da pristedi,to je normalno.Smesno je da kao neko ko se trudi da zvuci ozbiljno na forumu o tehnici tvrdis da je zvuk skupe komponente kompromitovan zbog visine stalaka.Pa valjda ima tamo neki "idzinjer" u firmi, jel toliko tesko zdravom logikom videti da su zvucnici zakoseni i da sa par cm nize ''ciljaju'' u istu metu kao da su normalni u odnosu na pod pa 5-6cm vislji.Malo inzenjerskog pristupa tehnici,mani se marksizma to je vreme za nama.

Inace to sto zli hifi proizvodjaci tvrde nista nije istina,to je bar jasno.

 

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, Nomimasen said:
20 sati ranije, beatgoeson said:

Hajde da se, konačno, javi neko ko razmišlja, i  da prokomentariše ovo što ću sada da napišem. Ne gubim nadu da na forumu ima i neko inteligentan.

Zašto se preporučuje eliminisanje prvih refleksija kod hi-fi sistema? Zato što će, u momentu dolaska do uha interferirati sa direktnim signalom i izmeniti ga. Što je glasniji sekundarni signal, promene osnovne informacije o zvuku su veće.

Šta reći o sistemu u kojem se namerno provociraju ne samo prve, nego i druge i treće refleksije, tako što su zidovi blizu jedan drugom (mala prostorija)? Vreme potrebno da druge i treće refleksije stignu do uha je kratko, zbog skučenosti prostora. Na taj način, uho sve to zajedno tretira kao jedan te isti signal. U nekim situacijama, refleksije bivaju glasnije od osnovnog signala. Refleksije imaju energiju dovoljnu za višestruko odbijanje jer se, zapravo, sluša prilično glasno, a zidovi su blizu.

Dobijamo zvuk koji samo liči na ono što je zapisano na CD-u. Dobijamo i takve forme zvučnih talasa koje ne liče na ono što je zapisano na CD-u. Takvi talasi su potpuno nova informacija, kakva na CD-u ne postoji a mi je čujemo. Instrumenti zvuče "kako ispadne", a ne kako u prirodi zvuče. Slušalac ostaje zadivljen kako sve to sve drugačije i bolje zvuči od svega što je čuo do sada, jer se javljaju i neke stvari koje na istom snimku nikada nije čuo.

Nije mi jasno zašto imate desetine tema o akustičnom tretmanu sobe, a odjednom ne vidite ništa čudno u glasnoj svirci u špajzu golih zidova? Karikiram, naravno, ali je pravo stanje stvari blizu ovom opisu.

Два момента су важна код рефлексија : 1. ако се одстране онда се добија одзив глуве коморе а тај звук никад није био добар

 2 . када се говори о рефлексијама треба имати у виду стварне физичке величине , где рецимо таласна дужина варира од неколико цм до неколико метра  / дужина таласа = брзина звука / фрекфенцију / . И ако се говори о пар центиметра  још је и могуће пригушење , али када се крене са величинама од 20-30-40-50 цм , врло је тешко било шта урадити .

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, sondek said:

Davno ne videh veću teoriju zavere,stvarno zivimo u dugogodisnje zatvorenom drustvu sa velikim posledicama po nacin razmisljanja...jesi li svestan kakva smejurija je ovo sto sad napisa...

...neko će bas da ima problem sa zvukom zvucnika od nekoliko hiljada evra zbog toga sto je pristedeo na 5 ili 10 cm stalka.Kazem ti, problem je blizina slusanja.Nije to planirao Sonus da se slusa sa 140cm,da je dalje zvucnik nikakav problem.Ovako, nesto niža stolica kakvih ima u svakom salonu namestaja resava slusanje.Inace stalci i zvucnici su zakoseni pa je normalno da su nizi ,a i fino se mogu podešavati sto se ugla tiče.

sonus.jpg

нису теорије завере , него по мало и сурова реалност . Пре годину две у АР је изашао текст о томе како газде фирми наручују пројекте за своје кутије .....можда не за оне скупе моделе , али за кршеве од пар хиљада евра само зврче .

   Ја сам се два дана смејао начину на који је све испричано

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vdzele said:

Zexx - Nigde nisam napisao da su ti strani forumi ugledni. Pitanje možeš i sam da postaviš negde. Možeš slobodno upotrebiti moj nick pa nek se smeju.

Cenim da je bilo i onih koji su takva skeptična pitanja postavljali i za automobilsku industriju ranije, verovatno su i oni bili ismejani. Čuj da jedan VW vara kupce !! To je nemac i tu nema....

Nemam nikakvo poverenje u korporacije i njihove brendove. Mogu da saslušam njihov marketing ali im ništa ne verujem. Ja sam potpuno suprotnog stava od nekih ovde čiji je interes da pišu: brend je brend.

Inače uglavnom obitavam na ekonomsko političkim forumima.

 

 

Ja sam napisao ugledni, i bio sarkastičan, naravno, a ovakvo pitanje svakako ne bih postavio, ni tamo, ni bilo gde drugde...

Link to comment
Share on other sites

Negde moram započeti.

Naime, prilično mi je zanimljivo koliko komentara je usledilo po mom postavljanju fotografija sistema. Prilično britko se pristupilo i analizi verovatnog zvuka kod mene, od strane onih koji sistem nisu čuli. Takođe, nije bilo ni onih sjajnih *samo uživaj, sto godina slušao!* povika.

Ne razumite me pogrešno, meni to ni najmanje ne smeta. Naprotiv! Pogotovo ne izostanak pomenutih povika.

@Admiral

Jedino što je u ovoj prostoriji bilo zadato je postojanje pijanina u njoj. Sve ostalo je isprobano. Drugi zid, drugo mesto za pijanino, izostanak zvučnika iza. Uglavnom sve zamislive kombinacije. Kada na forumu pominjem čistu situaciju kao polaznu tačku u radu na sobi, to ne znači da je ono što vidiš kod mene polazna tačka. Bila je, ali je sada ovako, jer je ova postavka u zadatim okvirima dala najbolji rezultat. Takođe, u prostorijama ovih razmera i veličinina, rezultati koje dobijam sa zvučnicima blizu bočnih zidova i velikim razmaknućem su bolja kombinacija od ostalih. Izvučenost napred mi se podrazumeva.

Ovo je prostor u kom slušam, vežbam gitaru i klavir, radim na muzici i pišem muziku. Sklop okolnosti. Ovo nije dnevna soba, ali jeste radna soba, isključivo muzička.

Manjkavosti ovog setapa prihvatam, one svakako postoje. Ipak, proveo sam podosta vremena ispitujući da li je bilo šta od njih neprihvatljivo intruzivno. Neke stvari ovde ne mogu da dobijem, ali ono što dobijam me čini prilično spokojnim, u radu i neradu. Pozivam te da dođeš do mene i poslušaš, pa onda porazmisliš da li je prisustvo muzičkih instrumenata u sobi u kojoj se sluša muzika sistemska greška. Zvučnici iza, isprobano, doprinose kontrolisanosti basa kod mene.

@vdzele

Nabavio sam napokon prikladnu stolicu, pošto sam bez stare prikladne ostao, silom prilikama. Ova je udobnija i podesive visine. Sada su visoki par centimetara iznad visine ušiju, kako spada. Razlika je krupna. Slažem se da je većina vas čula moj sistem sedeći previsoko. Moje Cremone su starije od prikazanih na slici, sa nešto drugačijim stalkom, te zakošenje nije podesivo u toj meri.  

@den!s

Room Tunes se vide u uglovima iza zvučnika, dugački uspravni paneli. Gore u ćoškovima ih nema, za sada. 

Visina plafona je kod mene 3,6m. Bitan faktor. Pod su drvene daske. Zidovi iza i sa leve strane zvučnika su spoljni, debljine 50cm. Druga dva pregradni, debljine 20cm. Tepih je star nekih pedesetak godina, od čiste vune.

Gotovo identičan sistem onom kog vidite sam neko vreme slušao u prostoriji od 36m2, istovetna gradnja. Nešto od onog što ovde dobijam, tamo nisam. Sticajem okolnosti, radi se o karakteristikama koje smatram suštinskim. Prirodan tonski balans, punoća i čistoća srednjih i osećaj integralnosti cele zvučne prezentacije. Tamno obojen bas, takođe. Toga u većem prostoru nije bilo u ovoj meri, ma koliko se trudio da to pridobijem. 

Sistem kod @vdzele ima priličan potencijal, naglašavam - tek sa NN KSN zvučnima sam to čuo. Bilo je naznaka boje u srednjima koju vrlo retko čujem u sistemima. Pomenute Yamahe ne smatram hi-fi zvučnikom ni u kom pogledu. Deluje vintaž, simpatičan je kao relikt prošlosti, ali nikako ne može biti posmatran kao referentna tačka bilo koje vrste. 

Jeste mi jasno zašto su se komšiji iz Karlovaca dopali. Nalikuju, u srednjotonskom području, njegovom sistemu. Nije mi još uvek jasno kako potpuno monohromatska zvučna slika može biti izvor slušnog užitka.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@sondek - Prošle godina kad sam bio kod tebe ostalo mi u pamćenju da sam mi rekao da si pravnik. Očigledno sam pogrešio te ti se izvinjavam.

Iz razloga što mi se obraćaš tim tonom ja se više neću tebi obraćati, nadam se da ćeš i ti moje komentare ignorisati. Sumnjam da bi tim tonom bio prihvaćen u nekom otvorenom društvu.

Link to comment
Share on other sites

@Nomimasen Prihvatam poziv na slušanje, hvala.

Što se tiče mojih naizgled "zdravo za gotovo" primedbi tek na osnovu fotografije, iskazanih pritom na način tvrdih stavova, moram da ponovim i još jednom naglasim sledeće:

Konstatacije o neprihvatljivosti spoja velike rezonatne kutije pijanina i zvučnika u istom (a kamoli prilično stešnjenom) prostoru počivaju ne na nekoj dogmi preuzetoj iz udžbenika već na iskustvu. Slušao sam godinama intenzivno hifu u spoju sa pijaninom. Sinergija je moguća u smislu da se u krajnjem ishodu "loši aspekti" potru "dobrim aspektima" te da na kraju prevlada izvesna muzikalnost.

Ne sporim dakle da krajnji ispod biva krajnje prijatan. Bespogovorno tvrdim da, koliko god sada bilo dobro, biće još bolje bez klavira koji se sudara sa zvučnikom. Da li može bolje, koliko god sada bilo dobro? Da, može.

Link to comment
Share on other sites

On 5/25/2017 at 20:41, trotter said:

Beatgoeson je ovde pokusavao da opise uslove slusanja kod tebe, mislim da nije dobro shvacen, mada, covek nije nesto narocito popularan iz meni nepoznatih razloga, pa mnogi nisu ni "citali" ono sto je napisao. Sa slikama je dosta jasnije.

Javio se i pokoji glas razuma. Moja provokacija po pitanju inteligencije forumaša se (možda) isplatila, iako je zaradila upozorenje od Infidela.

Dakle, pokušavam da upozorim Gorana da napisanu recenziju, za njegovo dobro, jednostavno zaboravi. Bilo da mu se ona sviđa ili ne, napisana je na osnovu pogrešnih slušnih informacija. Samo nečitanju i nekoj neobjašnjivoj mržnji prema meni mogu da objasnim start njegovih "prijatelja", koji ga brane (!?) od mene. Lazar mi reče da treba da me je sramota (!?). Da li je to isti onaj Lazar kod kejeg sam bio u kući?

Da odmah razjasnim - svi mi pogrešno koristimo termin "near field". Taj termin ne opisuje slušanje iz blizine, nego takvo slušanje kod kojeg preovlađuju direktni talasi, a ne refleksije. Kod Nomimasena nije takav slučaj, to nije near field postavka.

Uostalom, njih dvojica to sami objašnjavaju, već koju godinu unazad, samo vi (opet) niste čitali, niti ste razumeli. Oni kažu (po sećanju):  krećeš od prazne sobe, testiraš razne pozicije zvučnika i oprezno puniš prostor uobičajenim kućnim potrepštinama, bez akustičkog tretmana, dok ne svedeš sekundarne refleksije na poželjnu meru.

Ah, da... oni ne kažu "sekundarne refleksije" nego "sprega sobe i sistema".:rolleyes: A poželjna mera refleksija je takva, da zvuk bude drugačiji ("bolji") od svega što ste čuli do sada.

Da se vratim na Vdzeleove zvučnike. Pokopavanje tog zvuka od strane naših drugara je najbolji dokaz da im je  sistem vrednosti, po pitanju ocene zvuka, duboko poremećen. Potiče iz neke druge dimenzije, a ja znam i iz koje.

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/26/2017 at 0:48, sondek said:

Postavka takva da se nikakav uticaj prostorije ne oseti.

Au, kakva zabluda. Imaš neki poseban organ kojim si to registrovao?:D Moraš biti oprezan sa time, nemaš nikakvu referencu za procenu i poređenje. Ja imam, slušao sam sistem Milana Dragojlova - ovo je isti princip, samo manje upadljiv. Takođe sam slušao i izvanredne "obične" sisteme, koje bi sada, kanda, svi odreda mogli da pobacaju na otpad.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, beatgoeson said:

Dakle, pokušavam da upozorim Gorana da napisanu recenziju, za njegovo dobro, jednostavno zaboravi.

Osim Goranu, ja bih preporučio i svima drugima da tu ''recenziju'' slobodno zaborave. Eto u nečemu se i slažemo.

 

1 sat ranije, beatgoeson said:

Bilo da mu se ona sviđa ili ne, napisana je na osnovu pogrešnih slušnih informacija.

 

Ne znam da li je napisana na osnovu ''pogrešnih slušnih informacija'' ili je uzrok nešto drugo (može biti više različitih razloga), u svakom slučaju je POGREŠNA.

Slušao sam Goranove uređaje u dva različita sistema i u okviru tih sistema u više različitih postavki. Opisi tih uređaja iz Turbo-Nomijeve ''recenzije'' nemaju blage veze sa onime kakvi ti uređaji zaista jesu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...