Jump to content


Strujni kablovi-condicioneri


babylon11

Recommended Posts

  • Replies 892
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 months later...

Hteo bih da iznesem moj pogled na temu strujnih kablova

 

1. Strujni kabl ne moze da poboljsa zvuk.Struja koja dolazi do uticnice,takva je kakva je i na nju ne mozemo da uticemo.Svrha strujnog kabla je da ta,i takva struja dodje do pojacala,a da se ne izgubi jos po nesto.Dobar presek i kvalitetni kontakti su sve sto se ocekuje od dobrog kabla.Slazem se da dobro odradjeno napajanje pojacala smanjuje potrebu oko igranja sa kablovima.

 

2. Razni distanceri za kablove su,po meni,suvisni.Razumem da su po podu od zemlje ili betona,ali po parketu,koji je sam po sebi izolator,ne vidim svrhu njihove upotrebe.

 

3. Takodje smatram da su nepotrebni i sirmovani kablovi,iz prostog razloga sto je napon kod nas (uglavnom )jako nestabilan(u rasponu od 200-240v),te da bi prikuplanjem smetnji od ostalih uredjaja napon pao za desetak volti,sto je u granicama svakodnevne upotrebe.

 

4. Da li ste sigurni da je vas suko utikac uzemljen?

Posto je uslov za kvalitetnu isporuku struje dobar presek kabla idobri kontakti,dobra masa,da li vas suko utikac ima masu,tj, da li je cela vasa zgrada uzemljena?Desavalo se da prilikom nekih radova oko, i u zgradi, dodje do prekida uzemljenja,tako da u stvari Vi u stanu imate takozvanu plivajucu masu.Tu nikakav strujni kabl ne moze pomoci.

 

Zakljucak:ako neko ne oseti razliku kod promene kabla,to moze da znaci da ima kvalitetnu struju do uticnice,kvalitetno napajanje samog pojacala, ili da nemaju uzemljenje,

 

Za one koji razliku cuju,sledi igranka bez prestanka.

 

 

I ,da ,ovo nije sala,ako zelite da proverite da li Vas suko ima uzemljenje,spojite zicu mase sa cesmom(slavinom).Ona je sigurno uzemljena,jer su vodovodne cevi pod zemljom.Ovo su probali samedicinskim aparatom u jednom domu zdravlja...i radilo je.

Link to comment
Share on other sites

4. Da li ste sigurni da je vas suko utikac uzemljen?

I ,da ,ovo nije sala,ako zelite da proverite da li Vas suko ima uzemljenje,spojite zicu mase sa cesmom(slavinom).Ona je sigurno uzemljena,jer su vodovodne cevi pod zemljom.Ovo su probali samedicinskim aparatom u jednom domu zdravlja...i radilo je.

Ne!

Na svu srecu (a lako je mogla biti i nesreca) probalo se u domu zdravlja

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Stvarno za ne poverovati

Aj sad da trazimo Vucica da dovede Nordost od Djerdapa ili TENT-a specijalno do necijih transporta,mono blokova i sacuvaj me boze sta se sve moze procitati ovde

Probajte neke Novkabel ili neki domaci kabl mozda i neprodje struja uopste kroz njih

bitno je da je strani i da je tamo neki mamlaz 679 godina proveo razvijajuci bas taj komad zice za audiofile koji cuju razliku u 220v 50hz.

Zlo i naopako

Link to comment
Share on other sites

Kad ste vec zakacili uzemljenje imam pitanje,:sve instalacije u stanu su zamenjene sa plastikom i naravno nema vise uzemljenja.Da li postoji neki nacin da se opet uzemlji instalacija u stanu?

Nacin oko pravilnog uzemljenja je posao za Elektrodistribuciju,a ne vodovod

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Nacin oko pravilnog uzemljenja je posao za Elektrodistribuciju,a ne vodovod

:cheers

Da,ali problem je sto se u svim starim PKB-ovim zgradama uzemljenje radilo preko cevi.Neko mi je jednom rekao da to treba da se "nuluje" dole kod ormara,sta god to znacilo.Da li je to uopste dobar nacin za uzemljivanje?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Pitao sam ja Dejana,ali i on se time nije petljao, kaže može i ovako i onako

Da, treba da vezes uzemljenje (to je zuto-zelena zica u kablu). Unutar Menueta je ta zica vezana za kuciste uredjaja i na taj nacin je kuciste uzemljeno a ti zasticen. Sirm Lapp kabla medjutim nemoj da vezujes ni na jednom kraju za masu - ostavi ga otvorenog.

 

Ljudi otkace uzemljenje u strujnim kablovima jer se na taj nacin sprecava ponekad pojava ground Loops kao i prolazak raznoraznog djubreta iz mreze u sam uredjaj, preko njegove mase, ako je zakacena za uzemljenje. To onda zna da degradira zvuk uredjaja, pa je onda najjednostavnije otkaciti uzemljenje. Iz sigurnosnih razloga medjutim to ne treba raditi ...

Link to comment
Share on other sites

"

1. Strujni kabl ne moze da poboljsa zvuk. "

 

Na osnovu cega iznosis ovako decidiran stav ?

 

"Struja koja dolazi do uticnice,takva je kakva je i na nju ne mozemo da uticemo."

 

Mozemo. Mozemo da je filtriramo, ispravljamo pa cak i iz tako ispravljene struje da ponovo napravimo naizmenicnu koja ce biti gotovo idealna sinusoida. Znaci mozemo da radimo sve sto hocemo ...

 

 

"Svrha strujnog kabla je da ta,i takva struja dodje do pojacala,a da se ne izgubi jos po nesto.Dobar presek i kvalitetni kontakti su sve sto se ocekuje od dobrog kabla."

 

Mozda su to tvoja ocekivanja od strujnog kabla. Ja Imam ista takva ocekivanja kada je u pitanju sporet ili frizider. Ali ne i kada je u pitanju HiFi.

 

"Slazem se da dobro odradjeno napajanje pojacala smanjuje potrebu oko igranja sa kablovima."

 

Pitam se samo sta je to: "dobro odradjeno napajanje" ?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Na zalost,ja sam samo ljubitelj muzike ,ali ni malo obrazovan po pitanju elektronike.Sve sto sam izneo ukratko je izneto od onoga sto sam saznao u razgovoru o ovoj temi sa profesorom elektrotehnickog fakulteta.Naravno da mi je on to podrobnije obrazlozio,ali ja sam postavio samo ukratko ono sto sam ispravno shvatio.

 

Dokazivanje ovakvih tvrdnji ostavljam ljudima koji se razumejuu problematiku.

 

Hteo sam dobronamerno da iznesem saznanja do kojih sam dosao ,nadam se, na merodavnom mestu.

Link to comment
Share on other sites

Na zalost,ja sam samo ljubitelj muzike ,ali ni malo obrazovan po pitanju elektronike.Sve sto sam izneo ukratko je izneto od onoga sto sam saznao u razgovoru o ovoj temi sa profesorom elektrotehnickog fakulteta.Naravno da mi je on to podrobnije obrazlozio,ali ja sam postavio samo ukratko ono sto sam ispravno shvatio.

 

Dokazivanje ovakvih tvrdnji ostavljam ljudima koji se razumejuu problematiku.

 

Hteo sam dobronamerno da iznesem saznanja do kojih sam dosao ,nadam se, na merodavnom mestu.

 

Ok izneo si klasican Inzinjerski pristuo prema uticaju kablova na zvuk i to je ok . Ima dosta istine u tome . Kablovi su prevara veka  a da uticu na zvuk Bogme uticu itekako  . Ne treba bacati na kablove neke ogromne pare .  Otpr . . 20% od ukupne vrednosti sistema to je po meni neki max . . Aktivni kondicioner je  sasvim druga prica  , ja ga imam i zadovoljan sam,  pre svega zastitom koju pruza uredjajima  pa posle i za svo  ostalo. Pisalo se o tome ovde na temi  - da ne ponavljam

 

 Ne postoji kabal koji ce nadomestiti rupu koju napravi losa audio komponenta u sistemu .  

Link to comment
Share on other sites

Stvar u vezi strujnih kablova moze da bude jednostavna. Vi imate u Beogradu zastupnika za Crystal Cable, Vladu. On je spreman da da neki od Crytsal Cable strujnih kablova na probu. Znaci pozajmite kabl na slusanje, utaknete ga u sistem i onda slusajte sta ce da se desi. I onda napisite kako strujni kabl ne utice na zvuk ... ili ga nahvalite do neba. Svejedno ... ali probajte a nemojte se rukovoditi nekim rekla-kazala pricama.

 

Drugo, nisu svi aktivni filteri isti. I oni rade po raznim principima. Ako sam dobro razumeo Suca77 ima PS Audio PPP. To je dobar aktivni strujni regenerator ali nema uklanjanje DC komponente koja postoji u mrezi. To mu je mana. Taj problem se resava stavljanjem recimo IsoTek Syncro strujnog kabla izmedju mreze i PS Audio PPP. Takodje je preporucljivo na tom mestu isprobati par razlicitih strujnih kablova i videti sta ce se desiti sa zvukom i/ili slikom. Poceti recimo sa PS Audio AC-12 (ima da se nadju polovni za trecinu cene).

 

Razlog zasto ovo pisem lezi u tome da se ponekad moze desiti da te razlike, koje nastaju zamenom strujnih kablova, mogu biti frapantno velike. Iznenadjujuce velike i znacajne po zvuk celog sistema.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...