Jump to content


Police


Prepodobni Hifije

Recommended Posts

Nego kako se zvuk prostire kroz materijal nego u vidu oscilacija???

 

Evo napisao u prethodnom postu šta je zvuk i kako se taj poremećaj prenosi kroz materijal.

Mi možemo potpuno lokalno da izazovemo poremećaj u materijalu, i da se on prenosi kroz materijal.

A može da se izvrši spoljna pobuda po celoj površini, i da se nazad emituje u vazduh.

 

Zato je dobro da struktura ima Å¡to viÅ¡e lokalnih ukrućenja, jer su oscilacije manje (manja amplituda). Istina, onda se pomeraju i podruÄje viÅ¡ih frekvencija, jer je to odreÄ‘eno izmeÄ‘u ostalog i razmakom taÄaka oslonaca. MeÄ‘utim, na viÅ¡oj frekvenciji je niži energetski nivo tog oscilovanja, pa kada se iskombinuje sa materijalima tj. kombinacijama viÅ¡e materijala i struktura (sendwich), koja imaju samopriguÅ¡na svojstva, dobije se struktura koja (skoro da) ne emituje. Denis je to u praksi vrlo lepo uradio.    :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Piše lepo slikovit.

 

Nemam nikakvu tabelu da ti ponudim. Kada ÄukneÅ¡ kamenu ploÄu sem tog visokog tona na koji aludiraÅ¡ Äuje se i dodatni vrlo mutan dublji odziv. Jednako loÅ¡e kod kamene ploÄe je Å¡to se veliki deo spoljnih vibracija, pa i onih iz ureÄ‘aja odbija od ploÄe i vraća u okolinu, pa i ureÄ‘aj. To je poslednje Å¡to nam treba.

Svaki put iznenadiš novim otkrićima. :razz:

 

Å to se kamenih ploÄa tiÄe, setio sam se da imam neki granit. OÄekivao sam da će dati viÅ¡i zvuk, no, ne menja na stvari. Direktna radijacija nekog zvuka te frekvencije sa ploÄe, pod pobudom muzike iz okoline je... neću ni da razmiÅ¡ljam o tome. B) Neka minimalna rezonancija je moguća, ali ću je ja zanemariti, jer je neminovno manja po amplitudama koje uzrokuje, nego neka druga, sa drvene ploÄe, recimo.

 

Ako bi se znalo konkretno kolika je Å¡teta kada se ureÄ‘aj trese frekvencijom od 1KHz, sa amplitudom od jednog mikrona, a kolika kada je to 200Hz sa amplitudom pedeset, ali, ne "uÅ¡no"  mereno, bilo bi sve lakÅ¡e. 

 

Ovo za odbijanje vibracija... pa to je sve tolika spekulacija da se ne vredi upuÅ¡tati. :D Toliko ima tu aspekata, da bi se mogla pisati disertacija. Kod viÅ¡ih frekvencija to odbijanje može biti Äak korisno, jer je moguće da delimiÄno oslabi dolazeće talase, kod nižih frekvencija se ne razlikuje "upijajuća" moć daske i kamena... izvoÄ‘enje pauÅ¡alnih zakljuÄaka je Äista magla.

Link to comment
Share on other sites

Ovako napisano, ljude će navesti na pomisao da će granitna ploÄa na polici zaista da "zvoni". B)

 

Možda nisam u pravu, ali bih rekao da je veća opasnost ploÄe koja rezonira na nižoj frekvenciji. TeÅ¡ko mi je da zamislim glasnoću muzike koja bi svojim visokim frekvencijama pobudila teÅ¡ku kamenu ploÄu na rezonancije opasne po ureÄ‘aje. Visoke frekvencije su usmerene, već posle dva-tri odbijanja od zidova potpuno eliminisane. Na mestu gde je polica njihova energija je potpuno mala.

 

Å to idemo na niže frekvencije, njihova energija je veća, posle viÅ¡e odbijanja od zidova talasi budu i superponirani. Da ne kažem - i amplitude su veće, pa će ureÄ‘aj viÅ¡e da se trese.  

 

Sam izraz "zvonjava" neodoljivo nagoni na placebo efekat prilikom testiranja. :D

 

 

Kao Å¡to sam u nekom postu napisao, to zavisi od viÅ¡e karakteristika materijala. Metali viÅ¡e "zvone" jer imaju homogeniju strukturu, kroz koju se efikasnije prenosi poremećaj, dok granit ima nehomogenu strukturu kroz koju se taj talas viÅ¡e priguÅ¡uje tokom prenosa. Drugo, možda se stekne takav utisak i iz razloga Å¡to se uvek koriste tanje table od Äelika, dok se od kamenih materijala rade deblje police, pa i to utiÄe na amplitudu vibracije i karakteristiku priguÅ¡enja (pozitivno, tj. veće samopriguÅ¡enje).

 

Ne možemo da priÄamo o niskim frekvencijama na taj naÄin. Zavisi o kojim frekvencima priÄamo, jer će neka drvena polica imati neko emitovanje tj. jedan od osnovnih tonova (onaj najniži) možda na podruÄju 400-700 Hz, dok će ona polica od Äelika imati neki ton na 2-4 kHz. Tu se ne radi o niskim frekvencijama tipa 40 Hz, pa da možemo priÄati o viÅ¡e odbijanja od zidova, i sporog priguÅ¡enja. JoÅ¡ jedan razlog Å¡to je eventualno emitovanje sa police na vrlo niskom nivou glasnoće, tipa -30 dB u odnosu na referentni nivo iz zvuÄnika i to ako je polica JAKO loÅ¡a i zveÄi samo tako, pa sve do nivoa -60 dB, Å¡to bi bilo vrlo dobro.

Link to comment
Share on other sites

Beatgoeson,

Ovako po sjećanju, možda nije baÅ¡ najtaÄnije, brzina prostiranja zvuka u vazduhu je 330m/s (taÄno), a u Äeliku oko 5600m/s.

U mermeru i granitu, nisam siguran, ali je bliže Äeliku, recimo nekih 2500 do 3000m/s.

 

Gugl je majka.  :lol:

 

http://www.engineeringtoolbox.com/sound-speed-solids-d_713.html

 

InaÄe, kod krutih tela, Å¡to je veća tvrdoća i homogenost materijala, to je veća brzina prostiranja zvuka. 

 

Upravo odnos tvrdoće/savijanja odreÄ‘uje Å¡ta je pogodno za kalotu visokotonca - Beryllium i Diamond.

Link to comment
Share on other sites

Ne možemo da priÄamo o niskim frekvencijama na taj naÄin. Zavisi o kojim frekvencima priÄamo, jer će neka drvena polica imati neko emitovanje tj. jedan od osnovnih tonova (onaj najniži) možda na podruÄju 400-700 Hz,

 

Pa, u praksi je to, najÄešće, znatno niže. ObiÄno su ploÄe Å¡ire od pola metra, pa i od metra. Ali, sve i da je 500Hz, koji je red veliÄina energije od te frekvencije na mestu gde su ureÄ‘aji, a koji od rezonantne frekvencije granita? Naravno da 40Hz nije isto Å¡to i 500, ali postoji dug prelazni put. Iz prakse znam da se na 150Hz deÅ¡ava da ti se levo uho naÄ‘e u neÄujnom modu, a desno u Äujnom... imaÅ¡ utisak kao da si ogluveo na jedno uho. :screwy Pa to je frekvencija gde jedva da se pojavljuju simptomi usmerenosti. Itekako treba na 500Hz uzeti u obzir faktor odbijanja od zidova.

 

Å to se emitovanja zvuka sa police tiÄe - tema je potpuna besmislica. Uz toliki obiÄni, nenaÅ¡timovani nameÅ¡taj u sobi? :heat

Link to comment
Share on other sites

Pa, u praksi je to, najÄešće, znatno niže. ObiÄno su ploÄe Å¡ire od pola metra, pa i od metra. Ali, sve i da je 500Hz, koji je red veliÄina energije od te frekvencije na mestu gde su ureÄ‘aji, a koji od rezonantne frekvencije granita? Naravno da 40Hz nije isto Å¡to i 500, ali postoji dug prelazni put. Iz prakse znam da se na 150Hz deÅ¡ava da ti se levo uho naÄ‘e u neÄujnom modu, a desno u Äujnom... imaÅ¡ utisak kao da si ogluveo na jedno uho. :screwy Pa to je frekvencija gde jedva da se pojavljuju simptomi usmerenosti. Itekako treba na 500Hz uzeti u obzir faktor odbijanja od zidova.

 

Å to se emitovanja zvuka sa police tiÄe - tema je potpuna besmislica. Uz toliki obiÄni, nenaÅ¡timovani nameÅ¡taj u sobi? :heat

 

Nisam mislio na odbijanje vazduÅ¡nih vibracija, već onih koje stižu iz ureÄ‘aja, bez obzira na njihovo izvorno poreklo. ZnaÄi, ureÄ‘aj sam proizvodi vibracije i prima ih iz okoline i teži da ih se oslobodi preko nožica (kad buva skoÄi u vis Zemljin centar mase se pomeri za prc u suprotnom smeru). Kamen veliki deo vraća u ureÄ‘aj i doda joÅ¡ poneÅ¡to.

Link to comment
Share on other sites

pre nekih 10-ak dana sipao sam kvarcni pesak (onaj sitni) u zvucnicke stalke. napunio sam ih do vrha. to je trebalo da se desi pre 7 godina, ali eto nije. dakle, 7 godina sam drazao zvucnike na supljim stalcima.

i pravo da vam kazem, nisam ocekivao nikakvu razliku u zvuku.

posle nekog kratkog perioda navikavanja iznenadjenje, i to veliko. 

srednji tonovi su dosli u prvi plan. dominiraju. odlicno se cuju, dobio sam gomilu detalja u tom spektru, ali su zato visoki izuzetno losi. ne cuju se od srednjih.u prvi mah sam mislio da je jedan visokotonac pokvaren.

 

potom sam unutrasnjost cd plajera oblozio nekom sundjerastom izolacijom (za grejanje) - blago poboljsanje.

 

zatim sam, ispod cd plejera imam granitnu plocu ispod koje je neka antivibracijska traka, sklonio granit i cd postavio direktno na policu (drvenu). tu sad ne mogu da provalim da li je zvuk losiji ili bolji. ponekad mi se cini jedno, a nekad drugo.

 

generalno, zvuk mi je totalno pokvaren. do pre 2 nedelje sam uzivao, a sad se nerviram.

verovatno cu da izvadim taj pesak iako mi nije logicno. stalci su mi ranije zvonili sve u 16, a sad kad kucnem daju tup zvuk.post-11691-0-19903800-1336583870.jpgpost-11691-0-27466800-1336583891.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vibracije i boomi bass su prikrivale pravi karakter zvucnike u sinergiju sa sobu i ostatak sistema. Sad ga cujes kakav je. 

 

Sledeci koraci NAPRED su resavanje sobne akustike koja podrazava zestok visoki spektar zvuka. Staklo, koza, parket, laminat, goli puni zidovi, prazna soba i sl. 

 

Koji su zvucnici, izvor, pojacalo i kablaza?

Link to comment
Share on other sites

generalno, zvuk mi je totalno pokvaren.

 

Ono što treba sada da radiš - jedno vreme da slušaš ovako kako je, da bi se navikao, pa da onda proceniš da li je sve u balansu.

 

Naime, nema sumnje da bi se visoki najbolje Äuli kada ne bi svirali ni srednji ni basovi. :D PoÅ¡to su ti se srednji popravili, uÄinilo ti se da se to desilo na uÅ¡trb visokih.

 

Å to reÄe Kajzer - napred se ide popravljanjem... popravio si jedno, sada ideÅ¡ dalje.

Link to comment
Share on other sites

pre nekih 10-ak dana sipao sam kvarcni pesak (onaj sitni) u zvucnicke stalke. napunio sam ih do vrha. to je trebalo da se desi pre 7 godina, ali eto nije. dakle, 7 godina sam drazao zvucnike na supljim stalcima.

i pravo da vam kazem, nisam ocekivao nikakvu razliku u zvuku.

posle nekog kratkog perioda navikavanja iznenadjenje, i to veliko. 

srednji tonovi su dosli u prvi plan. dominiraju. odlicno se cuju, dobio sam gomilu detalja u tom spektru, ali su zato visoki izuzetno losi. ne cuju se od srednjih.u prvi mah sam mislio da je jedan visokotonac pokvaren.

 

potom sam unutrasnjost cd plajera oblozio nekom sundjerastom izolacijom (za grejanje) - blago poboljsanje.

 

zatim sam, ispod cd plejera imam granitnu plocu ispod koje je neka antivibracijska traka, sklonio granit i cd postavio direktno na policu (drvenu). tu sad ne mogu da provalim da li je zvuk losiji ili bolji. ponekad mi se cini jedno, a nekad drugo.

 

generalno, zvuk mi je totalno pokvaren. do pre 2 nedelje sam uzivao, a sad se nerviram.

verovatno cu da izvadim taj pesak iako mi nije logicno. stalci su mi ranije zvonili sve u 16, a sad kad kucnem daju tup zvuk.

Za punjenje peskom je potrebno strpljenje. Prospi sve i sipaj po malo, dok ne naÄ‘eÅ¡ pravu meru. Neka to traje nekoliko dana, inaÄe će ti se utisci smeÅ¡ati. SipaÅ¡ 10% i onda na miru sluÅ¡aÅ¡ muziku, nikako ne pet taktova jedne iste stvari. Da se razumemo, nema garancije da su stalci uopÅ¡te dobri.

Nemoj dampirati plejer, niti bilo koji drugi uređaj.

Kad eksperimentišeš nikad ne menjaj više stvari odjednom.

I joÅ¡ jednom kljuÄna reÄ, strpljenje.

Link to comment
Share on other sites

^ ^ ^

hvala svima na javljanju.

sad je to bas problem, hocu da zadrzim srednje, ali mi nedostaju visoki. ako sve vratim u prvobitno stanje, bice mi zao srednjih.

akusticnost sobe je neizmenljiva jer nisam spreman da bilo sta uradim po tom pitanju (kad pljeskam rukama sve zvoni, znam da je to lose, ali tako je kako je, laminat, goli zidovi, stambena zgrada..). probacu da eksperimentisem sa pomeranjem zvucnika, samo da vidim sta ce se desiti, mada oni ne mogu puno da se pomeraju, zbog dece i sl.. 

stalci su diy, od debelih cevi. mana je sto spajkovi nisu postavljeni u jednakostranican trougao pa su malo nestabilni.

amp-musical fidelity a100x, cd-nakamichi cdp2e, zvucnici-dynaudio image one, ic-ecosse maesto ma2, zvuc-ecosse ms2.3 

planiram jos da promenim strujne. kupio sam zice i pravicu ih sam (3x3x0.75mm2 silikon... bilo je vec reci o tome na forumu).

ono sto cu uraditi je otprilike ono sto je turbo rekao. izvadicu neku kolicinu peska i slusati da vidim sta cu dobiti, i vec bi ja to uradio, nego bojim se, da ce mi se utisci izmesati i da cu se istripovati najstrasnije. upravo sto kazes turbo.

Link to comment
Share on other sites

Mora da te toza nagovorio za žice :) Ja ih joÅ¡ uvijek nisam naÅ¡ao jednostavno 0.75 nema kod nas.. Izvadi pola pjeska Å¡ta te koÅ¡ta , ja  moju policu nisam htio da punim zadovoljan sam ovako samo Å¡to sam ispod stakla zalijepio po dužini samolepljivu gumu tj dihtung za prozore i sve je ok ;)

 

Edit infidel: ne citirati ceo prethodni post!

Link to comment
Share on other sites

Prije svega Å¡to misliÅ¡ probati ja bi maknuo Å¡iljke izmeÄ‘u zvuÄnika i stalka. U ovom postavu oni "odvajaju" zvuÄnike od stalka. Bez njih, ili u kontra položaju to ima smisla , ovako ne . :wave2

Postoje stvari koje bih prihvatio uz razumno objašnjenje, ovako - ne. :D

 

Svrha svega posla oko stalka je da se umrtvi podloga na kojoj stoje zvuÄnicu i da se oni izdignu, da donjom stranom ne bi poskakivali po istoj, "zvrndajući" pritom.

 

U ovom sliÄaju mi se sve Äini u redu sa Å¡iljcima, možda ima smisla napred staviti isto dva, jer je daska u uglovima kutija, verovatno, mirnija nego na tom srediÅ¡njem delu.

 

NaroÄito bi me zanimalo razumno objaÅ¡njenje "tjuniranja" nosećeg stuba delimiÄnim punjenjem peskom, kao i bilo kakvo tjuniranje pasivnih elemenata iz okoline.

 

Postepeno punjenje stuba peskom podrazumeva povišavanje rezonantne frekvencije stuba i smanjenje energije koju on emituje svojim vibracijama.

 

Svaka rezonancija u sobi je nepoželjna. Rezonancije nikad ne prate idealno zvuk koji ih izaziva. PoÄinju sa kaÅ¡njenjem, zbog toga Å¡to su elementi koji rezoniraju izmaknuti od izvornog zvuka, kao i zbog inercije tih, uglavnom pozamaÅ¡nih, elemenata. Zbog iste inercije se emitovanje kasnije i zavrÅ¡ava. Ni oblikom talasa ne mogu pratiti ono Å¡to se emituje iz zvuÄnika. A pogotovo nivoom buke, koja je potpuno van kontrole.

 

DotiÄno tjuniranje rezonancija se, po svemu sudeći, pravda baÅ¡ izvesnim kontrolisanjem te buke. Po meni - buka je buka i nema Å¡ta da se kod nje kontroliÅ¡e, ona se mora odstraniti. Ako neki kontrolisani nivo buke ipak bolje zvuÄi od potpunog odsustva te iste buke, znaÄi da sistem ima neke druge probleme, koji se maskiraju kontrolisanim zamazivanjem "tjuniranim" rezonancijama.

Link to comment
Share on other sites

^ ^ ^

hvala svima na javljanju.

sad je to bas problem, hocu da zadrzim srednje, ali mi nedostaju visoki. ako sve vratim u prvobitno stanje, bice mi zao srednjih.

akusticnost sobe je neizmenljiva jer nisam spreman da bilo sta uradim po tom pitanju (kad pljeskam rukama sve zvoni, znam da je to lose, ali tako je kako je, laminat, goli zidovi, stambena zgrada..). probacu da eksperimentisem sa pomeranjem zvucnika, samo da vidim sta ce se desiti, mada oni ne mogu puno da se pomeraju, zbog dece i sl.. 

stalci su diy, od debelih cevi. mana je sto spajkovi nisu postavljeni u jednakostranican trougao pa su malo nestabilni.

amp-musical fidelity a100x, cd-nakamichi cdp2e, zvucnici-dynaudio image one, ic-ecosse maesto ma2, zvuc-ecosse ms2.3 

planiram jos da promenim strujne. kupio sam zice i pravicu ih sam (3x3x0.75mm2 silikon... bilo je vec reci o tome na forumu).

ono sto cu uraditi je otprilike ono sto je turbo rekao. izvadicu neku kolicinu peska i slusati da vidim sta cu dobiti, i vec bi ja to uradio, nego bojim se, da ce mi se utisci izmesati i da cu se istripovati najstrasnije. upravo sto kazes turbo.

Kupi kimber zvucnicke kablove i eto visokih  :thumbsup2  :listen

Link to comment
Share on other sites

Akustika je dosta zajebana disciplina. Oslanjati se na puku teoriju, principe rada ili stroge koncepte u realnosti ne vodi nekom razultatu. Kompletno akustiÄko okruženje i korišćena oprema su neidealni i zato nema svrhe težiti savrÅ¡enstvu već subjektivnom optimumu u datim okolnostima.

 

I prazan i polupun i pun stalak imaju neki rezonantni spektar. Eksperiment je jedini naÄin da se odredi optimum. Treba raditi sistematiÄno i strpljivo. Krene se od situacije koju dobro poznajemo i postepeno uvode promene, uz sluÅ¡anje na uobiÄajeni naÄin. Rad na frku samo stvara konfuziju.

 

I meni smetaju oni Å¡iljci ispod zvuÄnika. Taj kontakt bih pokuÅ¡ao da reÅ¡im na drugi naÄin.

O korigovanju akustike prostorije (bez radikalnih poteza) je teÅ¡ko govoriti napamet. Pomogla bi neka fotka. Odgovarajućim položajem zvuÄnika mogu da se eskiviraju neki problemi, opet eksperimentom.

Link to comment
Share on other sites

Postoje stvari koje bih prihvatio uz razumno objašnjenje, ovako - ne. :D

 

Svrha svega posla oko stalka je da se umrtvi podloga na kojoj stoje zvuÄnicu i da se oni izdignu, da donjom stranom ne bi poskakivali po istoj, "zvrndajući" pritom.

 

U ovom sliÄaju mi se sve Äini u redu sa Å¡iljcima, možda ima smisla napred staviti isto dva, jer je daska u uglovima kutija, verovatno, mirnija nego na tom srediÅ¡njem delu.

 

NaroÄito bi me zanimalo razumno objaÅ¡njenje "tjuniranja" nosećeg stuba delimiÄnim punjenjem peskom, kao i bilo kakvo tjuniranje pasivnih elemenata iz okoline.

 

Postepeno punjenje stuba peskom podrazumeva povišavanje rezonantne frekvencije stuba i smanjenje energije koju on emituje svojim vibracijama.

 

Svaka rezonancija u sobi je nepoželjna. Rezonancije nikad ne prate idealno zvuk koji ih izaziva. PoÄinju sa kaÅ¡njenjem, zbog toga Å¡to su elementi koji rezoniraju izmaknuti od izvornog zvuka, kao i zbog inercije tih, uglavnom pozamaÅ¡nih, elemenata. Zbog iste inercije se emitovanje kasnije i zavrÅ¡ava. Ni oblikom talasa ne mogu pratiti ono Å¡to se emituje iz zvuÄnika. A pogotovo nivoom buke, koja je potpuno van kontrole.

 

DotiÄno tjuniranje rezonancija se, po svemu sudeći, pravda baÅ¡ izvesnim kontrolisanjem te buke. Po meni - buka je buka i nema Å¡ta da se kod nje kontroliÅ¡e, ona se mora odstraniti. Ako neki kontrolisani nivo buke ipak bolje zvuÄi od potpunog odsustva te iste buke, znaÄi da sistem ima neke druge probleme, koji se maskiraju kontrolisanim zamazivanjem "tjuniranim" rezonancijama.

 

 

To je to.   :)

 

Mala dopuna.

Stalci sa Å¡iljicima služe upravo zato da se zvuÄna kutija odvoji od podloge, i da nema prenosa vibracija na pod.

Zato i jeste u 3 ili 4 Å¡iljate taÄke. Da se želi Å¡to bolji prenos (odvoÄ‘enje) vibracija iz kutije, tada bi se ostvarila Å¡to veća kontaktna povrÅ¡ina. ZvuÄni rezultat te varijante znamo.

Pošto na vrhovima i bridovima predmeta postoji nešto što se zove koncentracija napona (može da bude vibracija, toplota ili međuatomske sile), onda su nekada dobre varijante manjih kontaktnih površina i samoprigušnih svojstava. Npr. da je blue tack između kutije i stalka, a dole (stalak ka podu) su šiljci.

Link to comment
Share on other sites

Prije svega Å¡to misliÅ¡ probati ja bi maknuo Å¡iljke izmeÄ‘u zvuÄnika i stalka. U ovom postavu oni "odvajaju" zvuÄnike od stalka. Bez njih, ili u kontra položaju to ima smisla , ovako ne . :wave2

probacu, tj vec sam to uradio ali trebace mi neko vreme da cujem razliku. a potom cu da ih vratim, a da skinem podne, cisto da cujem sta se desava.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...