Jump to content


Police


Prepodobni Hifije

Recommended Posts

Akustika je dosta zajebana disciplina. Oslanjati se na puku teoriju, principe rada ili stroge koncepte u realnosti ne vodi nekom razultatu. Kompletno akustiÄko okruženje i korišćena oprema su neidealni i zato nema svrhe težiti savrÅ¡enstvu već subjektivnom optimumu u datim okolnostima.

 

Nijedna nauka nije baÅ¡ toliko rastegljiva, inaÄe nije nauka. Ako teorija kaže da se postavljanjem u ćoÅ¡ak dobijaju nesrazmerno pojaÄani i muljavi basovi a ti naÄ‘eÅ¡ da tvoje kutije upravo tamo odliÄno zvuÄe, to ne znaÄi da je teorija pogreÅ¡na, nego da imaÅ¡ loÅ¡e zvuÄnike.

 

 

I prazan i polupun i pun stalak imaju neki rezonantni spektar. Eksperiment je jedini naÄin da se odredi optimum. Treba raditi sistematiÄno i strpljivo. Krene se od situacije koju dobro poznajemo i postepeno uvode promene, uz sluÅ¡anje na uobiÄajeni naÄin. Rad na frku samo stvara konfuziju.

 

I teoretski i praktiÄno, pun stalak ima najviÅ¡u frekvenciju rezonancije, bez vazduha u sebi, koji je lako pobuditi na rezonanciju, itd. Kada budem pravio sebi stalke, ja ću ih napuniti, a ti sebi Å¡timuj. :) 

 

 

I meni smetaju oni Å¡iljci ispod zvuÄnika. Taj kontakt bih pokuÅ¡ao da reÅ¡im na drugi naÄin. 

 

Neko je ovde preporuÄio "uklanjanje" tih Å¡iljaka a ja obiÄno bukvalno Äitam napisano, pa sam zato reagovao. Svojevremeno sam (dok nisam ni znao da se ispod kutija neÅ¡to stavlja) svoje male kutije stavio na Äetiri mala pampura. U ovom delu ima mesta eksperimentima, jer teorija Äesto ne zalazi u Äisto praktiÄne probleme.

Link to comment
Share on other sites

Nijedna nauka nije baÅ¡ toliko rastegljiva, inaÄe nije nauka. Ako teorija kaže da se postavljanjem u ćoÅ¡ak dobijaju nesrazmerno pojaÄani i muljavi basovi a ti naÄ‘eÅ¡ da tvoje kutije upravo tamo odliÄno zvuÄe, to ne znaÄi da je teorija pogreÅ¡na, nego da imaÅ¡ loÅ¡e zvuÄnike.

 

 

I teoretski i praktiÄno, pun stalak ima najviÅ¡u frekvenciju rezonancije, bez vazduha u sebi, koji je lako pobuditi na rezonanciju, itd. Kada budem pravio sebi stalke, ja ću ih napuniti, a ti sebi Å¡timuj. :)

 

 

Neko je ovde preporuÄio "uklanjanje" tih Å¡iljaka a ja obiÄno bukvalno Äitam napisano, pa sam zato reagovao. Svojevremeno sam (dok nisam ni znao da se ispod kutija neÅ¡to stavlja) svoje male kutije stavio na Äetiri mala pampura. U ovom delu ima mesta eksperimentima, jer teorija Äesto ne zalazi u Äisto praktiÄne probleme.

 

Vazduh u stalku je manje-više nebitan. Pesak dampira zidove, a dodatna pasivna masa obara rezonantne frekvencije.

 

Da bismo se bavili naukom treba nam dovoljno znanja i podataka, Å¡to najÄešće nemamo. Zato su nam uÅ¡i uvek pri ruci.

Link to comment
Share on other sites

Vazduh u stalku je manje-više nebitan. Pesak dampira zidove, a dodatna pasivna masa obara rezonantne frekvencije.

 

Da bismo se bavili naukom treba nam dovoljno znanja i podataka, Å¡to najÄešće nemamo. Zato su nam uÅ¡i uvek pri ruci.

 

'Ajde!

 

Mene, vidiÅ¡, cev stalka podseća na orgulje i vazduh koji osciluje u njihovim cevima. Ovo nemoj shvatiti kao nauÄno objaÅ¡njenje, samo me asocira. Cevi u orguljama su otvorene, ili poluotvorene, ali to ne znaÄi da Å¡upljina u cevi stalka nema rezonantnu frekvenciju.

 

Ali, napredujeÅ¡ - otkrio si da pesak dampira zidove. Onaj slobodni deo (bez peska) se skraćuje, pa osciluje na viÅ¡oj frekvenciji. Ti imaÅ¡ neku drugaÄiju ideju? Možda si i u pravu, ali, sasvim sigurno da nisi. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Evo, imam ideju da napraviÅ¡ orgulje od zvuÄniÄkih stalaka.

 

Razumem tvoju potrebu za jednostavnm odgovorima, ali ne razumem ignorisanje moćnog alata koji ti je priroda dala.

 

Neću orgulje, sada pravim nešto drugo. :)

 

Branim neke principe, mada je pravljenje polica i stalaka na granici mojih interesovanja. Već sam, pre dosta vremena, u jednoj raspravi, iste takve (principe) branio kada je bilo pitanje gradnje zvuÄnika: da li je dobro dozvoliti stranicama zvuÄnika da "kontrolisano" rezoniraju, a u službi boljeg zvuka. B)

 

Å to se uÅ¡iju kao alata tiÄe - kada napraviÅ¡ sistem gde se (gotovo) iskljuÄivo Äuje ono Å¡to dolazi sa prednje membrane zvuÄnika, one to vrlo pedantno i sa zahvalnošću registruju.

Link to comment
Share on other sites

Neću orgulje, sada pravim nešto drugo. :)

 

Branim neke principe, mada je pravljenje polica i stalaka na granici mojih interesovanja. Već sam, pre dosta vremena, u jednoj raspravi, iste takve (principe) branio kada je bilo pitanje gradnje zvuÄnika: da li je dobro dozvoliti stranicama zvuÄnika da "kontrolisano" rezoniraju, a u službi boljeg zvuka. B)

 

Å to se uÅ¡iju kao alata tiÄe - kada napraviÅ¡ sistem gde se (gotovo) iskljuÄivo Äuje ono Å¡to dolazi sa prednje membrane zvuÄnika, one to vrlo pedantno i sa zahvalnošću registruju.

 

Primeti kako kad nesto tehnicki podbaci u Hi-Fi (od X razloga) objasnjava se da je to X faktor, something special, magija, organski, human, kao instrument, kao violina sto rezonira, ne treba muziku prigusiti nego kontrolisati.... zvuci poznato?  :D

 

EDIT: otvaram pivo. Jos neko da se prikljuci?

Link to comment
Share on other sites

 otvaram pivo.

 

Ja sam kod drugog.  :D

 

Bez obzira na objaÅ¡njenja, na nivou nekog trenutnog Å¡ićara, Turbo može da bude, na neki naÄin, u pravu.

 

No, u ljudima koji se povode za takvim raÄunicama, prepoznajem one koji se decenijama vrte u zaÄaranom krugu, gde zavrÅ¡avaju sa sistemom kojeg su prevaziÅ¡li joÅ¡ pre dve decenije, u oÄajnom finansijskom minusu. :huh:  

Link to comment
Share on other sites

Uredu je, moram primetiti da pored problematike oko stalaka obzirom da je visokotonce  pozeljno "rasprsiti" a midbass "umrtviti" pozeljno bi bilo npr. u bi-amping postavci amp za visoke postaviti npr. na staklenu policu dok amp za midbass postaviti na policu od npr. medijapana pa tako u tom spektru napraviti rez. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Kako u matematici , fizici te u ostalim znanostima , da bi dobili toÄan rezultat treba pravilno postaviti zadatak!. ZnaÄi Å¡to je i Äemu ( i zaÅ¡to) "služi " stalak¨za zvuÄnik-e ?.  Za koji ! tip ! zvuÄnika ? - za koju svrhu- ( pozicioniranje u smislu hi fi - a) ili kao nužno zlo u smislu iskoristivosti životnog prostora ( žena/ obitelj ) faktor? . Nastavit ću kasnije  :type

Link to comment
Share on other sites

stavi je NA cd,izmedju podloga za mis!

nisam lud. i ovako me smatraju za cudaka, prvo sam cd drzao na granitnoj ploci, a sada nju da stavim na cd?!  ;-)

salim se, probao sam ali nisam primetio neku razliku.

probao sam i sve varijante sa siljcima i rezultat je sledeci - siljci izmedju zvucnika i stalka LETE! granit takodje.

pesak ne vadim. dobio sam ono sto sam hteo. muzika mi je sad bolja nego ikad.

ciji je to ono predlog bio, mislim da je black coffe prvi predlozio. svaka cast, imas 100g kafe. da si u srbiji poslao bih ti postom. seticu se tebe cesto kad ujutru sam pijem kafu.

sad jos da smislim sta da stavim ispod zvucnika, jer stalak nije idealno ravan i zvucnik klizi po njemu. dovoljno je da ga neko malo dodirne i lako moze pasti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...